Справа № 143/307/24
УХВАЛА
Іменем України
13.05.2024 року м. Погребище
Погребищенський районний суд Вінницької області у складі:
головуючого судді Сича С.М.,
за участю секретаря Левченко М.О.,
розглянувши у м. Погребище Вінницького району Вінницької області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Погребищенський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Вінницькому районі Віннницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту смерті,-
Встановив:
В провадженні Погребищенського районного суду Вінницької області знаходиться цивільна справа за вищевказаною заявою, в якій заявник просить встановити факт смерті, своєї баби ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в селі Адамівка Вінницького району Вінницької області.
У зв`язку з відсутністю медичного висновку про причину смерті ОСОБА_2 , заявник не може отримати свідоцтво про її смерть.
Крім того, ІНФОРМАЦІЯ_3 захищаючи незалежність України загинув батько заявника ОСОБА_3 , який був рідним сином ОСОБА_2 .
У зв`язку з необхідністю оформлення документів для виплати одноразової грошової допомоги сім`ям загиблих військовослужбовців, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28 лютого 2022 року 22.11.2023 року, виникла необхідність встановити факт смерті баби заявника ОСОБА_2 .
Заявник ОСОБА_1 в судове засідання, будучи належним чином повідомленим не з`явився, причини неявки суду не повідомив (а.с. 19).
23.04.2024 до канцелярії суду від представника заінтересованої особи Погребищенського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Вінницькому районі Віннницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) начальника відділу Людмили Лучук надійшов лист від 18.04.2024 № 229-28.6-28, в якому вона зазначила, що у зв`язку з неможливістю прибути в суд просить дану справу розглядати без присутності представника відділу ДРАЦС. Не заперечують проти вирішення питання на розгляд суду (а.с. 21).
В силу ч. 2ст. 247 ЦПК Українифіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що згідно Довідки виданою виконкомом Погребищенської міської ради від 21.03.2024 року № 1-35, вбачається, що згідно записів погосподарських книг ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до дня смерті, яка наступила ІНФОРМАЦІЯ_2 була зареєстрована та проживала за адресою с. Адамівка Погребищенського району Вінницької області та була захоронена на кладовищі с. Адамівка (а.с. 10).
ІНФОРМАЦІЯ_3 загинув солдат ОСОБА_3 , 1972 р.н. стрілець другого стрілецького відділення першого стрілецького взводу першої стрілецької роти військової частини НОМЕР_1 , що підтверджується копією Сповіщення № 10 від 26 лютого 2024 № 1/28/301 за підписом ТВО командира військової частини НОМЕР_1 капітана ОСОБА_4 та начальника штабу - першого заступника командира військової частини НОМЕР_1 капітана ОСОБА_5 (а.с. 13) та копією Свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 виданого 13 лютого 2024, актовий запис №76 (а.с. 8).
Згідно копії Свідоцтва про народження виданого повторно 09 січня 2024 року Погребищенським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Вінницькому районі Віннницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) серії НОМЕР_3 вбачається, що батьком заявника ОСОБА_1 є ОСОБА_3 (а.с.9).
Частиною п`ятоюстатті 17 Конституції Українипередбачено, що держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Стаття 46 Конституції Українивизначає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 42 ЦПК України у справах окремого провадження учасниками справи є заявники, інші заінтересовані особи.
Згідно із ч. 1 ст. 294 ЦПК України під час розгляду справ окремого провадження суд зобов`язаний роз`яснити учасникам справи їхні права та обов`язки, сприяти у здійсненні та охороні гарантованихКонституцієюі законами України прав, свобод чи інтересів фізичних або юридичних осіб, вживати заходів щодо всебічного, повного і об`єктивного з`ясування обставин справи.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України cправи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Відповідно до ч. 4 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
Про залучення до участі у справі заінтересованих осіб суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
Згідно із ч. 8 ст. 49 ЦПК України заявник та заінтересовані особи у справах окремого провадження мають права та обов`язки сторін, крім випадків, передбачених у розділі IV цього Кодексу.
Відповідно до статті 41 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов`язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
У статті 1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з частиною першою статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або частковоївтрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Відповідно до пункту 1 частини другої статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов`язків військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням ним обов`язків військової служби.
Статтею 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім`ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного або резервіста.
Члени сім`ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного або резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Частиною дев`ятою статті 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 13 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975, керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов`язково додаються документи, зазначені в пунктах 10 та 11 цього Порядку.
У пункті 4.6 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2014 року №530, передбачено, що документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) оформлюються та подаються в Департамент фінансів Міністерства оборони України обласними територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.
Отже, Міністерство оборони України є спеціально уповноваженим суб`єктом, на який покладено обов`язок призначення одноразової грошової допомоги відповідно до вимогЗакону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»та Порядку № 975, яку має на меті отримати заявник у разі встановлення факту смерті ОСОБА_2 , яка була матір`ю батька заявника.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне залучити до участі у справі як заінтересовану особу - Міністерство оборони України, яке є уповноваженим державним органам щодо розгляду питань, пов`язаних з призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги.
Керуючись ст.ст.258-260, 293, 294, 317 ЦПК України,суд,-
Ухвалив:
Залучити до участі у цивільній справі №143/307/24 за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Погребищенський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Вінницькому районі Віннницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту смерті як заінтересовану особу Міністерство оборони України (проспект Повітрофлотський, 6, м. Київ, 03168).
Направити заінтересованій особі копії даної ухвали та заяви з додатками.
Відкласти розгляд справи на 11 год. 00 хв. 21.06.2024.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя
Суд | Погребищенський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 13.05.2024 |
Оприлюднено | 16.05.2024 |
Номер документу | 119028213 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: факту смерті, з них: |
Цивільне
Погребищенський районний суд Вінницької області
Сич С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні