Рішення
від 01.05.2024 по справі 148/84/24
ТУЛЬЧИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 148/84/24

Провадження №2/148/219/24

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

01 травня 2024 року Тульчинський районний суд

Вінницької області

в складі: головуючого судді Саламахи О.В.,

за участю секретаря Семенової М.О.,

розглянувши увідкритому судовомузасіданні вмісті Тульчиніза правиламизагального позовногопровадження цивільнусправу запозовомОСОБА_1 до Тульчинської міської ради, про визначення додаткового строку на прийняття спадщини, за участю: представника позивача Зубаря В.В., -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом до Тульчинської міськоїради,про визначеннядодаткового строкуна прийняттяспадщини, мотивуючи позовні вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача ОСОБА_2 , яка проживала, за адресою: АДРЕСА_1 .

Після її смерті відкрилася спадщина у вигляді земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (землі сільськогосподарського призначення): площею 2,36 га, кадастровий номер 0524383300:01:001:0248; площею 2,81 га кадастровий номер 0524383300:01:001:0407 які розташовані в Тульчинському районі Вінницької області на території Копіївського старостату та житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 .

У подальшому, 22.12.2023 позивач звернувся до Тульчинської державної нотаріальної контори з приводу прийняття спадщини, однак, у нотаріальній конторі йому повідомили, що строк для прийняття спадщини ним пропущений, про що свідчить письмова відповідь на заяву позивача № 943/02-14 від 22.12.2023.

Позивач ОСОБА_1 зазначає, що не прийняв спадщину в передбачений строк, через те, що після смерті матері, його стан здоров`я погіршився та останній не міг знайти оригінали документів про право власності на будинок.

Вважає причину пропуску зазначеного строку поважною та бажає визначити їй додатковий строк терміном три місяці для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позивач у судове засідання не з`явився, хоча був повідомленим про дату, час та місце проведення судового засідання, відомостей про причини неявки не надав.

У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_3 позовні вимогипідтримав тапросив надати позивачу додатковий строк терміном три місяці для подання заяви в нотаріальну контору про прийняття спадщини, що залишилась після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

У судове засідання представник Тульчинської міської ради не з`явився, подав до суду клопотання про проведення судового засідання за його відсутності, заперечень щодо позову не мають.

Заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, вивчивши та оцінивши докази у справі та співставивши їх у відповідності до норм чинного законодавства, судом встановлено наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 виданого 12.06.1980, ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 та його батьками є ОСОБА_4 та ОСОБА_2 (а.с. 7).

Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданого 22.05.2023 Тульчинським відділом ДРАЦС у Тульчинському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), ОСОБА_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Копіївка (а.с. 8).

Відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , виданого 01.08.2006 Копіївською сільською радою Тульчинського району Вінницької області, ОСОБА_4 , помер ІНФОРМАЦІЯ_3 у с. Копіївка (а.с. 9).

Згідно довідки виконавчого комітету Тульчинської міської ради № 4 від 09.01.2024, ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , яка проживала у с. Копіївка, після смерті якої залишилось майно у вигляді житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 та земельної частки (паю) розміром 2,3644 га, розташованого с. Копіївка, спадкоємцем за заповітом є ОСОБА_1 (а.с. 10).

Відповідно до копії свідоцтва про право на спадщину за законом від 15.07.1997, ОСОБА_5 заповіла ОСОБА_6 , житловий будинок з господарськими будівлями, за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 11).

Згідно копії Держаного акту на право власності на земельну ділянку серії ВН №023247 (а.с. 12), ОСОБА_6 на підставі розпорядження Тульчинської районної державної адміністрації від 17.01.2003 № 20 р, є власником земельної ділянки площею 2,3644 га на території Копіївської сільської ради Тульчинського району Вінницької області, цільове призначення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Відповідно до копії Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ № 317987, ОСОБА_6 на підставі розпорядження Тульчинської районної державної адміністрації від 12.04.2010 № 129 р, є власником земельної ділянки площею 2,8111 га на території Копіївської сільської ради Тульчинського району Вінницької області, цільове призначення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с. 13).

Згідно копії заповіту від 14.01.2015, ОСОБА_2 заповіла усе своє майно ОСОБА_7 (а.с. 14).

Відповідно до листа Тульчинської державної нотаріальної контори № 943/02-14 від 22.12.2023, ОСОБА_7 повідомлено, що оформити спадкове майно яке залишилось після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 не має можливості, оскільки ОСОБА_1 пропустив строк прийняття спадщини, тому йому запропоновано звернутися до з заявою про продовження строку прийняття спадщини (а.с. 15, 29).

Статтею 15 ЦК України, передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Згідно ч. 1 ст. 20 ЦК України, право на захист особа здійснює на свій розсуд.

Відповідно до ч. 1ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ч. 1ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її, а спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно зі спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву при прийняття спадщини, що передбачено ч. 1ст. 1269 ЦК України.

У відповідності до ч. 1ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно ч. 3ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини, тобто право на спадщину належить спадкоємцеві з моменту її відкриття і вищевказана норма закону зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав із спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Правила ч. 3ст. 1272 ЦК України, можуть бути застосовані, якщо у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви і ці обставини визнані судом поважними.

Відповідно до п. 24 ПП ВСУ «Про судову практику у справах про спадкування» № 7 від 30.05.2008, особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьоїстатті 1272 ЦК України. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини, при цьому суд повинен виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, не переборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Крім цього, колегія суддів судової палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного суду у постанові від 26 червня 2019 року у справі №565/1145/17, провадження №61-38298св18 зазначила, що поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженням, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту або спадщини, тощо.

Нормами ч. 1ст. 81 ЦПК України, визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Позивач вказує на те, що не прийняв спадщину в передбачений строк, через те, що після смерті матері, його стан здоров`я погіршився та він не міг знайти оригінали документів про право власності на будинок, тому з вказаних причин він пропустив встановлений законом шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини.

Згідно з правовою позицією Верховного Суду у справі № 681/203/17-ц від 17.10.2018 року, вирішуючи питання поважності причин пропущення шестимісячного строку, визначеного статтею 1270 ЦК України, для прийняття спадщини, суд має враховувати, що такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини справи. Незначний часовий проміжок між закінченням строку прийняття спадщини та подачею позовної заяви про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини є підставою для задоволення таких вимог.

Суд вважає поважними причини пропуску позивачем строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , оскільки після смерті матері, стан здоров`я позивача погіршився та враховуючи незначний часовий проміжок між закінченням строку прийняття спадщини та подачею позовної заяви, тому суд визнає вказані причини поважними та враховуючи визнання відповідачем позову, приходить до висновку про можливість визначення позивачу додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Разом з тим, суд не знаходить розумних підстав для відшкодування відповідачем позивачу понесених ним судових витрат з оплати судового збору, а тому дані судові витрати залишає за позивачем.

На підставі викладеного, керуючись ст. 15, 1268,ч. 1ст. 1270, ч. 3ст. 1272 ЦК України,ст.4,13,19,76-81,141,ч.3 ст. 200, ст.223,ч.2ст.247,ст.263-265ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

Позов - задовольнити.

Визначити ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк терміном три місяці для подання заяви в нотаріальну контору про прийняття спадщини, що залишилась після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Судові витрати залишити за позивачем.

Рішення суду може бути оскаржене до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складено 10.05.2024.

Суддя:

СудТульчинський районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення01.05.2024
Оприлюднено14.05.2024
Номер документу118973570
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —148/84/24

Рішення від 01.05.2024

Цивільне

Тульчинський районний суд Вінницької області

Саламаха О. В.

Рішення від 01.05.2024

Цивільне

Тульчинський районний суд Вінницької області

Саламаха О. В.

Ухвала від 13.02.2024

Цивільне

Тульчинський районний суд Вінницької області

Саламаха О. В.

Ухвала від 12.01.2024

Цивільне

Тульчинський районний суд Вінницької області

Саламаха О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні