Рішення
від 01.05.2024 по справі 905/1564/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649


Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

01.05.2024 Справа №905/1564/23

Господарський суд Донецької області у складі судді Сковородіної О.М.,

секретар судового засідання Фурсов Я.О.,

розглянувши матеріали за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю Донецькі енергетичні послуги (вул. Моссаковського Володимира, 7, м. Дніпро, 49044; код ЄДРПОУ 42086719)

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю Селко (вул. Радянська, будинок 2-А, м. Селидове, Донецька область, 85400; код ЄДРПОУ 30013443)

про стягнення 48 682,73 грн.

від позивача: Вольвач Є.А., за довіреностю (в режимі відеоконференції),

від відповідача: не з`явився,

До Господарського суду Донецької області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю Донецькі енергетичні послуги до Товариства з обмеженою відповідальністю Селко про стягнення 48 682,73 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем умов договору про постачання електричної енергії споживачу №48 від 25.08.2022.

Ухвалою суду від 04.12.2023 було відкрито провадження у справі №905/1564/23, постановлено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження та встановлено відповідачу строк на подання відзиву та заяви із запереченнями щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження у 30 днів.

Ухвалою суду від 03.04.2024 було призначено судове засідання з розгляду справи на 16.04.2024, явка представників сторін визнана обов`язковою.

Повідомлення позивачу про дату, час та місце проведення судового засідання здійснювалось засобами електронного листування шляхом направлення ухвали суду до електронного кабінету у підсистемі "Електронний суд".

Відповідач повідомлявся про розгляд даної справи засобами поштового зв`язку АТ "Укрпошта", шляхом розміщення оголошення на офіційному сайті Господарського суду Донецької області, засобами електронного листування на електронну адресу, а також засобами телефонного зв`язку шляхом надсилання SMS-повідомлення на номер телефону через КП "ДСС".

Станом на дату ухвалення рішення будь-яких документів від відповідача до суду не надходило.

Відповідно до ч.3 ст.120 ГПК України виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.

Днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду (п.4 ч.6 ст.242 ГПК України).

Таким чином, відповідач вважається таким, що належним чином повідомлений про наявність відкритого судового провадження.

Крім того, згідно з ч.1 ст.11 Закону України Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв`язку з проведенням антитерористичної операції суд викликає або повідомляє таких учасників справи про дату, час і місце інших судових засідань чи про вчинення відповідної процесуальної дії через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України (з посиланням на веб-адресу відповідної ухвали суду в Єдиному державному реєстрі судових рішень), яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання або вчинення відповідної процесуальної дії. З опублікуванням такого оголошення відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи.

Враховуючи, що місцезнаходженням відповідача, згідно ЄДР є м.Селидове, яке відповідно Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022, є територією можливих бойових дій, відповідача повідомлено про відкриття провадження у справі шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-порталі Судова влада України, з посиланням на веб-адресу ухвали суду в Єдиному державному реєстрі судових рішень та виходячи з положень Закону України Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв`язку з проведенням антитерористичної операції відповідач вважається таким, що повідомлений про розгляд справи.

Згідно з ч.8 ст.165 ГПК України відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Суд має встановити такий строк подання відзиву, який дозволить відповідачу підготувати його та відповідні докази, а іншим учасникам справи - отримати відзив не пізніше першого підготовчого засідання у справі.

Частинною третьою статті 252 Господарського процесуального кодексу України, передбачено, що якщо судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідач своїм правом на подання відзиву у строк, встановлений судом не скористався, будь-яких клопотання та заяв до суду не направляв.

Відповідно до ч.2 ст.178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Приймаючи рішення в умовах відсутності відповідача, суд враховує, що воєнний стан в Україні триває більше двох років. В зазначених умовах, суд не може не врахувати, що пасивна поведінка відповідача, у тому числі у забезпеченні інформування своїх кредиторів про зміну місцезнаходження та засобів зв`язку, не може бути перешкодою у захисті прав особи, чиї права порушені.

Таким чином, суд враховуючи належне повідомлення сторін про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження, дійшов висновку про можливість розгляду справи за наявними матеріалами справи

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

25.08.2022 між Товариством з обмеженою відповідальністю Донецькі енергетичні послуги (далі - постачальник, позивач) та ТОВ «Селко» (далі - споживач, відповідач) укладено договір постачання електричної енергії споживачу № 48 (далі - Договір), шляхом підписання споживачем заяви приєднання до договору про постачання електричної енергії споживачу (для юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців).

Відповідно до п.1.1 договору, цей Договір про постачання електричної енергії споживачу є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії як товарної продукції споживачу (далі Споживач) постачальником (далі Постачальник) та укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання Споживача до цього Договору, згідно із заявою-приєднання яка є додатком до цього Договору.

Згідно з п. 2.1 договору, за цим договором Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.

Датою початку постачання електричної енергії Споживачу є дата зазначена в заяві-приєднанні (п.3.1 договору).

Пунктами 5.1, 5.2, 5.5, 5.6, 5.7 договору передбачено, що Споживач розраховується з Постачальником за спожиту електричну енергію за цінами (тарифами), що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною Споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком до цього Договору. Ціна на електричну енергію визначається Постачальником в комерційній пропозиції. Розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць. Розрахунки Споживача за цим Договором здійснюються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання Постачальника (далі спецрахунок). Оплата вартості електричної енергії за цим Договором здійснюється Споживачем виключно шляхом перерахування коштів на спецрахунок Постачальника. Оплата вважається здійсненою після того, як на спецрахунок Постачальника надійшла вся сума коштів. Спецрахунок Постачальника зазначається у платіжних документах Постачальника, у тому числі у разі його зміни. Оплата рахунка Постачальника за цим Договором має бути здійснена Споживачем у строки, визначені в рахунку, але не менше 5 робочих днів від дати отримання Споживачем цього рахунка, або протягом 5 робочих днів від дати, зазначеної у комерційній пропозиції, щодо оплати рахунку, оформленого Споживачем.

Відповідно до п.5 Комерційної пропозиції до Договору розрахунок (оплата) за фактично спожиту електричну енергію має здійснюватися Споживачем не пізніше, ніж на 5 робочий день після закінчення розрахункового періоду, не залежно від отримання рахунку.

За невиконання або неналежне виконання своїх зобов`язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність, передбачену цим Договором та чинним законодавством (п.9.1 договору).

Цей Договір укладається на строк, зазначений в комерційній пропозиції, яку обрав Споживач, та набуває чинності з дати подання Споживачем заяви-приєднання. Умови цього Договору починають виконуватись з дати початку постачання електричної енергії, зазначеної Споживачем у заяві-приєднанні (п.13.1 договору).

Також, як додаток до договору, між сторонами було укладено Комерційну пропозицію Індивідуальна (строкова) постачальника електричної енергії ТОВ Донецькі енергетичні послуги для ТОВ «Селко».

Оплата обсягів споживання електричної енергії здійснюється наступними етапами: 100% вартості прогнозованих (заявлених) обсягів споживання електричної енергії у розрахунковому періоді оплачується не пізніше, ніж за 6 календарних днів до дати початку розрахункового періоду.

Остаточний розрахунок за фактичним обсягом споживання не пізніше, ніж на 5 робочий день після закінчення розрахункового періоду, не залежно від дати початку розрахункового періоду.

Позивач свої зобов`язання за Договором виконав повністю, та поставив Відповідачу електричну енергію в березні 2023 - 6019 кВт/год, у липніквітні 2023 2037 кВт/год, що підтверджується зокрема актами про прийняття - передавання товарної продукції (електроенергії) за періоди березень 2023, квітень 2023.

На підставі отриманих даних про спожиті Відповідачем обсяги електричної енергії, Позивачем сформовано та видано рахунки за періоди березень 2023 та квітень 2023 на загальну суму 49 931, 73 грн.

Відповідач виконав частково свої зобов`язання зі сплати вартості спожитої електричної енергії, в рахунок погашення нарахувань за розрахункові періоди березень 2023, квітень 2023 здійснив сплати у розмірі 1 270,39 грн. від 27.02.2023 та у розмірі 1 255,36 грн. від 28.03.2023.

Несплата відповідачем суми поставленої електричної енергії в повному стала підставою для звернення позивача до суду та нарахуванням штрафних санкцій.

Дослідивши матеріали справи на підставі приписів чинного законодавства, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.1 ст.275 Господарського процесуального кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України "Про ринок електричної енергії".

Частиною 2 ст.56 зазначеного Закону передбачено, що договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами.

Матеріали справи не містять доказів в підтвердження звернення споживача до постачальника із заявою про припинення дії договору, у зв`язку з чим договір постачання електричної енергії постачальником є чинним станом на теперішній час.

Відповідно до п.п.4.21, 4.29 ПРРЕЕ, оплата за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію має здійснюватись згідно зі строками, встановленими договором та сформованим відповідним учасником роздрібного ринку платіжним документом. Зазначені строки не можуть бути меншими за 5 днів з дня надання платіжного документа споживачу. Порядок оплати споживачем послуг оператора системи та послуг постачальника послуг комерційного обліку мають відповідати порядку розрахунків, визначеному в укладеному договорі про постачання електричної енергії споживачу (комерційній пропозиції, яка є додатком до цього договору).

Умовами договору передбачено, що оплата рахунка Постачальника за цим Договором має бути здійснена Споживачем у строки, визначені в рахунку, але не менше 5 робочих днів від дати отримання Споживачем цього рахунка, або протягом 5 робочих днів від строку оплати, зазначеного в комерційній пропозиції, прийнятої Споживачем. Відповідно до обраної споживачем комерційної пропозиції розрахунок (оплата) за фактично спожиту електричну енергію має здійснюватися Споживачем у строк не більше 5 робочих днів після закінчення розрахункового періоду, не залежно від отримання рахунку.

Матеріали справи містять акти та рахунки за березень 2023 та квітень 2023 за електричну енергію на загальну суму 49 931, 73 грн., оскільки позивачем в якості оплати зараховано 1 270,39 грн. (в рахунок погашення березня 2023) від 27.02.2023 та 1 255,36 грн. (в рахунок погашення квітня 2023) від 28.03.2023., розмір заборгованості становить 47 405,98 грн.

Відповідно до ст.193 Господарського кодексу України (далі-ГК України), ст.ст.525, 526 ЦК України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Не допускається одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом.

Згідно із ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами. Таке імперативне врегулювання договірних відносин усуває будь-які сумніви щодо юридичного значення умов договору: вони є юридично обов`язковими, гарантують право учасникам договірних відносин бути впевненими в тому, що кожна зі сторін має виконувати умови договору належним чином, а цивільні права, що ґрунтуються на його умовах, підлягають захисту в тій же мірі і в той же спосіб, що і права, які прямо передбачені актами цивільного законодавства або випливають із них.

Виходячи із зазначеного, відповідач не виконав своїх зобов`язань за договором та не сплатив в повному обсязі спожиту електричну енергію, у зв`язку з чим позивач правомірно вимагає стягнення виниклої суми заборгованості в розмірі 47 405,98 грн.

Також, позивачем заявлено до стягнення 3% річних в сумі 716,08 грн. та інфляційнихі втрати в сумі 560,67 грн.

Відповідно до ч.2 ст.625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

З розрахунку позивача вбачається, що ним нараховано 3% річних в загальній сумі 716,08 грн. за період з 11.04.2023 по 18.10.2023 на суму 35 996,52 грн. та за період з 11.05.2023 по 18.10.2023 на суму 11 409,46 грн.

Перевіривши вказаний розрахунок судом встановлено, що він є арифметично вірним, у зв`язку з чим сума 3% річних в розмірі 716,08 грн. підлягає стягненню з відповідача.

Відповідно до розрахунку позивача сума інфляційних втрат складає 560,67 грн. за період з 01.05.2023 по 30.06.2023 на суму 47 405,98 грн.

Перевіривши розрахунок позивача судом встановлено, що він є арифметично вірним та сума інфляційних втрат складає 560,67 грн.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Донецькі енергетичні послуги до Товариства з обмеженою відповідальністю Селко про стягнення 48 682,73 грн. задовольнити.

Судові витрати, за приписами статті 129 ГПК України, покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст.12, 13, 74, 86, 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю Донецькі енергетичні послуги до Товариства з обмеженою відповідальністю Селко про стягнення: основної заборгованості в сумі 47 405,98 грн. задовольнити; 3% річних в сумі 716,08 грн. задовольнити; інфляційних втрат в сумі 560,67 грн. задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Селко на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Донецькі енергетичні послуги основну заборгованості в сумі 47 405,98 грн., 3% річних в сумі 716,08 грн., інфляційні втрати в сумі 560,67 грн. та витрати по сплаті судового збору у розмірі 2 147,20 грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

У судовому засіданні 01.05.2024 складено та підписано вступну та резолютивну частини рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 06.05.2024.

Рішення може бути оскаржене в Східний апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку передбаченому розділом IV ГПК України.

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю Донецькі енергетичні послуги (вул. Моссаковського Володимира, 7, м. Дніпро, 49044; код ЄДРПОУ 42086719).

Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю Селко (вул. Радянська, будинок 2-А, м. Селидове, Донецька область, 85400; код ЄДРПОУ 30013443).

Суддя О.М. Сковородіна

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення01.05.2024
Оприлюднено17.05.2024
Номер документу119043745
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —905/1564/23

Судовий наказ від 30.05.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Сковородіна Олена Миколаївна

Рішення від 01.05.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Сковородіна Олена Миколаївна

Рішення від 01.05.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Сковородіна Олена Миколаївна

Ухвала від 16.04.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Сковородіна Олена Миколаївна

Ухвала від 03.04.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Сковородіна Олена Миколаївна

Ухвала від 04.12.2023

Господарське

Господарський суд Донецької області

Сковородіна Олена Миколаївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні