707/794/24
2/707/519/24
Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
14 травня 2024 року м.Черкаси
Черкаський районний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді Смоляра О.А.
при секретарі Зарубі Н.М.
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Сагунівської сільської ради про визнання права власності, -
встановив:
Позивач звернулася до суду із позовом до відповідача про визнання права власності на спадкове майно, а саме на земельну частку (пай) розміром 1,05 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), яка розташована в межах Сагунівської сільської ради Черкаського району Черкаської області. В обґрунтування позову вказала, ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача після смерті якого відкрилась спадщина на земельну ділянку площею 1,05 га в умовних кадастрових гектарах на території Сагунівської сільської ради Черкаського району, Черкаської області. За життя спадкодавець заповіту не залишив. Згідно відповіді Головного управління Держгеокадарсту в Черкаській області на ім`я ОСОБА_2 зареєстрований сертифіката на право на земельну частку (пай). При цьому надати копію сертифікату не має можливості, оскільки сертифікат видавався в одному примірнику власнику земельної ділянки. Позивач звернулася до ноторіальної контори з заявою про прийняття спадщини, але 27.02.2024 року їй було відмовлено в отриманні свідоцтва про право на спадщину в зв`язку з відсутністю у позивача оригінала сертифіката на право на земельну частку (пай). В силу вказаних обставин, зважаючи на те, що в позивача відсутній оригінал сертифіката на право на земельну частку (пай), та немає можливості його отримати, так як він видавався в одному екземплярі, з метою визнання права власності в порядку спадкування за законом, позивач змушена звернутися до суду.
Ухвалою суду від 25.03.2024 позовну заяву залишено без руху.
Відповідно до ухвали Черкаського районного суду Черкаської області від 11.04.2024 про відкриття провадження, справу призначено до підготовчого судового засідання.
Позивач та її представник в підготовче судове засідання не з`явилися, остання до суду подала заяву про розгляд справи за їх відсутності, позовні вимоги підтримала в повному обсязі.
Представник відповідача в підготовче судове засідання не з`явився, до суду подав заяву, в якій справу просив розглядати без його участі, позов визнав в повному обсязі.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Оскільки, відповідач визнає позов, тому суд ухвалює рішення у підготовчому засіданні, що відповідає вимогам ч.3 ст.200 Цивільного процесуального кодексу України.
Дослідивши наявні у справі докази та оцінивши їх у сукупності, судом встановлені наступні фактичні обставини і відповідні їм правовідносини.
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 28.10.1988, ОСОБА_1 є донькою ОСОБА_2 .
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер, відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 виданого 07.08.2005.
Згідно відповіді Головного управління Держгеокадарсту в Черкаській області від 01.12.2023, наявний запис № 162 від 30.07.1996 року щодо реєстрації на ім`я ОСОБА_2 сертифіката на право на земельну частку (пай) серії ЧР № 02900, розмір земельної частки (паю) - 1,05 в умовних кадастрових гектарах. При цьому надати копію сертифікату не має можливості, оскільки сертифікат видавався в одному примірнику власнику земельної ділянки.
Відповідно до відповіді виконавчого комітету Сагунівської сільської ради №04-03/221 від 15.02.2024, за адресою АДРЕСА_1 , станом на 07.08.2005 зареєстровані: ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_4 . ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вказаною адресою не був зареєстрований.
Відповідно до довідки виконавчого комітету Сагунівської сільської ради №04-03/267 від 23.02.2024, ОСОБА_2 на день смерті був зареєстрований за адресою АДРЕСА_2 .
Листом Черкаської районної нотаріальної контори Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) №230/02-14 від 27.02.2024 позивачу було відмовлено в отриманні свідоцтва про право на спадщину в зв`язку з відсутністю у позивача оригіналу сертифіката на право на земельну частку (пай).
Згідно звіту про експертну грошову оцінку земельної ділянки від 06.03.2024, вартість земельної ділянки, загальною площею 1,05 га, що розташована в межах Сагунівської сільської ради Черкаського району, Черкаської області складає 31 500 грн
Відповідно до ст. ст. 1216, 1218 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 1223 ЦК України, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у ст. ст. 1261-1265 цього Кодексу.
Реалізація права на спадкування спадкоємцем, закликаним до спадкування, здійснюється шляхом прийняття ним спадщини з подачею до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини заяви про її прийняття в шестимісячний строк, який починається з часу відкриття спадщини. Вчинення таких дій не вимагається, якщо спадкоємець постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини і протягом шестимісячного терміну, встановленого для прийняття спадщини, не заявив про відмову від неї (ст.ст. 1268-1270 ЦК).
Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
У положенні п. 3.1 Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» від 16.05.2013 року за №24-753/0/4-13, роз`яснено, що право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (ст. 392 ЦК України). Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.
Відповідно до п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року №7 «Про судову практику у справах про спадкування»: у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження. Відповідно до положень ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, тобто і в порядку спадкування.
Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення в нотаріальному порядку.
Аналогічні правові висновки зроблені Верховним Судом у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду, у постанові від 22 вересня 2021 (справа № 227/3750/19).
Відповідно до ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав і основоположних свобод, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Суд зазначає, що відповідно до положень ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Оцінивши наявні у справі докази на підставі свого внутрішнього переконання та за критеріями їх належності, допустимості і достовірності, суд вважає за можливе прийняти визнання позову відповідачем, оскільки судом не встановлено обставин, які б свідчили, що таке визнання суперечить вимогам закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, та приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що спрямовані на реальний захист прав та інтересів спадкоємця при оформленні своїх спадкових прав, а тому за наявності законних підстав та доведеності позовних вимог, позов підлягає до задоволення.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 200, 206, 259, 263-268, 274-279 ЦПК України, -
вирішив:
Позов - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РОНКПП НОМЕР_3 , право власності на спадкове майно, після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме на земельну частку (пай) розміром 1,05 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), яка розташована в межах Сагунівської сільської ради Черкаського району Черкаської області.
Учасники справи можуть ознайомитись текстом судового рішенням, в електронній формі, на офіційному веб-порталі Єдиного державного реєстру судових рішень в мережі Інтернет - http://reyestr.court.gov.ua.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Черкаського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: Олександр СМОЛЯР
Суд | Черкаський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 14.05.2024 |
Оприлюднено | 17.05.2024 |
Номер документу | 119035012 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Черкаський районний суд Черкаської області
Смоляр О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні