Справа № 758/5482/24
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 травня 2024 року слідчий суддя Подільського районного суду міста Києва - ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання - ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Києві клопотання прокурора Подільської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю у кримінальному провадженні, внесеному 01 березня 2023 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12023100120000038 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 28, ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209, ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 191, ч. 2 ст. 367, ч. 4 ст. 190 КК України,-
В С Т А Н О В И В:
Прокурор Подільської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_3 звернувся до Подільського районного суду м. Києва із клопотанням про тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю та перебувають у володінні Публічного акціонерного товариства « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Клопотання обґрунтовано тим, що в ході досудового розслідування встановлено, що керівництвом АТ АКБ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за попередньою змовою зі службовими особами та учасниками органу управління пов`язаного (афілійованого) з ним та підконтрольного йому - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (пізніше ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 »), шляхом купівлі, начеб то в інтересах Фондів банківського управління, цінних паперів - відсоткових облігацій серії AF, AH, АІ, АК, емітованих ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (пізніше ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 »), зловживаючи своїм службовим становищем, здійснено заволодіння грошовими коштами учасників Фондів банківського управління в сумі 479 244 600 грн., тобто в особливо великих розмірах. На теперішній час слідчим шляхом встановлюються всі обставини вчинення даного кримінального правопорушення, відтак виникла необхідність в отриманні інформацію про життєвий цикл цінних паперів - відсоткових облігацій серії AF, AH, АІ, АК, емітованих ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 »» (раніше ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 »») (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), в тому числі їх купівлі-продажу на первинному ринку, а також у подальшому на вторинному, з моменту їх випуску до теперішнього часу, вказавши покупців, продавців, дати правочинів та інше. Крім того, необхідно отримати інформацію щодо цінних паперів, які були розміщені на депозитарному рахунку ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 »» (раніше ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 »») (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) у період з 2014 по 2024 роки, вказавши повну інформацію про них, зокрема їх тип, кількість, дати розміщення, емітент. Беручи до уваги неможливість отримати документи в інший спосіб та враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказана інформація має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, органу досудового розслідування необхідно отримати тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні Публічного акціонерного товариства « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Прокурор у судове засідання не з`явився, подав до суду заяву, згідно якої просив проводити судове засідання без його участі та клопотання задовольнити з підстав, у ньому наведених.
З огляду на специфіку кримінального правопорушення, що розслідується, слідчий суддя вважає за можливе проводити судовий розгляд без виклику володільця документів, на підставі приписів ч. 2 ст. 163 КПК України.
Згідно з ч. 4 ст. 107 КПК України, фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась.
Вивчивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення клопотання про тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
За вимогами ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Разом з тим, відповідно до п. 20-7 Розділу XІ «ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ» КПК України, під час дії надзвичайного або воєнного стану на території України тимчасовий доступ до речей і документів, визначених у пунктах 2,5,7,8 частини першої статті162 цього Кодексу, здійснюється на підставі постанови прокурора, погодженої з керівником прокуратури.
Так, Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX (зі змінами, внесеними Указом від 14.03.2022 №133/2022, затвердженим Законом України від 15.03.2022 № 2119-IX, Указом від 18.04.2022 №259/2022, затвердженим Законом України від 21.04.2022 № 2212-IX, Указом від 17.05.2022 № 341/2022, затвердженим Законом України № 2263-IX від 22.05.2022), введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022, строком на 30 діб, який у подальшому продовжувався і діє дотепер.
Відповідно до ст. 12-2 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», в умовах режиму воєнного стану суди, органи та установи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України. Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.
Статтею 124 Конституції України визначено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди, делегування функцій судів, а також привласнення цих функцій іншими органами чи посадовими особами не допускаються. Згідно з статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. За приписами статті 5 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», правосуддя в Україні здійснюється виключно судами та відповідно до визначених законом процедур судочинства.
Порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України. Кримінальне процесуальне законодавство України складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, цього Кодексу та інших законів України (ст. 1 КПК України).
Система норм КПК України чітко визначає, що повноваження будь-якого суб`єкта кримінального процесу визначаються лише цим Кодексом.
Крім того, згідно ч. 3 ст. 7 КПК України зміст та форма кримінального провадження в умовах воєнного стану повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, зазначеним у частині першій цієї статті, з урахуванням особливостей здійснення кримінального провадження, визначених розділом IX-1 цього Кодексу.
Частиною першою статті 9 КПК України визначено, що під час кримінального провадження суд, слідчий суддя, прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий, інші службові особи органів державної влади зобов`язані неухильно додержуватися вимог Конституції України, КПК України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, вимог інших актів законодавства.
У свою чергу, пункт 18 частини першої статті 3 КПК України визначає: «слідчий суддя- суддя суду першої інстанції, до повноважень якого належить здійснення у порядку, передбаченому цим Кодексом, судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні…».
Таким чином, законодавець чітко визначив роль слідчого судді у системі кримінального судочинства: забезпечити, аби правоохоронні органи під час здійснення наданих їм повноважень не порушували права, свободи і інтереси особи.
Це завдання може виправдати різноманітні повноваження слідчого судді, спрямовані на забезпечення прав, свобод і інтересів осіб, навіть якщо вони недостатньо чітко передбачені законодавством. Приклад таких повноважень можна знайти у статті 206 КПК України, коли законодавство зобов`язує слідчого суддю «вжити необхідних заходів», не визначаючи перелік цих заходів.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 26 КПК України, слідчий суддя, суд у кримінальному провадженні вирішують лише ті питання, що винесені на їх розгляд сторонами та віднесені до їх повноважень цим Кодексом. Тобто, враховуючи сферу дії принципу диспозитивності, процесуальний закон чітко зазначає, у який спосіб суд, слідчий суддя вирішують питання. Таким чином, слідчий суддя має вирішувати питання, які віднесені до його повноважень процесуальним законом і саме у спосіб, передбачений процесуальними нормами.
Кримінальне процесуальне законодавство за своєю суттю складає корпус положень, які обмежують свободу дій держави при розслідувані кримінальних правопорушень. Сенс кримінального процесуального законодавства у демократичній країні полягає у тому, щоб збалансувати цей легітимний інтерес у розслідуванні кримінальних правопорушень з іншими- не менш важливими - цінностями і інтересами суспільства: захистом від надмірного втручання держави у приватну сферу, захистом від свавілля, цінністю особистої свободи, запобіганню приниженню гідності, цінністю сімейних зв`язків, свободою підприємницької діяльності тощо.
Слідчий суддя звертає увагу на те, що питання особливого режиму кримінального провадження в умовах воєнного стану визначені ст. 615 КПК України. Відповідно до п. 2 ч.1 вказаної норми, у редакції Закону України № 2201-IX від 14.04.2022, що набрав чинності 01.05.2022, повноваження, передбачені ст. 163 КПК України, виконує керівник відповідного органу прокуратури за відсутності об`єктивної можливості виконання таких повноважень слідчим суддею без виокремлення речей і документів певних категорій. Відповідно, згідно з наведеними нормами законодавства, умовою виконання не слідчим суддею повноважень, передбачених ст. 163 КПК України загалом, є відсутність об`єктивної можливості виконання таких повноважень слідчим суддею.
Так, враховуючи ту обставину, що на території Київської області, зокрема безпосередньо у місті Києві, на момент розгляду даного клопотання не ведуться активні бойові дії, тому у слідчого судді ІНФОРМАЦІЯ_4 наявна об`єктивна можливість здійснювати свої повноваження.
Відповідно до ст. 132 КПК України, - застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що: 1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; 2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; 3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.
Як вбачається з клопотання та долучених до нього документів, слідчим відділом УП в метрополітені ГУНП у м. Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному 01 березня 2023 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12023100120000038 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 28, ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209, ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 191, ч. 2 ст. 367, ч. 4 ст. 190 КК України.
Процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні здійснює Подільська окружна прокуратура міста Києва.
На даний час в межах вказаного кримінального провадження виникла необхідність в отриманні документів, які перебувають у володінні Публічного акціонерного товариства « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Інформація, яка знаходиться у володінні Публічного акціонерного товариства « ІНФОРМАЦІЯ_1 », відповідно до положень ст. 162 КПК України, відноситься до охоронюваної законом таємниці. Іншим способом отримати документи та довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів неможливо.
За таких обставин, у клопотанні доведено наявність достатніх підстав вважати, що наведена у клопотанні інформація містить охоронювану законом таємницю, документи до яких слідчий просить надати тимчасовий доступ перебувають у володінні Публічного акціонерного товариства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному проваджені, а відомості, що містяться в документах, можуть бути використані як докази у даному кримінальному провадженні, в зв`язку з чим клопотання прокурора є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 27, 131, 132, 159-164, 166, 309 КПК України, слідчий суддя,-
П О С Т А Н О В ИВ :
Клопотання прокурора Подільської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю у кримінальному провадженні, внесеному 01 березня 2023 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12023100120000038 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 28, ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209, ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 191, ч. 2 ст. 367, ч. 4 ст. 190 КК України, задовольнити.
Надати прокурорам Подільської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , а також слідчим СВ УП в метрополітені ГУНП у м. Києві ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 у кримінальному провадженні, внесеному 01 березня 2023 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12023100120000038 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 28, ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209, ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 191, ч. 2 ст. 367, ч. 4 ст. 190 КК України, тимчасовий доступ до інформації про життєвий цикл цінних паперів - відсоткових облігацій серії AF, AH, АІ, АК, емітованих ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 »» (раніше ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 »») (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), в тому числі їх купівлі-продажу на первинному ринку, а також у подальшому на вторинному, з моменту їх випуску до теперішнього часу, вказавши, вказавши покупців, продавців, дати правочинів та інше, а також до інформації щодо цінних паперів, які були розміщені на депозитарному рахунку ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 »» (раніше ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 »») (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) у період з 2014 по 2024 роки, вказавши повну інформацію про них, зокрема їх тип, кількість, дати розміщення, емітент, шляхом вилучення інформації в паперовому вигляді, яка перебуває у володінні Публічного акціонерного товариства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 .
Визначити строк дії ухвали 1 місяць, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею, тобто до 13 червня 2024 року.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Подільський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 13.05.2024 |
Оприлюднено | 17.05.2024 |
Номер документу | 119062152 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів |
Кримінальне
Подільський районний суд міста Києва
Будзан Л. Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні