Рішення
від 09.05.2024 по справі 348/909/24
НАДВІРНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 348/909/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 травня 2024 року м. Надвірна

Надвірнянський районний суд Івано-Франківскої області

в складі головуючої-судді: Міськевич О.Я

з участю секретаря судового засідання: Скоблей О.В.

заявника : ОСОБА_1

розглянувши у порядку окремого провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні Надвірнянського районного суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту батьківства, заінтересована особа Яремчанський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Надвірнянському районі Івано-Франківської області.

УСТАНОВИВ:

Короткий зміст заявлених вимог:

22.04.2024р. ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою про встановлення факту батьківства, заінтересована особа Яремчанський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Надвірнянському районі Івано-Франківської області та просила встановити факт батьківства батьківства ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Запоріжжя, район Вознесенський, Запорізької області відносно дитини ОСОБА_3 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Яремче, Івано-Франківської області та внести до актового запису про народження ОСОБА_3 зміни в графі «батько» записати «ОСОБА_2 , громадянин України» та змінити прізвище дитини з «ОСОБА_3 » на «ІНФОРМАЦІЯ_8 »

В обгрунтування заявлених вимог посилається на те, що з батьком дитини ОСОБА_2 з 2017 року проживала однією сім`єю без реєстрації шлюбу. ІНФОРМАЦІЯ_3 у них народилася дочка ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 . При реєстрації народження доньки запис про батька був зроблений з її слів, відповідно до ч.1 ст.135 Сімейного кодексу України.

Після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну, ОСОБА_2 на початку квітня 2022 року, мобілізувався до лав Збройних Сил України для захисту незалежності та територіальної цілісності України.

За життя ОСОБА_2 визнавав себе батьком народженої дочки ОСОБА_3 , вони спілкувалися, проводили час разом, він купував дочці необхідні речі, іграшки. Щомісяця надавав їй матеріальну допомогу на утримання дочки, що підтверджується копію виписки АТ КБ«ПРИВАТБАНК» від 12.02.2024 року про надходженням коштів за період з 01.01.2022 року по 12.02.2024 року.

ІНФОРМАЦІЯ_2 її цивільний чоловік помер (загинув) в м.Запоріжжя, район Вознесенський, Запорізької області.

Також свідченням походження народженої дитини - ОСОБА_3 , саме від ОСОБА_2 є висновок експерта КЗ «Діпропетровське обласне бюро судово-медичної експертизи» ДОР» № 714-МГ від 29.03.2024 року щодо проведення судове медичної експертизи.

Встановлення факту батьківства ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 відносно дитини ОСОБА_3 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Яремче, Івано-Франківської області необхідно заявниці для реалізації особистих немайнових та майнових прав дочки, у тому числі отримання допомоги по втраті годувальника .

Стислий виклад позицій сторін:

В судовому засіданні заявник заявлені вимоги підтримала, посилаючись на обставини, які викладенні у заяві.Просила суд ухвалити рішення, яким встановити юридичний факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Запоріжжя, район Вознесенський, Запорізької області є батьком дитини ОСОБА_3 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Яремче , Івано-Франківської області та внести до актового запису №22 від 05.04.2018 року про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , складеного 05.04.2018р. Яремчанським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області зміни- в графі «батько» записати «ОСОБА_2 , громадянин України», змінити прізвище дитини з «ОСОБА_3 » на «ІНФОРМАЦІЯ_8 »

Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився, про час і місце розгляду справи повідомлявся завчасно належним чином поштовим зв`язком. Від в.о начальника відділу поступила письмова заява, в якій просить справу розглядати у відсутності їх представника, не заперечують проти задоволення заяви.

За таких обставин, на підставі ст.223 ЦПК України, суд вважає за можливе розглядати справу у відсутність заінтересованої особи, яка належним чином повідомлялася про розгляд справи і від якої надійшло клопотання.

Процесуальні дії у справі:

Ухвалою судді Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 24.04.2024 відкрито провадження та призначено судове засідання для розгляду справи по суті.

Фактичні обставини, встановлені судом:

Судом встановлено, що дочка заявниці ОСОБА_3 народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження дитини від 05.04.2018 року серія НОМЕР_1 , видане Яремчанським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області.(а.с.8)

05.04.2018 року при реєстрації народження доньки заявниці - ОСОБА_3 , запис про батька був зроблений зі слів матері відповідно до ч.1 ст.135 Сімейного кодексу України, що підтверджується копією витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до ч. 1 ст. 135.(а.с.8,10)

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 помер (загинув), про що 06.02.2024 року складено відповідний актовий запис № 34 та підтверджується копією повторно виданого свідоцтва про смерть серія НОМЕР_2 09.02.2024 року, виданого Яремчанським відділом державної реєстрації актів цивільної стану у Надвірнянському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіональної управління Міністерства юстиції.( а.с.11)

Відповідно висновку експерта КЗ"Дніпропетровське обласне бюро судово-медичної експертизи "ДОР" за № 714-МГ молекулярно- генетиної експертизи по встановленню факту батьківства померлого ОСОБА_2 у відношенні дитини ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 , народженої ОСОБА_1 - вірогідність того, що ОСОБА_2 дійсно є біологічним батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 і це не є наслідком випадкового збігу генетичних ознак у осіб, що не мають родинних зв`язків за результатами даної експертизи складає не менше 99, 99999% ( а.с. 12- 17)

На підтвердження того, що ОСОБА_2 визнавав себе батьком народженої дочки ОСОБА_3 та щомісяця надавав заявниці матеріальну допомогу на утримання дочки, заявником надані копії виписки АТ КБ «ПРИВАТБАНК`від 12.02.2024 року по надходженням коштів за період з 01.01.2022 року по 12.02.2024 року та відкритий додатковий рахунок, які оформлені на моє ім`я ОСОБА_1 .( а.с 18- 27)

Мотиви з яких виходить суд та застовані норми права:

Згідно із ст. 293 ЦПК Україниокреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до ч.2 ст.315ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Пленум Верховного Суду України в п. 15Постанови № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення`зазначив, що суд розглядає заяви про встановлення факту батьківства в разі смерті особи, яку заявник вважає батьком дитини. Заяви про встановлення фактів батьківства чи визнання батьківства розглядаються судом, якщо у свідоцтві про народження певна особа не вказана батьком дитини.

В третьому абзаці п.13 вказаної постанови, Пленум Верховного Суду України вказав, що факт батьківства може бути встановлено за наявності однієї з таких обставин: 1) спільне проживання батьків дитини і ведення ними спільного господарства, яке не припинилось до її зачаття; 2) спільне виховання дитини; 3) спільне утримання дитини; 4) докази, що з вірогідністю підтверджують визнання відповідачем батьківства.

Крім того,ч. 1ст. 130 СК України передбачено, що у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду. Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першоїстатті 135 цього Кодексу.Також,Пленум Верховного Суду України в абз.3-5 п.7постанови №3 від 15 травня 2006 року «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», вказав, що у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, факт батьківства може бути встановлено за рішенням суду в окремому провадженні. Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першоїстатті 135 цього Кодексу.

Так, в судовому засіданні було достовірно встановлено, що ОСОБА_3 народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 . Її матір`ю є ОСОБА_1 . Дані про батька, в свідоцтві про народження дитини внесені у відповідності до вимогст. 135 СК України, зі слів матері. ( а.с. 14).

Отже,заявник ОСОБА_1 , як матір малолітньої ОСОБА_3 має право на звернення до суду з даною заявою.

Відповідно до ч.1ст. 135 СК України, при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім`я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.

Заявник зазначила, що хоча в актовому запису про народження дитини ОСОБА_3 відомості про батька було зроблено у відповідності до вимогст. 135 СК України, її батьком є ОСОБА_2 , з яким вони мешкала без реєстрації шлюбу.

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 помер (загинув), щопідтверджується копією повторно виданого свідоцтва про смерть серія НОМЕР_3 від 09.02.2024 року, відповідний актовий запис № 34, виданого Яремчанським відділом державної реєстрації актів цивільної стану у Надвірнянському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіональної управління Міністерства юстиції.

На підтвердження того, що ОСОБА_2 визнавав себе батьком народженої дочки ОСОБА_3 та щомісяця надавав заявниці матеріальну допомогу на утримання дочки, заявником були надані для дослідження в судовому засіданні копію виписки АТ КБ «ПРИВАТБАНК`від 12.02.2024 року по надходженням коштів за період з 01.01.2022 року по 12.02.2024 року та відкритий додатковий рахунок, які оформлені на моє ім`я ОСОБА_1 .

Даючи оцінку вищезазначеним доказам, у їх сукупності, суд приходить до висновку про те, що в судовому засіданні достовірно встановлено, що за життя ОСОБА_2 визнавав своє батьківство щодо доньки ОСОБА_3 - 17.03.2018р.народження

У постанові Верховного Суду від 21 лютого 2020 року у справі № 643/9245/18 зроблено висновок щодо застосуванняст.130 СК Українита вказано, що закон не встановлює конкретного переліку доказів для встановлення факту батьківства. Підставою для встановлення факту батьківства можуть бути будь-які відомості, що свідчать про походження дитини від даної особи, зібрані відповідно до вимогЦПК України.

Відповідно до 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Частинами 1, 5 статті 81 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

За змістом частини 2 статті 77 ЦПК України предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до положень ч.ч. 5-7 ст. 81 ЦПК України докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.

У розумінні статті 128 СК України та пункту 9 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року №3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» підставою для визнання батьківства можуть бути будь-які відомості, зокрема висновки судово-генетичної експертизи.

Європейський суд з прав людини, рішення якого є джерелом права згідно з статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», зауважив, що «на сьогодні ДНК-тест є єдиним науковим методом точного встановлення батьківства стосовно конкретної дитини; його доказова цінність суттєво переважає будь-який інший доказ, наданий сторонами, з метою підтвердити або спростувати факт оспорюваного батьківства» (рішення Суду у справі «Калачова проти російської федерації» №3451/05,§ 34 від 7 травня 2009 року).

У відповідності до висновку № 714-МГ молекулярно - гекенетиної експертизи по встановленню факту батьківства померлого ОСОБА_2 у відношенні дитини ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 , народженої матір`ю ОСОБА_1 вірогідність того, що ОСОБА_2 є біологічним батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 і це не є наслідком випадкового збігу генетичних ознак у осіб, що не мають родинних зв`язків за результатами даної експертизи складає не меше 99, 99999%.

Таким чином, біологічне батьківство ОСОБА_2 відносно ОСОБА_3 доведено.

На підставі вищезазначеного, оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що досліджених у судовому засіданні документів є достатньо для встановлення факту батьківства.

Встановлення факту батьківства має для заявниці юридичне значення, оскільки необхідне для реалізації особистих немайнових та майнових прав доньки, у тому числі отримання допомоги по втраті годувальника .

В іншому порядку встановити факт батьківства неможливо, тому заява підлягає задоволенню

Крім того, відповідно до п. п. 20 п. 1 Розділу ІІІ Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/2 з відповідними змінами, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.

Відповідно до п. 2.13.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, які затверджено наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 96/5 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 р. за N 55/18793, рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану, є підставою для внесення відповідних змін до актового запису.

Відповідно до п.2.16.4. Розділу II Правил на підставі рішення суду про визнання батьківства (материнства) в актовому записі про народження змінюються відомості про батька та вносяться пов`язані з цим інші зміни згідно із зазначеними в рішенні суду.

За положеннями ст. 134 СК України на підставі заяви осіб, зазначених у статтях 126 СК України або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до Книги реєстрації народжень та видає нове Свідоцтво про народження.

Приймаючи до уваги те, що суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення вимоги про встановлення батьківства, тому суд вважає, що задоволенню також підлягають і вимоги щодо внесення відповідних змін до актового запису про народження дитини.

Висновки суду:

Враховуючи викладене, те, що встановлення факту батьківства породжує юридичні наслідки, не пов`язані з наступним вирішенням спору про право, надає заявниці можливість захистити майнові та немайнові законні інтереси своєї неповнолітньої дитини, суд вважає за необхідне заяву задовольнити.

Частиною 7 ст.294 ЦПК України передбачено, що при ухваленні судом рішення в справі окремого провадження судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.

На підставі 128,130,134,135СК України, керуючись ст. ст.4,76-81,293,315ЦПК України,суд ,

УХВАЛИВ :

Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту батьківства, заінтересована особа Яремчанський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Надвірнянському районі Івано-Франківської області задовільнити.

Встановити юридичний факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Запоріжжя, район Вознесенський, Запорізької області є батьком дитини ОСОБА_3 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Яремче , Івано-Франківської області .

Внести до актового запису №22 від 05.04.2018 року про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , складеного 05.04.2018р. Яремчанським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області наступні зміни:-

- в графі «батько» записати «ОСОБА_2 , громадянин України».

- змінити прізвище дитини з «ОСОБА_3 » на «ІНФОРМАЦІЯ_8 »

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст виготовлено 13.05.2024р.

Суддя Міськевич О.Я.

СудНадвірнянський районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення09.05.2024
Оприлюднено15.05.2024
Номер документу118969726
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —348/909/24

Рішення від 09.05.2024

Цивільне

Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області

Міськевич О. Я.

Рішення від 09.05.2024

Цивільне

Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області

Міськевич О. Я.

Ухвала від 24.04.2024

Цивільне

Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області

Міськевич О. Я.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні