ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 квітня 2024 року м. Черкаси Справа № 925/364/24
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Грачова В.М., при секретарі судового засідання Вовчанській К.Ю., за участі представників сторін: позивача (в режимі відеоконференції) адвоката Каравай Е.С., відповідача не з`явився, розглянувши у відкритому судовому засіданні, в приміщенні суду в м. Черкаси, справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Керхер» до Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІ-О-ЛА» про стягнення 586601 грн. 03 коп.,
ВСТАНОВИВ:
Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю «Керхер» звернувся в Господарський суд Черкаської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІ-О-ЛА» (далі відповідач), про стягнення на підставі договору №17/011 від 02.01.2017 року - 542438 грн. 78 коп. боргу та на підставі договору №20/010 від 02.01.2020 року - 44162 грн. 25 коп. боргу, що разом становить 586601 грн. 03 коп. та відшкодування судових витрат.
Позов мотивовано порушенням відповідачем порядку та строків оплати товару за договором №17/011 від 02.01.2017 року та договором №20/010 від 02.01.2020 року.
Ухвалами Господарського суду Черкаської області від 27.03.2024 року, 11.04.2024 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі № 925/364/24 за правилами спрощеного позовного провадження, з викликом сторін, призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 24.04.2024 року; забезпечено проведення судового засідання у справі № 925/364/24 для адвоката Каравай Е.С. в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням її власних технічних засобів, за клопотанням (вх. № 5966/24 від 05.04.2024 року).
Відповідач явку представника в судове засідання 24.04.2024 року не забезпечив, письмовий відзив на позовну заяву та заперечень проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження не подав, ухвала Господарського суду Черкаської області від 27.03.2024 року адресована відповідачу у визначеному ч. 5 ст. 176 ГПК України порядку, повернена до суду з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, місцезнаходження відповідача: 18001, Черкаська обл., м. Черкаси, бульв. Шевченка, буд. 208.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців», якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою; якщо відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, є недостовірними і були внесені до нього, третя особа може посилатися на них у спорі як на достовірні; відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, використовуються для ідентифікації юридичної особи або її відокремленого підрозділу.
Відповідно до п. 3.9.1. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 року № 18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» із змінами і доповненнями, внесеними постановою Пленуму Вищого господарського суду України від 23 березня 2012 року № 3, в разі, якщо ухвалу було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв`язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Згідно з ч. 6 ст. 242 ГПК України, днем вручення судового рішення є:
1) день вручення судового рішення під розписку;
2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи;
3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення;
4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду;
5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Відповідно до частин 3, 7 статті 120 ГПК України, виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень. Учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Таким чином, суд продемонстрував достатню старанність, щоб дозволити відповідачу, який повинен був знати про правила, що застосовуються до надіслання судових повідомлень учасникам справи, визначитися з провадженням проти нього та скористатись правами і обов`язками, передбаченими статтями 42, 46 ГПК України і вважає його повідомленим належним чином.
Відповідно до ч. 1 ст. 252 ГПК України, розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Частиною 1 ст. 202 ГПК України визначено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Згідно з ч. 3 статті 202 ГПК України, суд розглядає справу за відсутності учасника справи або його представника, якщо їх було належним чином повідомлено про судове засідання, у разі, зокрема, неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки, повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника) незалежно від причин неявки.
Враховуючи, що явка представників сторін судом обов`язковою не визнавалась, наявні матеріали справи є достатніми для всебічного, повного і об`єктивного розгляду справи, суд, відповідно до ст. 202 ГПК України, визнав за можливе розглянути справу у відсутності представника відповідача за наявними в ній матеріалами.
В судовому засіданні 24.04.2024 року представник позивача позов з підстав і у розмірі, викладених у позовній заяві, підтримала і просила суд задовольнити повністю.
Згідно із ст.ст. 233 ч. 6, 240 ч. 1 ГПК України, у судовому засіданні 24.04.2024 року судом було проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні в справі письмові докази та оцінивши їх у сукупності, суд позов задовольняє повністю з таких підстав.
02.01.2017 року позивач Товариство з обмеженою відповідальністю "Керхер", як постачальник, та відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «ВІ-О-ЛА», як дистриб`ютор, уклали договір № 17/011 (далі Договір-1, а.с. 11-17), за умовами п. 1.1. якого постачальник зобов`язався передати у власність дистриб`ютору товар, визначений у прас-листі постачальника (надалі - товар), а також не виключні права на збут товару в Україні, а дистриб`ютор зобов`язався прийняти та оплатити товар, а також дотримуватись встановлених цим договором обов`язків при подальшій реалізації товару третім особам.
У Договорі-1 його сторони погодили всі істотні умови, зокрема, домовилися про таке:
п. 1.2 постачання товару здійснюється постачальником дистриб`ютору окремими партіями. Ціни, кількість, номенклатура та вартість товару визначатимуться в рахунках-фактурах на кожну окрему поставку товару;
п. 4.1. постачальник відвантажує товар дистриб`ютору за цінами, що зазначаються в рахунках-фактурах на кожну окрему поставку товару та відповідають цінам, які зазначені в прайс-листах постачальника, що діють на дату поставки. Діючі прайс-листи розміщені на Інтернет-ресурсі Infonet http://kaercher-infonet.com/ua. Прайс-листи вважаються автоматично заміненими актуальними прайс-листами з моменту їх розміщення на зазначеному Інтернет- ресурсі. Про будь-які зміни цін та проведення будь-яких акцій чи надання знижок постачальник повідомляє дистриб`ютора завчасно;
п. 4.2 товар відвантажується дистриб`ютору на умовах поставки, що визначаються в Додатку до Договору «Умови роботи», який є невід`ємною частиною Договору;
п. 5.1. строки та порядок відвантаження товарів категорії « 1» (позначені в прайс-листах Постачальника цифрою « 1»):
5.1.1. - заявки на поставку цих товарів подаються дистриб`ютором згідно з п.4.5. цього договору. Замовлений товар повинен бути підготовлений постачальником до його відвантаження на складі постачальника протягом 4 тижнів з моменту надходження Заявки. Дострокова поставка дозволяється;
п. 5.2. Строки та порядок відвантаження товарів категорії « 2» (позначені в прайс-листах Постачальника цифрою « 2») або товарів без зазначення категорії:
5.1.2. - заявки на поставку цих товарів подаються дистриб`ютором згідно з п.4.5. цього договору. Замовлений товар повинен бути підготовлений постачальником до його відвантаження на складі постачальника протягом 8 тижнів з моменту надходження Заявки або у строки вказані виробником за умови 100% передоплати. У разі відкликання Заявки дистриб`ютором, на момент поставки товару з заводу виробника на склад постачальника, дистриб`ютор сплачує постачальнику на його вимогу штраф у розмірі 5% від вартості замовленого товару;
п. 7.2. розрахунки за цим Договором між постачальником і дистриб`ютором проводяться на підставі рахунків-фактур, шляхом переведення грошових коштів на поточний рахунок постачальника, вказаний у реквізитах сторін даного Договору. Порядок оплати визначається додатку до Договору «Умови роботи», що є невід`ємною частиною даного Договору;
п. 8.1. прийом товару за кількістю і якістю здійснюється дистриб`ютором відповідно до чинного законодавства України;
п. 10.1. загальна вартість договору складається з сум вартостей всіх рахунків-фактур, виставлених та оплачених дистриб`ютором в межах строку дії цього Договору;
п. 10.2. вартість кожної окремої партії товару визначається в рахунках-фактурах, з зазначенням кількості та ціни товару, що відповідає ціні, яка зазначена в прайс-листі постачальника, що діє на дату поставки, з урахуванням попередньо узгоджених умов;
п. 13.1. договір вважається укладеним і набирає чинності з 02.01.2017 року, за умови його підписання сторонами та скріплення печатками і діє до 31.12.2017 року;
п. 13.2. договір пролонгується на наступний рік, якщо жодна зі сторін не сповістила іншу про намір його скасування за тридцять календарних днів до закінчення строку дії Договору. Такий порядок пролонгації зберігається також і надалі;
п. 13.3. закінчення строку цього Договору не звільняє сторони від обов`язків за Договором, які виникли під час його дії. Закінчення строку цього Договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії цього Договору.
Договір-1 підписаний представниками обох сторін, їх підписи посвідчені їхніми печатками.
До Договору-1 сторонами погоджено додаткові угоди, зокрема додаткову угоду №4 від 23.05.2019 року (а.с. 18), в якій погоджено поставку вказаних груп товарів, розміри знижок; виконаний оборот до 30.11.2018 року в закупівлі без ПДВ 2265000 грн., запланований оборот на 2019 рік в закупівлі без ПДВ на суму 2800000 грн.; обумовлена відстрочка платежу у 5 календарних днів, кредитна лінія у розмірі 20000 грн. з ПДВ; штрафні санкції за прострочення платежів 24% річних.
Із видаткових накладних: № 5220440478 від 24.05.2019 року на суму 453253 грн. 72 коп., №5220441712 від 29.05.2019 року на суму 1124 грн. 26 коп., № 5220445075 від 10.06.2019 року на суму 4874 грн. 35 коп., № 5220444940 від 11.06.2019 року на суму 56542 грн. 68 коп., №520445018 від 11.06.2019 року на суму 40144 грн. 99 коп., № 5220447025 від 20.06.2019 року на суму 11210 грн. 96 коп., № 5220447027 від 20.06.2019 року на суму 6512 грн. 26 коп., № 5220460101 від 19.08.2019 року на суму 4980 грн. 73 коп., № 5220460102 від 19.08.2019 року на суму 5778 грн. 72 коп., № 5220472103 від 11.10.2019 року на суму 60326 грн. 32 коп., № 5220483128 від 29.11.2019 року на суму 64287 грн. 97 коп. (а.с. 29-46) вбачається, що за замовленнями відповідача позивач поставив товар на загальну суму в т.ч. з ПДВ 709036 грн.96 коп., який відповідач отримав без зауважень.
За твердженнями позивача, відповідач оплатив товар лише на суму 166598 грн. 18 коп., отриманий товар на суму 542438 грн.78 коп. відповідач в порушення умов Договору-1 не оплатив та визнав у акті звіряння розрахунків станом на 31.12.2019 року (а.с. 91-93).
За розрахунками позивача борг відповідача за Договором-1 становить 542438 грн.78 коп., вимога про його стягнення є предметом позову у справі, що розглядається.
02.01.2020 року позивач Товариство з обмеженою відповідальністю "Керхер", як постачальник, та відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «ВІ-О-ЛА», як дилер, уклали договір № 20/010 (далі Договір-2, а.с. 19-26), за умовами п. 1.1. якого постачальник зобов`язався передати у власність дилеру товар, визначений у прас-листі постачальника (надалі - товар), а також невиключні права на збут товару в Україні, а дилер зобов`язався прийняти та оплатити товар, а також дотримуватись встановлених цим договором обов`язків при подальшій реалізації товару третім особам.
У Договорі-1 його сторони погодили всі істотні умови, зокрема, домовилися про таке:
п. 1.2 постачання товару здійснюється постачальником дилеру окремими партіями. Ціни, кількість, номенклатура та вартість товару визначатимуться в рахунках-фактурах на кожну окрему поставку товару;
п. 4.1. постачальник відвантажує товар дилеру за цінами, що зазначаються в рахунках-фактурах на кожну окрему поставку товару та відповідають цінам, які зазначені в прайс-листах постачальника, що діють на дату поставки. Діючі прайс-листи розміщені на Інтернет-ресурсі Infonet http://kaercher-infonet.com/ua. Прайс-листи вважаються автоматично заміненими актуальними прайс-листами з моменту їх розміщення на зазначеному Інтернет- ресурсі. Про будь-які зміни цін та проведення будь-яких акцій чи надання знижок постачальник повідомляє дистриб`ютора завчасно;
п. 4.2 товар відвантажується дилеру на умовах поставки, що визначаються в Додатку до Договору «Умови роботи», який є невід`ємною частиною Договору;
п. 5.1. строки та порядок відвантаження товарів категорії « 1» (позначені в прайс-листах постачальника цифрою « 1»):
5.1.1. - заявки на поставку цих товарів подаються дилером згідно з п.4.5. цього договору. Замовлений товар повинен бути підготовлений постачальником до його відвантаження на складі постачальника протягом 4 тижнів з моменту надходження Заявки. Дострокова поставка дозволяється;
п. 5.2. Строки та порядок відвантаження товарів категорії « 2» (позначені в прайс-листах постачальника цифрою « 2») або товарів без зазначення категорії:
5.1.2. - Заявки на поставку цих товарів подаються дилером згідно з п.4.5. цього договору. Замовлений товар повинен бути підготовлений постачальником до його відвантаження на складі постачальника протягом 8 тижнів з моменту надходження Заявки або у строки вказані виробником за умови 100% передоплати. У разі відкликання Заявки дилером на момент поставки товару з заводу виробника на склад постачальника, дилер сплачує постачальнику на його вимогу штраф у розмірі 5% від вартості замовленого товару;
п. 7.2. розрахунки за цим Договором між постачальником і дилером проводяться на підставі рахунків-фактур, шляхом переведення грошових коштів на поточний рахунок постачальника, вказаний у реквізитах сторін даного Договору. Порядок оплати визначається додатку до Договору «Умови роботи», що є невід`ємною частиною даного Договору;
п. 8.1. прийом товару за кількістю і якістю здійснюється дилером відповідно до чинного законодавства України;
п. 10.1. загальна вартість договору складається з сум вартостей всіх рахунків-фактур, виставлених та оплачених дилером в межах строку дії цього Договору;
п. 10.2. вартість кожної окремої партії товару визначається в рахунках-фактурах, з зазначенням кількості та ціни товару, що відповідає ціні, яка зазначена в прайс-листі постачальника, що діє на дату поставки, з урахуванням попередньо узгоджених умов;
п. 13.1. Договір вважається укладеним і набирає чинності з 02.01.2020 року, за умови його підписання сторонами та скріплення печатками і діє до 31.12.2020 року;
п. 13.2. Договір пролонгується на наступний рік, якщо жодна зі сторін не сповістила іншу про намір його скасування за тридцять календарних днів до закінчення строку дії Договору. Такий порядок пролонгації зберігається також і надалі;
п. 13.3. закінчення строку цього Договору не звільняє сторони від обов`язків за Договором, які виникли під час його дії. Закінчення строку цього Договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії цього Договору.
Договір-2 підписаний представниками обох сторін, їх підписи посвідчені їхніми печатками.
До Договору-2 сторонами погоджено додаткові угоди, зокрема:
додаткову угоду №2 від 02.01.2020 року (а.с. 27), в якій погоджено поставку вказаних груп товарів, розміри знижок; виконаний оборот до 29.11.2019 року в закупівлі без ПДВ 1362000 грн, запланований оборот на 2020 рік в закупівлі без ПДВ на суму 1700000 грн; погоджена відстрочка платежу у 5 календарних днів, кредитна лінія у розмірі 20000 грн. з ПДВ; штрафні санкції за прострочення платежів 24% річних;
додаткову угоду №3 від 01.01.2021 року (а.с. 28), в якій погоджено поставку вказаних груп товарів, розміри знижок; виконаний оборот до 16.11.2020 року в закупівлі без ПДВ 925000 грн, запланований оборот на 2021 рік в закупівлі без ПДВ на суму 1110000 грн; погоджена відстрочка платежу у 5 календарних днів, кредитна лінія у розмірі 20000 грн. з ПДВ; штрафні санкції за прострочення платежів 24% річних.
Із видаткових накладних: №5220506451 від 11.03.2020 року на суму 4732 грн. 50 коп., № 5220575309 від 04.11.2020 року на суму 9055 грн. 49 коп., № 5220596990 від 04.01.2021 року на суму 30374 грн. 26 коп. (а.с. 47-49) вбачається, що за замовленнями відповідача позивач поставив товар на загальну суму в т.ч. з ПДВ 44162 грн.25 коп., який відповідач отримав без зауважень. Отриманий товар відповідач в порушення умов Договору-2 не оплатив та визнав, в тому числі, в актах звіряння розрахунків станом на 31.03.2020 року,30.04.2020 року, 31.05.2020 року, 31.07.2020 року, 30.06.2020 року, 31.10.2020 року, 30.11.2020 року, 31.12.2020 року, 31.01.2021 року, 28.02.2021 року. 31.03.2021 року, 30.04.2021 року, 31.05.2021 року, 31.08.2021 року,30.09.2021 року, 31.12.2021 року (а.с. 50-90).
За розрахунками позивача борг відповідача за Договором-2 становить 44162 грн.25 коп., вимога про його стягнення також є предметом позову у справі, що розглядається.
Отже, спірні правовідносини сторін виникли із договору № 17/011 від 02.01.2017 року та договору №20/010 від 02.01.2020 року, вимоги позивача витікають із суті прав та обов`язків сторін за цими договорами.
Спірні правовідносини сторін за правовою природою віднесені до договірних зобов`язань поставки, загальні положення про купівлю-продаж визначені параграфом 1 глави 54, особливості поставки - параграфом 3 глави 54 ЦК України, параграфом 1 глави 30 ГК України, загальні положення про правочини визначені розділом IV книги 1 ЦК України, про зобов`язання і договір розділами І і ІІ книги 5 ЦК України, забезпечення виконання зобов`язання у виді поруки параграфом 3 глави 49, правові наслідки порушення зобов`язання, відповідальність за порушення зобов`язання - главою 51 ЦК України, розділом V ГК України.
Статтею 3 ЦК України визначено загальні засади цивільного законодавства, якими, зокрема, є: свобода договору; свобода підприємницької діяльності, яка не заборонена законом; судовий захист цивільного права та інтересу; справедливість, добросовісність та розумність.
Статтями 13 і 14 ЦК України встановлено, відповідно, межі здійснення цивільних прав та загальні засади виконання цивільних обов`язків. Зокрема, і цивільні права і цивільні обов`язки здійснюються (виконуються) в межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 11 ЦК України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Частиною 1 ст. 15 ЦК України встановлено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно з ч. 1, ч. 2 п.п. 5, 8 ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, примусове виконання обов`язку в натурі, відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Статтею 20 Господарського кодексу України передбачено право кожного суб`єкта господарювання на захист своїх прав і законних інтересів шляхом, зокрема, присудження до виконання обов`язку в натурі, відшкодування збитків, застосування штрафних санкцій, іншими способами, передбаченими законом. Порядок захисту прав суб`єктів господарювання та споживачів визначається цим Кодексом, іншими законами.
Статтею 204 ЦК України встановлено презумпцію правомірності правочину, за змістом якої правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
Відповідно до ст.ст. 525, 526 ЦК України, ст.ст. 193, 202 ГК України, зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться; одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається.
Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ч. 1 ст. 598, ч. 1 ст. 599 ЦК України, зобов`язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом, зокрема, виконанням, проведеним належним чином.
Відповідно до ст. 610 ч. 1, ст. 611, ст. 612 ч. 1 ЦК України: порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання; у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки, відшкодування збитків; боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Частина 1 ст. 626 ЦК України визначає договір як домовленість двох або більше сторін, що спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Відповідно до положень ст. ст. 638, 639 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Договір може укладатися у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 692 ЦК України, покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
Частинами 1, 2 ст. 712 ЦК України визначено, що за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Відповідно до ст. 265 ГК України за договором поставки одна сторона - постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.
Із матеріалів справи вбачається, що сторонами був укладені договори № 17/011 від 02.01.2017 року , №20/010 від 02.01.2020 року, які ними виконувалися.
Товар за Договором-1 був отриманий відповідачем на суму 709036 грн. 96 коп. за видатковими накладними: № 5220440478 від 24.05.2019 року, №5220441712 від 29.05.2019 року, № 5220445075 від 10.06.2019 року, № 5220444940 від 11.06.2019 року, №520445018 від 11.06.2019 року, № 5220447025 від 20.06.2019 року, № 5220447027 від 20.06.2019 року, № 5220460101 від 19.08.2019 року, № 5220460102 від 19.08.2019 року, № 5220472103 від 11.10.2019 року, № 5220483128 від 29.11.2019 року без зауважень, однак оплачений на суму 166598 грн. 18 коп.
Товар за Договором-2 був отриманий відповідачем на суму 44162 грн. 25 коп. за видатковими накладними: №5220506451 від 11.03.2020 року, № 5220575309 від 04.11.2020 року, № 5220596990 від 04.01.2021 року без зауважень, однак не оплачено.
Пунктами 7.2. Договорів сторони обумовили, що розрахунки за цим Договором між постачальником і дистриб`ютором, дилером проводяться на підставі рахунків-фактур, шляхом переведення грошових коштів на поточний рахунок постачальника, вказаний у реквізитах сторін Договорів. Порядок оплати визначається додатках до Договорів «Умови роботи», що є невід`ємною частиною Договорів.
Додатковими угодами до Договорів сторони погодили відстрочення платежів у 5 календарних днів.
Оскільки матеріалами справи підтверджено факт порушення відповідачем свого зобов`язання зі сплати вартості поставленого позивачем товару за Договорами-1,2 у позивача виникло право вимагати з відповідача примусового виконання простроченого грошового зобов`язання в натурі щодо сплати заборгованості у розмірі 586601 грн. 03 коп. (542438 грн.78 коп. за Договором-1 + 44162 грн. 25 коп. за Договором-2), яка позивачем доведена належними, достатніми та допустимими доказами, визнана відповідачем у актах звіряння розрахунків станом на 31.12.2019 року, 31.03.2020 року, 30.04.2020 року, 31.05.2020 року, 31.07.2020 року, 30.06.2020 року, 31.10.2020 року, 30.11.2020 року, 31.12.2020 року, 31.01.2021 року, 28.02.2021 року. 31.03.2021 року, 30.04.2021 року, 31.05.2021 року, 31.08.2021 року,30.09.2021 року, 31.12.2021 року, тому зазначена сума боргу підлягає стягненню в судовому порядку.
Разом з тим, суд зазначає, що вимоги позивача заявлені без урахування приписів законодавства про застосування позовної давності. Однак, згідно ч. 3 ст. 267 ЦК України, позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення. Відповідач своїм правом на участь у судовому розгляді справи скористався на власний розсуд, в засідання суду не з`явився, жодних заяв і клопотань щодо розгляду справи, в тому числі і про застосування позовної давності, не подав.
Нормами Господарського процесуального кодексу України, зокрема, встановлено, що:
учасники судового процесу та їх представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається (ч. 1 ст. 43);
кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ч.ч. 1, 3 ст. 74);
належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування (ч. 1 ст. 76);
обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (ч. 1 ст. 77);
достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (ч. 1 ст. 78);
наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ч.ч. 1, 2 ст. 79);
учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду (ч. 1 ст. 80);
суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили (ч.ч. 1, 2 ст. 86).
Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 13, ч. 1 ст. 14 ГПК України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
За наслідками розгляду спору суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача про стягнення з відповідача на свою користь заборгованості за договорами №17/011 від 02.01.2017 року, №20/010 від 02.01.2020 року у розмірі 586601 грн.03 коп. є доказаними, обґрунтованими, тому позов підлягає задоволенню повністю.
На підставі статті 129 ГПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сплачений судовий збір у розмірі 8799 грн. 02 коп.
Керуючись ст.ст. 129, ст. 233, 236-240, 255, 256 ГПК України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ВІ-О-ЛА", ідентифікаційний код юридичної особи 35675641, місцезнаходження: 18001, Черкаська обл., м. Черкаси, бульв. Шевченка, буд. 208 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Керхер", ідентифікаційний код юридичної особи 34003237, місцезнаходження: 08159, Київська обл., Фастівський район, с. Гатне, вул. Інститутська, буд. 12 586601 грн.03 коп. боргу, 8799 грн. 02 коп. судових витрат.
Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 10.05.2024 року.
СуддяВ.М. Грачов
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 24.04.2024 |
Оприлюднено | 16.05.2024 |
Номер документу | 119011606 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Грачов В.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні