Справа № 156/1207/23
Номер провадження: 2-о/156/6/24
У Х В А Л А
про поновлення провадження в справі
15 травня 2024 року Іваничівський районний суд Волинської області в складі:
головуючого судді - Бахаєва І.М.,
присяжних - Лемешко А.С.,
Савчук С.В.,
з секретарем судового засідання - Кирилюк Л.М.,
під час розгляду в закритому судовому засіданні в залі суду в сел. Іваничі цивільної справи (в порядку окремого провадження) за заявою ОСОБА_1 , представник заявника - адвокат Білецька Інна Миколаївна, заінтересована особа - ОСОБА_2 , заінтересована особа-Орган опіки та піклування Поромівської сільської ради Володимирського району Волинської області, про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Іваничівського районного суду перебуває цивільна справа за заявою ОСОБА_1 , представник заявника - адвокат Білецька Інна Миколаївна, заінтересована особа - ОСОБА_2 , заінтересована особа-Орган опіки та піклування Поромівської сільської ради Володимирського району Волинської області, про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна.
Ухвалою суду від 12.12.2023 провадження у даній справі зупинено та призначено амбулаторну судово-психіатричну експертизу особистості ОСОБА_2 .
15.05.2024 на адресу суду від експертної установи надійшов висновок.
Відповідно до ст. 254 ЦПК Українипровадження у справі поновлюється за клопотанням учасників справи або за ініціативою суду не пізніше десяти днів з дня отримання судом повідомлення про усунення обставин, що викликали його зупинення. Про поновлення провадження у справі суд постановляє ухвалу.
Дослідивши матеріали справи, враховуючи те, що обставини, які зумовили зупинення провадження у справі, відпали, суд вважає, що провадження у цій цивільній справі слід поновити.
Крім того, за правиламист. 299 ЦПК України, справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, стосовно якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її адвоката та представника органу опіки та піклування.
Європейський суд з прав людини в рішенні від 27.03.2008 у справі «Штукатуров проти Росії» (заява № 44009/05) зазначив, що, вирішуючи справу про визнання особи недієздатною виключно на підставі письмових доказів, не побачивши і не почувши особу, суд порушив її право на справедливий судовий розгляд, передбачене ч. 1ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Про необхідність надання доступу до суду навіть особам, які вже визнані недієздатними, відповідно до ч. 1 ст. 6 Конвенції наголошується у рішенні ЄСПЛ від 30.05.2013 у справі «Наталія Михайленко проти України» (заява № 49069/11).
Конституційний Суд України у рішенні від 01.06.2016 у справі № 2-рп/2016 зазначив, що недієздатним особам мають надаватися правові можливості для задоволення індивідуальних потреб, реалізації та захисту їх прав і свобод; хоча за станом здоров`я недієздатні особи не спроможні особисто реалізовувати окремі конституційні права і свободи, у тому числі право на свободу та особисту недоторканність, вони не можуть бути повністю позбавлені цих прав і свобод, тому держава зобов`язана створити ефективні законодавчі механізми та гарантії для їх максимальної реалізації.
Відповідно до ч. 3ст. 25 Закону України «Про психіатричну допомогу»особи, яким надається психіатрична допомога, мають право на особисту участь у судових засіданнях, висловлення своєї думки щодо висновків лікарів-психіатрів у судовому засіданні при вирішенні питань, пов`язаних із наданням їм психіатричної допомоги та обмеженням у зв`язку з цим їх прав.
Згідно із ч. 2 ст. 13 Закону України «Про безоплатну правову допомогу» безоплатна вторинна правова допомога включає такі види правових послуг: захист; здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; складення документів процесуального характеру.
Відповідно до п. 24 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу», право на безоплатну вторинну правову допомогу згідно з цим Законом та іншими законами України мають такі категорії осіб: особи, щодо яких суд розглядає справу про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, - на правові послуги, передбачені пунктами 2 і 3 частини другої статті 13 цього Закону, протягом розгляду справи в суді.
Положеннями ст. 2 ЦПК Українипередбачено, що завданням цивільного судочинства є справедливий розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб. Вказане завдання превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
Згідно з п. 4 ч. 5 ст. 12 ЦПК Українисуд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість, сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 ЦПК Українисуд при розгляді справи керується принципом верховенства права.
Таким чином, беручи до уваги наведені положення законодавства України, завдання забезпечення справедливого розгляду справи та здійснення судочинства на засадах верховенства права, з урахуванням характеру поданої заяви, з метою сприяння в реалізації права на безоплатну вторинну правову допомогу ОСОБА_2 - особі, щодо якої розглядається справа про визнання недієздатною, суд вважає за необхідне забезпечити останнього адвокатом, для розгляду заяви ОСОБА_1 , та доручити Західному міжрегіональному центру з надання безоплатної правничої допомоги призначення адвоката для здійснення представництва ОСОБА_2 , під час розгляду заяви ОСОБА_1 , про визнання особи недієздатною та призначення опікуна.
Керуючись ст. 81,84,175,187,293,297,353 ЦПК України, суддя -
УХВАЛИВ :
Поновити провадження в цивільній справі за заявою ОСОБА_1 , представник заявника - адвокат Білецька Інна Миколаївна, заінтересована особа - ОСОБА_2 , заінтересована особа-Орган опіки та піклування Поромівської сільської ради Володимирського району Волинської області, про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна,
Призначити судове засідання у справі №156/1207/23 на 14.06.2024 на 10:00 год.
Доручити Західному міжрегіональному центру з надання безоплатної правничої допомоги призначити адвоката Кульбику Володимиру Миколайовичу, в цивільній справі № 156/1207/23 та забезпечити прибуття призначеного адвоката до Іваничівського районного суду Волинської області, для участі в розгляді справи на 14.06.2024 на 10:00 год..
В судове засідання викликати заявника та заінтересованих осіб. З урахуванням матеріалів справи та враховуючи положенняст. 299 ЦПК України, суддею не вбачається, на даній стадії, підстав для виклику в судове засідання особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя- І.М.Бахаєв
Присяжні- Лемешко А.С.,
Савчук С.В.,
Суд | Іваничівський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 15.05.2024 |
Оприлюднено | 17.05.2024 |
Номер документу | 119045381 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Іваничівський районний суд Волинської області
Бахаєв І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні