СВАЛЯВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 306/348/24
Провадження № 2/306/313/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 травня 2024 року м. Свалява
Свалявський районний суд Закарпатської області у складі:
головуючого-судді Уліганинця П.І.
за участю секретаря судового засідання Стеблей А.В.
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в м. Свалява цивільну справу за позовом ООП Полянської сільської ради до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Закарпатський центр соціально- психологічної реабілітації дітей про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернуласядо судуз названимпозовом,посилаючись нате,що ОСОБА_1 є матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .На засіданніз питаньправ дитини15.02.2024року булорозглянуто матеріалищодо доцільностіпозбавлення відповідачкибатьківських праввідносно ОСОБА_2 та ОСОБА_3 ..Зазначила,що зарезультатами розглядувищевказаного питаннявстановлено,що зарезультатами оглядуумов проживаннясім`ї,такі єнезадовільними,будинок знаходитьсяв аварійномустані,у житловомубудинку пічнеопалення (дровв наявностіне має),водопостачання природнє,відсутні продуктихарчування,дитячий одягта взуттярозкидані наземлі,в брудномустані,немає місцядля миттядітей,засоби гігієнивідсутні,не створеноналежних умовдля утриманняі вихованнядітей,а матидітей поводилася неадекватно,проявляла агресію,не надалачітких поясненьз приводусвого відношення додітей тастану виконаннянею батьківськихобов`язків,з крикамиі погрозамипокинула будинок. На даний час діти перебувають в притулку для дітей ССД Закарпатської ОДА. Вважає, що мати вихованням дітей не займається, не турбується про їх фізичний та духовний розвиток, не забезпечує їм належного догляду, необхідним харчуванням, медичним доглядом. Тому просить суд позбавити ОСОБА_1 батьківських прав відносно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та стягувати з неї на користь Закарпатського центру соціально-психологічної реабілітації дітей м. Свалява аліменти на утримання ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в розмірі всіх видів заробітку (доходів) щомісячно, але не менше як 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з дня звернення до суду і до досягнення старшою дитиною повноліття.
Учасники справи у судове засідання не з`явилися.
Від представника ООП Полянської сільської ради надійшла заява про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримує та наполягає на їх задоволенні (а.с. 58).
Від представника третьої особи - Закарпатського центру соціально- психологічної реабілітації дітей надійшла заява про розгляд справи у її відсутності, щодо задоволення позову не заперечила (а.с.63).
Відповідачка в судове засідання не з`явилася, подала заяву про розгляд справи у її відсутності (а.с. 64).
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити зважаючи на наступне.
Згідностатті 150 СК України, батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов`язані поважати дитину. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов`язку батьківського піклування щодо неї.
За ст. 8 ЗУ Про охорону дитинства, батьки несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини. Кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.
Відповідно до ст. 3 та чч. 1, 2 ст. 27 Конвенції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 року, яка ратифікована Постановою Верховної Ради України № 789-ХІІ (78912) від 27 лютого 1991 року та набула чинності для України 27 вересня 1991 року, держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини. В усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Відповідно до п.п. 15, 16 Постанови Пленуму ВСУ від 30 березня 2007 року № 3 позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.
Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною у обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не дають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування своїми обов`язками.
Згідно до ст. 9 Конвенції про права дитини, дитина не повинна розлучатися з батьками всупереч їх бажанню, за винятком випадків, коли компетентні органи згідно з судовим рішенням визначають, що таке розлучення необхідне в якнайкращих інтересах дитини. Таке розлучення може бути необхідним, наприклад, коли батьки жорстоко поводяться з дитиною або не піклуються про неї.
Відповідно до Повних витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України №00026658891 від 12.06.2020 року та №00026659259 від 12.06.2020 року, та свідоцтв про народження серії НОМЕР_1 від 12.06.2020 року та серії НОМЕР_2 від 12.06.2020 року, батьками ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є батько ОСОБА_4 та мати ОСОБА_1 . Відомості про батька записані відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України (а.с. 13-14,15-16).
Згідно повідомлення ССД Полянської сільської ради від 30.012024 року № 39/01-12, за клопотанням служби від 01.11.2023 року, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 поміщено до Притулку для дітей ССД Закарпатської ОДА. За час перебування дітей в даному закладі мати долею дітей не цікавиться, співпрацювати з соціальними службами відмовляється, продовжує вести асоціальний спосіб життя (а.с. 17,18-19).
Як убачається з Акту обстеження житлово-побутових умов проживання сім`ї від 14.06.2022 року, за адресою АДРЕСА_1 , будинок потребує ремонту, наявна електроенергія, водопостачання природнє, пічне опалення. Санітарно-гігієнічні умови задовільні, ванна кімната знаходиться в літній кухні. Створено достатньо умов для виховання та розвитку дітей (а.с. 23).
Згідно Акту обстеження житлово-побутових умов проживання сім`ї від 22.02.2022 року, за адресою АДРЕСА_1 , санітарно-гігієнічні умови задовільні, в кімнатах чисто, прибрано, наявні засоби гігєни, дитячий одяг та взуття по сезону (а.с. 24).
Відповідно до Актів обстеження умов проживання від 04.09.2023 року, 01.11.2023 року та29.12.2023 року, за адресою АДРЕСА_1 в кімнатах не прибрано, речі розкидані по підлозі, в кімнатах хододно, відсутні продукти харчування. Стосунки між мамою та дітьми напружені, виникають суперечки та конфлікти, мама на зауваження не реагує, ніде на працює. під час обстеження умов проживання мати поводилася неадекватно та агресивно, з криками та погрозами покинула будинок. (а.с. 21-23).
Згідно висновку сімейного лікаря від 01.11.2023 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у дітей занижена вага, педагогічна занедбаність, на момент огляду здорові (а.с. 31,33).
Як убачається з акту проведення оцінки рівня безпеки дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , такий визначено як небезпечний (34-43).
Згідно Наказів №52 від 01.11.2023 року та № 53 від 01.11.2023 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 взято на облік як таких, що опинилися у складних життєвих обставинах через невиконання матір`ю своїх батьківських обов`язків (а.с. 44-45).
Як убачається з повідомлень від 29.12.2023 року №552/01-09 та від 30.01.2024 року №40/01-09 року відповідачка повідомлялася про дату розгляду питання про позбавлення її батьківських прав щодо синів (а.с. 46-47).
За приписами ст. 164 СК Українибатьки, можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вони, ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Правовою підставою для позбавлення відповідачки батьківських прав є висновок Полянської сільської ради про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 7-10).
Обгрунтовуючи вищевикладене суд дійшов висновку, що оскільки відповідачка не піклується про фізичний та духовний розвиток дітей, не забезпечує їм належного догляду, ухиляється від виховання, тобто свідомо нехтує своїми обов`язками, необхідно позбавити батьківських прав ОСОБА_1 щодо неповнолітніх ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Щодо стягнення аліментів суд дійшов наступного висновку.
За ст. 150 СК України - батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.
Відповідно до ст. ст. 180 СК України - батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. За правовим змістом вказаної норми закону, обов`язок утримувати дитину є рівною мірою обов`язком як матері, так і батька. Причому обов`язком є особистим, індивідуальним, а не солідарним. За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються в частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі.
Згідно з нормою ст. 182 СК України, при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення. Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
За ст. 183 СК України - частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом.
Відповідно до ст. 184 СК України суд за заявою одержувача визначає розмір аліментів у твердій грошовій сумі. Розмір аліментів, визначений судом або домовленістю між батьками у твердій грошовій сумі, щорічно підлягає індексації відповідно до закону, якщо платник і одержувач аліментів не домовилися про інше.
За ст. 8 ЗУ Про охорону дитинства, батьки несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини. Кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.
Відповідно до ст. 3 та ч. ч. 1, 2 ст. 27 Конвенції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 року, яка ратифікована Постановою Верховної Ради України № 789-ХІІ (78912) від 27 лютого 1991 року та набула чинності для України 27 вересня 1991 року, держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини. В усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Згідно ч. 1 ст. 3 Конвенції про права дитини, частин 7-8 ст. 7 СК України, під час вирішення будь - яких питань щодо дітей суд повинен виходити з найкращого забезпечення інтересів дітей.
Зважаючи на вищевикладене, виходячи з принципів розумності та справедливості аліменти необхідно встановити в розмірі 1/4 частини всіх видів заробітку (доходу) відповідача, але менше, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку на користь Закарпатського центру соціально- психологічної реабілітації дітей на утримання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 щомісячно,починаючи здня пред`явленняпозову ідо досягненнястаршою дитиною повноліття.
Рішення допустити до негайного виконання у межах суми платежу за один місяць.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених вимог. Якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли.
Керуючись ст. ст. 5, 12, 18, 76, 81, 133, 134, 141, 200, 223, 263, 265, 273, 354 ЦПК України, ст. ст. 150, 164, 166, 180 183, 243 Сімейного кодексу України, ЗУ Про охорону дитинства, Конвенцією ООН про права дитини, суд,-
У Х В А Л И В :
Позов ООП Полянської сільської ради до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Закарпатський центр соціально- психологічної реабілітації дітей про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів задовольнити.
Позбавити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ,мешканку АДРЕСА_1 ,РНОКПП НОМЕР_3 батьківських прав відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Стягувати з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ,мешканку АДРЕСА_1 ,РНОКПП НОМЕР_3 на користь Закарпатський центр соціально- психологічної реабілітації дітей Закарпатської обласної військової адміністрації (адреса: 89300, м. Свалява, вул. Верховинська, буд. 43А, Мукачівського району,Закарпатської області,код ЄДРПОУ33644606) аліменти на утримання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 в розмірі 1/4 частини всіх видів її заробітку щомісячно, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку починаючи з 16.02.2024 року і до досягнення старшою дитиною повноліття.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ,мешканку АДРЕСА_1 ,РНОКПП НОМЕР_3 6056(шістьтисяч п"ятдесятшість)гривень 00коп.судового зборуна користьдержави (отримувач: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код отримувача: 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача: 899998; рахунок отримувача UA908999980313111256000026001; кодкласифікації доходів бюджету: 22030106).
Рішення в частині стягнення аліментів підлягає до негайного виконання у межах суми платежу за один місяць.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Закарпатськогоапеляційного.
ГОЛОВУЮЧИЙ П.І.Уліганинець
10.05.2024 року
Суд | Свалявський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 10.05.2024 |
Оприлюднено | 15.05.2024 |
Номер документу | 118996351 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Свалявський районний суд Закарпатської області
Уліганинець П. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні