Рішення
від 09.05.2024 по справі 697/501/24
КАНІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 697/501/24

Провадження № 2/697/374/2024

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 травня 2024 року м. Канів

Канівський міськрайонний суд Черкаської області в складі:

головуючого судді Колісник Л.О.

за участю помічника,

який здійснює обов`язки секретаря с/з ОСОБА_1

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні у порядку загального позовного провадження в залі суду в м. Каневі справу за позовом ОСОБА_2 до Бобрицької сільської ради Черкаського району Черкаської області, третя особа: Канівська державна нотаріальна контора, про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася до Канівського міськрайонного суду з позовом до Канівської міської ради Черкаського району Черкаської області, третя особа: Канівська державна нотаріальна контора, про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини. Позов обґрунтовано тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_3 , після смерті якої відкрилася спадщина на належне померлій спадкове майно: земельну ділянку розміром 2,16 га, кадастровий номер 7122084300:01:001:1903, розташовану в адміністративних межах Литвинецької сільської ради Черкаського району Черкаської області. Позивач є спадкоємцем після смерті матері за законом. У встановлений законом шестимісячний строк вона не звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, оскільки з 24 лютого 2022 року розпочалося вторгнення росії на територію України, у зв`язку з чим було введено воєнний стан на території України, який діє і на сьогодні. Тому, у зв`язку із життєвими обставинами вчасно не подала заяви про прийняття спадщини після смерті своєї матері. Крім того, вважала, що оскільки вона проживала з матір`ю на момент смерті, але без реєстрації, тому прийняла спадщину у відповідності до ст. 1268 ЦК України. 16.02.2024 звернулася до державного нотаріуса, але отримала відмову. Просить суд визначити їй додатковий строк у два місяці для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , що померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позивач у підготовче засідання не з`явилася, до суду направлено заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримала, просила позов задовольнити.

Представник відповідача - Бобрицької сільської ради Черкаського району Черкаської області у підготовче засідання не з`явилася, направила до суду заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги визнала повністю, не заперечувала проти задоволення позовних вимог.

Представник третьої особи - Канівська державна нотаріальна контору підготовче засідання не з`явилася, направила до суду заяву про розгляд справи за її відсутності.

Згідно з ч.2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, вивчивши матеріали справи, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об`єктивно оцінивши докази, приходить до наступного.

Відповідно до вимог ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Стаття 13 ЦПК України передбачає, що суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Канів Черкаського району Черкаської області, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 28.01.2023 (а.с.8).

Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 03.05.1967, батьками ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є ОСОБА_5 та ОСОБА_6 (а.с.7).

Відповідно до свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 від 09.11.2091, між ОСОБА_7 та ОСОБА_8 09.11.1991 зареєстровано шлюб, актовий запис №277. Прізвище дружини після державної реєстрації шлюбу присвоєно « ОСОБА_9 » (а.с.7).

Постановою завідувача державної нотаріальної контори ОСОБА_10 від 16.02.2024 №147/02-31, позивачу ОСОБА_2 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку з пропуском строку для прийняття спадщини у встановлений законом строк (а.с.15).

Відповідно до інформації Канівської державної нотаріальної контори № 396/01-16 від 16.04.2024 вбачається, що після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , заяви про прийняття спадщини в нотконтору не надходили.

Згідно довідки виконавчого комітету Бобрицької сільської ради №71 від 21.02.2024 вбачається, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 була зареєстрована одна і проживала за адресою АДРЕСА_1 . Разом з нею до дня смерті протягом останніх 20 років проживала без реєстрації однією сім`єю дочка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка зареєстрована в АДРЕСА_1 , вела спільне господарство та здійснювала за нею догляд і поховала за власний рахунок (а.с.13).

Відповідно до ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини; якщо виникнення у особи права на спадщину залежить від неприйняття спадщини або відмови в його прийнятті іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється в три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.

Згідно з ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, що пропустив строк для прийняття спадщини із поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Як вбачається із положень ч.1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно з п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30.05.2008 «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України.

Правила ч.3 ст.1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року № 6-1320цс17.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 пропустила шестимісячний строк для звернення до нотаріальної контори про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 у зв`язку з об`єктивними життєвими обставинами, в тому числі викликаними впровадженням на території України воєнного стану.

У відповідності до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Судом встановлено, що позивач, як спадкоємець за законом, до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини у визначений законом строк для прийняття спадщини не звернулася, спадщину в порядку ч.3 ст.1268 ЦК України не прийняла.

Відповідно до ч.1 ст.82 ЦПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.

Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку, що наведені позивачем обставини щодо пропуску строку для прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_3 є поважними, оскільки пов`язані вони з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій та ніким дані обставини в судовому засіданні не спростовані, тому позов підлягає до задоволення.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 259, 265, 354 ЦПК України, ст.ст.1270,1272 ЦК України, суд-

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_2 до Бобрицької сільської ради Черкаського району Черкаської області, третя особа: Канівська державна нотаріальна контора, про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини задовольнити.

Визначити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_4 , зареєстрованій за адресою: АДРЕСА_1 додатковий строк у два місяці для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_3 , що померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Канів Черкаського району Черкаської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення суду складено 13.05.2024.

Головуючий Л . О . Колісник

СудКанівський міськрайонний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення09.05.2024
Оприлюднено14.05.2024
Номер документу118971397
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —697/501/24

Рішення від 09.05.2024

Цивільне

Канівський міськрайонний суд Черкаської області

Колісник Л. О.

Рішення від 09.05.2024

Цивільне

Канівський міськрайонний суд Черкаської області

Колісник Л. О.

Ухвала від 10.04.2024

Цивільне

Канівський міськрайонний суд Черкаської області

Колісник Л. О.

Ухвала від 12.03.2024

Цивільне

Канівський міськрайонний суд Черкаської області

Колісник Л. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні