ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
"15" травня 2024 р. Справа № 911/1209/24
Суддя Шевчук Н.Г. розглянувши матеріали позовної заяви
Товариства з обмеженою відповідальністю "Лендсервіс", 07400, Київська область, місто Бровари, вулиця Грушевського, будинок 17/1, квартира 78
до Баришівської селищної ради, 07501, Київська область, Броварський район, селище міського типу Баришівка, вулиця Центральна, будинок 27
про стягнення 30 000, 00 грн
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Лендсервіс" звернулося до Господарського суду Київської області з позовом до Баришівської селищної ради про стягнення заборгованості за договором № 2.34.4.17 (А) про підготовку та проведення земельних торгів (аукціонів) від 07.04.2017 у розмірі 30 000, 00 грн.
Перевіривши матеріали позовної заяви на відповідність їх вимогам Господарського процесуального кодексу України, суд дійшов висновку про їх повернення на підставі пункту 1 частини п`ятої статті 174 Господарського процесуального кодексу України з огляду на таке.
Матеріали позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Лендсервіс" сформовано в підсистемі ЄСІТС "Електронний суд" представником позивача адвокатом Заворотнюк Максимом Сергійовичем, на підтвердження повноважень якого, останнім долучено копію згенерованого онлайн ордеру серії АІ № 1056348 від 17.09.2020 на надання правничої (правової) допомоги Товариству з обмеженою відповідальністю "Лендсервіс" у Господарському суді Київської області, однак який в свою чергу не підписаний адвокатом.
Як передбачає частина друга статті 162 Господарського процесуального кодексу України позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи.
Згідно із частинами п`ятою, шостою статті 42 Господарського процесуального кодексу України документи (в тому числі процесуальні документи, письмові та електронні докази тощо) можуть подаватися до суду, а процесуальні дії вчинятися учасниками справи в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. Процесуальні документи в електронній формі мають подаватися учасниками справи до суду з використанням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).
Відповідно до частини першої статті 56 Господарського процесуального кодексу України, сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь в судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.
Згідно із частиною третьою статті 56 Господарського процесуального кодексу України, юридична особа незалежно від порядку її створення бере участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи), або через представника.
Відповідно до частини першої статті 58 Господарського процесуального кодексу України представником у суді може бути адвокат або законний представник.
У цій справі позовна заява подана до суду за допомогою підсистеми ЄСІТС "Електронний суд", а її підписантом є адвокат Заворотнюк Максим Сергійович.
Відповідно до частини третьої статті 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" встановлено, що повноваження адвоката як захисника або представника в господарському, цивільному, адміністративному судочинстві, кримінальному провадженні, розгляді справ про адміністративні правопорушення, а також як уповноваженого за дорученням у конституційному судочинстві підтверджуються в порядку, встановленому законом.
Так, згідно із частиною першою статті 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" встановлений перелік документів, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, якими можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.
Також, згідно із частиною четвертою статті 60 Господарського процесуального кодексу України повноваження адвоката як представника підтверджуються одним з таких документів: 1) довіреністю; 2) ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність"; 3) дорученням органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правничої допомоги, виданим відповідно до Закону України "Про безоплатну правничу допомогу".
Отже, в господарському судочинстві допустимим доказом повноважень адвоката, як особи, що підписала позовну заяву, є зокрема ордер.
У постанові Великої Палати Верховного Суд від 03.07.2019 у справі № 9901/939/18 зазначено, що звернення до суду, в тому числі до Верховного Суду як найвищого суду в системі судоустрою України, що забезпечує сталість та єдність судової практики з використанням правничої допомоги інших осіб, зокрема адвоката, при реалізації права на справедливий суд передбачає надання до суду належних доказів дійсної волі особи, що є учасником справи, на уповноваження іншої особи на право надання правничої допомоги. Такі докази повинні виключати будь-які сумніви стосовно справжності та чинності такого уповноваження на момент вчинення певної процесуальної дії (докази подаються в оригіналі або у формі копії, якісно оформленої особою, що є учасником справи, із зазначенням назви судового органу, у якому надається правова допомога), а також стосовно охоплення такої дії дійсним колом повноважень представника, делегованих йому особою, що реалізує право на справедливий суд. Представник повинен демонструвати повагу до суду, підтверджуючи наявність повноважень на представництво, а також не позбавляти довірителя права знати про дії представника.
Поняття ордера визначено у частині другій статті 26 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність", відповідно до якої це письмовий документ, що у випадках, встановлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги; ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об`єднанням та повинен містити підпис адвоката; Рада адвокатів України затверджує типову форму ордера.
На підставі статті 55 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" рішенням Ради адвокатів України від 12.04.2019 № 41 (із змінами) затверджено Положення про ордер на надання правничої (правової) допомоги у новій редакції, яким зокрема встановлено наступне:
2. Ордер на надання правової допомоги - письмовий документ, що посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги у випадках і порядку, встановлених Законом України від 05 липня 2012 року № 5076-VI "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" та іншими законами України.
3. В Україні встановлюється єдина, обов`язкова для всіх адвокатів, типова форма ордера, яку затверджує Рада адвокатів України (зразок в Додатку 1).
4. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро, адвокатським об`єднанням та повинен містити обов`язкові реквізити, передбачені цим Положенням.
5. Ордер, встановленої форми, є обов`язковим для прийняття усіма органами, установами, організаціями на підтвердження правомочності адвоката на вчинення дій, передбачених статтею 20 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".
6. Бланки ордерів, згідно затвердженої типової форми, генеруються у відповідному розділі "Особистого кабінету адвоката" на офіційному вебсайті Національної асоціації адвокатів України www.unba.org.ua слідуючи командам системи.
9. Ордер, що видається адвокатом, який здійснює свою діяльність індивідуально, підписується адвокатом та посвідчується печаткою адвоката (за її наявності).
11. Ордер, встановленої цим Положенням форми, є належним та достатнім підтвердженням правомочності адвоката на вчинення дій в інтересах клієнта.
12. Ордер містить наступні реквізити, зокрема підпис адвоката, який видав ордер, у разі здійснення ним індивідуальної діяльності (у графі "Адвокат") (підпункт 12.10);
15. Відповідальність за достовірність вказаних в ордері даних несе адвокат (особа, яка видала ордер).
Водночас процедура електронного генерування ордерів на надання правничої (правової) допомоги на офіційному вебсайті Національної асоціації адвокатів України не надає ордеру статусу "електронного документа" в розумінні Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг", а лише спрощує процедуру отримання адвокатом ордера, виключаючи необхідність замовлення та виготовлення його друкарським способом.
Отже, виданий відповідно до вимог закону ордер є самостійним документом, що підтверджує повноваження адвоката.
Натомість повноваження адвоката, як представника сторони, можуть бути підтверджені як оригіналом ордера, у тому числі згенерованого онлайн через офіційний вебсайт НААУ, так і його копією, засвідченою у визначеному законом порядку, зокрема особою, яка має повноваження на засвідчення копії.
Суд звертає увагу на те, що скріплення позовної заяви кваліфікованим електронним підписом (КЕП), зокрема скріплення КЕП згенерованого онлайн ордеру про надання правничої (правової) допомоги, а також подання позовної заяви із застосуванням системи "Електронний суд" із доданням до останньої не підписаного згенерованого онлайн ордеру не підтверджує дотримання форми документа, що підтверджує його право на здійснення представництва інтересів особи, зокрема на підписання позовної заяви, як того вимагають норми Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" та Положення.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 09.03.2023 у справі № 466/893/22.
Подібна за змістом правова позиція викладена також в ухвалах Верховного Суду від 14.05.2024 у справі № 914/1668/23, від 19.04.2024 у справі № 916/2831/23, від 02.04.2024 у справі № 904/789/23, від 21.02.2024 у справі № 917/1136/23, від 19.02.2024 у справі № 922/2005/23, від 23.01.2024 у справі № 910/10548/22.
Як було зазначено вище, позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Лендсервіс" сформована в підсистемі "Електронний суд".
Відповідно до пунктів 3 та 24 Положення про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (далі Положення про ЄСІТС), затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя № 1845/0/15-21 від 17.08.2021, Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система (ЄСІТС) сукупність інформаційних та телекомунікаційних підсистем (модулів), які забезпечують автоматизацію визначених законодавством та цим Положенням процесів діяльності судів, органів та установ в системі правосуддя, включаючи документообіг, автоматизований розподіл справ, обмін документами між судом та учасниками судового процесу, фіксування судового процесу та участь учасників судового процесу у судовому засіданні в режимі відеоконференції, складання оперативної та аналітичної звітності, надання інформаційної допомоги суддям, а також автоматизацію процесів, які забезпечують фінансові, майнові, організаційні, кадрові, інформаційно-телекомунікаційні та інші потреби користувачів ЄСІТС.
Підсистема "Електронний суд" (Електронний суд) підсистема ЄСІТС, що забезпечує можливість обміну (надсилання та отримання) документами (в тому числі процесуальними документами, письмовими та електронними доказами тощо) між судом та учасниками судового процесу, між користувачем цієї підсистеми та Вищою радою правосуддя, а також отримувати інформацію про стан і результати розгляду таких документів чи інші документи.
Пунктом 27 Положення про ЄСІТС визначено, що до створених в Електронному суді документів користувачі можуть додавати інші файли (зображення, відеофайли тощо). Відповідні додані файли (додатки) підписуються кваліфікованим електронним підписом користувачів разом зі створеними в Електронному суді документами, до яких вони додаються.
Технічні вимоги щодо форм електронних документів та їхніх додатків, обмеження щодо їхнього розміру, формату та інших характеристик встановлюються Інструкцією користувача Електронного суду.
Так, в Інструкції користувача Електронного суду, яка передбачає, зокрема можливість формування електронних довіреності або ордеру, надано такі визначення:
- електронна копія паперового документа - документ в електронній формі, що містить візуальне подання паперового документа, отримане шляхом сканування (фотографування) паперового документа. Відповідність оригіналу та правовий статус електронної копії паперового документу засвідчується кваліфікованим електронним підписом особи, що створила таку копію;
- електронний документ - документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов`язкові реквізити документа, правовий статус якого засвідчено кваліфікованим електронним підписом автора.
Також, підпунктами 11.1.2., 11.1.8., 11.1.9., 11.1.10., 11.1.12., 11.1.13., 11.1.14. пункту 11 Інструкції користувача Електронного суду визначено, що функціональна піктограма у розділі "Довіреність" додатково містяться кнопки "Створити довіреність", "Створити ордер" (за умови встановленої відмітки "Адвокат" в профілі користувача), "Анулювати довіреність" та строка пошуку з можливістю розкриття для розширеної фільтрації по статусам існуючих довіреностей.
Користувачі, які підтвердили свої повноваження адвоката (розділ 8 цієї Інструкції) мають можливість видати ордер на конкретну справу для отримання доступу до документів по справі та загальний ордер (без вказання номера справи), який спрощує та прискорює процес подачі заяв до суду.
Для створення ордеру необхідно виконати наступні дії: перейти до пункту меню "довіреності" натиснути кнопку "створити ордер" для надання ордеру на конкретну справу на прикладі створення ордеру для фізичної особи заповнити обов`язкові поля, якщо номер договору відсутній, вказати у відповідному полі "без номеру", встановити відмітку "справа", у разі відсутності РНОКПП/ЄДРПОУ зазначеної фізичної/юридичної особи у базі даних суду або у випадку його некоректного внесення, користувач не може створити ордер, даний функціонал перевіряє наявність учасника в зазначеній справі та коректність внесеного РНОКПП/ ЄДРПОУ.
У випадку наявності у користувача зареєстрованого кабінету Електронного суду, ордер створити неможливо. В такому випадку користувач повинен надати адвокату доступ до справи за допомогою функціоналу довіреностей. Створений ордер можна переглянути натиснувши на відповідну кнопку. Вікно перегляду відкриється у новій вкладці. Для надання загального ордеру кроки будуть ідентичні, без встановленої відмітки "Справа".
При подачі заяви на першому кроці з`явиться новий пункт "Електронний ордер". Необхідно встановити позначку та обрати у переліку необхідний ордер. На кроці "Заявник" всі дані щодо заявника автоматично заповнюються інформацією, яка була попередньо зазначена в ордері.
Обраний на початку формування заяви ордер буде автоматично завантажено до додатків сформованої заяви.
Електронні довіреності та ордери, надаються та оформлюються засобами ЕС у відповідності до вимог Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг" та їх юридична сила не може бути заперечена виключно через те, що вони мають електронну форму.
Отже, зі змісту Положення про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи та Інструкції користувача Електронного суду випливає, що адвокат також може сформувати, зокрема ордер або довіреність у формі електронного документа в підсистемі "Електронний суд".
Згідно з пунктом 122 Положення про ЄСІТС, до початку функціонування всіх підсистем (модулів) ЄСІТС справи можуть розглядатися (формуватися та зберігатися) в паперовій, електронній чи змішаній формі залежно від наявних у суді можливостей. Електронні документи та електронні копії паперових документів вносяться до автоматизованої системи документообігу суду (далі - АСДС) та зберігаються в централізованому файловому сховищі. Документи, що надійшли до суду в електронній формі, за потреби можуть роздруковуватися та приєднуватися до матеріалів справи у паперовій формі.
Підпунктом 123.1 пункту 123 Положення про ЄСІТС встановлено, що до матеріалів судової справи в електронному вигляді в АСДС належать: у разі подання до суду процесуальних та інших документів, що стосуються розгляду судових справ, в електронній формі за допомогою підсистеми "Електронний суд": реєстраційні картки; відомості про отримання або надсилання електронних документів; позовні та інші заяви, скарги та інші передбачені законом процесуальні документи в електронній формі, що подані до суду з використанням підсистеми "Електронний суд"; процесуальні та інші документи в електронній формі, виготовлені судом та надіслані на офіційні електронні адреси учасників судового процесу за допомогою ЄСІТС; інші електронні документи, створені в АСДС в автоматичному режимі (протоколи автоматизованого розподілу справи, протоколи фіксування судових засідань, технічні записи судових засідань тощо).
Як з`ясовано судом (згідно інформації із автоматизованої системи документообігу суду комп`ютерної програми "Діловодство спеціалізованого суду") на підтвердження своїх повноважень представляти інтереси Товариства з обмеженою відповідальністю "Лендсервіс" у Господарському суді Київської області адвокатом Заворотнюк М.С. додано скан-копію ордера від 17.09.2020 серії АІ № 1056348, який згенерований онлайн через вебсайт Національної асоціації адвокатів України, а не в підсистемі "Електронний суд".
Отже, наявний в матеріалах цієї справи згенерований онлайн ордер на надання правничої (правової) допомоги повинен містити реквізит власноручного підпису адвоката, а не КЕП.
Судом встановлено, що згенерований онлайн ордер серії АІ № 1056348 від 17.09.2020, як документ на підтвердження повноважень, не містить реквізиту підпису адвоката, а отже, не відповідає наведеному вище пункту 9 та підпункту 12.10 пункту 12 Положення про ордер на надання правничої (правової) допомоги у новій редакції.
Суд зазначає, що згенерований онлайн ордер на надання правничої (правової) допомоги серії АІ № 1056348 від 17.09.2020, повинен містити власноручний реквізит підпису адвоката, а електронний формат копії, який долучено до матеріалів позовної заяви, в свою чергу засвідчується кваліфікованим електронним підписом особи, що створила таку копію.
Отже, суд дійшов висновку про те, що згенерований онлайн ордер на надання правничої (правової) допомоги серії АІ № 1056348 від 17.09.2020, який додано до позовної зачви не містить реквізитів, які повинен містити ордер, а тому з урахуванням змісту пункту 11 Положення, не є належним та достатнім підтвердженням правомочності адвоката на вчинення дій в інтересах Товариства, зокрема на звернення до господарського суду з позовною заявою з огляду на частину другу статті 162, частину четверту статті 60 та статей 76, 77 Господарського процесуального кодексу України.
Додатково суд звертає увагу, що до позовної заяви не додано договору про надання правої допомоги б/н від 17.09.2020, про який зазначено в ордері серії АІ № 1056348 від 17.09.2020 та який відповідно до положень частини першою статті 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" посвідчував би повноваження адвоката.
Наведене, в свою чергу, є підставою для повернення позовної заяви і доданих до неї документів відповідно до пункту 1 частини п`ятої статті 174 Господарського процесуального кодексу України.
В той же час, суд наголошує, що відповідно до частини восьмої статті 174 Господарського процесуального кодексу України повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення недоліків.
Керуючись статтями 174, 234 Господарського процесуального кодексу України суд
ухвалив:
Повернути позовну заяву від 09.05.2024 Товариства з обмеженою відповідальністю "Лендсервіс" із вимогами до Баришівської селищної ради про стягнення коштів.
Ухвала господарського суду набирає законної сили в порядку статті 235 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 256-257 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Н.Г. Шевчук
Ухвалу підписано: 15.05.2024
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 15.05.2024 |
Оприлюднено | 20.05.2024 |
Номер документу | 119067504 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг |
Господарське
Господарський суд Київської області
Шевчук Н.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні