Постанова
від 10.05.2024 по справі 805/1369/16-а
КАСАЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ВЕРХОВНОГО СУДУ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 травня 2024 року

м. Київ

справа № 805/1369/16-а

адміністративне провадження № К/9901/41762/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

Судді-доповідача - Васильєвої І.А.,

суддів - Бившевої Л.І., Юрченко В.П.

розглянувши в порядку письмового провадження

касаційну скаргу Головного управління ДПС у Донецькій області

на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11.10.2016 (суддя: Троянова О.В.)

та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 04.07.2017 (судді: Гайдар А.В,, Василенко Л.А., Ханова Р.Ф.)

у справі № 805/1369/16-а

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Руссоль-Україна»

до Головного управління ДПС у Донецькій області

про скасування податкових повідомлень-рішень,-

В С Т А Н О В И В:

У травні 2016 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Руссоль-Україна» (далі - позивач, ТОВ «Руссоль-Укракїна», Товариство) звернулося до суду з позовом до Головного управління ДПС у Донецькій області (далі - відповідач, ГУ ДПС у Донецькій області, податковий/контролюючий орган), в якому просило скасувати податкові повідомлення-рішення від 04.05.2016 № 0000341401, № 000351401 та № 0000361401.

В обґрунтування позовних вимог позивач наголосив на протиправності оскаржуваних рішень, оскільки господарська операція з придбанням природного газу у січні - серпні 2013 року у ТОВ «Українська нафтогазова компанія» та у лютому 2014 року у ТОВ «ГК Промгаз Україна» є підтвердженою, про що свідчать первинні документи, зокрема, податкові накладні та докази оплати за отриманий природний газ.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 11.10.2016, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 04.07.2017 позов задоволено частково. Скасовано податкове повідомлення-рішення від 04.05.2016 № 0000341401, яким ТОВ «Руссоль-Україна» зменшено розмір від`ємного значення з податку на додану вартість в сумі 591061 грн. та застосовано штрафні санкції в сумі 295530,50 грн. Скасовано податкове повідомлення-рішення від 04.05.2016 № 0000361401, яким ТОВ «Руссоль-Україна» збільшено податок на прибуток підприємств в сумі 484432 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 242216,00 грн. Скасовано податкове повідомлення-рішення від 04.05.2016 № №000351401, яким ТОВ «Руссоль-Україна» яким збільшено суму грошового зобов`язання з податку на додану вартість в сумі 466731 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 233365,50 грн., в частині 420291 грн. грошового зобов`язання та 210145,5 грн. штрафних (фінансових) санкцій.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, зазначив, що недотримання контрагентами позивача податкової дисципліни (що відповідачем суду не доведено) має правові наслідки саме для цього контрагента, оскільки порушення платником вимог податкового законодавства тягне застосування заходів відповідальності саме до такого платника та не може негативно впливати на податковий облік інших осіб (зокрема, його контрагентів) за відсутності факту причетності останніх до таких правопорушень та за наявності факту здійснення господарської операції. Суди також зазначили, що формування податкового кредиту з ПДВ платником податків обумовлено фактичним здійсненням операцій з придбання товарів, робіт (послуг), для подальшого використання в оподатковуваних операціях в межах господарської діяльності платника податку, і реалізується за наявності в платника належно оформлених підтверджуючих проведення господарських операцій первинних документів та в обов`язковому порядку податкових накладних. Факт здійснення господарських операцій з контрагентами підтверджується первинними документами позивача, тоді як податковий орган не ставив під сумнів достовірність первинних документів чи їх відповідність вимогам чинного законодавства, встановленим пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України, стосовно порядку оформлення та підстав їх видачі.

Крім того, приймаючи рішення суди також виходили з того, що всі відрядження працівників позивача у період за 2014 рік були здійснені платником податків в межах його господарської діяльності, оформлені відповідно до діючого законодавства, обумовлені розумними економічними причинами, здійснені з метою приросту (збереження) активів та їх вартості, отримання матеріальної вигоди від виконання робіт (надання послуг) та прибутку як результату збереження та розвитку господарської діяльності підприємства.

Не погоджуючись із судовим рішенням суду апеляційної інстанції відповідач звернувся до Вищого адміністративного суду України із касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове рішення, яким у задоволені позову відмовити.

В доводах касаційної скарги скаржник, посилаючись на обставини, викладені в акті перевірки, при цьому зазначивши, що судами першої та апеляційної інстанцій порушено норми матеріального та процесуального права, порушено принцип офіційного з`ясування всіх обставин справи, що призвело до неправильного вирішення спору. Додає, що документально не підтверджені господарські відносини із платниками податків, їх реальність та повноту відображення в обліку, оскільки документально неможливо підтвердити походження отриманого газу та його реальну поставку від постачальника - ТОВ «Українська нафтогазова компанія», оскільки останнім не підтверджено його придбання та передачу.

Також скаржник додає, що встановлено розбіжності між податковими зобов`язаннями з ПДВ ТОВ «ГК Пром Газ Україна» та податковим кредитом ТОВ «Руссоль - Україна» за лютий 2014 року на загальну суму 412783,80 грн. При цьому, скаржник наголосив, що документально неможливо підтвердити походження отриманого газу та його реальну поставку від постачальника - ТОВ «ГК Пром Газ Україна», оскільки останнім не підтверджено його придбання та передачу.

Щодо контрагента ТОВ «Будкомплект», то відповідач у касаційній скарзі зазначив, що звіркою останнього документально не підтверджено реальність здійснення господарських відносин на адресу платників податків, в т.ч. ТОВ «Руссоль-Україна».

Щодо контрагента ПП «Строймеханік», скаржник зазначив, що беручи до уваги ненадання позивачем достатніх первинних бухгалтерських та податкових документів на підтвердження фактичного отримання ремонтних робіт градирні від ПП «Строймеханік», перевіркою встановлено, що ТОВ «Руссоль-Україна» безпідставно включено до складу витрат, що враховуються при визначені собівартості придбаних (виготовлених) та реалізованих товарів (робіт, послуг) за 2014 рік на суму 63000,00 грн.

Позивачем надано заперечення на касаційну скаргу, в яких просив касаційну скаргу залишити без задоволення, а судові рішення попередніх інстанцій без змін, наголосивши на їх правомірності.

У зв`язку з набранням 15.12.2017 чинності нової редакції Кодексу адміністративного судочинства (КАС) України згідно з Законом України від 03.10.2017 №2147-VIII «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» та початком роботи Верховного Суду касаційна скарга була передана на розгляд Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.

Підпунктом 4 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України в редакції згаданого Закону передбачено, що касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Вказана касаційна скарга була передана на розгляд Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи касаційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідно до вимог п/п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п/п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, ст. 77, п. 82.1 ст. 82 Податкового кодексу України податковим органом в період з 22.02.2016 по 21.03.2016, термін перевірки продовжувався на 10 робочих днів з 22.03.2016 по 04.04.2016 (проведено документальну позапланову невиїзну перевірку Товариство з обмеженою відповідальністю «Руссоль-Україна» (код ЄДР: 37653064) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2013 по 31.12.2014 з питань правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.05.2011 по 31.12.2014, за результатами якої складено акт № 926/14-01-37653064 (т. 1 а.с. 40-182), яким встановлено порушення позивачем вимог податкового законодавства:

1) п. 14.1 ст. 14, п. 44.1 ст. 44, п. 135.2 ст. 135, п. 137.1 ст. 137, п. 138.2, п. 138.4, п/п. 138.10.2 п. 138.10 ст. 138, п/п. 140.1.7 п. 140.1 ст. 140, п/п. 139.1.9 п. 139.1 ст. 139 Податкового кодексу України в результаті чого занижено податок на прибуток в періоді, що перевірявся, на загальну суму 484432,00 грн., у тому числі: за 2013 рік в сумі 338153,00 грн., за 2014 рік в сумі 146279,00 грн.;

2) п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, п. 188.1 ст. 188, п. 189.9 ст. 189, п. 198.1, п. 198.3, п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок на додану вартість на загальну суму - 466731,00 грн., у тому числі: за січень 2013 року в сумі 8698,00 грн., за травень 2013 року в сумі 382418,00 грн., за червень 2013 року в сумі 579,00 грн., за липень 2013 року в сумі 67927,00 грн., за вересень 2013 року в сумі 7109,00 грн.; завищення від`ємного значення податку на додану вартість (рядок 24 Декларацій) за грудень 2014 року у сумі - 591061,00 грн.

3) п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України подання звітності з порушенням встановлених строків, подання не у повному обсязі, з недостовірними відомостями, з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків по податковому розрахунку за ф. 1 ДФ;

4) п/п. 168.1.1, п/п. 168.1.2, п/п. 168.1.5 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України в частині несвоєчасного перерахування податку на доходи фізичних осіб утриманого із заробітної плати працівників у сумі 53278,94 грн.; у т.ч. за червень 2013 року у сумі 1866,40 грн., за липень 2013 року у сумі 945,99 грн., за серпень 2013 року у сумі 2922,50 грн., за вересень 2013 року у сумі 1743,23 грн., за жовтень 2013 року у сумі 2669,24 грн., за січень 2014 року у сумі 2539,57 грн., за лютий 2014 року у сумі 1649,55 грн., за березень 2014 року у сумі 1987,24 грн., за квітень 2014 року у сумі 2722,27 грн., за червень 2014 року у сумі 75,36 грн., за липень 2014 року у сумі 32056,14 грн., за серпень 2014 року у сумі 23,13 грн, за вересень 2014 року у сумі 2055,19 грн., за жовтень 2014 року у сумі 23,13 грн.

На підставі п/п. 129.1.3. п. 129 ст. 129 ПК України нарахована пеня у сумі 333,41 грн. (розрахунок пені наведено у додатку № 2 до акту).

5) ст. 4, ст. 7, п. 2 ст. 9 Закону України від 08.07.2010 № 2464-IV «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» в частині своєчасно не нарахованого єдиного внеску, самостійно відкоригованого підприємством у звітах по рядку 6 на загальну суму 596,66 грн. у т.ч. по періодах: у звіті за грудень 2012 року у сумі 63,12 грн. за вересень 2012 року; у звіті за січень 2013 року у сумі 15,05 грн. за грудень 2012 року; у звіті за червень 2013 року у сумі 246,97 грн. за травень 2013 року; у звіті за липень 2013 року у сумі 268,32 грн. за червень 2013 року.

6) статті 1 Закону України від 23.09.2994 № 185/94-ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» із змінами, внесеними Законом України від 06.11.2012 № 5480-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення інструментів впливу на грошово-кредитний ринок», з врахуванням п. 1 постанови правління Національного банку України від 14.11.2013 № 453 «Про зміну строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів і запровадження обов`язкового продажу надходжень в іноземній валюті» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 листопада 2013 р. за № 1951/24483). Прострочення законодавчо встановленого терміну надходження від нерезидента валютних коштів в розмірі 98,95 євро по контракту № ДГ-0000024 від 31.01.2013, укладеному з S.C. «MONDISTAR» SRL (Покупець, Румунія), становить 286 днів (з 21.03.2014 по 31.12.2014).

7) п. 1 ст. 9 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.1993 № 15-93 «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» із змінами та доповненнями, в частині не проведення декларування валютних цінностей та іншого майна резидентів, яке не перебуває за межами України, що підлягає обов`язковому декларуванню станом на 01.04.2014, станом на 01.07.2014, укладеним з S.C. «MONDISTAR» SRL (Покупець, Румунія), по митній декларації від 20.12.2013 № 4141 в розмірі 98,95 євро (т. 1 а.с. 180-182).

Не погодившись з висновками акту перевірки від 11.04.2016 № 926/14-01-37653064 ТОВ «Руссоль-Україна» подало заперечення за вих.№ 220 від 20.10.2016 (т. 1 а.с. 189-199).

За результатами розгляду заперечень Слов`янська ОДПІ листом від 27.04.2016 за вих.№7450/10/05-22-14-1 зробила наступні висновки, зокрема, порушення:

1) п. 14.1 ст. 14, п. 44.1 ст. 44, п. 135.2 ст. 135, п. 137.1 ст. 137, п. 138.2, п. 138.4, п/п. 138.10.2 п. 138.10 ст. 138, п/п. 140.1.7 п. 140.1 ст. 140, п/п. 139.1.9 п. 139.1 ст. 139 Податкового кодексу України в результаті чого занижено податок на прибуток в періоді, що перевірявся, на загальну суму 484432,00 грн., у тому числі: за 2013 рік в сумі 338153,00 грн., за 2014 рік в сумі 146279,00 грн.;

2) п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, п. 188.1 ст. 188, п. 189.9 ст. 189, п. 198.1, п. 198.3, п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України в результаті чого занижено податок на додану вартість на загальну суму - заниження податку на додану вартість на загальну суму 466731,00 грн., у тому числі: за січень 2013 року в сумі 8698,00 грн., за травень 2013 року в сумі 382418,00 грн., за червень 2013 року в сумі 579,00 грн., за липень 2013 року в сумі 67927,00 грн., за вересень 2013 року в сумі 7109,00 грн.; завищення від`ємного значення податку на додану вартість (рядок 24 Декларацій) за грудень 2014 року у сумі - 591061,00 грн. - залишено без змін.

При цьому, Слов`янська ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області погоджується, що станом на 31.12.2014 у ТОВ «Руссоль-Україна» відсутні порушення вимог валютного законодавства при здійсненні зовнішньоекономічних операцій (т. 1 а.с. 200-210).

Разом з тим, на підставі висновків акту перевірки, податковим органом 04.05.2016 прийняті податкові повідомлення-рішення:

№ №0000341401, відповідно до якого ТОВ «Руссоль-Україна» зменшено суму від`ємного значення суми податку на додану вартість у сумі 591061,00 грн. (т. 1 а.с. 183-184);

№ 0000351401 відповідно до якого ТОВ «Руссоль-Україна» збільшено суму грошового зобов`язання з податку на додану вартість у сумі 466731,00 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 233365,50 грн. (т. 1 а.с. 187-188).

№0000361401 відповідно до якого ТОВ «Руссоль-Україна» збільшено суму грошового зобов`язання з податку на прибуток у сумі 484432,00 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 242216,00 грн. (т. 1 а.с. 185-186)

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулює Податковим кодексом України (далі - ПК України, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Згідно з п/п.14.1.36 п.14.1 ст.14 ПК України господарська діяльність - діяльність особи, що пов`язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.

Відповідно до п/п. 14.1.191 п. 14.1 ст. ПК України постачання товарів - будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду. З метою застосування терміну "постачання товарів" електрична та теплова енергія, газ, пар, вода, повітря, охолоджене чи кондиційоване, вважаються товаром. Постачанням товарів також вважаються: а) фактична передача матеріальних активів іншій особі на підставі договору про фінансовий лізинг (повернення матеріальних активів згідно з договором про фінансовий лізинг) чи іншої домовленості, відповідно до якої оплата відстрочена, але право власності на матеріальні активи передається не пізніше дати здійснення останнього платежу; б) передача права власності на матеріальні активи за рішенням органу державної влади або органу місцевого самоврядування чи відповідно до законодавства; в) будь-яка із зазначених дій платника податку щодо матеріальних активів, якщо платник податку мав право на віднесення сум податку до податкового кредиту у разі придбання зазначеного майна чи його частини (безоплатна передача майна іншій особі; передача майна у межах балансу платника податку, що використовується у господарській діяльності платника податку для його подальшого використання з метою, не пов`язаною із господарською діяльністю такого платника податку; передача у межах балансу платника податку майна, що планувалося для використання в оподатковуваних операціях, для його використання в операціях, що звільняються від оподаткування або не підлягають оподаткуванню); г) передача (внесення) товарів (у тому числі необоротних активів) як вклад у спільну діяльність без утворення юридичної особи, а також їх повернення; д) ліквідація платником податку за власним бажанням необоротних активів, які перебувають у такого платника; е) передача товарів згідно з договором, за яким сплачується комісія (винагорода) за продаж чи купівлю.

Відповідно до п. 44.1 ст. 44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Згідно з п. 44.2 ст. 44 ПК України для обрахунку об`єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку щодо доходів та витрат з врахуванням положень цього Кодексу.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV (далі - Закон України № 996-XIV), в редакції чинній на момент виникнення спірних відносин) господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов`язань, власному капіталі підприємства; первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення; фінансова звітність - бухгалтерська звітність, що містить інформацію про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства за звітний період.

Відповідно до ст. 9 Закону України № 996-XIV підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати, в тому числі, такі обов`язкові реквізити: зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Таким чином, будь-які документи (у тому числі, договори, акти, рахунки тощо) мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції. Якщо ж фактичного здійснення господарської операції не було, відповідні документи не можуть вважатися первинними документами для цілей ведення податкового обліку навіть за наявності всіх формальних реквізитів таких документів, що передбачені чинним законодавством.

Щодо контрагента - ТОВ «Українська нафто-газова компанія», то Суд зазначає наступне.

Як встановили суди попередніх інстанцій, відповідачем надано інформацію, відповідно до якої Слов`янською ОДПІ від Основ`янської ОДПІ м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області отримано акт № 1137/20-38-23-01-04/37764888 від 12.08.2014 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Українська нафтогазова компанія» (за ЄДР: 37764888) щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків їх реальності та повноти відображення в обліку за період з 01.10.2012 по 16.01.2014 та акт від 27.08.2014 № 1175/20-38-23-01-04/37764888 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Українська нафто-газова компанія» (код ЄДР: 37764888), щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків їх реальності та повноти відображення в обліку за період з 01.06.2012 по 16.01.2014. Відповідно до інформації отриманої в результаті тимчасового доступу до документів по банківських рахунках ТОВ «Українська нафто-газова компанія» в національній та іноземних валютах у банківських установах, встановлено, що по вказаних рахунках відсутні перерахування грошових коштів від ТОВ «Торенія» та ТОВ «Крістенс» за природний газ. За результатами заходів вжитих в ході відпрацювання вищезазначених матеріалів, в зв`язку з не встановленням місцезнаходження підприємства та його посадових осіб, а також неможливістю документального підтвердження господарських відносин ТОВ «Українська нафто-газова компанія» із платниками податків, Основ`янською ОДПІ м. Харкова складено акт від 12.08.2014 №1137/20-38-01-04/37764888 (т. 2 а.с. 46-112).

Тобто, на думку контролюючого органу, у період 2012-2014 років ТОВ «Українська нафто-газова компанія» не отримувала природного газу від своїх контрагентів.

Разом з тим, судами попередніх інстанцій встановлено, що 24.05.2012 між ТОВ «Руссоль-Україна» як комітентом та ТОВ «Українська нафто-газова компанія» як комісіонером укладено договір комісії № К/12-001 (том 2 а.с. 210-212). Відповідно до п.1.1. вказаного Договору комітент доручає, а комісіонер бере на себе зобов`язання укласти за винагороду від свого імені та за рахунок комітента договори, спрямовані на купівлю (поставку) останньому природного газу (надалі «газ» або «товар»).

12.12.2012 укладено додаткову угоду №1 до договору комісії від 24.05.2012 № К/12-001 (том 2 а.с. 213).

01.07.2013 укладено додаткову угоду №2 до договору комісії від 24.05.2012 № К/12-001 (том 2 а.с. 214).

На підтвердження виконання договору комісії, позивачем надано наступні документи: акт передачі-приймання природного газу від 31.01.2013 за січень 2013 року на суму 4170744,00 у т.ч ПДВ 695124,00 грн., акт виконаних послуг за січень 2013 року згідно договору 24.05.2012 № К/12-001 від 31.01.2013, відповідно до якого сума комісійної винагороди за січень 2013 року складає 38838,76 грн. у т.ч. ПДВ 6473,13 грн., акт прийому передачі природного газу і виконання послуг з транспортування № 23 від 31.01.2013, акт передачі-приймання природного газу від 28.02.2013 за лютий 2013 року на суму 4262979,48 грн., у т.ч. ПДВ 710496,58 грн., акт виконаних послуг за лютий 2013 року згідно договору 24.05.2012 № К/12-001 від 28.02.2013, відповідно до якого сума комісійної винагороди за лютий 2013 року складає 39697,67 грн., у т.ч. ПДВ 6616,28 грн., акт прийому передачі природного газу і виконання послуг з транспортування № 23 від 28.02.2013., акт передачі-приймання природного газу від 31.03.2013 за березень 2013 року на суму 4441235,53 грн., у т.ч. ПДВ 740205,92 грн., акт виконаних послуг за березень 2013 року згідно договору 24.05.2012 № К/12-001 від 31.03.2013, відповідно до якого сума комісійної винагороди за березень 2013 року складає 41357,63 грн., у т.ч. ПДВ 6616,28 грн., акт прийому передачі природного газу і виконання послуг з транспортування № 23 від 31.03.2013, акт передачі-приймання природного газу від 30.04.2013 за квітень 2013 року на суму 2561405,81 грн., у т.ч. ПДВ 426900,97 грн., акт виконаних послуг за квітень 2013 року згідно договору 24.05.2012 № К/12-001 від 30.04.2013, відповідно до якого сума комісійної винагороди за квітень 2013 року складає 23852,29 грн., у т.ч. ПДВ 3975,38 грн., акт прийому передачі природного газу і виконання послуг з транспортування № 23 від 30.04.2013, акт передачі-приймання природного газу від 30.06.2013 за червень 2013 року на суму 2448158,12 грн., у т.ч. ПДВ 408026,52 грн., акт виконаних послуг за червень 2013 року згідно договору 24.05.2012 № К/12-001 від 24.05.2012, відповідно до якого сума комісійної винагороди за червень 2013 року складає 22797,72 грн., у т.ч. ПДВ 3799,62,28 грн., акт прийому передачі природного газу і виконання послуг з транспортування № 23 від 30.06.2013, акт передачі-приймання природного газу від 31.07.2013 року за липень 2013 року на суму 2450740,15 грн., у т.ч. ПДВ 408456,69 грн., акт виконаних послуг за липень 2013 року згідно договору від 24.05.2012 № К/12-001 від 31.07.2013, відповідно до якого сума комісійної винагороди за липень 2013 року складає 46310,23 грн., у т.ч. ПДВ 7718,37 грн., акт прийому передачі природного газу і виконання послуг з транспортування № 23 від 31.07.2013, акт передачі-приймання природного газу від 31.08.2013 за серпень 2013 року на суму 1270144,80 грн., у т.ч. ПДВ 211690,80 грн., акт виконаних послуг за серпень 2013 року згідно договору від 24.05.2012 № К/12-001 від 31.08.2013, відповідно до якого сума комісійної винагороди за серпень 2013 року складає 24001,20 грн., у т.ч. ПДВ 4000,20 грн., акт прийому передачі природного газу і виконання послуг з транспортування № 23 від 31.08.2013 (т. 2 а.с. 215-225, т. 8 а.с. 1-10).

При цьому, судами також вірно встановлено, що позивач сплатив ТОВ «Українська нафто-газова компанія» за природний газ згідно з: випискою ОТП-банку за 09.01.2013 грошові кошти у розмірі 300000,00 грн.; випискою ОТП-банку за 16.01.2013 грошові кошти у розмірі 343755,01 грн., випискою ОТП-банку за 17.01.2013 грошові кошти у розмірі 500000,00 грн., випискою ОТП-банку за 22.01.2013 грошові кошти у розмірі 700000,00 грн., випискою ОТП-банку за 25.01.2013 грошові кошти у розмірі 1200000,00 грн., випискою ОТП-банку за 30.01.2013 грошові кошти у розмірі 500000,00 грн., випискою ОТП-банку за 31.01.2013 грошові кошти у розмірі 600000,00 грн., випискою ОТП-банку за 01.02.2013 грошові кошти у розмірі 300000,00 грн., випискою ОТП-банку за 07.02.2013 грошові кошти у розмірі 370744,00 грн., випискою ОТП-банку за 08.02.2013 грошові кошти у розмірі 390417,24 грн., випискою ОТП-банку за 08.02.2013 грошові кошти у розмірі 390417,24 грн., випискою ОТП-банку за 11.02.2013 грошові кошти у розмірі 500000,00 грн., випискою ОТП-банку за 18.02.2013 грошові кошти у розмірі 1000000,00 грн., випискою ОТП-банку за 27.02.2013 грошові кошти у розмірі 885750,00 грн., випискою ОТП-банку за 28.02.2013 грошові кошти у розмірі 850000,00 грн., випискою ОТП-банку за 06.03.2013 грошові кошти у розмірі 400000,00 грн., випискою ОТП-банку за 07.03.2013 грошові кошти у розмірі 236812,24 грн., випискою ОТП-банку за 06.03.2013 грошові кошти у розмірі 400000,00 грн., випискою ОТП-банку за 14.03.2013 грошові кошти у розмірі 1000000,00 грн., випискою ОТП-банку за 21.03.2013 грошові кошти у розмірі 1431140,00 грн., випискою ОТП-банку за 28.03.2013 грошові кошти у розмірі 850000,00 грн., випискою ОТП-банку за 29.03.2013 грошові кошти у розмірі 365570,00 грн., випискою ОТП-банку за 04.04.2013 грошові кошти у розмірі 450000,00 грн., випискою ОТП-банку за 05.04.2013 грошові кошти у розмірі 344525,53 грн., випискою ОТП-банку за 18.04.2013 грошові кошти у розмірі 599328,97 грн., випискою ОТП-банку за 25.04.2013 грошові кошти у розмірі 942159,37 грн., випискою ОТП-банку за 30.04.2013 грошові кошти у розмірі 500000,00 грн., випискою ОТП-банку за 08.05.2013 грошові кошти у розмірі 380000,00 грн., випискою ОТП-банку за 15.05.2013 грошові кошти у розмірі 139917,47 грн., випискою ОТП-банку за 21.05.2013 грошові кошти у розмірі 433501,60 грн., випискою ОТП-банку за 13.06.2013 грошові кошти у розмірі 433501,60 грн., випискою ОТП-банку за 18.06.2013 грошові кошти у розмірі 563552,08 грн., випискою ОТП-банку за 19.06.2013 грошові кошти у розмірі 260100,96 грн., випискою ОТП-банку за 03.07.2013 грошові кошти у розмірі 757502,88 грн., випискою ОТП-банку за 12.07.2013 грошові кошти у розмірі 423381,60 грн., випискою ОТП-банку за 16.07.2013 грошові кошти у розмірі 846763,20 грн., випискою ОТП-банку за 19.07.2013 грошові кошти у розмірі 423381,60 грн., випискою ОТП-банку за 25.07.2013 грошові кошти у розмірі 423381,60 грн., випискою ОТП-банку за 02.08.2013 грошові кошти у розмірі 333832,15 грн., випискою ОТП-банку за 15.08.2013 грошові кошти у розмірі 423381,60 грн., випискою ОТП-банку за 27.08.2013 грошові кошти у розмірі 423381,60 грн., випискою ОТП-банку за 30.08.2013 грошові кошти у розмірі 211690,80 грн., випискою ОТП-банку за 10.09.2013 грошові кошти у розмірі 211690,80 грн.(т. 5 а.с.74-128, 131-148, 152-155, 158-172, 175-179, 182-188, 192-201).

Позивач також сплатив ТОВ «Українська нафто-газова компанія» за комісійну винагороду згідно з випискою ОТП-банку за 08.04.2013 грошові кошти у розмірі 41357,63 грн. (т. 5 а.с. 129-130).

Також, як вірно встановлено судами попередніх інстанцій ТОВ «Українська нафто-газова компанія» склало та зареєструвало в Єдиному реєстрі податкових накладних наступні податкові накладні: № 777 від 31.01.2013 на загальну суму 38838,76 грн. у т.ч. ПДВ 6473,13 грн.; № 636 від 28.02.2013 на загальну суму 39697,67 грн. у т.ч ПДВ 6616,28 грн.;№ 665 від 31.03.2013 на загальну суму 41357,63 грн. у т.ч. ПДВ 6892,94 грн.; № 506 від 30.04.2013 на загальну суму 23852,29 грн. у т.ч. ПДВ 3975,38 грн.; № 190 від 30.06.2013 на загальну суму 22797,72 грн. у т.ч. ПДВ 3799,62 грн.; № 327 від 31.07.2013 на загальну суму 293830,15 грн. у т.ч. ПДВ 48971,69 грн.; № 328 від 31.07.2013 на загальну суму 46310,23 грн. у т.ч. ПДВ 7718,37 грн.; № 307 від 31.08.2013 на загальну суму 24001,20 грн. у т.ч. ПДВ 4000,20 грн. (т. 8 а.с.13-20), які зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних, що підтверджуються відповідними реєстрами виданих та отриманих податкових накладних, що містяться у матеріалах справи (т. 4 а.с. 57-61, 69-77, 88-98, 114-122, 154-165, 173-186, 198-210).

Суму податку на додану вартість відповідно до вказаних податкових накладних позивач включив до складу податкового кредиту:

за січень 2013 року, що відобразив у відповідних податкових деклараціях, в розрізі контрагентів, які подані до податкового органу, де в Додатку № 5 до декларації, в розділ II Податковий кредит визначено контрагента ТОВ «Українська нафто - газова компанія» (т. 4 а.с. 52-56).

за лютий 2013 року, що відобразив у відповідних податкових деклараціях, в розрізі контрагентів, які подані до податкового органу, де в Додатку № 5 до декларації, в розділ II Податковий кредит визначено контрагента ТОВ «Українська нафто - газова компанія» (т. 4 а.с. 64-68);

за березень 2013 року, що відобразив у відповідних податкових деклараціях, в розрізі контрагентів, які подані до податкового органу, де в Додатку № 5 до декларації, в розділ II Податковий кредит визначено контрагента ТОВ «Українська нафто - газова компанія» (т. 4 а.с. 82-87);

за квітень 2013 року, що відобразив у відповідних податкових деклараціях, в розрізі контрагентів, які подані до податкового органу, де в Додатку № 5 до декларації, в розділ II Податковий кредит визначено контрагента ТОВ «Українська нафто-газова компанія» (т. 4 а.с. 107-113);

за червень 2013 року, що відобразив у відповідних податкових деклараціях, в розрізі контрагентів, які подані до Податкового органу, де в Додатку № 5 до декларації, в розділ II Податковий кредит визначено контрагента ТОВ «Українська нафто-газова компанія» (т. 4 а.с. 147-153);

за липень 2013 року, що відобразив у відповідних податкових деклараціях, в розрізі контрагентів, які подані до Податкового органу, де в Додатку № 5 до декларації, в розділ II Податковий кредит визначено контрагента ТОВ «Українська нафто-газова компанія» (т. 4 а.с. 166-172);

за серпень 2013 року, що відобразив у відповідних податкових деклараціях, в розрізі контрагентів, які подані до Податкового органу, де в Додатку № 5 до декларації, в розділ II Податковий кредит визначено контрагента ТОВ «Українська нафто-газова компанія» (т. 4 а.с. 187-197).

Щодо контрагента - ТОВ «Газопостачальна компанія «ПРОМГАЗ УКРАЇНИ», то Суд зазначає наступне.

Суди встановили, що відповідачем суду надано інформацію відповідно до якої, до Слов`янської ОДПІ надійшов від ДПІ у Печерському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві акт від 14.05.2014 № 1341/26-55-22-07/38705998 «Про неможливість проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНС ГАЗ ГРУП» (податковий номер 38705998) щодо підтвердження господарських відносин платниками податків за період з 01.12.2013 року по 31.03.2014», акт від 04.06.2013 № 484/26-55-22-10/37044939 «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «ГК «ПРОМГАЗ УКРАЇНИ» (код за ЄДР 37044939) з питань дотримання вимог податкового законодавства при проведенні господарських відносин із платниками податків ТОВ «ТРАНС ГАЗ ГРУП» (код за ЄДР 38705998), ТОВ «ЮГАГРУП» (код за ЄДР 38823923), ТОВ «НАФТОГАЗ-АЛЬЯНС» (код за ЄДР 34881820) за лютий 2014 року (т. 2 а.с. 119-126,132-141).

Враховуючи викладене, суди попередніх інстанцій встановили, що 29.05.2013 між ТОВ «Руссоль-Україна» як покупцем та ТОВ «Газопостачальна компанія «ПРОМГАЗ УКРАЇНИ» як постачальником укладено договір на постачання природного газу № 238/13 (т. 8 а.с. 21-23), відповідно до п. 1.1. якого постачальник зобов`язується передати, а покупець прийняти та оплатити газ на умовах даного Договору.

01.07.2013 укладено додаткову угоду № 1 про зміну та доповлення до договору про надання послуг по забезпеченню постачання природного газу № П/238/13 від 29.05.2013 (т. 8 а.с. 24);

10.12.2013 укладено додаткову угоду № 2 про зміни та доповнення до договору на постачання природного газу № 238/13 від 29.05.2013 (т. 8 а.с. 25);

08.01.2014 укладено додаткову угоду № 3 про зміни та доповнення до договору на постачання природного газу № 238/13 від 29.05.2013 (т. 8 а.с. 26);

08.04.2014 укладено додаткову угоду № 4 про зміни та доповнення до договору на постачання природного газу № 238/13 від 29.05.2013 (т. 8 а.с. 27);

01.09.2014 укладено додаткову угоду № 6 про зміни та доповнення до договору на постачання природного газу № 238/13 від 29.05.2013 (т. 8 а.с. 28);

03.11.2014 укладено додаткову угоду № 7 про зміни та доповнення до договору на постачання природного газу № 238/13 від 29.05.2013 (т. 8 а.с. 29);

01.12.2014 укладено додаткову угоду № 8 про зміни та доповнення до договору на постачання природного газу № 238/13 від 29.05.2013 (т. 8 а.с. 30);

На підтвердження виконання договору від 29.05.2013 № 238/13, позивачем надано наступні документи: акт прийому-передачі природного газу № 692 від 30.09.2013 на загальну суму 2878994,88 грн. у т.ч. ПДВ 479832,48 грн., акт № 389 виконання послуг згідно договору про надання послуг по забезпеченню постачання природного газу від 30.09.2013 на загальну суму 54402,72 грн. у т.ч. ПДВ 9067,12 грн., акт № 23 прийому-передачі природного газу і виконання послуг з транспортування від 30.09.2013, акт прийому-передачі природного газу № 579 від 31.07.2013 на загальну суму 1270144,80 грн. у т.ч. ПДВ 211690,80 грн., акт прийому-передачі природного газу № 637 від 31.08.2013 на загальну суму 826665,28 грн. у т.ч. ПДВ 137777,55 грн., акт прийому-передачі природного газу № 816 від 31.10.2013 на загальну суму 846763,20 грн. у т.ч. ПДВ 141127,20 грн., акт прийому-передачі природного газу № 816 від 31.10.2013 на загальну суму 846763,20 грн. у т.ч. ПДВ 141127,20 грн., акт прийому-передачі природного газу № 957 від 31.12.2013 на загальну суму 4263452,71 грн. у т.ч. 710575,45 грн., акт прийому-передачі природного газу № 4 від 31.01.2014 на загальну суму 1820517,54 грн. у т.ч. ПДВ 303419,59 грн., акт прийому-передачі природного газу № 7 від 31.01.2014 на загальну суму 1035033,16 грн. у т.ч. ПДВ 172505,53 грн., акт прийому-передачі природного газу № 103 від 28.02.2014 на загальну суму 2476702,80 грн. у т.ч. ПДВ 412783,80 грн., акт прийому-передачі природного газу № 188 від 28.02.2014 на загальну суму 957996,26 грн. у т.ч. ПДВ 159666,04 грн., акт прийому-передачі природного газу № 355 від 30.04.2014 на загальну суму 5059655,77 грн. у т.ч. ПДВ 843275,96 грн., акт прийому-передачі природного газу № 49 від 31.08.2014 на загальну суму 225366,10 грн. у т.ч. ПДВ 37561,02 грн., акт приймання-передачі обсягів природного газу в серпні 2014 року від 31.08.2014, акт прийому-передачі природного газу № 780 від 30.09.2014 на загальну суму 2386310,40 грн. у т.ч. ПДВ 397718,40 грн., акт прийому-передачі природного газу № 847 від 31.10.2014 на загальну суму 4202376,13 грн. у т.ч. ПДВ 700396,02 грн., акт прийому-передачі природного газу № 937 від 30.11.2014, акт прийому-передачі природного газу № 937 від 30.11.2014 р. на загальну суму 3121200,00 грн. у т.ч. ПДВ 520200,00 грн., акт прийому -передачі природного газу « 1100 від 31.12.2014 р. на загальну суму 722160,00 грн. у т.ч. 120360,00 грн., акт № 23 прийому-передачі природного газу і виконання послуг з транспортування від 31.12.2014 (т. 8 а.с. 31- 33, 36, 39, 45, 48-49, 52-53, 56, 59, 61-62, 65, 68, 72-73).

На підтвердження доводів про реальність господарських операцій за договором П/238/13 від 29.05.2013 ТОВ «Руссоль-Україна» надало наступні документи: акт виконання послуг згідно договору про надання послуг по забезпеченню постачання природного газу № 349 від 31.07.2013 на загальну суму 24001,20 грн. у т.ч. ПДВ 4000,20 грн., акт № 23 прийому-передачі природного газу і виконання послуг з транспортування від 31.07.2013, акт виконання послуг згідно договору про надання послуг по забезпеченню постачання природного газу № 380 від 31.08.2013, акт № 23 прийому-передачі природного газу і виконання послуг з транспортування від 31.08.2013, акт виконання послуг згідно договору про надання послуг по забезпеченню постачання природного газу № 456 від 31.10.2013 на загальну суму 16000,80 грн. у т.ч. ПДВ 2666,80 грн., акт № 23 прийому-передачі природного газу і виконання послуг з транспортування від 31.10.2013, акт прийому-передачі природного газу № 861 від 30.11.2013 на загальну суму 1905217,20 грн., у т.ч. 317536,20 грн., акт про виконання послуг згідно договору про надання послуг по забезпеченню постачання природного газу № 464 від 30.11.2013 на загальну суму 49501,80 грн. у т.ч. 8250,30 грн., акт № 23 прийому-передачі природного газу і виконання послуг з транспортування від 30.11.2013, акт про виконання послуг згідно договору про надання послуг по забезпеченню постачання природного газу № 517 від 31.12.2013 на загальну суму 110774,03 грн. у т.ч. ПДВ 18462,34 грн., акт № 23 прийому-передачі природного газу і виконання послуг з транспортування від 31.12.2013, акт про виконання послуг згідно договору про надання послуг про забезпеченню постачання природного газу № 3 від 31.01.2014 на загальну суму 82439,96 грн. у т.ч. ПДВ 13739,99 грн., акт № 23 прийому-передачі природного газу і виконання послуг з транспортування від 31.01.2014, акт про виконання послуг згідно договору про надання послуг по забезпеченню постачання природного газу № 57 від 28.02.2014 на загальну суму 90138,60 грн. у т.ч. 15023,10 грн., акт № 23 прийому-передачі природного газу і виконання послуг з транспортування від 28.02.2014, акт про виконання послуг згідно договору про надання послуг по забезпеченню постачання природного газу № 192 від 30.04.2014 на загальну суму 102824,39 грн. у т.ч. ПДВ 17137,40 грн., акт № 23 прийому-передачі природного газу і виконання послуг з транспортування від 30.04.2014, акт про виконання послуг згідно договору про надання послуг по забезпеченню постачання природного газу № 290 від 31.08.2014 на загальну суму 2553,71 грн. у т.ч. ПДВ 425,62 грн., акт про виконання послуг згідно договору про надання послуг по забезпеченню постачання природного газу № 293 від 30.09.2013 на загальну суму 26208,00 грн. у т.ч. ПДВ 4368,00 грн., акт № 23 прийому-передачі природного газу і виконання послуг з транспортування від 30.09.2014, акт про виконання послуг згідно договору про надання послуг по забезпеченню постачання природного газу № 319 від 31.10.2014 на загальну суму 46153,20 грн. у т.ч. ПДВ 7692,20 грн., акт № 23 прийому-передачі природного газу і виконання послуг з транспортування від 31.10.2014, акт про виконання послуг згідно договору про надання послуг по забезпеченню постачання природного газу № 355 від 30.11.2014 на загальну суму 32760,00 грн. у т.ч. 5460,00 грн., акт № 23 прийому-передачі природного газу і виконання послуг з транспортування від 30.11.2014, акт виконання послуг згідно договору про надання послуг по забезпеченню постачання природного газу № 458 від 31.12.2014 на загальну суму 6552,00 у т.ч. ПДВ 1092,00 грн., акт про виконання послуг згідно договору про надання послуг по забезпеченню постачання природного газу № 458 від 31.12.2014 на загальну суму 6552,00 грн. у т.ч. ПДВ 1092,00 грн. (т. 8 а.с. 34-35, 37-38, 40-41, 42-44, 46-47, 50-51, 54-55, 57-58, 60, 63-64, 66-67, 69-71).

При цьому, суди вірно встановили, що позивач сплатив ТОВ «ГПК «ПРОМГАЗ УКРАЇНИ» за газ природний згідно з випискою ОТП-банку за 09.07.2013 грошові кошти у розмірі 846763.20 грн., що підтверджується: випискою ОТП-банку за 24.07.2013 грошові кошти у розмірі 423381,60 грн., випискою ОТП-банку за 13.08.2013 грошові кошти у розмірі 846763,20грн., випискою ОТП-банку за 30.08.2013 грошові кошти у розмірі 211690,80 грн., випискою ОТП-банку за 11.09.2013 грошові кошти у розмірі 423381,60 грн., випискою ОТП-банку за 17.09.2013 грошові кошти у розмірі 423381,60 грн., випискою ОТП-банку за 19.09.2013 грошові кошти у розмірі 846763,20 грн., випискою ОТП-банку за 27.09.2013 грошові кошти у розмірі 846763,20 грн., випискою ОТП-банку за 18.10.2013 грошові кошти у розмірі 84676,32 грн., випискою ОТП-банку за 29.10.2013 грошові кошти у розмірі 444550,68 грн., випискою ОТП-банку за 31.10.2013 грошові кошти у розмірі 190521,72 грн., випискою ОТП-банку за 15.11.2013 грошові кошти у розмірі 211690,80 грн., випискою ОТП-банку за 19.11.2013 грошові кошти у розмірі 317536,20 грн., випискою ОТП-банку за 22.11.2013 грошові кошти у розмірі 211690,80 грн., випискою ОТП-банку за 26.11.2013 грошові кошти у розмірі 423381,60 грн., випискою ОТП-банку за 04.12.2013 грошові кошти у розмірі 150000,00 грн., випискою ОТП-банку за 05.12.2013 грошові кошти у розмірі 273381,60 грн., випискою ОТП-банку за 05.12.2013 грошові кошти у розмірі 194935,15 грн., випискою ОТП-банку за 10.12.2013 грошові кошти у розмірі 423381,60 грн., випискою ОТП-банку за 10.12.2013 грошові кошти у розмірі 423381,60 грн., випискою ОТП-банку за 12.12.2013 грошові кошти у розмірі 635072,40 грн., випискою ОТП-банку за 13.12.2013 грошові кошти у розмірі 211 690,80 грн., випискою ОТП-банку за 17.12.2013 грошові кошти у розмірі 423381,60 грн., випискою ОТП-банку за 20.12.2013 грошові кошти у розмірі 122 780,66 грн., випискою ОТП-банку за 25.12.2013 грошові кошти у розмірі 974 675,75 грн., випискою ОТП-банку за 23.12.2013 грошові кошти у розмірі 194 935,15 грн., випискою ОТП-банку за 27.12.2013 грошові кошти у розмірі 292 402,70 грн., випискою ОТП-банку за 30.12.2013 грошові кошти у розмірі 151 074,75 грн., випискою ПАТ «Фортуна-банк» за 03.01.2014 грошові кошти у розмірі 639 122,15 грн., випискою ПАТ «Фортуна-банк» за 08.01.2014 грошові кошти у розмірі 194 935,15 грн., випискою ОТП-банку за 10.01.2014 грошові кошти у розмірі 440137,25 грн., випискою ОТП-банку за 17.01.2014 грошові кошти у розмірі 423381,60 грн., випискою ОТП-банку за 23.01.2014 грошові кошти у розмірі 194155,00 грн., випискою ОТП-банку за 24.01.2014 грошові кошти у розмірі 381031,00 грн., випискою ОТП-банку за 28.01.2014 грошові кошти у розмірі 381031,00 грн., випискою ОТП-банку за 31.01.2014 грошові кошти у розмірі 762062, 00 грн., випискою ОТП-банку за 05.02.2014 грошові кошти у розмірі 272972,70 грн., випискою ОТП-банку за 12.02.2014 грошові кошти у розмірі 381031,20 грн., випискою ОТП-банку за 14.02.2014 грошові кошти у розмірі 381031,20 грн., випискою ОТП-банку за 18.02.2014 грошові кошти у розмірі 381031,20 грн., випискою ОТП-банку за 21.02.2014 грошові кошти у розмірі 323876,52 грн., випискою ОТП-банку за 24.02.2014 грошові кошти у розмірі 628701,48 грн., випискою ОТП-банку за 26.02.2014 грошові кошти у розмірі 381031,20 грн., випискою ОТП-банку за 28.02.2014 грошові кошти у розмірі 571546,80 грн., випискою ОТП-банку за 05.03.2014 грошові кошти у розмірі 386449,46 грн., випискою ОТП-банку за 10.04.2014 грошові кошти у розмірі 492048, 00 грн., випискою ОТП-банку за 11.04.2014 грошові кошти у розмірі 738072. 00 грн., випискою ОТП-банку за 17.04.2014 грошові кошти у розмірі 738072,00 грн., випискою ОТП-банку за 28.04.2014 грошові кошти у розмірі 948096, 00 грн., випискою ОТП-банку за 29.04.2014 грошові кошти у розмірі 492048,00 грн., випискою ОТП-банку за 30.04. 2014 грошові кошти у розмірі 492048,00 грн., випискою ОТП-банку за 08.05.2014 грошові кошти у розмірі 1123271,78 грн., випискою ОТП-банку за 22.08.2014 грошові кошти у розмірі 148319,34 грн., випискою ОТП-банку за 29.08.2014 грошові кошти у розмірі 77046,74 грн., випискою ОТП-банку за 01.09.2014 грошові кошти у розмірі 69943,92 грн., випискою ОТП-банку за 05.09.2014 грошові кошти у розмірі 98913,64 грн., випискою ОТП-банку за 11.09.2014 грошові кошти у розмірі 247284,16 грн., випискою ОТП-банку за 15.09.2014 грошові кошти у розмірі 296741,00 грн., випискою ОТП-банку за 19.09.2014 грошові кошти у розмірі 197827,34 грн., випискою ОТП-банку за 25.09.2014 грошові кошти у розмірі 197827,34 грн., випискою ОТП-банку за 30.09.2014 грошові кошти у розмірі 791309,36 грн., випискою ОТП-банку за 03.10.2014 грошові кошти у розмірі 486463,65 грн., випискою ОТП-банку за 10.10.2014 грошові кошти у розмірі 596577,60 грн., випискою ОТП-банку за 20.10.2014 грошові кошти у розмірі 596577,60 грн., випискою ОТП-банку за 27.10.2014 грошові кошти у розмірі 1193155,20 грн., випискою ОТП-банку за 03.11.2014 грошові кошти у розмірі 1312470,72 грн., випискою ОТП-банку за 07.11.2014 грошові кошти у розмірі 115000.00 грн., випискою ОТП-банку за 10.11.2014 грошові кошти у розмірі 388595,01 грн., випискою ОТП-банку за 17.11.2014 грошові кошти у розмірі 624240,00 грн., випискою ОТП-банку за 24.11.2014 грошові кошти у розмірі 624240,00 грн., випискою ОТП-банку за 28.11.2014 грошові кошти у розмірі 624240,00 грн., випискою ОТП-банку за 02.12.2014 грошові кошти у розмірі 200000,00 грн., випискою ОТП-банку за 08.12.2014 грошові кошти у розмірі 1048480,00 грн., випискою ОТП-банку за 12.12.2014 грошові кошти у розмірі 200000,00 грн., випискою ОТП-банку за 23.12.2014 грошові кошти у розмірі 361080,00 грн., (т. 5 а.с 173-174, 180-181, 189-191, 198-199, 202-203, 206-211, 212-213, 214-217, 221-250, т. 6 а.с. 1-68, 70-182).

Судами попередніх інстанцій також вірно встановлено, що сума податку на додану вартість включена позивачем до складу податкового кредиту:

за лютий 2014 року у розмірі 349278,60 грн., що відобразив у відповідних податкових деклараціях, в розрізі контрагентів, які подані до податкового органу, де в Додатку № 5 до декларації, в розділ II Податковий кредит визначено контрагента ТОВ Газопостачальна компанія «ПРОМГАЗ УКРАЇНИ» (т. 3 а.с. 46-54);

за березень 2014 року у розмірі 63505,20 грн., що відобразив у відповідних податкових деклараціях, в розрізі контрагентів, які прдані до Податкового органу, де в Додатку № 5 до декларації, в розділ II Податковий кредит визначено контрагента ТОВ «Газопостачальна компанія «ПРОМГАЗ УКРАЇНИ» (т. 3 а.с. 63-74).

Щодо контрагента - Товариства з обмеженою відповідальністю «Будкомплект», то Суд зазначає про наступне.

Судами також встановлено, шо відповідачем надано інформацію, відповідно до якої, Слов`янської ОДПІ від ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області надійшов акт від 29.12.2014 № 6142/20-30-22-01/33066131 «Про результати невиїзної документальної позапланової перевірки ТОВ «Будкомплект» (код ЄДР: 33066131) щодо документального підтвердження господарських відносин із платником податків ТОВ «Українська компанія «Модус» (код ЄДР 38161150) їх реальності, повноти відображення в обліку та подальшого використання в господарській діяльності», акт № 492/20-30-22-04/33066131 від 22.10.2014 «Про результати зустрічної звірки ТОВ «Будкомплект» (код ЄДР 33066131) щодо документального підтвердження господарських відносин із платником податків та зборів ТОВ «Дельта Союз» (код ЄДР 38805078), їх реальності та повноти відображення в обліку за період з 01.02.2014 по 31.03.2014», акт № 2534/20-30-22-01/33066131 від 25.06.2014 «Про результати виїзної документальної позапланової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Будкомплект» (код ЄДР 33066131) щодо підтвердження відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з ТОВ «Українська компанія «Модус» (код ЄДР 38161150) за період січень 2014 року (т. 2 а.с. 163-184, 185-190, 191-209).

В контексті наведеного, судами попередніх інстанцій встановили, що 22.02.2013 між ТОВ «Руссоль-Україна», як покупцем та ТОВ «Будкомплект», як постачальником укладено договір № 4 (т. 8 а.с. 214-216). Відповідно до п. 1.1. вказаного Договору постачальник поставляє та передає у власність покупця пічне паливо нафтове, далі - товар, а покупець зобов`язується прийняти цей товар та своєчасно здійснити його оплату на умовах цього Договору.

На підтвердження виконання договору № 4 від 22.02.2013, позивачем надано наступні документи: видаткова накладна № 18 від 28.02.2013 на загальну суму 194155,00 грн. у т.ч. ПДВ 32359,17 грн., товарно-транспортна накладна від 28.02.2013, сертифікат якості палива пічного побутового сірчистого від 16.01.2013, сертифікат якості палива пічного побутового сірчистого від 03.02.2013, акт про використання матеріалів № 1 від 05.03.2013, видаткова накладна № 21 від 14.03.2013 на загальну суму 194155,00 грн. у т.ч. ПДВ 32359,17 грн., товарно-транспортна накладна від 14.03.2013, видаткова накладна № 36 від 18.04.2013 на загальну суму 194155,00 грн. у т.ч. ПДВ 32359,17 грн., товарно-транспортна накладна від 18.04.2013, акт про використання матеріалів № 1 від 08.04.2013, видаткова накладна № 50 від 23.05.2013 на загальну суму 194155,00 грн. у т.ч. ПДВ 32359,17 грн., товарно-транспортна накладна від 23.05.2013, сертифікат якості палива пічного побутового сірчистого від 10.05.2012, акт про використання матеріалів № 1 від 05.06.2013, видаткова накладна № 60 від 14.06.2013 на загальну суму 194155,00 грн. у т.ч. ПДВ 32359,17 грн. товарно-транспортна накладна від 14.06.2013, акт про використання матеріалів № 1 від 05.07.2013, видаткова накладна № 75 від 12.07.2013 на загальну суму 194155,00 грн. у т.ч. ПДВ 32359,17 грн., товарно-транспортна накладна від 12.07.2013, сертифікат якості палива пічного побутового сірчистого від 10.07.2013, акт про використання матеріалів № 1 від 09.08.2013, видаткова накладна № 81 від 15.08.2013 на загальну суму 194155,00 грн. у т.ч. ПДВ 32359,17 грн., товарно-транспортна накладна від 15.08.2013, акт про використання матеріалів № 1 від 10.09.2013, видаткова накладна № 94 від 12.09.2013 на загальну суму 194155,00 грн. у т.ч. ПДВ 32359,17 грн., товарно-транспортна накладна від 12.09.2013, сертифікат якості палива пічного побутового сірчистого від 02.09.2013, акт про використання матеріалів № 1 від 04.10.2013, видаткова накладна № 104 від 17.10.2013 на загальну суму 194155,00 грн. у т.ч. ПДВ 32359,17 грн., товарно-транспортна накладна від 17.10.2013, акт про використання матеріалів № 1 від 12.11.2013, видаткова накладна № 122 від 22.11.2013 на загальну суму 194155,00 грн. у т.ч. ПДВ 32359,17 грн., товарно-транспортна накладна від 22.11.2013, сертифікат якості палива пічного побутового сірчистого від 06.11.2013 (т. 8 а.с. 217-250).

03.01.2014 між ТОВ «Руссоль-Україна» як покупцем та ТОВ «Будкомплект» як постачальником укладено договір № 011/14-029/14 (т. 3 а.с. 5-6). Відповідно до п. 1.1. вказаного Договору постачальник поставляє та передає у власність покупця пічне паливо нафтове, що визначений у специфікації які є невід`ємною частиною даного договору далі - товар, а покупець зобов`язується прийняти цей товар та своєчасно здійснити його оплату на умовах цього Договору.

На підтвердження виконання договору № 011/14-029/14 від 03.01.2014, позивачем надано наступні документи: акт про використання матеріалів № 1 від 06.12.2013, акт про використання матеріалів № 1 від 14.01.2014, видаткова накладна № 132 від 13.12.2013 на суму 194155,00 у т.ч. ПДВ 32359,17 грн., товарно-транспортна накладна № Р132 від 13.12.2013, видаткова накладна № 1 від 23.01.2014 на суму 194155,00 грн. у т.ч. ПДВ 32359,17 грн., товарно-транспортна накладна № Р1 від 23.01.2014, сертифікат якості палива пічного побутового сірчистого від 10.01.2014, акт про використання матеріалів № 1 від 05.02.2014, видаткова накладна № 3 від 21.02.2014 на суму 194155,00 у т.ч. ПДВ 32359,17 грн., товарно-транспортна накладна № Р3 від 21.02.2014, акт про використання матеріалів № 1 від 07.03.2014, видаткова накладна № 9 від 24.03.2014, на суму 194155,00 у т.ч. ПДВ 32359,17 грн., товарно-транспортна накладна № Р9 від 24.03.2014, акт про використання матеріалів № 1 від 08.04.2014, видаткова накладна № 53 від 17.10.2014 на суму 313635,00 у т.ч. ПДВ 52272,50 грн., товарно-транспортна накладна № Р53 від 17.10.2014, акт про використання матеріалів № 1 від 07.11.2014 (т. 3 а.с. 1-4, 6-19).

На виконання умов казаного договору позивач сплатив ТОВ «Будкомплект» за пічне паливо нафтове згідно з випискою ОТП-банку за 28.02.2013 грошові кошти у розмірі 194155,00 грн., випискою ОТП-банку за 14.03.2013 грошові кошти у розмірі 194155,00 грн., випискою ОТП-банку за 08.04.2013 грошові кошти у розмірі 194155,00 грн., випискою ОТП-банку за 23.05.2013 грошові кошти у розмірі 194155,00 грн., випискою ОТП-банку за 14.06.2013 грошові кошти у розмірі 194155,00 грн., випискою ОТП-банку за 12.07.2013 грошові кошти у розмірі 194155,00 грн., випискою ОТП-банку за 15.08.2013 грошові кошти у розмірі 194155,00 грн., випискою ОТП-банку за 13.09.2013 грошові кошти у розмірі 194155,00 грн., випискою ОТП-банку за 17.10.2013 грошові кошти у розмірі 194155,00 грн., випискою ОТП-банку за 22.11.2013 грошові кошти у розмірі 194155,00 грн. випискою ОТП-банку за 13.12.2013 грошові кошти у розмірі 194155,00 грн., випискою ОТП-банку за 21.02.2014 грошові кошти у розмірі 194155,00 грн., випискою ОТП-банку за 124.03.2014 грошові кошти у розмірі 194155,00 грн., випискою ОТП-банку за 17.10.2014 грошові кошти у розмірі 313635,00 грн. (т. 5 а.с. 102-104, 110-112, 131-133, 149-151, 156-157, 175-176, 192-195, 204-205, 218-220, 235-236, т. 6 а.с. 6-7, 54-56, 69, 135-141).

Тоді як ТОВ «Будкомплект» склало та зареєструвало податкові накладні на загальну суму ПДВ 420669,21 грн., що зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних, що підтверджуються Витягом з єдиного реєстру податкових накладних № 15225, що міститься у матеріалах справи (т. 3 а.с.20).

Сума податку на додану вартість позивач включив до складу податкового кредиту:

за лютий 2013 року у розмірі 32359,17 грн., що відобразив у відповідних податкових деклараціях, в розрізі контрагентів, які подані до податкового органу, де в Додатку № 5 до декларації, в розділ II Податковий кредит визначено контрагента ТОВ «Будкомплект» (т.4 а.с. 64-68);

за березень 2013 року у розмірі 32359,17 грн., що відобразив у відповідних податкових деклараціях, в розрізі контрагентів, які подані до податкового органу, де в Додатку № 5 до декларації, в розділ II Податковий кредит визначено контрагента ТОВ «Будкомплект» (т. 4 а.с. 82-87);

за квітень 2013 року у розмірі 32359,17 грн., що відобразив у відповідних податкових деклараціях, в розрізі контрагентів, які подані до податкового органу, де в Додатку № 5 до декларації, в розділ II Податковий кредит визначено контрагента ТОВ «Будкомплект» (т. 4 а.с. 107-113);

за травень 2013 року у розмірі 32359,17 грн., що відобразив у відповідних податкових деклараціях, в розрізі контрагентів, які подані до податкового органу, де в Додатку № 5 до декларації, в розділ II Податковий кредит визначено контрагента ТОВ «Будкомплект» (т. 4 а.с. 123-146);

за червень 2013 року у розмірі 32359,17 грн., що відобразив у відповідних податкових деклараціях, в розрізі контрагентів, які подані до Податкового органу, де в Додатку № 5 до декларації, в розділ II Податковий кредит визначено контрагента ТОВ «Будкомплект» (т. 4 а.с. 147-153);

за липень 2013 року у розмірі 32359,17 грн., що відобразив у відповідних податкових деклараціях, в розрізі контрагентів, які подані до податкового органу, де в Додатку № 5 до декларації, в розділ II Податковий кредит визначено контрагента ТОВ «Будкомплект» (т. 4 а.с. 166-172);

за серпень 2013 року у розмірі 32359,17 грн., що відобразив у відповідних податкових деклараціях, в розрізі контрагентів, які подані до податкового органу, де в Додатку № 5 до декларації, в розділ II Податковий кредит визначено контрагента ТОВ «Будкомплект» (т. 4 а.с. 187-197);

за вересень 2013 року у розмірі 32359,17 грн., що відобразив у відповідних податкових деклараціях, в розрізі контрагентів, які подані до податкового органу, де в Додатку № 5 до декларації, в розділ II Податковий кредит визначено контрагента ТОВ «Будкомплект» (т. 4 а.с. 211-221);

за жовтень 2013 року у розмірі 32359,17 грн., що відобразив у відповідних податкових деклараціях, в розрізі контрагентів, які подані до податкового органу, де в Додатку № 5 до декларації, в розділ II Податковий кредит визначено контрагента ТОВ «Будкомплект» (т. 4 а.с. 242-250, т. 5 а.с. 1-3);

за листопад 2013 року у розмірі 32359,17 грн., що відобразив у відповідних податкових деклараціях, в розрізі контрагентів, які подані до податкового органу, де в Додатку № 5 до декларації, в розділ II Податковий кредит визначено контрагента ТОВ «Будкомплект» ( т. 5 а.с. 27-38);

за грудень 2013 року у розмірі 32359,17 грн., що відобразив у відповідних податкових деклараціях, в розрізі контрагентів, які подані до Податкового органу, де в Додатку № 5 до декларації, в розділ II Податковий кредит визначено контрагента ТОВ «Будкомплект» (т. 5 а.с. 52-51);

за січень 2014 року у розмірі 32359,17 грн., що відобразив у відповідних податкових деклараціях, в розрізі контрагентів, які подані до податкового органу, де в Додатку № 5 до декларації, в розділ II Податковий кредит визначено контрагента ТОВ «Будкомплект» (т. 3 а.с. 21-31);

за лютий 2014 року у розмірі 32359,17 грн., що відобразив у відповідних податкових деклараціях, в розрізі контрагентів, які подані до Податкового органу, де в Додатку № 5 до декларації, в розділ II Податковий кредит визначено контрагента ТОВ «Будкомплект» (т. 3 а.с. 46-54);

за березень 2014 року у розмірі 32359,17 грн., що відобразив у відповідних податкових деклараціях, в розрізі контрагентів, які подані до податкового органу, де в Додатку № 5 до декларації, в розділ II Податковий кредит визначено контрагента ТОВ «Будкомплект» (т. 3 а.с. 63-74).

Щодо контрагента - Приватного підприємства «Строймеханік», то Суд виходить з наступного.

Як вірно встановлено судами попередніх інстанцій та підтверджується матеріалами справи 19.08.2014 між ТОВ «Руссоль-Україна» як замовником та Приватним підприємством «Строймеханік» як виконавцем укладено договір про виконання робіт №091/14 (т. 2 а.с. 16-17). Відповідно до п. 1.1. вказаного Договору виконавець зобов`язується виконати по завданню замовника робіт в обсязі згідно з кошторисами, що додаються, а замовник прийняти та оплатити виконані роботи.

На підтвердження виконання договору про виконання робіт, позивачем надано наступні документи: довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за листопад 2014 року на загальну вартість устаткування, меблів, інвентарю 63000,00 грн., у т.ч. ПДВ 10500,00 грн., акт прийому виконаних будівельних робіт №1 за листопад 2014 року, відомість ресурсів до акту прийому, договірна ціна на ремонт градирні на загальну вартість 63000,00 грн., у т.ч. ПДВ 10500,00 грн., локальний кошторис на будівельні роботи, відомість ресурсів до локального кошторису (т. 2 а.с. 18-29).

При цьому, судами вірно встановлено, що позивач сплатив ПП «СтройМеханік» за усунення втіку на газопроводі згідно з випискою ОТП-банку за 11.09.2014 грошові кошти у розмірі 28244,12 грн., випискою ОТП-банку за 14.11.2014 року грошові кошти у розмірі 63000,00 грн. (т. 6 а.с. 95-100,162-166).

Сума податку на додану вартість позивач включив до складу податкового кредиту за листопад 2014 року у розмірі 10500,00 грн., що відобразив у відповідних податкових деклараціях, в розрізі контрагентів, які подані до податкового органу, де в Додатку № 5 до декларації, в розділ II Податковий кредит визначено контрагента ПП «СтройМеханік» (т. 3 а.с. 240-250);

В контексті зазначеного, суди попередніх інстанцій також встановили наступне.

29.02.2012 між ТОВ «Руссоль-Україна» з однієї сторони та ТОВ «Слов`янська солевидобувна компанія» з іншої сторони укладено договір про спільну діяльність (простого товариства) № 006/12 (т. 8 а.с. 75-76). Відповідно до п. 1.1. вказаного Договору сторони зобов`язуються шляхом об`єднання своїх зусиль та майна, що належить Сторонам на відповідних правових підставах, спільно діяти без створення юридичної особи для досягнення наступних спільних господарських цілей в сфері виробництва та реалізації солі «Екстра».

На підтвердження виконання договору від 29.02.2012 № 006/12 позивачем надано наступні документи: акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000005 від 31.01.2013 на загальну суму 4565692,09 грн. у т.ч. ПДВ 760948,68 грн., звіт про витрати газу за січень 2013 року, акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000011 від 28.02.2013 на загальну суму 4666661,78 грн. у т.ч. ПДВ 777776,96 грн., звіт про витрати газу за лютий 2013 року, акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000016 від 31.03.2013 на загальну суму 4861797,78 грн. у т.ч. ПДВ 810299,63 грн., звіт про витрати газу за березень 2013 року, акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000027 від 30.04.2013 на загальну суму 2803957,81 грн. у т.ч. ПДВ 467326,30 грн., звіт про витрати газу за квітень 2013 року, акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000034 від 31.05.2013 на загальну суму 3417291,34 грн. у т.ч. ПДВ 569548,56 грн., звіт про витрати газу за травень 2013 року, акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000040 від 30.06.2013 на загальну суму 4526965,64 грн. у т.ч. ПДВ 754494,27 грн., звіт про витрати газу за червень 2013 року, акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000049 від 31.07.2013 на загальну суму 4102941,71 грн. у т.ч. ПДВ 683823,62 грн., звіт про витрати газу за липень 2013 року, акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000055 від 31.08.2013 на загальну суму 2312108,45 грн. у т.ч. ПДВ 385351,41 грн., звіт про витрати газу за серпень 2013 року, акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000063 від 30.09.2013 на загальну суму 3744227,98 грн. у т.ч. ПДВ 624038,00 грн., звіт про витрати газу за вересень 2013 року, акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000073 від 31.10.2013 на загальну суму 4435546,42 грн. у т.ч. ПДВ 739257,74 грн., звіт про витрати газу за жовтень 2013 року, акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000081 від 30.11.2013 на загальну суму 4476405,11 грн. у т.ч. ПДВ 746067,52 грн., звіт про витрати газу за листопад 2013 року, акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000087 від 31.12.2013 на загальну суму 5441410,10 грн. у т.ч. ПДВ 906901,68 грн., звіт про витрати газу за грудень 2013 року, акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000013 від 31.01.2014 на загальну суму 3622564,92 грн. у т.ч. ПДВ 603760,82 грн., звіт про витрати газу за січень 2014 року, акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000028 від 28.02.2014 на загальну суму 3835287,40 грн. у т.ч. ПДВ 639214,57 грн., звіт про витрати газу за лютий 2014 року, акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000035 від 31.03.2014 на загальну суму 4734099,97 грн. у т.ч. ПДВ 789016,66 грн., звіт про витрати газу за березень 2014 року, акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000041 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000056 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000063 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000064 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000065 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000066 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000067 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000068 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000069 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000070 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000071 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000072 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000073 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000074 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000075 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000076 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000077 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000078 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000079 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000080 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000081 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000082 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000083 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000084 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000085 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000086 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000087 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000088 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000089 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000090 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000091 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000092 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000093 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000094 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000095 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000096 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000097 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000098 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000099 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000100 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000101 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000102 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000103 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000104 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000105 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000106 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000107 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000108 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000109 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000110 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000111 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000112 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000113 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000114 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000115 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000116 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000117 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000118 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000119 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000120 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000121 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000122 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000123 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000124 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000125 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000126 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000127 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000128 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000129 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000130 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000131 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000132 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000133 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000134 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000135 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000136 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000137 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000138 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000139 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000140 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000141 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000142 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000143 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000144 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000145 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000146 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000147 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000148 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000149 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000150 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000151 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000152 від 30.04.2014 на загальну суму 59963,22 грн. у т.ч. ПДВ 9993,87 грн., звіт про витрати газу за квітень 2014 року, акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000176 від 31.05.2014 на загальну суму 60000,00 грн. у т.ч. ПДВ 10000,00 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000177 від 31.05.2014 на загальну суму 60000,00 грн. у т.ч. ПДВ 10000,00 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000178 від 31.05.2014 на загальну суму 60000,00 грн. у т.ч. ПДВ 10000,00 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000179 від 31.05.2014 на загальну суму 60000,00 грн. у т.ч. ПДВ 10000,00 грн., акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000187 від 31.05.2014 на загальну суму 4523,58 грн. у т.ч. ПДВ 753,93 грн., звіт про витрати газу за травень 2014 року, акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000204 від 30.09.2014 на загальну суму 4419715,40 грн. у т.ч. ПДВ 736619,23 грн., звіт про витрати газу за вересень 2014 року, акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000214 від 31.10.2014 на загальну суму 6532642,01 грн. у т.ч. ПДВ 1088773,67 грн., звіт про витрати газу за жовтень 2014 року, акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000223 від 30.11.2014 на загальну суму 6509836,52 грн. у т.ч. ПДВ 1084972,75 грн., звіт про витрати газу за листопад 2014 року, акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000417 від 31.12.2014 на загальну суму 6800744,65 грн. у т.ч. ПДВ 1133457,44 грн., звіт про витрати газу за грудень 2014 року, (т. 8 а.с. 77-213).

Також суди встановили, що 04.08.2015 між ТОВ «Руссоль-Україна» як постачальником та ТОВ «Укрславресурс» як покупцем укладено договір поставки № 04-08/2015-01 (т. 11 а.с. 148). Відповідно до п. 1.1. вказаного Договору на умовах, викладених в розділах цього Договору. Постачальник зобов`язується передати у власність покупця, а покупець прийняти та оплатити брухт чорних та/або кольорових металів, надалі за текстом - «Товар», номенклатура, кількість, ціна якого зазначені в Специфікаціях, які оформлені у вигляді Додатків до цього договору, та є невід`ємними частинами.

На підтвердження доводів про реальність господарських операцій за договором поставки, позивач наддав наступні документи: довіреність № 000388 від 07.09.2015 на отримання брухту сталевого легковагового вид № 501, видаткову накладну № РН-0000153 від 07.09.2015 на загальну суму 53639,52 грн., акт здачі-приймання № ПНМ07/09/3 від 07.09.2015 на загальну суму 53639,52 грн. (т. 11 а.с. 149-151).

Відтак, Суд погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що на підтвердження реальності господарських операцій та правомірності включення сум до складу податкового кредиту з ПДВ позивачем надані до матеріалів справи документи бухгалтерського та податкового обліку, а саме: договори з контрагентами; додатками до договору, рахунками фактури, видатковими накладними, платіжними дорученнями, податковими накладними, актами прийому передачі, товарно-транспортними накладними, що є підтвердженням реальності господарських операцій та правомірності включення сум до складу податкового кредиту з ПДВ, які відповідають наведеним вище вимогам до первинних документів згідно Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».

При цьому, суди попередніх інстанцій вірно зауважили, що ст. 215 Цивільного кодексу України передбачено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.

Статтею 203 Цивільного кодексу України передбачені загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину.

Частинами 3 та 5 зазначеної статті вказаного Кодексу передбачено, що волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Пунктом 18 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.2009р. № 9 «Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними» визначений перелік правочинів, які є нікчемними як такі, що порушують публічний порядок (ст. 228 ЦК України): правочини, спрямовані на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина) правочини, спрямовані на знищення, пошкодження майна фізичної або юридичної особи, держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади, незаконне заволодіння ним. Такими є правочини, що посягають на суспільні, економічні та соціальні основи держави, зокрема: правочини, спрямовані на використання всупереч закону комунальної, державної або приватної власності; правочини, спрямовані на незаконне відчуження або незаконне володіння, користування, розпорядження об`єктами права власності українського народу - землею як основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави, її надрами, іншими природними ресурсами (стаття 14 Конституції України); правочини щодо відчуження викраденого майна; правочин, що порушують правовий режим вилучених з обігу або обмежених в обігу об`єктів цивільного права тощо.

Усі інші правочини, спрямовані на порушення інших об`єктів права, передбачені іншими нормами публічного права, не є такими, що порушують публічний порядок.

При кваліфікації правочину за статтею 228 Цивільного кодексу України має враховуватися вина, яка виражається в намірі порушити публічний порядок сторонами правочину або однією зі сторін. Доказом вини може бути вирок суду, постановлений у кримінальній справі, щодо знищення, пошкодження майна чи незаконного заволодіння ним тощо.

Відповідно до п. 73.5 ст. 73 ПК України контролюючі органи з метою отримання податкової інформації мають право проводити зустрічні звірки даних суб`єктів господарювання щодо платника податків.

Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб`єкта господарювання, що здійснюється контролюючими органами з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з`ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відтак, аналіз зазначених норм права дає підстави для висновку про те, що акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб`єкта господарювання, який є відображенням дій працівників податкових органів, не породжує правових наслідків для платника податків і, відповідно, не порушує його прав.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 06.02.2018 у справі № 810/4489/13-а та від 21.03.2018 у справі № 826/1106/14.

При цьому, колегія судів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що письмові докази у вигляді первинних документів, які підтверджують здійснення господарських операцій позивача з контрагентами постачальниками спростовують висновки податкового органу, які ґрунтуються на даних інформаційних податкових базах та актах про неможливість проведення зустрічних перевірок.

Відносно правомірності формування позивачем податкового кредиту податку на додану вартість, то Суд погоджується з висновками судів попередніх інстанцій відносно того, що виникнення у позивача права на формування податкового кредиту, за наслідками господарських операцій з контрагентами, підтверджено відповідними податковими накладними, які виписані на виконання вимог 201.10 ст. 201 ПК України та зареєстровані в ЄРПН. При цьому, формування такого податкового кредиту з ПДВ платником податків обумовлено фактичним здійсненням операцій з придбання товарів, робіт (послуг), для подальшого використання в оподатковуваних операціях в межах господарської діяльності платника податку, і реалізується за наявності в платника належно оформлених підтверджуючих проведення господарських операцій первинних документів та в обов`язковому порядку податкових накладних.

При цьому, як слушно зауважено судами попередніх інстанцій, Податковим кодексом України, на сторону цивільно-правової угоди, яка є платником податків, не покладений обов`язок здійснювати контроль за дотриманням постачальником вимог законодавства щодо здійснення господарської діяльності, сплати податку до бюджету і в подальшому за можливі дії порушника; за будь-якими із сторін правочину не передбачено зобов`язання та не визначено права здійснення контролю показників податкової звітності однієї сторони правочину над показниками податкової звітності заявленими іншою стороною правочину, при цьому такий платник податків несе самостійну відповідальність за порушення правил ведення податкового обліку, яка стосується кожного окремого платника податків і не може автоматично поширюватися на інших осіб, у тому числі на його контрагентів.

Статтею 61 Конституції України закріплений індивідуальний характер юридичної відповідальності особи, тобто, до відповідальності повинен бути притягнений правопорушник та притягнення до відповідальності добросовісного платника податків суперечить конституційним нормам та нормам чинного законодавства.

Відтак, Суд звертає увагу, що суди попередніх інстанцій, посилаючись на принцип індивідуальної відповідальності платника, дійшли правильних висновків, що недотримання контрагентом позивача податкової дисципліни тягне за собою відповідальність саме для останнього.

Аналогічна правова позиція у викладена в постановах Верховного Суду, зокрема, від 27.03.2018 у справі № 805/92/16-а та від 26.10.2023 у справі № 805/4817/15-а.

Таким чином, Суд зазначає, що суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку про необґрунтованість збільшення відповідачем грошового зобов`язання з податку на додану вартість і відповідно застосування штрафних (фінансових) санкцій спірним податковим повідомленням-рішенням.

Разом з тим, щодо віднесення суми податку на додану вартість у розмірі 498673 грн. без підтвердження відповідними податковими накладними, які відображені в реєстрі отриманих податкових накладних в порушення п. 198.6 ст.198 АК України, в результаті чого позивачем завищено податковий кредит за 2013-2014 роки, Суд виходить з наступного.

В зв`язку з проведенням АТО на території м. Слов`янську з травня по серпень 2014 року знищено кімнату бухгалтерії, де зберігались податкові накладні за 2013-2014 роки, що також підтверджується актом про пожежу від 04.09.2014.

Для відновлення даних по податковому кредиту позивачем направлено на адресу контрагентів відповідні листи для відновлення документообігу (т. 11 а.с. 8-45).

Листами від 07.07.2015 та від 29.01.2016 позивач звернувся до Слов`янської ОДПІ з проханням надати підтвердження податкового кредиту з податку на додану вартість за 2013 року, січень-березень 2014 року,, які відображені в Реєстрі виданих та отриманих податкових накладних з контрагентами (т. 11 а.с. 6-7).

Відповідно до п. 198.6 ст. 198 ПК України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимоги 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими п. 201.11 ст. 201 цього Кодексу.

Позивач листом № 263 від 11.03.2014 повідомив Слов`янську ОДПІ ГУ ДФС в Донецькій області про те, що у грудні 2013 року проведено списання основних засобів, які знаходяться в неробочому стані і не підлягають ремонту на підставі Актів технічного стану. На підтвердження списання основних засобів надано наступні документи: акт на списання основних засобів від 13.12.2013 на загальну суму 100,00 грн., акт на списання основних засобів від 13.12.2013 на загальну суму 100,00 грн., акт на списання основних засобів від 13.12.2013 на загальну суму 100,00 грн., акт на списання основних засобів від 13.12.2013 на загальну суму 100,00 грн., акт технічного стану від 13.12.2013, акт технічного стану від 13.12.2013 (т. 9 а.с. 45-51).

Листом № 1870 від 13.12.2013 ТОВ «Руссоль-Україна» повідомило Слов`янську ОДПІ ГУ ДФС в Донецькій області про те, що у листопаді 2013 року проведено списання основних засобів, які знаходяться в неробочому стані і не підлягають ремонту на підставі Актів технічного стану. На підтвердження списання основних засобів надано наступні документи: акт на списання основних засобів від 29.11.2013 на загальну суму 471,16 грн., дефектний акт від 01.03.2013, акт на списання основних засобів від 29.11.2013 на загальну суму 1000,00 грн., акт технічного стану від 29.11.2013, акт на списання основних засобів від 29.11.2013 на загальну суму 1,00 грн., акт технічного стану від 29.11.2013, акт на списання основних засобів від 29.11.2013 на загальну суму 2,49 грн., акт технічного стану від 29.11.2013, акт на списання основних засобів від 29.11.2013 на загальну суму 2592,53 грн., акт технічного стану 29.11.2013, акт на списання основних засобів від 29.11.2013 на загальну суму 4700,35 грн., акт технічного стану від 29.11.2013, акт на списання основних засобів від 29.11.2013 на загальну суму 10199,11 грн., акт технічного стану від 29.11.2013, акт на списання основних засобів від 29.11.2013 на загальну суму 3213,92 грн., акт технічного стану від 29.11.2013, акт на списання основних засобів від 29.11.2013 на загальну суму 1000,00 грн., акт технічного стану від 29.11.2013, акт на списання основних засобів від 29.11.2013 на загальну суму 1000,00 грн., акт технічного стану від 29.11.2013, акт на списання основних засобів від 29.11.2013 на загальну суму 1000,00 грн., акт технічного стану від 29.11.2013, акт на списання основних засобів від 29.11.2013 на загальну суму 2000,00 грн., акт технічного стану від 29.11.2013, акт на списання основних засобів від 29.11.2013 на загальну суму 2000,00 грн., акт технічного стану від 29.11.2013, акт на списання основних засобів від 29.11.2013 на загальну суму 2,27 грн., акт технічного стану від 29.11.2013, акт на списання основних засобів від 29.11.2013 на загальну суму 85,36 грн., акт технічного стану від 29.11.2013, акт на списання основних засобів від 29.11.2013 на загальну суму 15,40 грн., акт технічного стану від 29.11.2013, акт на списання основних засобів від 29.11.2013 на загальну суму 120,41 грн., акт технічного стану від 29.11.2013, акт на списання основних засобів від 29.11.2013 на загальну суму 1630,00 грн., акт технічного стану від 29.11.2013, акт на списання основних засобів від 29.11.2013 на загальну суму 100,00 грн., акт технічного стану від 29.11.2013, акт на списання основних засобів від 29.11.2013 на загальну суму 100,00 грн., акт технічного стану від 29.11.2013, акт на списання основних засобів від 29.11.2013 на загальну суму 946,85 грн., акт технічного стану від 29.11.2013, акт на списання основних засобів від 29.11.2013 на загальну суму 104,91 грн., акт технічного стану від 29.11.2013, акт на списання основних засобів від 29.11.2013 на загальну суму 28645,02 грн., акт технічного стану від 29.11.2013, акт на списання основних засобів від 29.11.2013 на загальну суму 97,27 грн., акт технічного стану від 29.11.2013, акт на списання основних засобів від 29.11.2013 на загальну суму 38,92 грн., акт технічного стану від 29.11.2013, акт на списання основних засобів від 29.11.2013 на загальну суму 30,44 грн., акт технічного стану від 29.11.2013, акт на списання основних засобів від 29.11.2013 на загальну суму 30,44 грн., акт технічного стану від 29.11.2013, акт на списання основних засобів від 29.11.2013 на загальну суму 1,00 грн., акт технічного стану від 29.11.2013, акт на списання основних засобів від 29.11.2013 на загальну суму 1,00 грн., акт технічного стану від 29.11.2013, акт на списання основних засобів від 29.11.2013 на загальну суму 63,47 грн., акт технічного стану від 29.11.2013, акт на списання основних засобів від 29.11.2013 на загальну суму 145, 21 р., акт технічного стану від 29.11.2013, акт на списання основних засобів від 29.11.2013 на загальну суму 3,02 грн., акт технічного стану від 29.11.2013, акт на списання основних засобів від 29.11.2013 на загальну суму 2499,63 грн., акт технічного стану від 04.11.2013, акт на списання основних засобів від 04.11.2013 на загальну суму 1,00 грн., акт технічного стану від 04.11.2013, акт на списання основних засобів від 04.11.2013 на загальну суму 3,33 грн., акт технічного стану від 04.11.2013, акт на списання основних засобів від 04.11.2013 на загальну суму 3.33 грн., акт технічного стану від 04.11.2013 (т. 9 а.с. 45-51).

Листом № 1804 від 26.11.2014 ТОВ «Руссоль-Україна» повідомило Слов`янську ОДПІ ГУ ДФС в Донецькій області про те, що у жовтні 2013 року проведено списання основних засобів, які знаходяться в неробочому стані і не підлягають ремонту на підставі Актів технічного стану. На підтвердження списання основних засобів надано наступні документи: акт на списання основних засобів від 31.10.2013 на загальну суму 1.00 грн., акт технічного стану від 31.10.2013, акт на списання основних засобів від 31.10.2013 на загальну суму 8460,31 грн., акт технічного стану від 31.10.2013, акт на списання основних засобів від 31.10.2013 на загальну суму 159784,90 грн., акт технічного стану від 31.10.2013, акт на списання основних засобів від 31.10.2013 на загальну суму 246,05 грн., акт технічного стану від 31.10.2013, акт на списання основних засобів від 31.10.2013 на загальну суму 1,00 грн., акт технічного стану від 31.10.2013, акт на списання основних засобів від 31.10.2013 на загальну суму 1,00 грн., акт технічного 31.10.2013, акт на списання основних засобів від 31.10.2013 на загальну суму 7,66 грн., акт технічного стану від 31.10.2013, акт на списання основних засобів від 31.10.2013 на загальну суму 10,30 грн., акт технічного стану від 31.10.2013, акт на списання основних засобів від 31.10.2013 на загальну суму 9,36 грн., акт технічного стану від 31.10.2013, акт на списання основних засобів від 31.10.2013 на загальну суму 9,00 грн., акт технічного стану від 31.10.2013, акт на списання основних засобів від 31.10.2013 на загальну суму 8453,85 грн., акт технічного стану від 31.10.2013, акт на списання основних засобів від 31.10.2013 на загальну суму 300,00 грн., акт технічного стану від 31.10.2013, акт на списання основних засобів від 31.10.2013 на загальну суму 7227,84 грн., акт технічного стану від 31.10.2013, акт на списання основних засобів від 31.10.2013 на загальну суму 17847,03 грн., акт технічного стану від 31.10.2013, акт на списання основних засобів від 31.10.2013 на загальну суму 8453,85 грн., акт технічного стану від 31.10.2013, акт на списання основних засобів від 21.10.2013 на загальну суму 1,00 грн., акт технічного стану від 21.10.2013, акт на списання основних засобів від 31.10.2013 на загальну суму 290,15 грн., акт технічного стану від 31.10.2013, акт на списання основних засобів від 31.10.2013 на загальну суму 34038,31 грн., акт технічного стану від 31.10.2013, акт на списання основних засобів від 31.10.2013 на загальну суму 393,39 грн., акт технічного стану від 31.10.2013, акт технічного стану від 31.10.2013, акт на списання основних засобів від 31.10.2013 на загальну суму 644,74 грн., акт технічного стану від 31.10.2013., акт на списання основних засобів від 31.10.2013 на загальну суму 100,00 грн., акт технічного стану від 31.10.2013, акт на списання основних засобів від 31.10.2013 на загальну суму 1,00 грн., акт технічного стану від 31.10.2013, акт на списання основних засобів від 31.10.2013 на загальну суму 1,00 грн., акт технічного стану від 31.10.2013, акт на списання основних засобів від 31.10.2013 на загальну суму 2491,19 грн., акт технічного стану від 31.10.2013, акт на списання основних засобів від 31.10.2013 на загальну суму 12146,58 грн., акт технічного стану від 31.10.2013, акт на списання основних засобів від 31.10.2013 на загальну суму 1730,27 грн., акт технічного стану від 31.10.2013, акт на списання основних засобів від 31.10.2013 на загальну суму 1,00 грн., акт технічного стану від 31.10.2013, акт на списання основних засобів від 31.10.2013 на загальну суму 18696,95 грн., акт технічного стану від 31.10.2013, акт на списання основних засобів від 31.10.2013 на загальну суму 100,00 грн., акт технічного стану від 31.10.2013, акт на списання основних засобів від 31.10.2013 на загальну суму 100,00 грн., акт технічного стану від 31.10.2013, акт на списання основних засобів від 31.10.2013 на загальну суму 1000,00 грн., акт технічного стану від 31.10.2013, акт на списання основних засобів від 31.10.2013 на загальну суму 428,30 грн., акт технічного стану від 31.10.2013 (т. 9 а.с. 125-189).

Листом № 1676 від 29.10.2013 ТОВ «Руссоль-Україна» повідомило Слов`янську ОДПІ ГУ ДФС в Донецькій області про те, що у вересні 2013 року було проведено списання основних засобів, які знаходяться в неробочому стані і не підлягають ремонту на підставі Актів технічного стану. На підтвердження списання основних засобів надано наступні документи: акт на списання основних засобів від 30.09.2013 на загальну суму 3516,79 грн., акт технічного стану від 30.09.2013, акт на списання основних засобів від 30.09.2013 на загальну суму 18696,95 грн., акт технічного стану від 30.09.2013, акт на списання основних засобів від 30.09.2013 на загальну суму 128,85 грн., акт технічного стану від 30.09.2013, акт на списання основних засобів від 30.09.2013 на загальну суму 128,85 грн., акт технічного стану від 30.09.2013, акт на списання основних засобів від 30.09.2013 на загальну суму 128,85 грн., акт технічного стану 30.09.2013., акт на списання основних засобів від 30.09.2013 на загальну суму 11,98 грн., акт технічного стану від 30.09.2013, акт на списання основних засобів від 30.09.2013 на загальну суму 2,61 грн., акт технічного стану від 30.09.2013, акт на списання основних засобів від 30.09.2013 на загальну суму 1,00 грн., акт технічного стану від 30.09.2013., акт на списання основних засобів від 30.09.2013 на загальну суму 854,24 грн., акт технічного стану від 30.09.2013, акт на списання основних засобів від 30.09.2013 на загальну суму 544,16 грн., акт технічного стану від 30.09.2013, акт на списання основних засобів від 30.09.2013 на загальну суму 1,00 грн., акт технічного стану від 30.09.2013, акт на списання основних засобів від 30.09.2013 на загальну суму 188,09 грн., акт технічного стану від 30.09.2013, акт на списання основних засобів від 30.09.2013 на загальну суму 1,00 грн., акт технічного стану від 30.09.2013, акт на списання основних засобів від 30.09.2013 на загальну суму 140,54 грн., акт технічного стану від 30.09.2013, акт на списання основних засобів від 30.09.2013 на загальну суму 627,34 грн., акт технічного стану від 30.09.2013 (т. 9 а.с. 190-220).

Листом № 1453 від 13.09.2013 ТОВ «Руссоль-Україна» повідомило Слов`янську ОДПІ ГУ ДФС в Донецькій області про те, що у серпні 2013 року було проведено списання основних засобів, які знаходяться в неробочому стані і не підлягають ремонту на підставі актів технічного стану. На підтвердження списання основних засобів надано наступні документи: акт на списання основних засобів від 23.08.2013 на загальну суму 14921,60 грн., акт технічного стану від 23.08.2013, акт на списання основних засобів від 23.08.2013 на загальну суму 1657,80 грн., акт технічного стану від 23.08.2013, акт на списання основних засобів від 23.08.2013 на загальну суму 1000,00 грн., акт технічного стану від 23.08.2013, акт технічного стану від 23.08.2013, акт на списання основних засобів від 23.08.2013 на загальну суму 100,00 грн., акт технічного стану від 23.08.2013, акт на списання основних засобів від 23.08.2013 на загальну суму 100,00 грн., акт технічного стану від 23.08.2013, акт на списання основних засобів від 23.08.2013 на загальну суму 27807,94 грн., акт технічного стану від 23.08.2013, акт на списання основних засобів від 23.08.2013 на загальну суму 250,81 грн., акт технічного стану від 23.08.2013, акт на списання основних засобів від 23.08.2013 на загальну суму 226,84 грн., акт технічного стану від 23.08.2013, акт на списання основних засобів від 23.08.2013 на загальну суму 2000,00 грн., акт технічного стану від 23.08.2013, акт на списання основних засобів від 23.08.2013 на загальну суму 3648,16 грн., акт технічного стану від 23.08.2013, акт на списання основних засобів від 23.08.2013 на загальну суму 2,69 грн., акт технічного огляду обладнання від 23.08.2013, акт на списання основних засобів від 30.09.2013 на загальну суму 2,69 грн., акт технічного стану від 30.09.2013, акт на списання основних засобів від 30.09.2013 на загальну суму 445,58 грн., акт на списання основних засобів від 30.09.2013 на загальну суму 176,76 грн., акт на списання основних засобів від 30.09.2013 на загальну суму 2592,53 грн., акт технічного стану від 30.09.2013, акт на списання основних засобів від 30.09.2013 на загальну суму 100,00 грн., акт технічного стану від 30.09.2013, акт на списання основних засобів від 30.09.2013 на загальну суму 100,00 грн., акт технічного стану від 30.09.2013, акт на списання основних засобів від 30.09.2013 на загальну суму 1000,00 грн., акт технічного стану від 30.09.2013, акт на списання основних засобів від 30.09.2013 на загальну суму 1889,01 грн., акт технічного стану від 30.09.2013, акт на списання основних засобів від 30.09.2013 на загальну суму 100,00 грн., акт технічного стану від 30.09.2013, акт на списання основних засобів від 30.09.2013 на загальну суму 100,00 грн., акт технічного стану від 30.09.2013, акт технічного стану від 30.09.2013, акт технічного стану від 30.09.2013, акт на списання основних засобів від 30.09.2013 на загальну суму 100,00 грн., акт технічного стану від 30.09.2013, акт на списання основних засобів від 30.09.2013 року на загальну суму 50,00 грн., акт технічного стану від 30.09.2013 р., акт на списання основних засобів від 30.09.2013 року на загальну суму 50,00 грн., акт технічного стану від 30.09.2013 р., акт на списання основних засобів від 30.09.2013 на загальну суму 392,03 грн., акт технічного стану від 30.09.2013, акт на списання основних засобів від 30.09.2013 на загальну суму 1,00 грн., акт технічного стану від 30.09.2013 (т. 9 а.с. 221-247, т. 10 а.с. 1-14, 230-240).

В підтвердження обґрунтованості прийняття рішення щодо списання, також позивачем надані до суду наступні документи: акт прийому на відповідальне зберігання металобрухту від 31.12.2013, наказ № 305/1 від 01.08.2013 щодо проведення списання основних засобів та малоцінних необоротних активів, службові записки щодо проведення списання техніки (т. 11 а.с. 69-96).

При цьому, як вірно встановлено судами попередніх інстанцій позивачем в повному обсязі не відновлено податкові накладні в загальній сумі 46440,00 грн., що не заперечувалось представниками позивача в судовому засіданні в суді як першої, так і апеляційної інстанції.

Згідно абз. 5 п. 188.1 ст. 188 ПК України у разі постачання необоротних активів, у тому числі в разі їх самостійної ліквідації, переведення з виробничих у невиробничі, переведення з використання в оподатковуваних операціях для використання в неоподатковуваних, база оподаткування визначається виходячи з їх балансової вартості на момент їх постачання.

У відповідності до абз. 8 п. 188.1 ст. 188 ПК України, у випадках, передбачених статтею 189 цього Кодексу, база оподаткування визначається з урахуванням положень статті 189 цього Кодексу.

Згідно з п. 189.9. ст. 189 ПК України у разі якщо основні виробничі або невиробничі фонди ліквідуються за самостійним рішенням платника податку чи безоплатно передаються особі, не зареєстрованій як платник податку, а також у разі переведення необоротних активів до складу невиробничих фондів, така ліквідація, безоплатна передача чи переведення розглядаються для цілей оподаткування як постачання таких основних виробничих фондів або невиробничих фондів за звичайними цінами, що діють на момент такої поставки.

Норма цього пункту не поширюється на випадки, коли основні виробничі або невиробничі фонди ліквідуються у зв`язку з їх знищенням або зруйнуванням внаслідок дії обставин непереборної сили, в інших випадках, коли така ліквідація здійснюється без згоди платника податку, у тому числі в разі викрадення необоротних активів, або коли платник податку подає органу державної податкової служби відповідний документ про знищення, розібрання або перетворення необоротних активів у інший спосіб, внаслідок чого необоротний актив не може використовуватися за первісним призначенням.

Відповідно до п. 146.16 ст. 146 ПК України, у разі ліквідації основних засобів за рішенням платника податку або в разі якщо з незалежних від платника податку обставин основні засоби (їх частина) зруйновані, викрадені чи підлягають ліквідації, або платник податку змушений відмовитися від використання таких основних засобів внаслідок загрози чи неминучості їх заміни, руйнування або ліквідації, платник податку у звітному періоді, в якому виникають такі обставини, збільшує витрати на суму вартості, яка амортизується, за вирахуванням сум накопиченої амортизації окремого об`єкта основних засобів.

Пунктом 146.18 статті 146 ПК України визначено, що виведення з експлуатації будь-якого об`єкта основних засобів здійснюється за результатами ліквідації, продажу, консервації на підставі наказу керівника підприємства, а в разі їх примусового відчуження чи конфіскації - згідно із законом.

Відтак, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що документами, які підтверджують знищення, розібрання або перетворення основного засобу, є акти на їх списання, типові форми яких встановлені наказом Міністерства статистики України від 29.12.1995 № 352 «Про затвердження типових форм первинного обліку», зокрема, типова форма первинної облікової документації з обліку основних засобів - ОЗ-3 «Акт списання основних засобів», які були надані позивачем до матеріалів справи.

Щодо правомірності декларування суми адміністративних витрат, то Суд виходить з наступного.

Відповідно до п/п.138.8.5 п. 138.8 ст. 138 ПК України, до складу загальновиробничих витрат, які входять до собівартості виготовлених та реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг, включаються витрати на управління виробництвом (оплата праці працівників апарату управління цехами, дільницями відповідно до законодавства тощо; внески на соціальні заходи, визначені ст. 143 Податкового кодексу України; медичне страхування, страхування відповідно до Закону України «Про недержавне пенсійне забезпечення», страхування за довгостроковими договорами страхування життя в межах, визначених абз.2 і 3 п.142.2 Податкового кодексу України, працівників апарату управління цехами, дільницями; витрати на оплату службових відряджень персоналу цехів, дільниць тощо).

Згідно з п/п.138.10.2 п. 138.10. ст. 138 ПК України до складу адміністративних витрат, які входять до складу інших витрат, включаються витрати на службові відрядження й утримання апарату управління підприємством (у тому числі витрати на оплату праці адміністративного апарату) та іншого загальногосподарського персоналу.

Відповідно до п/п. 138.10.3 п. 138.10 ст. 138 ПК України до складу витрат на збут, які входять до складу інших витрат, включаються витрати на відрядження працівників, зайнятих збутом.

Згідно з п/п. 140.1.7 п. 140.1 ст. 140 ПК України при визначенні об`єкта оподаткування враховуються витрати подвійного призначення на відрядження фізичних осіб, які перебувають у трудових відносинах із таким платником податку або є членами керівних органів платника податку, в межах фактичних витрат особи, яка відряджена, на проїзд (у тому числі перевезення багажу, бронювання транспортних квитків) як до місця відрядження і назад, так і за місцем відрядження (у тому числі на орендованому транспорті), оплату вартості проживання у готелях (мотелях), а також включених до таких рахунків витрат на харчування чи побутові послуги (прання, чищення, лагодження та прасування одягу, взуття чи білизни), на найм інших жилих приміщень, оплату телефонних розмов, оформлення закордонних паспортів, дозволів на в`їзд (віз), обов`язкове страхування, інші документально оформлені витрати, пов`язані з правилами в`їзду та перебування у місці відрядження, в тому числі будь-які збори і податки, що підлягають сплаті у зв`язку із здійсненням таких витрат.

Цим же пунктом кодексу також визначається, зокрема, що зазначені вище витрати можуть бути включені до складу витрат платника податку лише за наявності підтвердних документів, що засвідчують вартість цих витрат у вигляді транспортних квитків або транспортних рахунків (багажних квитанцій), у тому числі електронних квитків за наявності посадкового талона та документа про сплату за всіма видами транспорту, в тому числі чартерних рейсів, рахунків, отриманих із готелів (мотелів) або від інших осіб, що надають послуги з розміщення та проживання фізичної особи, в тому числі бронювання місць у місцях проживання, страхових полісів тощо.

Не дозволяється включати до складу витрат на харчування вартість алкогольних напоїв і тютюнових виробів, суми «чайових», за винятком випадків, коли суми таких «чайових» включаються до рахунку згідно із законами країни перебування, а також плату за видовищні заходи.

До складу витрат на відрядження відносяться також витрати, не підтверджені документально, на харчування та фінансування інших власних потреб фізичної особи (добові витрати), понесені у зв`язку з таким відрядженням у межах території України, але не більш як 0,2 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, в розрахунку за кожен календарний день такого відрядження, а для відряджень за кордон - не вище 0,75 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, в розрахунку за кожен календарний день такого відрядження.

Сума добових визначається в разі відрядження:

у межах України та країн, в`їзд громадян України на територію яких не потребує наявності візи (дозволу на ви`їзд), - згідно з наказом про відрядження та відповідними первинними документами; до країн, в`їзд громадян України на територію яких здійснюється за наявності візи (дозволу на в`їзд), - згідно з наказом про відрядження та відмітками уповноваженої службової особи Державної прикордонної служби України в закордонному паспорті або документі, що його замінює.

За відсутності зазначених відповідних підтвердних документів, наказу або відміток уповноваженої службової особи Державної прикордонної служби України в паспорті або документі, що його замінює сума добових не включається до складу витрат платника податку.

Відповідно до п/п.140.1.7 п. 140.1 ст. 140 ПК України будь-які витрати на відрядження можуть бути включені до складу витрат платника податку за наявності документів, що підтверджують зв`язок такого відрядження з діяльністю такого платника податку, зокрема (але не виключно) таких: запрошень сторони, що приймає, діяльність якої збігається з діяльністю платника податку; укладеного договору чи контракту; інших документів, які встановлюють або засвідчують бажання встановити цивільно-правові відносини; документів, що засвідчують участь відрядженої особи в переговорах, конференціях або симпозіумах, інших заходах, які проводяться за тематикою, що збігається з господарською діяльністю платника податку.

Як встановлено судами попередніх інстанцій наказом № 62 від 02.05.2014 директор ТОВ «Руссоль-Україна» у зв`язку з активною фазою проведення антитерористичної операції в м. Слов`янськ та Слов`янському районі та небезпекою для життя співробітників підприємства 02.05.2014 зупинив виробництво на ТОВ «Руссоль-Україна» (т. 10 а.с. 15).

Листом № 129 від 25.04.2014 директор ТОВ «Руссоль» (місцезнаходження росія, м. Оренбург, вул. Цвиллінга, 61/1) в рамках співпраці та у зв`язку з аналогічним видом діяльності (видобуток солі) запрошує прибути в м. Оренбург до офісу ТОВ «Руссоль» начальників відділів та новоприйнятих спеціалістів для обміну досвідом (т. 10 а.с. 16).

Листом № 154 від 29.04.2014 директор ТОВ «Руссоль» (місцезнаходження росія, м. Оренбург, вул. Цвиллінга, 61/1) в рамках співпраці та у зв`язку з аналогічним видом діяльності (видобуток солі) запрошує прибути в Астраханську область, сел. Нижній Баскунчак в ЦДПС Бассоль начальників відділів та спеціалістів виробничих ділянок для обміну досвідом (т. 10 а.с. 17).

Листом № 155 від 29.04.2014 директор ТОВ «Руссоль» (місцезнаходження росія, м. Оренбург, вул. Цвиллінга, 61/1) в рамках співпраці та у зв`язку з аналогічним видом діяльності (видобуток солі) запрошує прибути в м. Усольє-Сибирское в ЦДПС Усольє начальників відділів та спеціалістів виробничих ділянок для обміну досвідом (т. 10 а.с. 18).

Як вірно встановлено судами, що підтверджується матеріалами справи та не спростовано відповідачем, належне документування позивачем відрядження своїх працівників у росію в рамках співпраці та у зв`язку з аналогічним видом діяльності для обміну досвідом, ознайомленню з новими технологіями, покращенню якості обробки документів, ознайомленню з новими технологіями по видобутку солі. Указане, зокрема, підтверджується долученими до матеріалів справи наказами про відрядження, проїзними квитками, які оформлялися в ході таких відряджень, звітами про використання коштів, кошторисами витрат на відрядження, звітами про службове відрядження (т. 10 а.с. 19-229, т. 11 а.с. 97-131). При цьому, зі змісту таких документів можна встановити особу (працівника) відрядженого платником податків, мету відрядження, період відрядження, поставлені йому завдання та ін.

Позивач надав до суду наступні документи: табель обліку використання робочого часу за травень 2014 року, табель обліку використання робочого часу за червень 2014 року, табель обліку використання робочого часу за серпень 2014 року, табель обліку використання робочого часу за вересень 2014 року в яких зазначено години відпрацьовані працівниками, які в цей час фактично знаходились у відрядженні. (т. 11 а.с. 132-148).

При цьому, суди попередніх інстанцій правомірно відхилили доводи податкового органу щодо обов`язковості оформлення підприємством посвідчень про відрядження працівників, оскільки чинним законодавством не передбачено обов`язковості оформлення посвідчень про відрядження. Наказ Державної податкової адміністрації України від 28.07.1997 № 260 «Про затвердження форми посвідчення про відрядження» втратив чинність на підставі наказу Міністерства фінансів України від 21.06.2011 № 738.

Статтею 121 Кодексу законів про працю України передбачено, що працівники мають право на відшкодування витрат та одержання інших компенсацій у зв`язку з службовими відрядженнями. Працівникам, які направляються у відрядження, виплачуються: добові за час перебування у відрядженні, вартість проїзду до місця призначення і назад та витрати по найму жилого приміщення в порядку і розмірах, встановлюваних законодавством.

Працівник може здійснювати витрати за рахунок власних коштів, а після повернення з відрядження підприємство має їх відшкодувати.

Відтак, Суд погоджується з судами попередніх інстанцій, що наявними у матеріалах справи доказами (наказами про відрядження, авансовими звітами, укладеними договорами, актами виконаних робіт) підтверджується факт направлення працівників у відрядження, зв`язок відряджень з господарською діяльністю платника податків, фактично здійснених витрат.

При цьому, відповідно до чинного законодавства працівникові можуть бути відшкодовані лише документально підтверджені витрати у зв`язку з відрядженням. Отже, у випадку відсутності оригіналів документів, що підтверджують витрати, такі витрати не відшкодовуються.

Проте, суди попередніх інстанцій вірно зауважили, що відсутність підтверджувальних витрати документів (пасажирських квитків, квитанцій, підтверджень найму житла тощо) за наявності наказу про відрядження не спростовує самого факту службового відрядження працівника.

Наявними в матеріалах справи доказами підтверджується, що працівникам, які направлялись у відрядження, були відшкодовані лише документально підтверджені витрати та добові. Доказів на підтвердження протилежного відповідач не надав.

Крім того, як вірно зауважено судами попередніх інстанцій, Указом Президента України від 14.04.2014 № 405/2014 введене в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочате проведення Антитерористичної операції на території Донецької і Луганської областей, з огляду на що для збереження трудових ресурсів працівники направлялись у відрядження. При цьому до витрат віднесено тільки витрати підтверджені документально, особам, які здійснювали подорож за власний рахунок витрати не відшкодовувались.

Таким чином, Суд погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що, всі відрядження працівників позивача у період за 2014 рік були здійснені платником податків в межах його господарської діяльності, оформлені відповідно до діючого законодавства, обумовлені розумними економічними причинами, здійснені з метою приросту (збереження) активів та їх вартості, отримання матеріальної вигоди від виконання робіт (надання послуг) та прибутку як результату збереження та розвитку господарської діяльності підприємства.

Відтак, доводи касаційної скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються матеріалами справи і не дають підстав вважати, що при прийнятті оскаржуваного рішення суд апеляційної інстанції допустили неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права при ухваленні рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Касаційний перегляд справи здійснено в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ» від 15.01.2020 № 460-ІХ (відповідно до пункту 2 розділу ІІ цього Закону), та в межах доводів та вимог касаційної скарги відповідно до ч. 1 ст. 341 КАС України.

Згідно ч. 1 ст. 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

На підставі викладеного, керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Касаційну скаргу Головного управління ДПС у Донецькій області залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11.10.2016 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 04.07.2017 у справі № 805/1369/16-а залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя І.А. Васильєва

Cудді Л.І. Бившева

В.П. Юрченко

СудКасаційний адміністративний суд Верховного Суду
Дата ухвалення рішення10.05.2024
Оприлюднено16.05.2024
Номер документу119026342
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них податку на додану вартість (крім бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, податку на додану вартість із ввезених на митну територію України товарів (продукції), зупинення реєстрації податкових накладних)