Справа № 746/10/24
2/746/26/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"17" травня 2024 р.
Срібнянський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого судді Ходіч В.М.,
при секретарі Сакун Н.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Срібне у приміщенні суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Срібнянської селищної ради Чернігівської області, третя особа: Срібнянська державна нотаріальна контора, про визнання права власності на земельну частку (пай) в порядку спадкування,-
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до суду з цим позовом, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , відкрилась спадщина на все належне їй майно, в тому числі на право на земельну частку (пай), яка знаходиться на території Карпилівського старостинського округу Прилуцького району Чернігівської області, розміром 6,5 га, яка належала померлій на підставі Сертифіката на право на земельну частку (пай) серії ЧН № 055668, виданого на підставі розпорядження Срібнянської районної державної адміністрації від 02 квітня 1996 року № 68. Померла ОСОБА_2 проживала і була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , на день смерті останньої разом з нею проживав та був зареєстрований її син ОСОБА_3 . Ще за життя ОСОБА_2 склала заповіт на ім`я свого сина ОСОБА_3 .
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 помер. За життя ОСОБА_3 було складено заповіт на ім`я ОСОБА_1 . 16 грудня 2009 року позивачу видано свідоцтво про право на спадщину за заповітом на спадкове майно померлого, яке посвідчене державним нотаріусом та зареєстровано в реєстрі за №1524. Спадкоємцем майна ОСОБА_3 , який фактично прийняв спадщину після смерті матері ОСОБА_2 , за заповітом є позивач. Інші спадкоємці, які б прийняли спадщину відсутні. В установленому законом порядку він звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, однак позивач позбавлений права на отримання спадщини на земельну ділянку після смерті спадкодавця у зв`язку із втратою правовстановлюючого документу на вказану земельну ділянку, який би підтверджував право на неї у ОСОБА_2 , тому він просить визнати за ним право власності на цю земельну ділянку в порядку спадкування після ОСОБА_3 , який успадкував її після смерті матері ОСОБА_2 .
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи без його участі, заявлені вимоги підтримує і просить їх задовольнити з вищевказаних підстав.
Представник Срібнянської селищної ради в судове засідання не з`явився, у наданій заяві просять суд розгляд справи провести без присутності їх представника та не заперечують проти задоволення позову.
Третя особа - Срібнянська державна нотаріальна контора, у судове засідання не з`явилися з невідомої суду причини, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується поштовою кореспонденцією.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до слідуючого висновку.
В судовому засіданні встановлено, що після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відкрилась спадщина на належне їй майно, в тому числі право на земельну частку (пай) на підставі Сертифіката на право на земельну частку (пай) серії ЧН № 055668 від 02.04.1996 року. Померла ОСОБА_2 проживала і була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , на день смерті останньої разом з нею проживав та був зареєстрований її син ОСОБА_3 . Ще за життя ОСОБА_2 склала заповіт на ім`я свого сина ОСОБА_3 . ОСОБА_3 фактично вступив в управління та володіння спадковим майном після померлої ОСОБА_2 .
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 помер. За життя ОСОБА_3 було складено заповіт на ім`я ОСОБА_1 . 16 грудня 2009 року позивачу видано свідоцтво про право на спадщину за заповітом на спадкове майно померлого, яке посвідчене державним нотаріусом та зареєстровано в реєстрі за №1524.
Позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем за заповітом належного померлому ОСОБА_3 майна, після його смерті позивач прийняв спадщину. Всі ці фактичні обставини підтверджені документально і сторонами не оспорюються.
Відповідно до ст.524 ЦК України (1963 року) спадкування здійснюється за законом або за заповітом.
Згідно ст.548 ЦК України (1963 року) для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.
Відповідно до ст.549 ЦК України (1963 року) визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном протягом шести місяців з дня відкриття спадщини; якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.
Ст.25 ч.4 ЦК України передбачено, що цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.
Статтею 392 ЦК України передбачено, що власник майна може предявити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Згідно ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст.1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини.
Згідно ст.1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її (ст.1268 ЦК України).
Статтею 1269 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно до ст.1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Відповідно до п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України „Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ за № 7 від 16 квітня 2004 року, сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення земельної ділянки в натурі (на місцевості) та видачі державного акта про право власності на землю.
Член КСП, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК.
Як вбачається з вищенаведеного, позивач прийняв спадщину після смерті ОСОБА_3 , який фактично вступив в управління та володіння спадковим майном після померлої ОСОБА_2 , як спадкоємець за заповітом, звернувся до нотаріальної контори в установленому законом порядку. Спадкодавиця ОСОБА_2 мала право на земельну частку (пай) та за життя одержала сертифікат на право на земельну частку (пай). Тому позивач є спадкоємцем права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом, а отже позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 19, 23, 76-89, 141, 258-268 ЦПК України, суд
в и р і ш и в :
Визнати за ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , право на спадщину на право на земельну частку (пай) розміром 6.5 в умовних кадастрових гектарах, яка знаходиться на території Карпилівського старостинського округу Срібнянської селищної ради Чернігівської області, належну ОСОБА_2 на підставі Сертифіката на право на земельну частку (пай) серії ЧН №055668, в порядку спадкування після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Чернігівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення; якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст.273 ЦПК України.
Суддя В.М. Ходіч
Суд | Срібнянський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 17.05.2024 |
Оприлюднено | 20.05.2024 |
Номер документу | 119088098 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Срібнянський районний суд Чернігівської області
Ходіч В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні