ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.05.2024м. ДніпроСправа № 904/763/24
Суддя Господарського суду Дніпропетровської області Панна С.П., розглянувши матеріали справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику
за позовом Комунального підприємства "КРИВБАСВОДОКАНАЛ", 50027, м.Кривий Ріг, вул.Джохара Дудаєва, 6а, код ЄДРПОУ 03341316
до Товариства з обмеженою відповідальністю "РУБІКОН РІЕЛТ", 50074, м.Кривий Ріг, пр.Миру, буд.29 В, прим.12, код ЄДРПОУ 44337606
про стягнення заборгованості з додаткової плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями до системи централізованого водовідведення
СУТЬ СПОРУ:
Комунальне підприємство "КРИВБАСВОДОКАНАЛ" звернулось з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "РУБІКОН РІЕЛТ" про стягнення заборгованості у розмірі 20 041,65грн., з яких: 13 978,45грн. - заборгованість з плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями до системи централізованого водовідведення, 415,91грн. - 3 % річних, 587,09грн. - інфляційні втрати, 5 060,20грн. - пеня та судового збору у розмірі 3 028,00грн.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням умов договору № 320 про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення від 21.04.2022р. в частині оплати за надані послуги.
Також в своїй позовній заяві позивач просить розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою від 27.02.2024р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників за наявними в матеріалах справи документами.
Відповідач не скористався своїм правом, не направив до суду відзив на позовну заяву. Ухвала суду від 27.02.2024р., направлена на адресу відповідача відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, повернулась 21.03.2024р. до суду з відміткою Укрпошти "за закінченням терміну зберігання".
Слід наголосити, що у зв`язку з запровадженням на території України з 24.02.2022 (в період строку для надання відзиву на позовну заяву) воєнного стану, господарським судом був наданий додатковий час для надання можливості сторонам, зокрема відповідачу, реалізувати свої права під час розгляду даної справи судом та висловлення своєї правової позиції щодо позовних вимог позивача. У даному випадку додатково надані три тижні господарський суд вважає достатнім та розумним строком для вчинення необхідних процесуальних дій за існуючих обставин воєнного стану та ситуації у Дніпропетровській області (місцезнаходження відповідача та суду), а отже, вважає за доцільне здійснити розгляд даної справи за наявними матеріалами.
Слід також наголосити, що відповідних змін до законів України щодо автоматичного продовження чи зупинення процесуального строку на вчинення тих чи інших дій внесено не внесено.
Судом також враховані Нормативи і нормативні строки пересилання поштових відправлень, затверджені наказом Міністерства інфраструктури України № 958 від 28.11.2013, на випадок направлення відповідачем відзиву на позовну заяву або клопотання до суду поштовим зв`язком.
Отже, станом на 17.05.2024 строк на подання відзиву на позовну заяву, з урахуванням додаткового строку на поштовий перебіг та враховуючи обмеження, пов`язані з запровадженням воєнного стану, закінчився.
Будь-яких клопотань про продовження вказаного процесуального строку у порядку, передбаченому частиною 2 статті 119 Господарського процесуального кодексу України, до суду від відповідача не надходило; поважних причин пропуску вказаного строку суду також не повідомлено.
Згідно із частиною 1 статті 118 Господарського процесуального кодексу України право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку.
Слід також зауважити, що кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій (частина 3 статті 13 Господарського процесуального кодексу України).
Суд вважає, що відповідач не скористався своїм правом на надання відзиву на позовну заяву та вважає можливим розглянути справу за наявними у ній матеріалами.
Більше того, права відповідача, як учасника справи, не можуть забезпечуватись судом за рахунок порушення прав позивача на своєчасне вирішення спору судом, що є безпосереднім завданням господарського судочинства, та яке відповідно до норм частини 2 статті 2 Господарського процесуального кодексу України превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
Враховуючи предмет та підстави позову у даній справи, суд приходить до висновку, що матеріали справи містять достатньо документів, необхідних для вирішення спору по суті та прийняття обґрунтованого рішення, оскільки у відповідача було достатньо часу для подання як відзиву на позову заяву так і доказів погашення спірної заборгованості, у разі їх наявності, чого відповідачем зроблено не було, будь-яких заперечень чи відомостей щодо викладених у позовній заяві обставин відповідачем суду також не повідомлено.
Справа згідно статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод розглядалася протягом розумного строку, у зв`язку із вжитими в Україні карантинними заходами та згідно Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" введенню в Україні воєнного стану з 24 лютого 2022 року.
Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
Суд, розглянувши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті
ВСТАНОВИВ:
Комунальне підприємство "Кривбасводоканал" засноване органом місцевого самоврядування - Криворізькою міською радою на основі майна, яке є власністю територіальної громади м. Кривого Рогу.
Відповідно до підпунктів 1,2 пункту 2 статті 2 Статуту Комунального підприємства "Кривбасводоканал", основними напрямками діяльності підприємства є: забезпечення потреб населення та інших споживачів послугами водопостачання, транспортування питної води споживачам по водопровідним мережам, забезпечення транспортування стічних вод по колекторам та каналізаційним мережам, їх очищення на очисних спорудах.
Комунальне підприємство "Кривбасводоканал" здійснює свою господарську діяльність, керуючись Законом України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" від 10.01.2002 № 2918-ІІІ.
21.04.2022 між Комунальним підприємством "Кривбасводоканал" (далі виконавець, позивач) та Товариства з обмеженою відповідальністю "РУБІКОН РІЕЛТ" (далі споживач, відповідач) був укладений договір № 320 про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення.
Відповідно до пункту 1.1 договору, виконавець зобов`язується своєчасно надавати Споживачеві відповідної якості послуги з централізованого водопостачання і водовідведення, а Споживач зобов`язується своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами, у строки і на умовах, що передбачені договором
Відповідно до п.п. 1.2.1 договору, об`єкти користування водопостачанн та водовідведення розташовані за адресами: пр. Героїв-підпільників, 1/1, м. Кривий Ріг; пр. Героїв-підпільників, 1/2,; пр. Героїв-підпільників, 1ж; пр. Героїв-підпільників, 1 А; пр. Миру, 29 б; вул. Криворіжсталі, 6/32; вул, Криворіжсталі,6/33, м.Кривий Ріг.
В пункті 1.4. договору зазначена характеристика встановлених засобів обліку води.
Відповідно до п.2.1 договору, тарифи на послуги централізованого водопостачання та водовідведення, затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2855 від 22.12.2021р. "Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення КП "Кривбасводоканал", на день укладення договору становлять: на централізоване водопостачання -13,31 грн. за 1 куб.м (без ПДВ), на централізоване водовідведення -12,83грн. за 1 куб.м. (без ПДВ).
Відповідно до п.2.2 договору, у випадку зміни тарифів на послуги централізованого водопостачання та- водовідведення оплата послуг здійснюється Споживачем по новим тарифам без зміни інших умов договору. Споживач здійснює оплату за надані послуги по новим тарифам без додаткового узгодження.
Згідно п.3.1 договору розрахунковим періодом є календарний місяць. Розрахунки за послуги централізованого водопостачання та водовідведення здійснюються Споживачем у грошовій формі: до 20 числа розрахункового місяця Споживач сплачує 100% заявленого місячного обсягу послуг згідно рахунку Виконавця, при розрахунках за послуги поняття «розрахунковий період» та «календарний місяць» вважати прирівняними. Споживач здійснює повну оплату вартості послуг за розрахунковий період згідно рахунків та актів наданих послуг протягом трьох календарних днів з моменту їх формування на Інтернет-платформі «Особовий кабінет споживача» на сайті Виконавця. За письмовою вимогою однієї зі Сторін та при наявності згоди іншої, можливе застосування іншої форми розрахунків, які не суперечать чинному законодавству України. Якщо сума сплати по авансовому платежу більша ніж сума за фактично надані послуги вона враховується в суму авансового платежу наступного розрахункового місяця. Остаточна оплата за фактично надані послуги здійснюється до 3 числа календарного місяця наступного за розрахунковим згідно рахунку Виконавця за винятком суми авансового платежу.
Відповідно до п.4.1 договору вузли обліку беруться Виконавцем на абонентський облік після їх опломбування представником Виконавця в місцях їх приєднання до трубопроводів. Неопломбовані вузли обліку до експлуатації не допускаються.
Згідно п.4.5 договору кількість стічних вод Споживача, які підлягають оплаті, визначають за фактичним обсягами, зафіксованими засобами вимірювальної техніки, що занесені до Державного реєстру або пройшли державну метрологічну атестацію.
Відповідно до п.6.1 договору Споживач несе відповідальність згідно із законодавством і цим договором за: недотримання вимог нормативно-правових актів у сфері централізованого водопостачання і водовідведення та житлово-комунальних послуг; несвоєчасне внесення платежів за виставленими рахунками - шляхом сплати пені; втручання в роботу засобів обліку води і стоків; за порушення цілісності засобів обліку води і стоків, пломб і деталей пломбування, встановлених представниками територіальних органів у сфері метрологічної діяльності та виконавцем в місцях з`єднань засобів обліку, запірної арматури, манометра та іншого обладнання вузла обліку незалежно від місця його розташування; порушення зобов`язань, установлених законодавством і цим договором; скид в міську каналізаційну мережу стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин; невиконання умов даного договору.
У разі прострочення виконання зобов`язань, визначених розділом ІІІ цього договору, на вимогу виконавця споживач зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми. (п.6.2. договору)
За несвоєчасну оплату виставлених виконавцем рахунків у термін, зазначених п.3.1. цього договору, споживач зобов`язаний сплатити виконавцеві пеню в розмірі 0,1 відсотка від суми простроченого платежу за кожний день прострочення до моменту фактичної оплати, але не більше подвійної облікової ставки Національного Банку України, що діяла в період, за який стягується пеня. (п.6.3. договору)
Згідно з п. 9.1 договору цей договір набирає чинності з моменту підписання його Сторонами і діє в частині надання послуг з водопостачання і водовідведення до 31.12.2022р.. а в частині розрахунків за надані послуги - до повного погашення заборгованості.
Відповідно до п.10.8. договору Виконавець здійснює постійний контроль за кількістю і якістю стічних вод, що надходять до комунальної каналізаційної мережі від Споживача послуг централізованого водовідведення.
Згідно п.10.9 договору Споживач забезпечує можливість проведення Виконавцем у будь-який час доби контролю за скидом стічних вод, включаючи надання необхідних відомостей та присутність свого (Споживача) представника.
Відповідно до п.10.10. договору результати відбору контрольних проб стічних вод споживача фіксується у акті відбору проб стічних вод, який підписують як представник Виконавця, так і представник Споживача. Акти складаються у двох примірниках - для Виконавця і Споживача. У разі відмови підписати акт представником Споживача, акт відбору проб стічних вод підписується представниками Виконавця із зазначенням прізвища представника Споживача, який відмовився підписати акт. Такий акт вважається дійсним та має юридичну силу і є підставою для нарахування плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями (у разі виявлення перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин).
Згідно п.10.11. договору відбір проб стічних вод споживачів здійснюється з контрольного колодязя (каналізаційного випуску, лотка, камери, ревізії на стояку), розташування якого визначено в акті/схемі розмежування балансової належності мереж водопостачання та водовідведення, що є невід`ємною частиною договору. У разі відсутності в споживача такого акту/схеми розмежування балансової належності мереж водопостачання та водовідведення, або їх (актів/схем) невідповідності відбір проб стічних вод здійснюється з останнього елемента каналізаційної мережі споживача.
Якість стічних вод визначається хімічними аналізами, підтвердженими Актом відбору проб стічних вод та Протоколом дослідження якості стічних вод. Аналізи виконуються лабораторіями, що здійснюють діяльність у цій галузі відповідно до Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» і вимог чинного, законодавства України. (п.10.12. договору)
Відповідно п.10.13 договору визначено, що з метою контролю якості стічних вод споживача виконавець здійснює відбір контрольних проб. Виявлені в цих пробах перевищення допустимих концентрацій (надалі за текстом ДК) над ДК встановленими у Правилах приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м.Кривого Рогу, затверджених рішенням виконкому Криворізької міської ради від 13 лютого 2019р. № 79, є достатньою підставою для нарахування плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями. Відбір контрольних проб стічних вод споживача виконує уповноважений представник виконавця.
Згідно п.10.14. договору акт відбору проб та/або акт обстеження внутрішніх систем водовідведення споживача, підписуються повноваженими представниками виконавця в односторонньому порядку у наступних випадках: якщо представник споживача не з`явився до місця відбору проб протягом 30 хвилин з моменту повідомлення про прибуття повноважних представників виконавця; якщо споживач не надав згоди на відбір проб стічних вод або здійснює перешкоди в проведенні обстеження систем водовідведення об`єкту споживача; якщо споживач відмовився від підписання акту відбору проб стічних вод.
У випадку складання вказаних актів в односторонньому порядку повноважними представниками виконавця, вимоги та відомості, викладені в них вважаються погодженими споживачем, про що зазначається відповідним записом.
Відповідно до п.10.15. договору у разі, якщо стічна води, що утворюються в результаті провадження господарської діяльності споживача містять перевищення ДК забруднюючих речовин визначених у Правилах № 79, вони мають бути очищені та знезаражені на локальних очисних спорудах споживача.
У разі невиконання вимог попередження/припису, виданого споживачу виконавцем щодо облаштування/переоблаштування/реконструкцію систем водовідведення, - останній має право обмежити об`єм або заборонити скид стічних вод споживачу, а у випадку невиконання цієї заборони при загрозі виходу з ладу каналізаційних мереж та споруд, - відключити споживача від комунальної каналізаційної мережі а також розірвати договір на приймання стічних вод у каналізацію. (п.10.16. договору)
Пунктом 10.17. договору передбачено відповідальні особи за водопостачання та водовідведення об`єктів споживача, цілісність пломб та пристроїв, водомірних вузлів.
15.09.2022р. уповноваженими працівниками КП «Кривбасводоканал»: провідним інспектором інспекції промислового водовідведення Д. Рябченко, інженером-інспектором ІПВ А. Михайленко у присутності представника Споживача ТОВ «РУБІКОН РІЕЛТ» Мітаєвої О.Г., було здійснено технічне обстеження систем водопостачання та водовідведення споживача за договором №320 від 21.04.2022р.за адресою: пр.Героїв-Підпільннків,1ж, про що був складений акт № 43 від 15.09.2022, який підписаний у двосторонньому порядку представниками КП «Кривбасводоканал» та представником Споживача.
В результаті технічного обстеження систем водоспоживання та водовідведення Споживача в акті № 43 від 15.09.2022р. виявлено, що технічна документація, яка характеризує стан систем водопостачання та водовідведення, а саме: технічні умови на приєднання до систем централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, акт розмежування майнової належності та експлуатаційної відповідальності сторін від 22.12.2021р., відповідає фактичному стану. Також в результаті обстеження встановлено, що скид стічних вод підприємства здійснюється через один каналізаційний випуск ДУ 110мм, до централізованої мережі водовідведення КП «Кривбасводоканал» (колодязь К.К-1 згідно схеми у додатку 1 до даного акту). Останнім елементом каналізаційної мережі водовідведення Споживача є випуск Ду110мм у КК-1 на приєднанні до централізованої мережі водовідведення КП «Кривбасводоканал».
До акту № 43 від 15.09.2022р. у додатку 1 додана графічна схема мереж водовідведення споживача ТОВ «РУБІКОН РІЕЛТ», підписана двома сторонами.
Уповноваженими представниками КП «Кривбасводоканал» у присутності представника Споживача ТОВ «РУБІКОН РІЕЛТ» Мітаєвої О.Г. на об`єкті водокористування за адресою пр.Героїв-Підпільників,1ж, з метою контролю якості стічних вод, було здійснено раптовий відбір проб стічних вод 22 вересня 2022 (проба № 172 контрольна, арбітражна), з випуску Ду110мм останнього елементу каналізаційної мережі Споживача у КК-1, про що був складений акт про відбір проб стічних вод № 250 від 22.09.2022р., підписаний у двосторонньому порядку.
У розділі «Особливі умови відбору проб» акта №250 від 22.09...2022р. про відбір проб стічних зазначено: «Час прибуття представників КП «Кривбасводоканал» на підприємство ТОВ «РУБІКОН РІЕЛТ» о 10:45. Погодні умови: t +12°С, пасмурно, без опадів. Тара для відбору проб підготовлена хіміко-бактеріологічною лабораторією «КП «Кривбасводоканал». Відібрані разові проби за показником жири. На інші показники контролю відібрано об`єднані проби. Відро при опусканні та підійманні не зачіпало стінок та горловини колодязя. Відбір проб стічних вод здійснено з останнього елемента каналізаційної мережі Споживача, а саме: з випуску ДУ 110мм контрольного колодязя КК-1 згідно із схемою акту технічного обстеження мереж водовідведення споживача №43 від 15.09.2022р. Представник Споживача з місцем відбору проб погодився.
Зауважено споживача у акті про відбір проб стічних вод №250 від 22.09.2022 не зазначено.
Згідно з результатами дослідження аналізу контрольної проби стічних вод №172, відібраної у ТОВ «РУБІКОН РІЕЛТ» за адресою: пр.Героїв-Підпільників,1ж, виконаного хіміко-бактеріологічною лабораторією КП «Кривбасводоканал», складено протокол дослідження якості стічних вод, яким встановлено, що проба не відповідає вимогам Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення м. Кривого Рогу:
Протокол №724 від 27.09.2022 дослідження якості стічних вод містить перевищення допустимих концентрацій речовин: ХСК=565,0 мгО/дм3 (допустима концентрація-500,0); азот амонійний-55,0 мг/дм3 (допустима концентрація-50,0);фосфати- 16,2 мг/дм3 ( допустима концентрація 3,9).
Хіміко-бактеріологічна лабораторія Комунального підприємства «Кривбасводоканал» (юридична адреса: 50027. Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Джохара Дудаєва.ба. Адреса за місцем знаходження: Дніпропетровська область, Криворізький район, 7 кілометр траси Кривий Ріг-Дніпро, Центральна станція аерації) за результатами аудиту системи вимірювань відповідає вимогам ДСТУ ІЗО 10012:2005 «Системи керування вимірюваннями. Вимоги до процесів вимірювання та вимірювального обладнання», отримане Свідоцтво про відповідність системи вимірювань вимогам ДСТУ ІЗО 10012:2005 від 04 січня 2022 року №08-0002/2022, яке чинне протягом трьох років з дати реєстрації.
Згідно з актами приймання-передачі послуг з централізованого водопостачання і водовідведення за договором №320 від 21.04.2022, для розрахунків величини додаткової плати використані обсяги скинутих стічних вод ТОВ «РУБІКОН РІЕЛТ» за відповідні місяці червень-вересень 2022 року.
Розрахунок величини додаткової плати за скид стічних вод з. понаднормативними забрудненнями ТОВ «РУБІКОН РІЕЛТ» за період з 25.06.2022 по 22.09.2022 на суму 13 978,45грн. до системи централізованого водовідведення міста Кривого Рогу, здійснені Позивачем згідно з п.п.6.8, 6.17 Правил №79, акту відбору проб стічних вод. протоколу дослідження якості стічних вод.
29.09.2022р. позивач на адресу відповідача направив повідомлення № 6147 від 28.09.2022р., в якому було повідомлено про виявлені порушення та перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах споживача, яке було залишено відповідачем без відповіді.
Позивач 02.11.2023р. на адресу відповідача направив вимогу № 31/27/14843 від 02.11.2023 в якій вимагав впродовж трьох банківських днів з моменту отримання рахунків сплатити заборгованість в розмірі 13 978,45грн.
Також на адресу відповідача були направлені розрахунок величини додаткової плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями з 25.06.2022р. по 22.09.2022р., рахунок № 301 від 29.12.2022р. на суму 13 978,45грн.
Плата за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням у сумі 13 978,45грн розрахована позивачем за вказаний вище період у повній відповідності до пунктів 6.8, 6.14, 6.17 Правил №79.
Станом на сьогоднішній день відповідач не сплатив заборгованість в розмірі 13 978,45грн., яка підлягає до стягненню і підтверджується матеріалами справи.
Згідно з частиною другою статті 11 Цивільного кодексу України серед підстав виникнення цивільних прав та обов`язків є договори та інші правочини.
За частиною першою статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є обов`язковим для виконання сторонами (стаття 629 ЦК України).
За приписами статей 525, 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до частини першої статті 11 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 №316 затверджено "Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення" та "Порядок визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення" (далі - Правила №316).
Відповідно до пункту 2 Правил №316 останні поширюються на суб`єктів господарювання, які надають послуги з централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічних вод) (далі - виробники), на юридичних осіб незалежно від форм власності та відомчої належності, фізичних осіб - підприємців, фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність і взяті на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з Податковим кодексом України, які скидають стічні води до систем централізованого водовідведення або безпосередньо у каналізаційні очисні споруди (далі - споживачі).
На підставі цих Правил виробник розробляє місцеві Правила приймання, в яких враховують місцеві особливості приймання та очищення стічних вод, а також визначають ДК забруднюючих речовин, що можуть скидати до системи централізованого водовідведення. Місцеві правила приймання затверджуються органами місцевого самоврядування та є обов`язковими для виробників та споживачів (пункт 4 Правил №316).
З метою забезпечення в м. Кривому Розі дії механізму приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення, відповідно до вимог статей 13,131 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення", пункту 4 розділу І Правил №316 рішенням Криворізької міської ради від 13.02.2019 №79 затверджено "Правила приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Кривого Рогу" (далі - Правила №79).
За змістом пунктів 2.1, 2.2 Правил № 79 приймання стічних вод споживачів до систем централізованого водовідведення м. Кривого Рогу або безпосередньо на каналізаційні очисні споруди здійснюється виключно на підставі договору. Виробник приймає стічні води споживача до системи централізованого водовідведення м. Кривого Рогу за умови, що показники якості стічних вод споживача відповідають вимогам Правил та умовам укладеного з виробником договору.
Перелік речовин, заборонених до скиду в системи централізованого водовідведення м. Кривого Рогу (п. 2.23 та додаток 2 до Правил) є єдиним для стічних вод усіх категорій споживачів (п. 2.4 Правил № 79).
Відповідно до пункту 2.5 Правил № 79 стічні води субспоживача є складовою стічних вод споживача.
Споживачі несуть установлену законодавством відповідальність за порушення Правил і за аварійні ситуації, що можуть виникнути на системах централізованого водовідведення м. Кривого Рогу і на каналізаційно-очисних спорудах (КОС) внаслідок скидання споживачами до них забруднень, що кількісно та якісно не відповідають вимогам Правил (п. 2.22 Правил № 79).
Пунктом 4.1 Правил № 79 встановлено, що споживачі письмово під час укладення договору визначають не менше двох представників із зазначенням номерів телефонного зв`язку, уповноважених представляти їх під час відбору проб стічних вод і в подальшому забезпечують присутність таких уповноважених представників на об`єкті споживача безпосередньо під час відбору проб стічних вод виробником.
З метою контролю якості стічних вод споживачів виробник здійснює відбір контрольних проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК у стічних водах є достатньою підставою для нарахування додаткової плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями (у разі виявлення перевищення ДК) (п. 4.2 Правил № 79).
Відбір проб стічних вод споживачів здійснюється з контрольного колодязя (каналізаційного випуску, лотка, камери), розташування якого визначено в актах/схемах розмежування балансової належності мереж водопостачання та водовідведення, що є невід`ємною частиною договору. У разі відсутності в споживача таких актів/схем розмежування балансової належності мереж водопостачання та водовідведення, відбір проб стічних вод здійснюється з останнього елемента каналізаційної мережі споживача (пункт 4.3 Правил №79).
За змістом пунктів 4.6, 4.7, 4.8, 4.9, 4.10 Правил №79 відбір контрольних проб стічних вод споживачів виконує раптово уповноважений представник виробника протягом доби, не погоджуючи зі споживачами заздалегідь. Результати відбору контрольних проб стічних вод споживача фіксується в акті відбору проб стічних вод (додаток 4), який підписують як представник виробника, так і представник споживача.
Акти складаються у двох примірниках для виробника й споживача. У разі відмови підписати акт представником споживача, він підписується представниками виробника із зазначенням прізвища представника споживача, який відмовився підписати акт.
Акт відбору проб та інші документи, підготовлені виробником, підписуються однією стороною (повноважними представниками виробника) у разі зволікання з допуском уповноваженого представника виробника на територію споживача (більше ніж 30 хвилин після прибуття представника виробника) або створення представниками споживача перешкод виробнику у відборі проб чи обстеженні об`єкта водопостачання та водовідведення.
Об`єм відібраної виробником контрольної проби має бути достатнім для виконання контрольного та арбітражного аналізу.
За ініціативи споживача та в його посуд виробником відбирається паралельна проба. У такому випадку проби відбираються за одночасною присутністю представників виробника та споживача. При цьому в акті відбору проб стічних вод (додаток 4) робиться примітка про паралельний відбір проб для виконання паралельного аналізу.
За умовами пункту 4.11 Правил №79 якість контрольної проби визначається контрольним аналізом лабораторії виробника, у разі її відсутності інших лабораторій, що здійснюють діяльність у цій галузі відповідно до Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" і вимог чинного законодавства України, та підтверджується документами встановленого зразка: актом відбору проб стічних вод (додаток 4) і протоколом дослідження якості стічних вод (додаток 5).
Аналіз контрольної проби проводиться за показниками, зазначеними в додатку 1 до Правил. Виробник має право провести аналіз контрольної проби не за всіма показниками, в залежності від виду діяльності споживача (п. 4.12 Правил №79).
Паралельний аналіз виконує споживач у будь-якій лабораторії, що здійснює діяльність у цій галузі відповідно до Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" і вимог чинного законодавства України. Споживач невідкладно за результатами паралельного аналізу повідомляє виробника телефонограмою або факсограмою про результати вимірювання паралельної проби, виконані лабораторією. При встановленні факту розбіжності результатів контрольного аналізу та паралельного аналізу за ініціативи споживача, у разі його незгоди з результатами контрольного аналізу, проводиться арбітражний аналіз (п.п. 4.13, 4.14, 4.15 Правил №79).
Згідно з пунктом 4.19 Правил №79 арбітражний аналіз проводиться в лабораторії виробника. А в разі незгоди споживача з проведенням арбітражного аналізу в лабораторії виробника, споживач має право звернутися до незалежної лабораторії, що здійснює діяльність у цій галузі відповідно до вимог Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність", для проведення аналізу арбітражної проби. Усі витрати, пов`язані з транспортуванням, арбітражним аналізом стічної води, сплачуються споживачем.
Пунктом 4.26 Правил №79 встановлено, що при виявленні перевищення ДК стічних вод споживача, що скидаються до систем централізованого водовідведення м. Кривого Рогу, установлених Правилами або договором, виробник у 7-денний термін після закінчення аналізу направляє споживачу лист-повідомлення про виявлені перевищення ДК у стічних водах з додаванням протоколу дослідження якості стічних вод та акта відбору проб стічних вод (у разі його відсутності в споживача).
Відповідно до пункту 6.2 Правил №79 кількість стічних вод споживачів, які підлягають оплаті, визначають за фактичними обсягами, зафіксованими засобами вимірювальної техніки, що занесені до Державного реєстру або пройшли державну метрологічну атестацію.
У разі відсутності засобів обліку стічних вод у споживачів, які скидають стічні води до систем централізованого водовідведення м. Кривого Рогу, їх облік здійснюється такими методами: за допомогою засобів обліку на водозаборах; за паспортною продуктивністю насосів на водозаборах; за паспортним дебітом усіх свердловин та проектною потужністю поверхневого водозабору; на підставі витрат води на технологічні потреби; на підставі замірів кількості стічних вод, що надходять до мереж водовідведення (пункт 6.3 Правил №79).
Метод визначення кількості стічних вод споживачів, які скидають стічні води до систем централізованого водовідведення м. Кривого Рогу, установлюється виробником (п. 6.4 Правил №79).
Саме відповідач, як споживач, відповідно до пункту 4.1 Правил №79 повинен визначати представників із зазначенням номерів телефонного зв`язку, уповноважених представляти його під час відбору проб стічних вод і в подальшому забезпечувати присутність таких уповноважених представників на своєму об`єкті безпосередньо під час відбору проб стічних вод виробником.
Не зазначення таких повноважних представників окрім нього в договорі та номеру телефону покладається на відповідальність відповідача. Разом з тим не позбавляє його прав наділяти такими повноваженнями тих чи інших довірених осіб за необхідності.
Тому ризики настання наслідків невиконання договірних зобов`язань повинен нести відповідач.
Згідно зі статтями 6, 19 Конституції України органи законодавчої та виконавчої влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Ні законами, ні підзаконними актами, у тому числі Правилами №№316, 79, не передбачено обов`язку службових осіб виробника під час відбору контрольних проб та складання відповідного акта перевіряти документи у представника споживача з метою встановлення його особи.
Відповідно до статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідач не скористався своїм правом на оскарження дій службових осіб позивача щодо контрольної перевірки. Визначення відповідності акта відбору проб стічних вод та протоколу їх досліджень національним стандартам і методикам при дослідженні проб стічних вод не є предметом позову в даній справі.
Виявлені у відібраних пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є достатньою підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень.
Відповідно до пункту 6.8 Правил №79 величину плати за скид стічних вод у систему централізованого водовідведення виробника (Pc) розраховує виробник за формулою:
Pc = T * Qd + 5Т * Qpd + Kk * Т * Qpz,
де: Т тариф, установлений за надання послуг централізованого водовідведення споживачам, віднесеним до відповідної категорії, грн./м3;
Qd об`єм скинутих споживачем стічних вод у межах, обумовлених договором, м3;
Qpd об`єм скинутих споживачем стічних вод понад обсяги, обумовлені договором, м3;
Qpz об`єм скинутих споживачем стічних вод з понаднормативними забрудненнями, м3;
Kk коефіцієнт кратності, який ураховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми.
Відповідно до пункту 6.16 Правил №79 у разі встановлення виробником факту одночасного скиду до системи централізованого водовідведення кількох забруднень у концентраціях, що перевищують ДК, застосовується коефіцієнт кратності.
Коефіцієнт кратності при перевищенні ДК однієї речовини не може перевищувати 5, крім випадків, передбачених пунктами 6.9, 6.10.
Додаткова плата за скид споживачем стічних вод з перевищенням ДК, що встановлено контрольним та/або арбітражним аналізом і підтверджено актом відбору проб стічних вод та протоколом дослідження якості стічних вод (додатки 4, 5), стягується за період від попереднього відбору контрольної проби, проведеного виробником, до дати зафіксованого порушення, але не більше дев`яноста днів. Додаткова плата стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих споживачем за цей період з певного об`єкта (пункт 6.17 Правил № 79).
Плата за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням є грошовим зобов`язанням, що виникає на підставі договору та визначених законодавчих приписів, а не оперативно-господарською санкцією.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду від 18.01.2019 у справі №920/730/16, у постановах Верховного Суду у справах №911/2720/17 та №904/7776/17.
Щодо нарахування 3 % річних в розмірі 415,91грн. за період з 25.06.2022р. по 22.09.2022р., інфляційних втрат в розмірі 587,09грн. за період з листопада 2022р. по вересень 2022р. та пені в розмірі 5 060,20грн. за період з 25.06.2022р. по 22.09.2022р.
Згідно з частиною першою статті 199 Господарського кодексу України виконання господарських зобов`язань забезпечується заходами захисту прав та відповідальності учасників господарських відносин, передбаченими цим Кодексом та іншими законами. До відносин щодо забезпечення виконання зобов`язань учасників господарських відносин застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України.
За частиною першою статті 546 Цивільного кодексу України виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.
Відповідно до статті 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Відповідно до п.6.1 договору Споживач несе відповідальність згідно із законодавством і цим договором за: недотримання вимог нормативно-правових актів у сфері централізованого водопостачання і водовідведення та житлово-комунальних послуг; несвоєчасне внесення платежів за виставленими рахунками - шляхом сплати пені; втручання в роботу засобів обліку води і стоків; за порушення цілісності засобів обліку води і стоків, пломб і деталей пломбування, встановлених представниками територіальних органів у сфері метрологічної діяльності та виконавцем в місцях з`єднань засобів обліку, запірної арматури, манометра та іншого обладнання вузла обліку незалежно від місця його розташування; порушення зобов`язань, установлених законодавством і цим договором; скид в міську каналізаційну мережу стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин; невиконання умов даного договору.
У разі прострочення виконання зобов`язань, визначених розділом ІІІ цього договору, на вимогу виконавця споживач зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми. (п.6.2. договору)
За несвоєчасну оплату виставлених виконавцем рахунків у термін, зазначених п.3.1. цього договору, споживач зобов`язаний сплатити виконавцеві пеню в розмірі 0,1 відсотка від суми простроченого платежу за кожний день прострочення до моменту фактичної оплати, але не більше подвійної облікової ставки Національного Банку України, що діяла в період, за який стягується пеня. (п.6.3. договору)
Згідно зі статтею 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Нарахування інфляційних втрат на суму боргу та трьох процентів річних відповідно до статті 625 ЦК України є мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов`язання, оскільки становить спосіб захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації боржника за неналежне виконання зобов`язання.
Перевіривши розрахунок позивача, суд приходить до висновку, що він є правомірним, обґрунтованим, відповідає вимогам чинного законодавства, тому в цій частині позов підлягає задоволенню, а саме, по стягненню 3 % річних в розмірі 415,91грн. за період з 25.06.2022р. по 22.09.2022р., інфляційних втрат в розмірі 587,09грн. за період з листопада 2022р. по вересень 2022р. та пені в розмірі 5 060,20грн. за період з 25.06.2022р. по 22.09.2022р.
Відповідно до статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.
Згідно з пунктом третім частини третьої статті 129 Конституції України та статями 73, 74, 77, 79 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.
Європейський суд з прав людини у справі «Мантованеллі» проти Франції звернув увагу суду на те, що одним із складників справедливого судового розгляду у розумінні ст.6 Конвенції «Про захист прав людини і основоположних свобод» є право на змагальне провадження.
Враховуючи вищевикладене, надавши відповідну юридичну оцінку всім доказам наявним в матеріалах справи, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову, стягненню з відповідача підлягає заборгованість з плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями до системи централізованого водовідведення в розмірі 13 978,45грн., 3 % річних в розмірі 415,91грн. за період з 25.06.2022р. по 22.09.2022р., інфляційні втрати в розмірі 587,09грн. за період з листопада 2022р. по вересень 2022р. та пеня в розмірі 5 060,20грн. за період з 25.06.2022р. по 22.09.2022р.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір в розмірі 3 028,00грн. покладається на відповдіача.
Керуючись ст.ст.2, 73, 74, 76, 77 79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "РУБІКОН РІЕЛТ", 50074, м.Кривий Ріг, пр.Миру, буд.29 В, прим.12, код ЄДРПОУ 44337606 на користь Комунального підприємства "КРИВБАСВОДОКАНАЛ", 50027, м.Кривий Ріг, вул.Джохара Дудаєва, 6а, код ЄДРПОУ 03341316 заборгованість з плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями до системи централізованого водовідведення в розмірі 13 978,45грн., 3 % річних в розмірі 415,91грн., інфляційні втрати в розмірі 587,09грн., пеню в розмірі 5 060,20грн. та судовий збір в розмірі 3 028,00грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 17.05.2024
Суддя С.П. Панна
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 17.05.2024 |
Оприлюднено | 20.05.2024 |
Номер документу | 119098151 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Панна Світлана Павлівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Панна Світлана Павлівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні