ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"02" травня 2024 р.м. Одеса Справа № 916/5782/23Господарський суд Одеської області у складі судді Гута С.Ф.,
секретар судового засідання Шпак І.А.,
за участю представників учасників справи:
від позивача: не з`явився,
від відповідача: не з`явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ОДЕСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ" до відповідача Комунального підприємства "ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНИЙ СЕРВІС „ПІВНІЧНИЙ" про стягнення 759462,96 грн заборгованості,
зазначає наступне:
Товариство з обмеженою відповідальністю "ОДЕСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ" (далі - ТОВ "ООЕК", Позивач), використовуючи систему "Електронний суд", звернулось до Господарського суду Одеської області із позовною заявою про стягнення з Комунального підприємства "ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНИЙ СЕРВІС „ПІВНІЧНИЙ"" (далі - КП "ЖКС „ПІВНІЧНИЙ"", Відповідач) 1387326,72 грн заборгованості у зв`язку із неналежним виконанням взятих на себе за укладеним 13.07.2020 р. договором постачання електричної енергії постачальником універсальним послуг № 04-150000N-ПУП зобов`язань в частині своєчасної та остаточної оплати вартості спожитої протягом березня-жовтня 2023 р. електричної енергії.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 28.12.2023 р. позовній заяві ТОВ "ООЕК" присвоєно єдиний унікальний номер судової справи - 916/5782/23 та визначено суддю Господарського суду Одеської області Гута С.Ф. для її розгляду.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 02.01.2024 р. прийнято позовну заяву ТОВ "ООЕК" до розгляду та відкрито провадження у справі № 916/5782/23, ухвалено розглядати справу в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 01.02.2024 р.
31.01.2024 р. ТОВ "ООЕК" представлено заяву про зменшення розміру позовних вимог, відповідно до якої просить стягнути з КП "ЖКС „ПІВНІЧНИЙ"" 759462,96 грн заборгованості за спожиту протягом березня-жовтня 2023 р. електричну енергію.
У підготовчому засіданні 01.02.2024 р. прийнято до розгляду заяву ТОВ "ООЕК" про зменшення розміру позовних вимог.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 01.02.2024 р. відкладено підготовче засідання на 22.02.2024 р.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 22.02.2024 р. продовжено строк підготовчого провадження у справі на 30 днів та відкладено підготовче засідання на 19.03.2024 р.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 19.03.2024 р. закрито підготовче провадження у справі та призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 02.04.2024 р.
02.04.2024 р. ТОВ "ООЕК" представлено клопотання про розгляд справи за відсутності представника.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 02.04.2024 р. відкладено розгляд справи на 02.05.2024 р.
У призначене на 02.05.2024 р. судове засідання представники сторін не з`явились.
Приписи пункту 2 частини 6 статті 242 ГПК України передбачають, що днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.
Відповідно до наявних в матеріалах справи сформованих автоматизованою системою діловодства Господарського суду Одеської області довідок до електронного кабінету як ТОВ "ООЕК", так і КП "ЖКС „ПІВНІЧНИЙ"" завчасно доставлено кожну із ухвал суду у справі. Відтак як ТОВ "ООЕК", так і КП "ЖКС „ПІВНІЧНИЙ"" вважаються належним чином повідомленими про призначенні засідання.
Додатково, у даному випадку суд враховує, що за приписами частини 1 статті 9 ГПК України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.
Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.
Згідно з частинами 1 та 2 статті 3 Закону України "Про доступ до судових рішень" для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (частина 1 статті 4 Закону України "Про доступ до судових рішень").
В ході розгляду даної справи Господарським судом Одеської області, у відповідності до пункту 4 частини 5 статті 13 ГПК України, створено учасникам справи умови для реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.
Письмового відзиву від КП "ЖКС „ПІВНІЧНИЙ"" до Господарського суду Одеської області як і інших клопотань або заяв не надходило у зв`язку з чим у відповідності до частини 4 статті 13 та частини 9 статті 165 ГПК України суд вирішує справу за наявними матеріалами.
02.05.2024 р. судом після повернення з нарадчої кімнати, в порядку статті 240 ГПК України, проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Приписами статті 14 ГПК України встановлено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.
Дослідивши в відкритому судовому засіданні матеріали справи, надані докази, суд встановив:
13.07.2020 р. між ТОВ "ООЕК" (Постачальник) та КП "ЖКС „ПІВНІЧНИЙ"" (Споживач) укладено договір постачання електричної енергії постачальником універсальним послуг № 04-150000N-ПУП (Договір), за умовами пункту 1.1 якого цей Договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії виключно побутовим та малим непобутовим споживачам (Споживач) постачальником універсальних послуг (Постачальник) та укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання Споживача до цього Договору, згідно із заявою-приєднання яка є додатком 1 до цього Договору.
Цей договір є публічним Договором приєднання, якщо укладений шляхом приєднання Споживача до розробленого Постачальником Договору, що розміщений на його сайті та на умовах комерційної пропозиції, що опублікована на сайті Постачальника (публічна комерційна пропозиція).
За цим Договором Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.
Постачальник купує електричну енергію, вироблену з енергії сонячного випромінювання та/або енергії вітру об`єктами електроенергетики (генеруючими установками) приватних домогосподарств, величина встановленої потужності яких не перевищує 30 кВт, за "зеленим" тарифом в обсязі, що перевищує місячне споживання електричної енергії такими приватними домогосподарствами на підставі укладеного між ним та побутовим Споживачем договору про купівлю-продаж електричної енергії за "зеленим" тарифом приватним домогосподарством відповідно до додатку 2 до цього Договору (пункт 2.1).
Споживач розраховується з Постачальником за спожиту електричну енергію за цінами (тарифами), що визначаються відповідно до методики (порядку), затвердженої Регулятором, згідно з обраною Споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком 3 до цього Договору (пункт 5.1).
Оплата рахунка Постачальника за цим Договором має бути здійснена Споживачем у строки, визначені в рахунку, але не менше 5 робочих днів від дати отримання Споживачем цього рахунка, або протягом 5 робочих днів від строку оплати, зазначеного в комерційній пропозиції, прийнятої Споживачем.
Всі платіжні документи, що виставляються Постачальником Споживачу, мають містити чітку інформацію про суму платежу, порядок та строки оплати, що погоджені Сторонами цього Договору, а також інформацію щодо адреси, телефонів, офіційних веб-сайтів для отримання інформації про подання звернень, скарг та претензій щодо комерційної якості постачання електричної енергії та надання повідомлень про загрозу електробезпеки (пункт 5.10).
За невиконання або неналежне виконання своїх зобов`язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність, передбачену цим Договором та чинним законодавством (пункт 9.1).
Цей Договір укладається на строк, зазначений в комерційній пропозиції, яку обрав Споживач, та набуває чинності з дати подання Споживачем заяви-приєднання. Умови цього Договору починають виконуватись з дати початку постачання електричної енергії, зазначеної Споживачем у заяві-приєднанні.
Відповідно до п.3 ст.631 Цивільного кодексу України Сторони прийшли до взаємної згоди, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли з 01.01.2019 року (пункт 13.1).
13.07.2020 р. між ТОВ "ООЕК" як Постачальником та КП "ЖКС „ПІВНІЧНИЙ"" як Споживачем підписано заяву-приєднання до Договору, якою визначено ЕІС-коди точок комерційного обліку електричної енергії та адреси споживачів.
Додатком № 3 до Договору є Комерційна пропозиція № 1/1-УП.
Предмет комерційної пропозиції: Постачання електричної енергії як товарної продукції.
Територія діяльності: ТОВ "ООЕК", на виконання функції постачальника універсальних послуг, здійснює діяльність з постачання електричної енергії на території м. Одеси та Одеської області в межах території, на якій здійснюють діяльність з розподілу електричної енергії оператори системи розподілу/передачі АТ "ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ", АТ "Укрзалізниця", ПрАТ НЕК "УКРЕНЕРГО" (Оператор) на підставі укладених з ними Договорів електропостачальника про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії.
Визначення обсягів спожитої електроенергії: Обсяги спожитої електричної енергії визначаються Оператором за розрахунковий період, який становить один календарний місяць (пункт 2).
Споживач здійснює оплату за спожиту електроенергію протягом 5 робочих днів від дня отримання рахунку на поточний рахунок із спеціальним режимом використання Постачальника. Споживач має право здійснювати попередню оплату (пункт 3).
Договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг набирає чинності з дати оплати рахунка, отриманого від постачальника універсальної послуги, або фактичного споживання будь-яких обсягів електричної енергії, або підписання Споживачем заяви - приєднання до умов договору і укладається на строк до « 31» грудня 2020 р., а в частині розрахунків договір діє до повного їх виконання. Договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії Договору жодною із Сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов, але в ніякому разі не більше ніж на термін дії Договору споживача про надання послуг розподілу (передачі) електричної енергії (пункт 8).
Догорів разом із Додатками підписано представниками сторін та скріплено печатками контрагентів.
ТОВ "ООЕК" виставлено КП "ЖКС „ПІВНІЧНИЙ"" рахунок на оплату вартості спожитої у березні 2023 р. електричної енергії обсягом 27118 кВт*год та вартістю 45558,24 грн з ПДВ, із зазначенням, що борг на початок періоду складає 1426839,74 грн. Рахунок отримано під розписку представником КП "ЖКС „ПІВНІЧНИЙ"" 16.03.2023 р.
31.03.2023 р. між ТОВ "ООЕК" та КП "ЖКС „ПІВНІЧНИЙ"" складено акт приймання-передавання товарної продукції, за яким Постачальником поставлено, а Споживачем прийнято у березні 2023 р. електричної енергії обсягом 27118 кВт*год та вартістю 45558,24 грн з ПДВ.
ТОВ "ООЕК" виставлено КП "ЖКС „ПІВНІЧНИЙ"" рахунок на оплату вартості спожитої у квітні 2023 р. електричної енергії обсягом 31177 кВт*год та вартістю 52377,36 грн з ПДВ, із зазначенням, що борг на початок періоду складає 1472397,98 грн. Рахунок отримано під розписку представником КП "ЖКС „ПІВНІЧНИЙ"" 22.05.2023 р.
30.04.2023 р. між ТОВ "ООЕК" та КП "ЖКС „ПІВНІЧНИЙ"" складено акт приймання-передавання товарної продукції, за яким Постачальником поставлено, а Споживачем прийнято у квітні 2023 р. електричної енергії обсягом 31177 кВт*год та вартістю 52377,36 грн з ПДВ.
ТОВ "ООЕК" виставлено КП "ЖКС „ПІВНІЧНИЙ"" рахунок на оплату вартості спожитої у травні 2023 р. електричної енергії обсягом 34009 кВт*год та вартістю 57135,12 грн з ПДВ, із зазначенням, що борг на початок періоду складає 1524775,34 грн. Рахунок отримано під розписку представником КП "ЖКС „ПІВНІЧНИЙ"" 22.05.2023 р.
31.05.2023 р. між ТОВ "ООЕК" та КП "ЖКС „ПІВНІЧНИЙ"" складено акт приймання-передавання товарної продукції, за яким Постачальником поставлено, а Споживачем прийнято у травні 2023 р. електричної енергії обсягом 34009 кВт*год та вартістю 57135,12 грн з ПДВ.
ТОВ "ООЕК" виставлено КП "ЖКС „ПІВНІЧНИЙ"" рахунок на оплату вартості спожитої у червні 2023 р. електричної енергії обсягом 32550 кВт*год та вартістю 64388,64 грн з ПДВ, із зазначенням, що борг на початок періоду складає 1581910,46 грн. Рахунок отримано під розписку представником КП "ЖКС „ПІВНІЧНИЙ"" 21.07.2023 р.
30.06.2023 р. між ТОВ "ООЕК" та КП "ЖКС „ПІВНІЧНИЙ"" складено акт приймання-передавання товарної продукції, за яким Постачальником поставлено, а Споживачем прийнято у червні 2023 р. електричної енергії обсягом 32550 кВт*год та вартістю 64388,64 грн з ПДВ.
ТОВ "ООЕК" виставлено КП "ЖКС „ПІВНІЧНИЙ"" рахунок на оплату вартості спожитої у липні 2023 р. електричної енергії обсягом 104523 кВт*год та вартістю 275940,72 грн з ПДВ, із зазначенням, що борг на початок періоду складає 1646299,10 грн. Рахунок отримано під розписку представником КП "ЖКС „ПІВНІЧНИЙ"" 28.07.2023 р.
31.07.2023 р. між ТОВ "ООЕК" та КП "ЖКС „ПІВНІЧНИЙ"" складено акт приймання-передавання товарної продукції, за яким Постачальником поставлено, а Споживачем прийнято у липні 2023 р. електричної енергії обсягом 104523 кВт*год та вартістю 275940,72 грн з ПДВ.
ТОВ "ООЕК" виставлено КП "ЖКС „ПІВНІЧНИЙ"" рахунок на оплату вартості спожитої у серпні 2023 р. електричної енергії обсягом 58336 кВт*год та вартістю 154007,04 грн з ПДВ, із зазначенням, що борг на початок періоду складає 1922239,82 грн. Рахунок отримано під розписку представником КП "ЖКС „ПІВНІЧНИЙ"" 11.09.2023 р.
31.08.2023 р. між ТОВ "ООЕК" та КП "ЖКС „ПІВНІЧНИЙ"" складено акт приймання-передавання товарної продукції, за яким Постачальником поставлено, а Споживачем прийнято у серпні 2023 р. електричної енергії обсягом 58336 кВт*год та вартістю 154007,04 грн з ПДВ.
19.09.2023 р. між ТОВ "ООЕК" як Постачальником та КП "ЖКС „ПІВНІЧНИЙ"" як Споживачем укладено Додаткову угоду № 3 до Договору, якою внесено зміни до заяви-приєднання шляхом доповнення додатковими точками комерційного обліку електричної енергії та адресами споживачів.
ТОВ "ООЕК" виставлено КП "ЖКС „ПІВНІЧНИЙ"" рахунок на оплату вартості спожитої у вересні 2023 р. електричної енергії обсягом 178281 кВт*год та вартістю 470661,84 грн з ПДВ, із зазначенням, що борг на початок періоду складає 2076246,86 грн. Рахунок отримано під розписку представником КП "ЖКС „ПІВНІЧНИЙ"" 02.10.2023 р.
30.09.2023 р. між ТОВ "ООЕК" та КП "ЖКС „ПІВНІЧНИЙ"" складено акт приймання-передавання товарної продукції, за яким Постачальником поставлено, а Споживачем прийнято у вересні 2023 р. електричної енергії обсягом 178281 кВт*год та вартістю 470661,84 грн з ПДВ.
ТОВ "ООЕК" виставлено КП "ЖКС „ПІВНІЧНИЙ"" рахунок на оплату вартості спожитої у жовтні 2023 р. електричної енергії обсягом 101234 кВт*год та вартістю 267257,76 грн з ПДВ, із зазначенням, що борг на початок періоду складає 2546908,70 грн. Рахунок отримано під розписку представником КП "ЖКС „ПІВНІЧНИЙ"" 24.11.2023 р.
31.10.2023 р. між ТОВ "ООЕК" та КП "ЖКС „ПІВНІЧНИЙ"" складено акт приймання-передавання товарної продукції, за яким Постачальником поставлено, а Споживачем прийнято у жовтні 2023 р. електричної енергії обсягом 101234 кВт*год та вартістю 267257,76 грн з ПДВ
Відповідно до довідок АТ "ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" за договором про надання послуг з розподілу електричної енергії № 150000 КП "ЖКС „ПІВНІЧНИЙ"" спожито у березні 2023 р. 27118 кВт*год, у квітні 2023 р. 31177 кВт*год, у травні 2023 р. 34009 кВт*год, у червні 2023 р. 32550 кВт*год, у липні 2023 р. 104523 кВт*год, у серпні 2023 р. 58336 кВт*год, у вересні 2023 р. 178281 кВт*год, у жовтні 2023 р. 101234 кВт*год.
Відповідно до представлених банківських виписок КП "ЖКС „ПІВНІЧНИЙ"" перераховано ТОВ "ООЕК" 18.01.2024 р. 45558,24 грн із призначенням платежу «оплата за спожиту електричну енергію згідно рахунку № 04-150000N-ПУП/1 від 16.03.2023 р. за березень 2023 р.», 18.01.2024 р. 52337,36 грн із призначенням платежу «оплата за спожиту електричну енергію згідно рахунку № 04-150000N-ПУП/1 від 11.04.2023 р. за квітень 2023 р.», 18.01.2024 р. 57135,12 грн із призначенням платежу «оплата за спожиту електричну енергію згідно рахунку № 04-150000N-ПУП/1 від 11.05.2023 р. за травень 2023 р.», 18.01.2024 р. 85932,00 грн із призначенням платежу «оплата за спожиту електричну енергію згідно рахунку № 04-150000N-ПУП/1 від 12.06.2023 р. за червень 2023 р.» (з яких 64388,64 грн зараховано за спожиту електричну енергію у червні 2023 р., а 21543,36 грн - за спожиту електричну енергію у травні 2022 р., оскільки сукупна заборгованість за минулі періоди зазначена у виставленому в червні 2023 р. рахунку), 18.01.2024 р. 154007,04 грн із призначенням платежу «оплата за спожиту електричну енергію згідно рахунку № 04-150000N-ПУП/1 від 14.08.2023 р. за серпень 2023 р.», 18.01.2024 р. 254397,36 грн із призначенням платежу «оплата за спожиту електричну енергію згідно рахунку № 04-150000N-ПУП/1 від 17.07.2023 р. за липень 2023 р.».
Дослідивши в відкритому судовому засіданні матеріали справи, надані докази, проаналізувавши норми чинного законодавства, суд дійшов наступних висновків:
У відповідності до статті 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Однією з підстав виникнення цивільних прав та обов`язків є договори та інші правочини.
Правочин, різновидом якого є договори - основний вид правомірних дій - це волевиявлення осіб, безпосередньо спрямовані на виникнення, зміну або припинення цивільних прав і обов`язків. При цьому стаття 12 ЦК України передбачає, що особа здійснює свої цивільні права вільно на власний розсуд.
Згідно із частиною 1 статті 202 ЦК України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків, у той же час, стаття 204 ЦК України визначає, що правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
Частиною 1 статті 15 ЦК України закріплено право кожної особи на захист свого цивільного права у випадку його порушення, невизнання або оспорювання.
Порушення права пов`язано з позбавленням його володільця можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково.
При оспорюванні або невизнанні права виникає невизначеність у праві, викликане поведінкою іншої особи.
Отже, порушення, невизнання або оспорювання суб`єктивного права є підставою для звернення особи за захистом свого права із застосуванням відповідного способу захисту.
Згідно із частиною 1 статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Статтею 509 ЦК України визначено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу. Зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Згідно із приписами статті 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
За правилами статті 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до частини 1 статті 527 ЦК України боржник зобов`язаний виконати свій обов`язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов`язання чи звичаїв ділового обороту.
Приписами статті 530 ЦК України встановлено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Статтею 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до частин 1 та 2 статті 67 ГК України відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів. Підприємства вільні у виборі предмета договору, визначенні зобов`язань, інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України.
У відповідності до частини 1 статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Частиною 1 статті 627 ЦК України передбачено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
В свою чергу, частиною 1 статті 628 ЦК України встановлено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Як встановлено статтею 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Аналогічні положення містяться в частинах 1 та 7 статті 193 ГК України, в яких визначено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться; до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом; не допускаються одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов`язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.
Частиною 1 статті 275 ГК України встановлено, що за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
Згідно із частинами 1,6 та 7 статті 276 ГК України загальна кількість енергії, що відпускається, визначається за погодженням сторін. У разі якщо енергія виділяється в рахунок замовлення на пріоритетні державні потреби (ліміту), енергопостачальник не має права зменшувати абоненту цей ліміт без його згоди. Розрахунки за договорами енергопостачання здійснюються на підставі цін (тарифів), встановлених/визначених відповідно до вимог закону. Оплата енергії, що відпускається, здійснюється відповідно до умов договору. Договір може передбачати попередню оплату, планові платежі з наступним перерахунком або оплату, що проводиться за вартість прийнятих ресурсів.
Відповідно до статті 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.
Відповідно до частини 1 статті 656 ЦК України предметом договору купівлі-продажу може бути товар, який є у продавця на момент укладення договору або буде створений (придбаний, набутий) продавцем у майбутньому.
Частиною 1 статті 691 ЦК України встановлено, що покупець зобов`язаний оплатити товар за ціною, встановленою у договорі купівлі-продажу, або, якщо вона не встановлена у договорі і не може бути визначена виходячи з його умов, - за ціною, що визначається відповідно до статті 632 цього Кодексу, а також вчинити за свій рахунок дії, які відповідно до договору, актів цивільного законодавства або вимог, що звичайно ставляться, необхідні для здійснення платежу.
В свою чергу частини 1-3 статті 692 ЦК України передбачають, що покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Покупець зобов`язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару. Договором купівлі-продажу може бути передбачено розстрочення платежу. У разі прострочення оплати товару продавець має право вимагати оплати товару та сплати процентів за користування чужими грошовими коштами.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 06.11.2018 р. № 1345 видано АТ "ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії.
Пунктом 4.21 ПРРЕЕ встановлено, що оплата за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію має здійснюватись згідно зі строками, встановленими договором та сформованим відповідним учасником роздрібного ринку платіжним документом. Зазначені строки не можуть бути меншими за 5 днів з дня надання платіжного документа споживачу.
Відповідно до пункту 5.2.1 ПРРЕЕ електропостачальник має право на своєчасне та в повному обсязі отримання коштів за продану електричну енергію відповідно до укладених договорів.
Згідно із пунктом 5.5.5 ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов`язаний сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів.
Пункт 4.12 ПРРЕЕ передбачає, що розрахунки між споживачем та електропостачальником (іншими учасниками роздрібного ринку, якщо вони беруть участь у розрахунках) здійснюються згідно з даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку в порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку, про обсяги поставленої, розподіленої (переданої) та купленої електричної енергії. Плата за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію вноситься не пізніше 20 числа наступного місяця, якщо договором не встановлено іншого терміну.
Господарський суд, проаналізувавши наведені вище норми матеріального права в аспекті спірних правовідносин, зазначає, що між сторонами виникли господарські зобов`язання, підставою яких є Договір постачання електричної енергії постачальником універсальним послуг № 04-150000N-ПУП від 13.07.2020 р.
Господарський суд доходить до висновку, що ТОВ "ООЕК" доведено виконання належним чином взятих на себе зобов`язань та постачання КП "ЖКС „ПІВНІЧНИЙ"" електричної енергії загальною вартістю 759462,96 грн (загальна вартість спожитої проте не оплаченої електричної енергії станом на час звернення із позовом до суду), що підтверджується дослідженими в описовій частині рішення рахунками за спожиту електричну енергію разом із підписаними між сторонами без зауважень актами приймання-передавання товарної продукції протягом березня-жовтня 2023 р., обсяги якої додатково підтвердженого АТ "ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" як оператором комерційного обліку у відповідних довідках.
В свою чергу КП "ЖКС „ПІВНІЧНИЙ"" в порушення приписів статей 525,526,610,629,656,691,692,714 ЦК України, статей 193,276 ГК України та умов договору вартість спожитої електричної енергії своєчасно та остаточно не оплатило, не дивлячись на те, що з урахуванням приписів частини 1 статті 530 ЦК України, статті 714 ЦК України, статті 276 ГК України, приписів пункту 4.21 Правил роздрібного ринку електричної енергії, пункту 3 комерційної пропозиції, строк виконання зобов`язань на суму 759462,96 грн настав. КП "ЖКС „ПІВНІЧНИЙ"" доказів на спростування обсягів спожитої електричної енергії, так само як і доказів своєчасної оплати її вартості до матеріалів справи не представлено.
Враховуючи викладене, господарський суд доходить до висновку про наявність правових підстав для стягнення з КП "ЖКС „ПІВНІЧНИЙ"" на користь ТОВ "ООЕК" 759462,96 грн заборгованості.
Відповідно до вимог частини 1 статті 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно із частиною 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
У відповідності до статті 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до статті 78 ГПК України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.
Приписи статті 79 ГПК України встановлюють, що наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Частинами 1-3 статті 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (пункт 87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Салов проти України" від 06.09.2005 р.).
У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Надточий проти України" від 15.05.2008 р. зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.
Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.
Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об`єктивного з`ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.
У рішенні від 03.01.2018 р. "Віктор Назаренко проти України" (Заява № 18656/13) ЄСПЛ наголосив, що принцип змагальності та принцип рівності сторін, які тісно пов`язані між собою, є основоположними компонентами концепції "справедливого судового розгляду" у розумінні пункту 1 статті 6 Конвенції. Вони вимагають "справедливого балансу" між сторонами: кожній стороні має бути надана розумна можливість представити свою справу за таких умов, що не ставлять її чи його у явно гірше становище порівняно з протилежною стороною. Під загрозою стоїть впевненість сторін у функціонуванні правосуддя, яке ґрунтується, зокрема, на усвідомленні того, що вони матимуть змогу висловити свої думки щодо кожного документа в матеріалах справи (рішення у справі "Беер проти Австрії" (Beer v. Austria), заява № 30428/96, пункти 17,18, від 06 лютого 2001 року).
Приписами частини 3 статті 4 Законом України "Про судовий збір" передбачено, що при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Пунктом 2 частини 1 статті 129 ГПК України встановлено, що судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст.13,20,73,74,76,86,129,165,232,233,237,238,240,241
Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ОДЕСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ" до відповідача Комунального підприємства "ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНИЙ СЕРВІС „ПІВНІЧНИЙ" про стягнення 759462,96 грн заборгованості задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства "ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНИЙ СЕРВІС „ПІВНІЧНИЙ"" (65025, м. Одеса, вул. Дніпропетровська Дорога, буд. 118, Код ЄДРПОУ 35241704) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ОДЕСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ" (65007, м. Одеса, вул. Мала Арнаутська, буд. 88, email kanc@ooek.od.ua, Код ЄДРПОУ 42114410) 759462/сімсот п`ятдесят дев`ять тисяч чотириста шістдесят дві/грн 96 коп. заборгованості та 9113/дев`ять тисяч сто тринадцять/грн 56 коп. витрат зі сплати судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Наказ видати в порядку ст.327 ГПК України.
Повний текст складено 13 травня 2024 р.
Суддя С.Ф. Гут
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 02.05.2024 |
Оприлюднено | 15.05.2024 |
Номер документу | 118981667 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Гут С.Ф.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні