Справа № 635/2714/23
Провадження № 1-кс/635/1106/2024
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 травня 2024 року смт Покотилівка
Харківський районний суд Харківської області в складі:
слідчого судді ОСОБА_1 ,
за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора Харківської окружної прокуратури Харківської області ОСОБА_3 за матеріалами кримінального провадження № 42023222130000078 від 27.03.2023 року, за ознаками складу злочину, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України, про привід свідка,
УСТАНОВИВ:
в провадження слідчого судді Харківського районного суду надійшло зазначене клопотання, в якому прокурор просить суд постановити ухвалу слідчого судді про здійснення приводу свідка ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , для участі у відібранні експериментальних зразків підпису та почерку, до Харківської окружної прокуратури Харківської області (кабінет прокурора ОСОБА_3 ) за адресою: АДРЕСА_2 на 14.05.2024 о 10:00, зазначаючи в клопотанні про те, що на неодноразові виклики свідок без поважних причин не з`явився до прокурора.
В судовому засіданні прокурором підтримано подане клопотання та повідомлено суд, що свідок належним чином отримав повістки про виклик до прокурора, однак безпідставно не виконав свого обов`язку.
Вислухавши в судовому засіданні доводи прокурора та дослідивши надані суду докази, суд приходить до наступних висновків.
08 червня 2023 року ОСОБА_4 допитаний в кримінальному провадженні № 42023222130000078 від 27.03.2023 року, за ознаками складу злочину, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України в якості свідка, про що свідчить відповідна копія протоколу допиту, в якому свідку також під підпис роз`яснені його обов`язки, передбачені п. 1 ч. 2 ст. 66 КПК України, а саме що свідок зобов`язаний прибути за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді чи суду.
10.04.2024 прокурором Харківської окружної прокуратури ОСОБА_3 вручені свідку ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) (керівник Харківського міського благодійного фонду «Батьківщина») 6 повісток про виклик (15.04.2024, 16.04.2024, 17.04.2024, 18.04.2024, 19.04.2024, 22.04.2024) до Харківської окружної прокуратури з метою відібрання експериментальних зразків підпису по вказаному кримінальному провадженню, що підтверджено копіями наданих повісток з особистим підписом свідка, однак свідком обов`язок не виконаний. Зміст повісток відповідає вимогам ст. 137 КПК України. Крім того, судові повістки містять відомості про перелік поважних причин неявки за викликом прокурора.
Відповідно до ст. 133 КПК України слідчий, прокурор під час досудового розслідування має право викликати підозрюваного, свідка, потерпілого або іншого учасника кримінального провадження у встановлених цим Кодексом випадках для допиту чи участі в іншій процесуальній дії. Слідчий, прокурор під час досудового розслідування мають право викликати особу, якщо є достатні підстави вважати, що вона може дати показання, які мають значення для кримінального провадження, або її участь у процесуальній дії є обов`язковою.
Відповідно до ст. 138 КПК України поважними причинами неприбуття особи на виклик є: 1) затримання, тримання під вартою або відбування покарання; 2) обмеження свободи пересування внаслідок дії закону або судового рішення; 3) обставини непереборної сили (епідемії, військові події, стихійні лиха або інші подібні обставини); 4) відсутність особи у місці проживання протягом тривалого часу внаслідок відрядження, подорожі тощо; 5) тяжка хвороба або перебування в закладі охорони здоров`я у зв`язку з лікуванням або вагітністю за умови неможливості тимчасово залишити цей заклад; 6) смерть близьких родичів, членів сім`ї чи інших близьких осіб або серйозна загроза їхньому життю; 7) несвоєчасне одержання повістки про виклик; 8) інші обставини, які об`єктивно унеможливлюють з`явлення особи на виклик.
Особисто свідок не повідомив прокурора про поважність причин своєї неявки.
Замість повідомлення свідка про поважність причин неявки за викликом на адресу прокурора надійшов лист адвоката ОСОБА_5 , в якому зазначено про відсутність у свідка обов`язку надавати зразки підпису, а також, що повістка не містить вихідного номеру та печатки прокуратури.
Доводи захисника суд вважає такими, що не звільняють свідка від обов`язку прибути до прокурора за викликом, оформленим судовою повісткою, оскільки зразки підпису свідка можуть бути відібрані при його допиті в порядку, передбаченому законом, відмова свідка від надання таких зразків не звільняє його від обов`язку з`являтися за викликом прокурора, а повістка за своїм змістом виготовлена із дотриманням вимог, передбачених ст. 137 КПК України. Крім того, обставини, на які посилається адвокат не передбачені ст. 138 КПК України.
Статтею 139 КПК України визначено, що у випадку, якщо підозрюваний, обвинувачений, свідок, потерпілий, цивільний відповідач, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, який був у встановленому цим Кодексом порядку викликаний (зокрема, наявне підтвердження отримання ним повістки про виклик або ознайомлення з її змістом іншим шляхом), не з`явився без поважних причин або не повідомив про причини свого неприбуття, на нього накладається грошове стягнення у розмірі: від 0,25 до 0,5 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб - у випадку неприбуття на виклик слідчого, прокурора; від 0,5 до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб - у випадку неприбуття на виклик слідчого судді, суду. У випадку, встановленому частиною першою цієї статті, до підозрюваного, обвинуваченого, свідка може бути застосовано привід.
Статтею 140 КПК України визначено, що привід полягає у примусовому супроводженні особи, до якої він застосовується, особою, яка виконує ухвалу про здійснення приводу, до місця її виклику в зазначений в ухвалі час. Рішення про здійснення приводу приймається: під час досудового розслідування - слідчим суддею за клопотанням слідчого, прокурора або з власної ініціативи, а під час судового провадження - судом за клопотанням сторони кримінального провадження, потерпілого, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, або з власної ініціативи. Рішення про здійснення приводу приймається у формі ухвали. Привід може бути застосований до підозрюваного, обвинуваченого або свідка. Привід свідка не може бути застосований до неповнолітньої особи, вагітної жінки, осіб з інвалідністю першої або другої груп, особи, яка одноосібно виховує дітей віком до шести років або дітей з інвалідністю, а також осіб, які згідно із цим Кодексом не можуть бути допитані як свідки. Привід співробітника кадрового складу розвідувального органу України під час виконання ним своїх службових обов`язків здійснюється тільки в присутності офіційних представників цього органу.
В судовому засіданні встановлено, що свідок ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 без поважних причин не прибув за викликом прокурора, суд вважає необхідним постановити ухвали про його привід, а клопотання прокурора задовольнити.
Керуючись ст. 142 КПК України, слідчий суддя
ПОСТАНОВИВ:
клопотання прокурора Харківської окружної прокуратури Харківської області ОСОБА_3 за матеріалами кримінального провадження № 42023222130000078 від 27.03.2023 року, за ознаками складу злочину, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України про привід свідка задовольнити.
Здійснити привід свідка ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , у супроводі особи, що виконує ухвалу суду для, участі у відібранні експериментальних зразків підпису та почерку, до Харківської окружної прокуратури Харківської області (кабінет прокурора ОСОБА_3 ) за адресою: АДРЕСА_2 на 14.05.2024 о 10:00.
Виконання ухвали суду покласти на ВП Харківського РУП № 3 ГУНП України в Харківській області.
Свідку ОСОБА_6 роз`яснити, що у відповідності до ч. 3 ст. 143 КПК України особа, рішення про здійснення приводу якої прийнято слідчим суддею, судом, зобов`язана прибути до місця виклику в зазначений в ухвалі про здійснення приводу час у супроводі особи, яка виконує ухвалу.
У випадку невиконання особою, що підлягає приводу, законних вимог щодо виконання ухвали про здійснення приводу, до неї можуть бути застосовані заходи фізичного впливу, які дозволяють здійснити її супроводження до місця виклику. Застосуванню заходів фізичного впливу повинно передувати попередження про намір їх застосування. У разі неможливості уникнути застосування заходів фізичного впливу вони не повинні перевищувати міри, необхідної для виконання ухвали про здійснення приводу, і мають зводитися до мінімального впливу на особу. Забороняється застосування заходів впливу, які можуть завдати шкоди здоров`ю особи, а також примушення особи перебувати в умовах, що перешкоджають її вільному пересуванню, протягом часу більшого, ніж необхідно для негайного доставлення особи до місця виклику. Перевищення повноважень щодо застосування заходів фізичного впливу тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Ухвала не підлягає оскарженню в апеляційному порядку
Слідчий суддя: ОСОБА_1
Суд | Харківський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 13.05.2024 |
Оприлюднено | 14.05.2024 |
Номер документу | 118976470 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про привід |
Кримінальне
Харківський районний суд Харківської області
Назаренко О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні