Справа № 559/167/24
Провадження № 2/559/245/2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
16 травня 2024 року Дубенський міськрайонний суд Рівненської області
в складі головуючого судді Ралець Р.В.
секретаря судового засіданні Рижко С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Дубно справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог Іваннівська сільська рада Дубенського району Рівненської області, про виключення запису про батьківство з актового запису про народження дитини,
В С Т А Н О В И В:
І. Стислий виклад позиції позивача.
В обґрунтування позовних вимог позивач ОСОБА_1 посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 вона народила дитину ОСОБА_3 . На той час вона проживала у цивільному шлюбі з ОСОБА_4 , який і був записаний у свідоцтві про народження дитини батьком. З червня 2020 року відносини з відповідачем були припинені. Син проживає з нею та знаходиться на її утриманні, відповідач з ним не спілкується та не приймає жодної участі у його житті та вихованні. Факт відсутності кровного споріднення між відповідачем ОСОБА_2 та дитиною ОСОБА_3 підтверджується результатом дослідження аналізу ДНК №30535-5 від 22.04.2021, згідно з яким біологічним батьком дитини є ОСОБА_5 , який визнає себе батьком дитини.
З огляду на вищевикладені обставини просить виключити запис про ОСОБА_6 як батька з актового запису №2 від 04.02.2019 про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , вчиненого Іваннівською сільською радою Дубенського району Рівненської області та стягнути з відповідача понесені судові витрати.
ІІ. Заяви, клопотання та інші процесуальні дії у справі.
Ухвалою Дубенського міськрайонного суду від 22 січня 2024 року відкрито провадження у справі та розпочато підготовче провадження.
Ухвалою суду від 20 лютого 2024 року закрито підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду.
Позивачка ОСОБА_1 , згідно поданої заяви, просить розгляд справи провести без її участі, заявлені позовні вимоги підтримує та просить задовольнити. Не заперечує щодо ухвалення заочного рішення.
Відповідач у судове засідання не з`явився, будучи належним чином повідомленим про день, час та місце розгляду справи. Заяв та клопотань не надходило.
Представником третьої особи: Іваннівської сільської радиподано до суду заяву про розгляд справи без їх участі.
За таких обставин, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи на підставі наявних у справі доказів, що відповідає положенням ст.280 ЦПК України.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Згідно до ч. 4 ст. 268 ЦПК України, у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.
ІІІ. Фактичні обставини, встановлені судом.
Дослідивши матеріали справи, докази по справі, суд дійшов до наступних висновків.
Судом встановлено, що у свідоцтві про народження серія НОМЕР_1 , виданому Іваннівською сільською радою 04.02.2019, актовий запис №2, батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зазначені: ОСОБА_2 та ОСОБА_1 (а.с. 8).
За результатом дослідження №30535-2 від 22.04.2021 аналізу ДНК на батьківство, біологічним батьком дитини ОСОБА_3 є ОСОБА_5 . Ймовірність батьківства 99,999999% (а.с. 9).
ОСОБА_5 визнає себе біологічним батьком дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що свідчить заява посвідчена 27.12.2023 приватним нотаріусом Рівненського міського нотаріального округу Діановою О.Л. та зареєстрована в реєстрі за №1033 (а.с. 10).
IV. Норми права, які застосував суд.
Згідно з вимогами ст. 13 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до пункту 11 постанови Пленуму Верховного суду України «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства материнства та стягнення аліментів» № 3 від 15.05.2006 року, судам слід ураховувати, що відповідно до ст. 136 СК оспорювання батьківства можливе тільки після реєстрації народження дитини і до досягнення нею повноліття, а в разі її смерті не допускається. Оспорити батьківство мають право особа, яка записана батьком дитини в Книзі реєстрації народжень (ст. 136 СК), - шляхом пред`явлення позову про виключення відомостей про неї як батька з актового запису про народження дитини, а також жінка, котра народила дитину в шлюбі (ст. 138 СК), звернувшись з позовом про виключення із цього запису відомостей про її чоловіка як батька дитини. Предметом доказування в таких справах є відсутність кровного споріднення між особою, записаною батьком, і дитиною. У разі доведеності цієї обставини суд постановляє рішення про виключення оспорених відомостей з актового запису про народження дитини.
Згідно статті 138 СК України, оспорити батьківство має право жінка, котра народила дитину в шлюбі, звернувшись із позовом про виключення із цього запису відомостей про її чоловіка як батька дитини. Предметом доказування в справах про оспорювання батьківства є відсутність кровного споріднення між особою, записаною батьком, і дитиною.
У постанові Верховного Суду від 16 травня 2018 року у справі № 591/6441/14-ц зазначено, що при вирішенні спору про визнання батьківства мають враховуватись усі передбачені законом докази в їх сукупності. Керуючись цим загальним правилом, встановлення батьківства на підставі частини другої статті 128 СК України можливо за наявності належних і обґрунтованих доказів (відомостей), які засвідчують походження дитини від певної особи. Для встановлення батьківства правове значення мають фактичні дані, які підтверджують спільне проживання матері і батька дитини, ведення ними спільного господарства до народження дитини або спільне її виховання чи утримання, а також докази, що підтверджують визнання особою батьківства. Підставою для категоричного висновку для визнання батьківства в судовому порядку може бути висновок Судово-генетичної або судово-імунологічної експертизи.
Відповідно до рекомендацій, викладених у п. 11 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», вимога матері про виключення запису про її чоловіка як батька дитини з актового запису про народження дитини може бути задоволена лише у разі подання іншою особою заяви про своє батьківство.
В абзаці 12 пункту 20 глави 1 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні № 52/2 зазначено, що при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.
Згідно з підпунктом 2.13.1 пункту 2.13, пунктом 2.16 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року № 96/5, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 року за № 55/18793, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану. Зміни, доповнення, виправлення вносяться в паперові носії актових записів цивільного стану та одночасно до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.
Згідно зі ст. 134 СК України на підставі заяв осіб, зазначених у ст. 126 цього Кодексу, або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове Свідоцтво про народження.
V. Мотивована оцінка і висновки суду.
Факт відсутності кровного споріднення між відповідачем ОСОБА_2 та дитиною ОСОБА_3 підтверджується результатом дослідження аналізу ДНК № 30535-5 від 22.04.2021, згідно з яким біологічним батьком дитини є ОСОБА_5 , який в свою чергу визнає себе біологічним батьком дитини, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та має намір визнати себе батьком з реєстрацією в органах РАЦСу, що підтверджується його нотаріально засвідченою заявою. За таких обставин суд проходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.
На підставі ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню понесені нею судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в розмірі 1211, 20 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. 138 СК України, керуючись ст. ст. 12, 13, 80, 81, 258-259, 263-265, 268 ЦПК України,-
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог Іваннівська сільська рада Дубенського району Рівненської області, про виключення запису про батьківство з актового запису про народження дитини- задовольнити.
Виключити запис про ОСОБА_6 , як батька з актового запису №2 від 04.02.2019 про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , вчиненого Іваннівською сільською радою Дубенського району Рівненської області.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 коп. на повернення сплаченого судового збору.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду;
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
З текстом рішення можна ознайомитись в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням http://reyestr.court.gov.ua.
Позивач: ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ).
Відповідач: ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ).
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Іваннівська сільська рада Дубенського району Рівненської області (місцезнаходження: вул. Центральна, буд. 20, с. Іваннє, Дубенського району, Рівненської області, код ЄДРПОУ 0438525).
Суддя:
Суд | Дубенський міськрайонний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 16.05.2024 |
Оприлюднено | 21.05.2024 |
Номер документу | 119083333 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Дубенський міськрайонний суд Рівненської області
Ралець Р. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні