ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
======================================================================
УХВАЛА
14 травня 2024 року Справа № 915/517/24
Суддя господарського суду Миколаївської області Алексєєв А.П., попередньо розглянувши матеріали позовної заяви військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України, код НОМЕР_2 ( АДРЕСА_1 ), яка пред`явлена до відповідача товариства з обмеженою відповідальністю «Трейд Прім», код 44589820 (с. Іванівка, Миколаївський район, Миколаївська область, вул. 8 Березня, 18), про визнання недійсними пунктів та додатків державного контракту (договору) та стягнення безпідставно набутих коштів у розмірі 864642,05 грн.
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із позовом до відповідача, в якому просить:
- визнати недійсним пункт 7 контракту в частині включення до договірної ціни прибутку відповідача в сумі 864642,05 грн.;
- визнати недійсним додаток № 1 до контракту (специфікація) в частині включення до договірної ціни прибутку відповідача в сумі 864642,05 грн.;
- визнати недійсним додаток № 2 до контракту (протокол погодження договірної ціни товару оборонного призначення від 08.02.2023 року) в частині включення до договірної ціни за одиницю трусів та топу жіночих прибутку відповідача в сумі 61,13 грн.;
- стягнути з відповідача на користь позивача безпідставно набуті кошти в сумі 864642,05 грн.
Позовна заява має бути пред`явлена із додержанням вимог, викладених у ст. 162, 164, 172 ГПК (Господарський процесуальний кодекс України).
Частиною 1 ст. 174 ГПК передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Подана позовна заява має певні недоліки, що має наслідком залишення її без руху відповідно до приписів ст. 174 ГПК.
По-перше.
Як зазначено у ч. 1 ст. 14 ГПК суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до п. 5 ч. 3 ст. 162 ГПК позовна заява, окрім переліку документів та інших доказів, що додаються до заяви, має містити зазначення доказів, що підтверджують вказані у ній обставини.
Дана норма ГПК є імперативною, тобто обов`язковою для учасника господарського процесу.
При цьому, встановлена п. 5 ч. 3 ст. 162 ГПК вимога зазначити докази, що підтверджують вказані у позовній заяві обставини, є самостійною по відношенню до вимоги про необхідність зазначення у позовній заяві переліку документів та інших доказів, що додаються до неї, яка встановлена п. 8 ч. 3 ст. 162 ГПК.
Від дотримання позивачем вимог п. 5 ч. 3 ст. 162 ГПК при складанні і поданні позову напряму залежить правильність з`ясування судом та іншими учасниками справи викладених у позові обставин та якими саме доказами позивач ці обставини підтверджує.
Крім того, обов`язку позивача з додержання вимог п. 5 ч. 3 ст. 162 ГПК прямо кореспондується обов`язок відповідача з додержання вимог п. 4, п. 5 ч. 3 ст. 165 ГПК і неналежне виконання цього обов`язку однією стороною також потягне за собою неналежне виконання свого обов`язку другою стороною.
Тобто, виходячи з положень п. 5 ч. 3 ст. 162 ГПК, у тексті позовної заяви має бути зазначено, що доказом відповідної обставини, факту, події є відповідні документи (письмові докази), показання свідка (свідків), висновок експерта, річ (речові докази), електронні докази.
Наприклад, якщо у тексті позову є посилання на обставину укладення державного контракту (договору) № 92/В33-2023 на виготовлення та поставку товарів оборонного призначення від 08.02.2023 року, то у тексті позову має бути зроблене посилання, що доказом зазначеної обставини є державний контракт (договір) № 92/В33-2023 на виготовлення та поставку товарів оборонного призначення від 08.02.2023 року.
По-друге.
Відповідно до ч. 2 ст. 164 ГПК позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Приєднані до позовної заяви копії документів, зазначені у п. 3, п. 4 переліку додатків до позову, а саме: контракт № 92/В33-2023 від 08.02.2023 року, додаток №1 (специфікація) до контракту № 92/В33-2023 від 08.02.2023 року, низької якості.
По-третє.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують відправлення іншим учасникам справи копії позовної заяви і доданих до неї документів з урахуванням положень ст. 42 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 172 ГПК України позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов`язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копію та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення. Таке надсилання може здійснюватися в електронній формі через електронний кабінет з урахуванням положень ст. 42 цього Кодексу.
Згідно до ч. 7 ст. 42 ГПК України, якщо цим Кодексом передбачено обов`язок учасника справи щодо надсилання копій документів іншим учасникам справи, такі документи в електронній формі можуть направлятися з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, шляхом надсилання до електронного кабінету іншого учасника справи, а в разі відсутності в іншого учасника справи електронного кабінету чи відсутності відомостей про наявність в іншого учасника справи електронного кабінету - у паперовій формі листом з описом вкладення.
В позовній заяві позивач зазначає про наявність у відповідача електронного кабінету.
Позивачем до позову надано опис вкладення, відповідно до якого на адресу відповідача поштою направлена позовна заява та додатки до неї (згідно викладеного в описі переліку).
Так, зважаючи на наявність у відповідача електронного кабінету, з огляду на вимоги ч. 7 ст. 42 ГПК України, документи в електронній формі повинні направлятися з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), шляхом надсилання до електронного кабінету відповідача.
Проте, позивачем направлення позовної заяви та додатків до неї на адресу відповідача здійснено у паперовій формі, що суперечить вимогам ч. 7 ст. 42 ГПК України.
По-четверте.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 163 ГПК України у позовах про стягнення грошових коштів ціна позову визначається сумою, яка стягується, або сумою, оспорюваною за виконавчим чи іншим документом, за яким стягнення провадиться у безспірному (безакцептному) порядку.
Відповідно до ч. 2 ст. 123 ГПК України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України Про судовий збір судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України Про судовий збір судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до ст. 7 Закону України Про Державний бюджет України на 2024 рік з 1 січня 2024 року прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 3028,00 грн.
Відповідно до п.п. 1 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України Про судовий збір за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру ставка судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до п.п. 2 п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України Про судовий збір за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру ставка судового збору становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Так, враховуючи заявлені позивачем позовні вимоги: 1 - майнового характеру та 3 - немайнового характеру, судовий збір повинен був сплачений у розмірі 22053,63 грн.
Проте, всупереч вимог ст. 164 ГПК України, позивач до позовної заяви не надав доказів підтверджуючих сплату судового збору у встановленому порядку та розмірі у даній справі.
Згідно положень ч. 2 ст. 174 ГПК в ухвалі про залишення позовної заяви без руху, окрім зазначення недоліків позовної заяви, зазначається спосіб і строк їх усунення.
Таким чином, позивачу необхідно у десятиденний строк з дня вручення цієї ухвали:
1. Виправити позовну заяву з огляду на вимоги п. 5 ч. 3 ст. 162 ГПК України.
2. Надати суду копію контракту № 92/В33-2023 від 08.02.2023 року, копію додатку №1 (специфікація) до контракту № 92/В33-2023 від 08.02.2023 року належної якості.
3. Надати суду докази, які підтверджують сплату судового збору у встановленому порядку та розмірі.
4. Направити виправлений примірник позовної заяви на адресу суду в електронній формі або письмовій формі (на вибір позивача).
5. Направити виправлений примірник позовної заяви відповідачу до електронного кабінету. Докази направлення виправленої позовної заяви надати суду.
Згідно ч. 3, ч. 4 ст. 174 ГПК якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
При вирішенні питання про залишення позову без руху суддя не надавав оцінку достатності або недостатності всіх обставин, наявності або відсутності доказів. Суддя перевіряв матеріали позовної заяви саме на відповідність формі, встановленій ст. ст. 162, 164 ГПК та виконання позивачем вимог, встановлених ст. 172 ГПК.
На підставі викладеного, керуючись ст. 174, 232-235 Господарського процесуального кодексу України,
УХВАЛИВ:
1. Позовну заяву військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України залишити без руху.
2. Встановити позивачу строк у 10 днів з дня вручення цієї ухвали для усунення недоліків зазначених у цій ухвалі.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.
Суддя А.П. Алексєєв
Суд | Господарський суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 14.05.2024 |
Оприлюднено | 20.05.2024 |
Номер документу | 119068462 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Визнання договорів (правочинів) недійсними купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Миколаївської області
Алексєєв А.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні