Справа № 930/683/24
Провадження №2/930/379/24
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.05.2024 року м.Немирів
Немиріський районний суд Вінницької області в складі:
головуючої судді Войницької Т.Є.
за участі секретаря судового засідання Вакар Г.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Немирівської міської ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Немирівського районного суду Вінницької області з позовом до Немирівської міської ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Позов обґрунтований тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , яка на день смерті була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 згідно довідки № 23 від 20.02.2024року, виданої Боблівським старостинським округом Немирівської міської ради Вінницького району Вінницької області.
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, до складу якої зокрема, входить: земельна ділянка площею 2,9288 га., кадастровий номер 0523080400:01:001:0248, що розташована на території Боблівської сільської ради Вінницького (Немирівського) району, Вінницької області та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка належить їй на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯБ № 720849 виданого 04 грудня 2007 року.
Позивач пояснив, що в січні 2024 року йому стало відомо, що ОСОБА_2 склала заповіт, зареєстрований в спадковому реєстрі 25.01.2024 року за № 71903021, яким заповіла йому земельну ділянку площею 2,9288 га., кадастровий номер якої 0523080400:01:001:0248, що розташована на території Боблівської сільської ради Вінницького (Немирівського) району Вінницької області, яка призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, та належить їй на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯБ № 720849 виданого 04 грудня 2007 року.
ОСОБА_1 зазначив, що інших спадкоємців ні за заповітом, ні за законом немає. Заповіт від 29 грудня 2021 року зареєстрований в реєстрі нотаріальних дій № 9-9, посвідчений ОСОБА_3 , старостою Боблівського старостинського округу Немирівської міської ради, Вінницького району, Вінницької області. Він є спадкоємцем за заповітом, однак у встановлений законом строк не звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини. Строк для подання заяви про прийняття спадщини пропустив, оскільки не знав про існування заповіту.
ОСОБА_1 вважає, що наявність заповіту на його користь, як спадкоємця майна ОСОБА_2 , неповідомлення його посадовою особою органу місцевого самоврядування, уповноваженою на вчинення нотаріальних дій, про існування заповіту, є поважною причиною пропуску ним строку визначеного законодавством для прийняття спадщини.
У зв`язку з викладеним він змушений звернутись до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, щоб в подальшому мати можливість одержати свідоцтво про право на спадщину на спадкове майно.
Ухвалою Немирівського районного суду Вінницької області від 15.03.2024 року відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою Немирівського районного суду Вінницької області від 10.04.2024 року підготовче судове засідання закрито та призначено справу до судового розгляду.
Позивач ОСОБА_1 та його представник адвокат Примакова В.В. в судове засідання не з`явилися, від представника до суду надійшла заява про розгляд справи у її відсутність, позов підтримала, просила його задовольнити з наведених у ньому підстав.
Представник Немирівської міської ради в судове засідання не з`явився, подав суду письмову заяву про розгляд справи без його участі, щодо задоволення позову не заперечував.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ч. 3ст. 211 ЦПК Україниучасник справи має право заявляти клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Згідно ч. 2 ст.247ЦПК Україниу разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положеньЦПКрозгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу не здійснюється.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу без участі сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до ч. 1ст. 4 ЦПК України- кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно ч. 1ст. 13 ЦПК Українисуд розглядає справи не інакше, як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Положеннямист.12 ЦПК Українивизначено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог.
Судом встановлено, що згідно паспорта, № НОМЕР_1 , виданого 23.04.2021 органом №0512, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , народився в с. Боблів Немирівського району Вінницької області.
Згідно витягу №2496 з реєстру територіальної громади ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідно до свідоцтва про смерть (виданого повторно) серії НОМЕР_2 від 14.02.2024 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , померла ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Згідно довідки №23 від 20.02.2024, виданої Боблівським старостинським округом Немирівської міської ради Вінницького району Вінницької області ОСОБА_2 на день смерті була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . На момент відкриття спадщини за даною адресою інші особи зареєстровані не були.
Після смерті ОСОБА_2 залишила заповіт від 29.12.2021, згідно якого земельну ділянку, яка належала їй на підставі Державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯБ «720849, виданого 04.12.2007, кадастровий номер 0523080400:01:001:0248, заповіла ОСОБА_1 .
Заповіт зареєстрований в Спадковому реєстрі за №71903021.
Згідно довідки №35 від 05.04.2024, виданої Боблівським старостинським округом Немирівської міської ради Вінницького району Вінницької області, заповіт, посвідчений від імені ОСОБА_2 від 29.12.2021, який знаходився на зберіганні в Боблівському старостинському окрузі, виданий на руки ОСОБА_1 11.01.2024.
За загальним правилом положення про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті1220,1222,1270 ЦК України).
У відповідності дост. 1217 ЦК Україниспадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина першастатті 1269 ЦК України).
Відповідно до постанови Верховного Суду України від 21.09.2020 (провадження № 61- 14962ск19) на нотаріуса або посадову особу органу місцевого самоврядування, уповноважену на вчинення нотаріальних дій, покладено обов`язок щодо повідомлення спадкодавця про необхідність подачі заяви про прийняття спадщини за заповітом чи про відмову від її прийняття, щоб не допустити пропуску шестимісячного строку для прийняття спадщини.
Згідно з частиною третьоюстатті 1272 ЦК Україниза позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьоїстатті 1272 ЦК Українипро надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними. Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року № 6-1320цс17.
Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Таким чином, необізнаність позивача про наявність заповіту, є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.
Згідно п. 24Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30.05.2008 року, «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272ЦК України.
Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положень ст.60ЦПК України докази в їх сукупності, оскільки позивач пропустив строк прийняття спадщини, то суд вважає за необхідне визнати причини пропуску строку прийняття спадщини спадкоємцем поважними, а позов задовольнити і визначити йому додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини терміном в три місяці з дня набрання рішенням законної сили.
Факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування, тому суд приходить до висновку, що позов обґрунтований, підтверджений матеріалами справи та підлягає задоволенню.
Крім того, суд звертає увагу на те, що визначаючи спадкоємцеві додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, суд не вирішує питання про визнання за ним права на спадщину. Спадкоємець після визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини має право прийняти спадщину в порядку, установленому статтею 1269 ЦК України, звернувшись в нотаріальну контору, після чого вважається таким, що прийняв спадщину.
На підставі наведеного,та керуючись ст.ст.1270,1272 ЦК України, ст.ст.263-265,268 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 до Немирівської міської ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк для прийняття спадщини, що залишилась після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка була зареєстрована за адресою:
АДРЕСА_1 , тривалістю в три місяці.
Строк для подання заяви про прийняття спадщини рахувати з дня набрання рішенням законної сили.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Вінницького апеляційного.
Учасники справи, яким повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, мають право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Т. Є. Войницька
Суд | Немирівський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 07.05.2024 |
Оприлюднено | 20.05.2024 |
Номер документу | 119085219 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Немирівський районний суд Вінницької області
Войницька Т. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні