Рішення
від 27.11.2007 по справі 17/236-4509
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

17/236-4509

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"27" листопада 2007 р.Справа № 17/236-4509

Господарський суд Тернопільської області

у складі   судді Андрусик Н.О.             

Розглянув справу

За позовом Управління Пенсійного фонду України в Теребовлянському районі, м. Теребовля Тернопільської області  

до відповідача Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Україна”, с. Буданів  Теребовлянського району Тернопільської області

про стягнення 40845,91 грн. заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах

За участю представників сторін:

позивача: Гук М.В., доручення №04/241 від 29.10.07р.

відповідача: не з'явився

В розпочатому судовому засіданні представнику позивача роз'яснено процесуальні права та обов'язки, передбачені ст. ст. 20, 22, 81 1 Господарського процесуального кодексу України.

За відсутності відповідного клопотання технічна фіксація судового процесу не здійснювалася.

Позивач –Управління Пенсійного фонду України в Теребовлянському районі, м. Теребовля Тернопільської області 30.10.07р. звернулося до господарського суду Тернопільської області з позовом до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Україна”, с. Буданів  Теребовлянського району Тернопільської області,  про стягнення 40845,91 грн. заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах.

На підтвердження своїх доводів позивач посилається на п.п.2,3 розділу 15 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у відповідності до якого відшкодуванню Пенсійному фонду підлягають фактичні витрати на виплату і доставку пільгових пенсій в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів “б”-“з” ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”.

Порядок і строки відшкодування зазначених витрат визначаються пунктом 6 Інструкцією “Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загально-обов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України” від 19.12.2003 року.  

Як стверджує позивач у позовній заяві, посилаючись на розрахунок суми позову для відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій по Сільськогосподарському товариству з обмеженою відповідальністю “Україна”, с. Буданів, загальна сума виплаченої пенсії на пільгових умовах за період з 01.01.2002 р. по 01.10.2007 р. становить  40845,91  грн.

Станом на день звернення з позовом до господарського суду заборгованість Відповідача по відшкодуванню пільгових пенсій не погашена.

Ухвалою від 05.11.2007 р. судом порушено провадження у справі та призначено судове засідання на 15.11.2007 р., Пізніше судове засідання відкладалося в порядку ст. 77 ГПК України до 11-20 год. 27.11.2007р. у зв'язку з неявкою в судове засідання представника відповідача та неподанням витребуваних додаткових доказів, необхідних для вирішення спору.

Представником позивача в судових засіданнях підтримано позовні вимоги повністю з наведених у позові, підстав.

Відповідач відзиву на позовну заяву не подав, його повноважний представник в судові засіданні не з'явився. Ухвала господарського суду про відкладення розгляду справи на 27.11.2007р., яку надіслано на адресу відповідача (с. Буданів Теребовлянського району Тернопільської області) повернуто відділенням зв'язку із зазначенням причини невручення: «Відмова адресата».

Згідно п. 26.4.71 Роз'яснення Президії Вищого господарського суду України № 04-5/609 від 31.05.2002 р. „Про внесення змін і доповнень і про визнання таким, що втратило чинність, деяких роз'яснень президії Вищого господарського суду України”, особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною в позовній заяві.

В позовній заяві позивачем зазначено юридичну адресу ТОВ “Україна” - с. Буданів Теребовлянського району Тернопільської області. Окрім того, як вбачається з наданої державним реєстратором Теребовлянської районної державної адміністрації довідки, Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю “Україна” зареєстровано Теребовлянською районною державною адміністрацією 07.03.1997р. за юридичною адресою с. Буданів Теребовлянського району Тернопільської області, станом на 22.11.2007р. документів для проведення зміни юридичної адреси відповідача не поступали.

За таких обставин, суд вважає, що відповідач був повідомлений належним чином про час, дату та місце слухання справи у відповідності до ст. 64 ГПК України.

З урахуванням вищенаведеного, справа розглядається за правилами ст. 75 ГПК України, за наявними у ній документами.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи та пояснення представника позивача, оцінивши подані суду та додатково представлені докази, суд дійшов до висновку, що позовні  вимоги підлягають до задоволення частково, виходячи з такого.

Відповідно до пункту 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 р. № 121/2001 (з наступними змінами та доповненнями) Пенсійний фонд України (далі - Пенсійний фонд) є центральним органом виконавчої влади, що, зокрема, здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, витрат на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах.

Згідно з пунктом 1.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 р. № 8-2  (далі - Положення про управління Пенсійного фонду), управління у районах, містах і районах у містах (далі - Управління) є органами Пенсійного фонду, підвідомчими відповідно головним управлінням цього Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему органів Пенсійного фонду.

Відповідно до підпункту 6 пункту 2.2 Положення, Пенсійний фонд, відповідно до покладених на нього завдань, контролює надходження страхових внесків, сум на відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах та інших платежів до Пенсійного фонду від підприємств, установ, організацій та громадян, збирає у встановленому порядку відповідну звітність, проводить планові та позапланові перевірки фінансово-бухгалтерських документів, звітів та інших документів щодо правильності обчислення та сплати страхових внесків, цільового використання коштів Пенсійного фонду в організаціях, що здійснюють виплату і доставку пенсій.

Згідно з п 2. Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003 р. № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, п.п. 6,9 Інструкції “Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України” Управління має право стягувати заборгованість для відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах.

Платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи –суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників (ст. 1 Закону України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування” від 11.09.1997р. за № 527/97-ВР, з послідуючими змінами та доповненнями).

Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю “Україна”, с. Буданів  Теребовлянського району Тернопільської області є юридичною особою, включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України з присвоєнням ідентифікаційного коду № 03372268, що підтверджується довідкою № 101 від 09.11.2007р. Управління статистики у Теребовлянському районі Тернопільській області.

Відповідно до п. 3 ст. 20 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” обчислення страхових внесків територіальними відділеннями Пенсійного фонду здійснюється на підставі складених актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Як передбачено п. 1 ст. 2 Закону України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування” для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 ст. 1 даного Закону, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів „б” –„з” ст. 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення” до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 12 Закону України „Про пенсійне забезпечення”.

У відповідності до розділів 6 та 7 Інструкції про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обов'язкове пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України № 053-2989 від 19.10.2001 р. та згідно розділу 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. № 21-1 відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах здійснюються підприємствами на підставі повідомлень про фактичні витрати на виплату та доставку  пенсій, призначених відповідно до п. „б-з” ст.13 Закону України „Про пенсійне забезпечення”, які направляються органами Пенсійного фонду України.

Сума до відшкодування вважається узгодженою у день отримання платником збору повідомлення і повинна бути сплачена протягом десяти днів з дня отримання такого повідомлення (згідно Інструкції №053-2989), а згідно Інструкції № 21-1 підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Несвоєчасно перераховані суми фактичних витрат на виплату і доставку пенсій вважаються боргом (недоїмкою).

Як випливає з матеріалів справи, Управлінням Пенсійного фонду України в Теребовлянському районі протягом 2002-2007 років здійснено виплату пільгових пенсій, призначених працівникам, які працювали у Сільськогосподарському товаристві з обмеженою відповідальністю “Україна”, а саме у 2002 році: Драбик С.М. в сумі 1002,90 грн., Тицький М.І. –1396,68 грн.; у 2003 році: Марчин І.В. –379,56 грн., Драбик С.М. - 1066,84 грн., Тицький М.І. –1488,88 грн.; у 2004 році: Марчин І.В. –1485,75 грн.,  Драбик С.М. - 1407,46 грн., Тицький М.І. –1901,34 грн.; у 2005 році: Марчин І.В. –3955,78 грн., Корба М.І. –3227,21 грн., Копчак П.П. –766,87 грн., Пределюк В.М. –3103,46 грн., Драбик С.М. –39,16 грн., Тицький М.І. –3226,79 грн.; у 2006 році: Марчин І.В. – 2260,28 грн., Корба М.І. –4070,14 грн., Копчак П.П. –180,98 грн., Пределюк В.М. – 1340,50 грн.; у 2007 році: Марчин І.В. –2260,28 грн., Корба М.І. –4070,14 грн.

Управлінням Пенсійного фонду України в Теребовлянському районі надсилалися щомісячні Розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів “б”-“з” ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” у 2002-2007рр., про що свідчать наявні в матеріалах справи розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, реєстри рекомендованих направлень боржнику, підпис відповідальної особи відповідача на корінцях повідомлень про фактичні витрати на виплату і доставку пільгових пенсій із зазначенням суми до відшкодування. Однак, відповідач свої зобов'язання по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій не виконав і, як стверджує позивач, станом на 01.10.2007 р. його заборгованість до Пенсійного фонду складає 40 845,91 грн.

Відповідно до ст. 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення" виплата пенсій здійснюється за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду України на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” в частині пенсій, призначених згідно пункту "б"-"з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", а саме плату, що покриває фактичні витрати виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на роботах з шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт і професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Між тим, оцінюючи вимоги Управління Пенсійного фонду України в Теребовлянському районі, в частині стягнення з відповідача 5334,86 грн. заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах за період з 01.01.02 р. по 01.01.04 р. суд дійшов висновку, що в їх задоволенні слід відмовити, з огляду на наступне.

Пунктом 15 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. № 1058-IV встановлено, що строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.

Разом з тим, відповідно до Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1058-ІV, він набирає чинності з 1 січня 2004 року та, у відповідності до ст. 58 Конституції України, не має зворотної дії в часі. До набрання ним чинності зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом та передбачений Законом України "Про пенсійне забезпечення" та Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України.

Згідно п.6.9. Інструкції, не сплачені та/або несвоєчасно сплачені суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, зазначених в абзаці другому пункту 6.1 цієї Інструкції, стягуються з нарахуванням пені та штрафних санкцій відповідно до норм Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (Закон № 2181).

Статтею 15 Закону № 2181 встановлюються строки давності нарахування відповідних податкових зобов'язань. Так, відповідно до п.15.2.1 ст. 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", у разі, коли податкове зобов'язання було нараховане податковим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 15.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні податкового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів (3 роки) від дня узгодження податкового зобов'язання.

За даних обставин, зважаючи, що зобов'язання відповідача по відшкодуванню витрат на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах за 2002 рік та 2003 рік було узгоджене з моменту отримання Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю “Україна”, с. Буданів Теребовлянського району Тернопільської області таких щомісячних повідомлень про фактичні витрати на виплату та доставку  пенсій, призначених відповідно до п. „б-з” ст.13 Закону України „Про пенсійне забезпечення”, тобто у 2002 та 2003 роках, відповідно, позов у частині стягнення з відповідача 5334,86 грн. заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах за 2002-2003 роки, до задоволення не підлягає за пропуском строку позовної давності.

У відповідності з пунктом 4 частини третьої статті 129 Конституції України та статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Враховуючи, що матеріалами справи підтверджено факт несплати заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах,   зважаючи, що на день розгляду справи відповідач не представив суду доказів погашення боргу, як і не подав доказів на спростування вимог позивача, суд визнає позовні вимоги про стягнення з Сільськогосподарського ТОВ “Україна”, с. Буданів  Теребовлянського району Тернопільської області, 35511,05 грн. заборгованості правомірними, обґрунтованими, документально підтвердженими, відтак, такими, що підлягають до задоволення.

Відповідно до ст. 49 ГПК України державне мито та судові витрати покладаються на сторони у справі пропорційно розміру задоволених вимог.

В судовому засіданні 27.11.2007р. за згодою представника позивача у відповідності до ст. 85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини рішення господарського суду.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 2, 4-2, 20, 22, 32 - 34, 43, 44 - 49, 75, 81-1, 82-84, 85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов Управління Пенсійного фонду України в Теребовлянському районі, м. Теребовля Тернопільської області до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Україна”, с. Буданів  Теребовлянського району Тернопільської області задовольнити частково.

2. Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Україна”, с. Буданів  Теребовлянського району Тернопільської області, ідентифікаційний код 03372268:

–35 511 грн. 05 коп. заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах на користь Управління Пенсійного фонду України в Теребовлянському районі Тернопільської області (м. Теребовля Тернопільської області, вул. 22 Січня, 17 ідентифікаційний код 21156278);

-   355,11 грн. державного мита в доход державного бюджету України;

- 102,59 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в доход державного бюджету України (р/р 31214259700002 у ГУДКУ у Тернопільській області, МФО 838012, код 23588119).

3. В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, а прокурор –апеляційне подання, протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) рішення “_30_”_листопада__ 2007р., через місцевий господарський суд.

 

Суддя                                                                                          Н.О. Андрусик

СудГосподарський суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення27.11.2007
Оприлюднено12.12.2007
Номер документу1190562
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —17/236-4509

Рішення від 27.11.2007

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Андрусик Н.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні