14.05.2024 Справа № 756/6016/24
Номер справи 756/6016/24
Номер провадження 1-кс/756/1272/24
УХВАЛ А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 травня 2024 року м. Київ
Слідчий суддя Оболонського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Києва скаргу адвоката ОСОБА_3 , поданої в інтересах ТОВ «ХЕСТОРІЯ Україна» на бездіяльність слідчого Оболонського УП ГУ НП в м. Києві, яка полягає у невнесенні відомостей до ЄРДР про кримінальне правопорушення за заявою від 25 квітня 2024 року,
ВСТАНОВИЛА:
09 травня 2024 року до Оболонського районного суду м. Києва надійшла скарга адвоката ОСОБА_3 , поданої в інтересах ТОВ «ХЕСТОРІЯ Україна» на бездіяльність слідчого Оболонського УП ГУ НП в м. Києві, яка полягає у невнесенні відомостей до ЄРДР про кримінальне правопорушення за заявою від 25 квітня 2024 року.
В обґрунтування поданої скарги зазначає, що засобами поштового зв`язку 25 квітня 2024 року директор ТОВ «ХЕСТОРІЯ Україна» звернувся до Оболонського УП ГУНП м. Києві зі заявою про вчинення кримінального правопорушення в порядку ст. 214 КПК України. Згідно трекінгу відстеження поштової кореспонденції заяву отримано уповноваженою особою 01 травня 2024 року. Проте, станом на дату подання скарги відомості про порушення кримінального провадження за заявою відсутні, просить зобов`язати уповноважених осіб Оболонського УП ГУНП м. Києві внести відомості до ЄРДР та почати досудове розслідування за заявою директора ТОВ «ХЕСТОРІЯ Україна» від 25 квітня 2024 року.
Протоколом автоматизованого розподілу 09 травня 2024 року скаргу передано на розгляд слідчому судді ОСОБА_1 .
Ухвалою слідчого судді від 09 травня 2024 року відкрито провадження за скаргою та призначено до судового розгляду на 14травня 2024 року.
Представник Оболонського УП ГУ НП у м. Києві та представник Оболонської окружної прокуратури міста Києва в судове засідання не з`явились, про час та місце розгляду скарги повідомлені належним чином.
Від представника скаржника ТОВ «ХЕСТОРІЯ Україна» надійшла заява про розгляд скарги за її відсутності.
У відповідності до положень ст. 26 КПК України, сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та спосіб, передбачених цим Кодексом.
Враховуючи, що неявка скаржника, уповноважених осіб Оболонського УП ГУ НП у м. Києві та прокурора Оболонської окружної прокуратури міста Києва в судове засідання відповідно до вимог ч. 3 ст. 306 КПК України не є перешкодою для розгляду скарги, слідчий суддя вважає за можливе розглянути скаргу за їх відсутності.
Зважаючи на ці положення закону та враховуючи принцип диспозитивності, суд визнав можливим прийняти рішення по суті поданої скарги у відсутність осіб, що не з`явились, на підставі наданих доказів.
Згідно ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів кримінального провадження не здійснювалось, у зв`язку з неприбуттям у судове засідання осіб, які беруть участь в судовому провадженні.
Дослідивши матеріали скарги та додані в її обґрунтування матеріали, слідчий суддя дійшов висновку, що подана скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до вимог ст. 9 КПК України під час кримінального провадження суд, слідчий суддя, прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий, інші службові особи органів державної влади зобов`язані неухильно додержуватися вимог Конституції України, цього Кодексу, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, вимог інших актів законодавства. Прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий зобов`язані всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, виявити як ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують підозрюваного, обвинуваченого, а також обставини, що пом`якшують чи обтяжують його покарання, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.
Згідно ч. 1 ст. 214 КПК України слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинення кримінального правопорушення зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Відповідно до ч. 4 ст. 214 КПК України слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов`язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.
Порядок оскарження рішень, дій, бездіяльності слідчого, прокурора під час досудового розслідування чітко визначено та регламентовано Главою 26 Кримінального процесуального кодексу України. Частиною 1 ст. 303 КПК України передбачено, які рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора підлягають оскарженню під час досудового провадження.
Так, на досудовому провадженні можуть бути оскаржені бездіяльність слідчого, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
Згідно досліджених слідчим суддею матеріалів поданих в обґрунтування скарги встановлено, що директор ТОВ «ХЕСТОРІЯ Україна» 25 квітня 2024 року звернувся до Оболонського УП ГУНП м. Києві зі заявою про вчинення кримінального правопорушення за ст. 189 КК України, в порядку ст. 214 КПК України.
Абзацами 3-4 Розділу ІІІ Порядку ведення єдиного обліку в органах (підрозділах) поліції заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події затвердженого наказом МВС від 08 лютого 2019 року за № 100, передбачено, що заяви і повідомлення про інші події, що надійшли до чергової служби центрального органу управління поліцією, головних управлінь Національної поліції та їх територіальних (відокремлених) підрозділів (управлінь, відділів, відділень) поліції, у яких немає відомостей, що вказують на вчинення кримінального правопорушення, уповноважена службова особа після реєстрації в ІТС ІПНП (журналі ЄО) невідкладно, але не пізніше 24 годин передає керівнику відповідного органу поліції або особі, яка виконує його обов`язки, для розгляду та прийняття рішення згідно із Законом України «Про звернення громадян» або Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Заяви або повідомлення про кримінальні правопорушення, що надійшли до чергової служби головних управлінь Національної поліції та їх територіальних (відокремлених) підрозділів (управлінь, відділів, відділень) поліції, уповноважена службова особа після їх реєстрації в ІТС ІПНП (журналі ЄО) невідкладно, але не пізніше 24 годин з моменту реєстрації передає до органу досудового розслідування для внесення відповідних відомостей до ЄРДР та інформує про це керівника ГУ НП чи його територіального підрозділу або особу, яка виконує його обов`язки.
Якщо зі звернення особи вбачається, що вона порушує перед органом досудового розслідування питання про вчинення кримінального правопорушення, ініціюючи здійснення ним дій, визначених КПК України, то навіть за умови, що результати аналізу наведених особою відомостей свідчать про відсутність ознак складу злочину, такі відомості мають бути внесені до ЄРДР з подальшим закриттям кримінального провадження відповідно до статті 284 КПК України. Даний висновок міститься в постанові ВП ВС від 23 січня 2019 року у справі 456/544/18.
Відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 214 КПК України до Єдиного реєстру досудових розслідувань вносяться відомості про короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела.
За змістом цієї норми, обов`язок прийняти та зареєструвати заяву або повідомлення про кримінальні правопорушення покладено на слідчого, прокурора та інших службових осіб, що уповноважені на їх прийняття. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається, незалежно від того, чи відносяться розслідування фактів про повідомлені кримінальні правопорушення до територіальної юрисдикції або процесуальної компетенції органу до якого надійшла заява чи повідомлення.
Слідчий суддя зазначає, що змістом ст. 214 КПК України встановлено, що якщо зі звернення особи вбачається, що вона порушує перед органом досудового розслідування питання про вчинення кримінального правопорушення, ініціюючи здійснення ним дій, визначених КПК, то навіть за умови, що результати аналізу наведених особою відомостей свідчать про відсутність ознак складу кримінального правопорушення, такі відомості мають бути внесені до ЄРДР з подальшим закриттям кримінального провадження відповідно до ст. 284 КПК. Також, положення законодавства передбачають обов`язок уповноважених органів здійснити фіксацію наданих особою відомостей про кримінальне правопорушення, які вона надає усвідомлено для реалізації відповідними органами завдань кримінального провадження.
На час розгляду скарги органом досудового розслідування не надано відомостей слідчому судді про внесення даних до ЄДРДР за заявою директора ТОВ «ХЕСТОРІЯ Україна» від 25 квітня 2024 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 304 КПК України скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора, передбачені частиною першої ст. 303 цього Кодексу можуть бути подані особою протягом десяти днів з моменту прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності, дослідивши матеріали скарги, слідчим суддею встановлено, що порушення є триваючим, отже скарга подана в межах процесуальних строків.
Відповідно до ч. 4 ст. 535 КПК України, органи, особи, які виконують судове рішення, повідомляють суд, який постановив судове рішення, про його виконання.
Враховуючи вищенаведене, оскільки слідчим суддею встановлено, що всупереч вимогам статті 214 КПК України відомості про кримінальне правопорушення на підставі поданої заяви не внесені до ЄРДР, тому вважаю скаргу обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, слідчий суддя вважає необхідним зобов`язати уповноважену особу Оболонського УП ГУ НП у м. Києві внести відомості за заявою директор ТОВ «ХЕСТОРІЯ Україна» 25 квітня 2024 року до ЄРДР та розпочати досудове розслідування, а також невідкладно повідомити суд та скаржника про виконання ухвали слідчого судді.
Ураховуючи вищевикладене, керуючись статтями 7, 9, 214, 303-307 КПК України, слідчий суддя
ПОСТАНОВИЛА:
Скаргу адвоката ОСОБА_3 , поданої в інтересах ТОВ «ХЕСТОРІЯ Україна» на бездіяльність слідчого Оболонського УП ГУ НП в м. Києві, яка полягає у невнесенні відомостей до ЄРДР про кримінальне правопорушення за заявою від 25 квітня 2024 року, задовольнити.
Зобов`язати уповноважену особу Оболонського УП ГУ НП у м. Києві внести відомості за заявою директора ТОВ «ХЕСТОРІЯ Україна» від 25 квітня 2024 року, яка отримана уповноваженою особою Оболонським УП ГУ НП у м. Києві 01 травня 2024 року про вчинення кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, надати заявнику відповідний витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Ухвала оскарженню не підлягає, набирає законної сили та підлягає негайному виконанню з моменту її оголошення.
Повний текст ухвали виготовлений 14 травня 2024 року.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Оболонський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 14.05.2024 |
Оприлюднено | 20.05.2024 |
Номер документу | 119071664 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань |
Кримінальне
Оболонський районний суд міста Києва
Шролик І. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні