Рішення
від 15.05.2024 по справі 909/237/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15.05.2024 м. Івано-ФранківськСправа № 909/237/24

Господарський суд Івано-Франківської області у складі: судді Фанди О.М., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін справу

за позовом: Дочірнього підприємства "Івано-Франківський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України",

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Кар`єр 21",

про стягнення заборгованості за договором оренди майна в сумі 298 851,66 грн, з них: 269 372,01 грн - основний борг, 2208,72 грн - 3% річних, 3140,29 грн - інфляційні, 24 130,64 грн - пеня

установив: Дочірнє підприємство "Івано-Франківський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (далі позивач) звернулось до Господарського суду Івано-Франківської області із позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кар`єр 21" (далі відповідач) про стягнення заборгованості за договором оренди майна в сумі 298 851,66 грн, з них: 269 372,01 грн - основний борг, 2208,72 грн - 3% річних, 3140,29 грн - інфляційні, 24 130,64 грн - пеня.

Позовні вимоги обгрунтовані неналежним виконанням відповідачем позовних вимог в частині здійснення орендної плати за орендоване ним майно на підставі Договору оренди нерухомого майна №26/06/23 від 26.06.2023.

Відповідно до ухвали від 14.03.2024 Господарський суд Івано-Франківської області позовну заяву прийняв до розгляду, відкрив провадження та ухвалив здійснювати розгляд справи відповідно до приписів ст.252 ГПК України за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами та встановив сторонам строк для подання заяви у разі наявності заперечень проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження з відповідним обґрунтуванням. Вказаною ухвалою надано відповідачу строк подачі суду (протягом 15 (п`ятнадцяти) календарних днів з дня вручення цієї ухвали) відзиву на позовну заяву і всіх письмових та електронних доказів (які можливо доставити до суду).

Оскільки клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін до суду не надходило та з огляду на відсутність у суду підстав для виклику сторін з власної ініціативи, згідно з ч.5 ст.252 ГПК України справа розглядається за наявними у ній матеріалами.

Ухвалою суду від 14.03.2024 позивач повідомлений про відкриття провадження у справі, про що свідчить Довідка про доставку електронного листа від 18.03.2024, оригінал якої знаходиться в матеріалах справи.

Відповідач про відкриття провадження у справі теж повідомлений належним чином, про що свідчить поштове повідомлення №06 000 998 144 78, яке долучене до матеріалів справи. Будь-яких клопотань по справі та відзив на позов не надав.

Відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Згідно з частиною 4 статті 240 ГПК України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.

Враховуючи вищевикладене та приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності судового процесу, суд вирішує спір за наявними матеріалами справи.

При розгляді даної справи суд також керується положеннями п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 р. про те, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку, що кореспондується з обов`язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (п. 35 рішення Європейського суду з прав людини від 07 липня 1989 р. у справі Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain).

Розглянувши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, що мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд виходить з наступного.

26.06.2023 між Дочірнім підприємством "Івано-Франківський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (по договору - орендодавець/по справі - позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Кар`єр 21" (по договору - орендар/по справі - відповідач) укладено договір оренди нерухомого майна №26/06/23 відповідно до умов якого орендодавець зобов`язався передати, а орендар прийняти в строкове платне користування нерухоме майно, що обліковується на балансі філії "Івано-Франківське ДЕУ" "Івано-Франківський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" - під`їзна залізнична колія №8, інвентарний номер 32, що знаходиться за адресою : с. Ямниця, Івано-Франківського району, пров. Залізничний,10Б. Вартість вказаного майна згідно з незалежною оцінкою станом на 20.03.2023 складає 1670025,00 грн. (п.1.1. Договору).

На виконання умов договору позивач передав відповідачу, а останній прийняв у користування зазначене вище майно, про що свідчить долучений до матеріалів справи Акт приймання-передачі від 26.06.2023, копія якого долучена до матеріалів справи.

Пунктом 2.1. Договору сторонами погоджено, що орендар вступає в платне користування майном у термін, вказаний у договорі після внесення гарантійного платежу відповідно до умов цього договору, але не раніше дати підписання сторонами цього Договору, згідно з Актом приймання-передачі вказаного майна за вартістю, визначеною незалежною оцінкою.

Пунктом 3.1 Договору орендна плата визначається на підставі незалежної оцінки, із застосуванням річної орендної ставки в розмірі 22 %, і становить за базовий місяць розрахунку березень 2023 року - 31076 (тридцять одна тисяча сімдесят шість) 38 коп. без врахування ПДВ.

Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством.

Розмір орендної плати за перший місяць оренди встановлюється шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції у місяцях, що минули з дати визначення орендної плати за базовий місяць.

Розмір орендної плати за кожний наступний місяць оренди визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць, відповідно до наданих орендодавцем рахунків. Рахунок на оплату направляється Орендарю на електронну адресу або поштовим відправленням на юридичну адресу Орендаря.

Орендна плата перераховується Орендарем на розрахунковий рахунок Орендодавця ДП "Івано- Франківський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України", зазначений у договорі.

Орендар здійснює попередню оплату за кожний наступний місяць оренди в розмірі оплати за базовий місяць, не пізніше п`ятого числа місяця за який здійснюється попередня оплата. Протягом 5 днів з моменту надходження рахунку від Орендодавця ( з коригуванням орендної плати за попередній місяць оренди на індекс інфляції за поточний місяць) Орендар сплачую різницю між розміром скоригованої орендної плати зазначеної в рахунку та розміром оплати за базовий місяць.

Пунктом 4.2. сторонами також узгоджено обов`язок Орендаря щодо своєчасного та в повному обсязі внесення на розрахунковий рахунок Орендодавця орендну плату в строк визначений пунктом 3.1 Договору. Своєчасно та в повному обсязі вносити суму податку на додану вартість, суму відшкодування плати за комунальні та інші послуги (якщо такі надаються), плату за послуги, які надає Орендодавець (якщо такі надаються), компенсацію податку на землю та податку на нерухоме майно шляхом щомісячних перерахувань до 10 числа місяця, наступного за звітним, відповідно до наданих Орендодавцем рахунків та надавати Орендодавцеві інформацію про перерахування орендної плати.

Відповідно до п 4.5 Договору орендар зобов`язаний у 5-ти денний термін з моменту надходження акту постачання послуг із оренди майна підписати такий акт та повернути Орендодавцю. У випадку якщо Орендар не повернув підписаний акт постачання послуг із оренди майна, такий акт постачання послуг із оренди майна вважається підписаним та прийнятим Орендарем, а послуги такими, що надані належним чином.

Пунктом 8.1. Договору передбачено, що за невиконання або неналежне виконання зобов`язань за цим Договором сторони несуть відповідальність передбачену договором та чинним законодавством України.

Згідно п. 8.3. у разі затримки внесення орендної плати, плати за утримання, платежів передбачених пунктами 4.13, 4.14, 4.16, 4.19, 4.21 та інших платежів, обумовлених у тому числі і Додатковими угодами, Орендар сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України від суми заборгованості за кожний день такої затримки (включаючи день оплати). Сторони погодили що, даним договором продовжують строки встановлені законом нарахування пені та звернення до суду за її стягненням до 3 років.

ТОВ "Кар`єр 21" всупереч взятим на себе зобов`язанням не здійснювало оплату оренди за договором оренди у строки передбачені договором, у зв`язку з чим станом на 05.03.2024 утворилась заборгованість (основна заборгованість) за Договором оренди нерухомого майна № 26/06/23 від 26.06.2023 в розмірі 269372,01 грн. за період від 26.06.2023 до 31.01.2024 року.

Вказана обставина зумовила позивача звернутись із позовом до суду. При зверненні з позовом позивач разом з основною заборгованістю заявив до стягнення пеню, 3% річних та інфляційні втрати.

За наведеного суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно ч.2 ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до частини 1, 2 ст. 11 ЦК України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ст. 175 ГК України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управлена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку. Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

У відповідності до ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

В спірному випадку між сторонами по справі виникли правовідносини на підставі Договору оренди нерухомого майна №26/06/23 від 26.06.2023, який за правовою природою є договором оренди.

Відповідно до ч. 1, ч. 6 ст. 283 ГК України, за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. До відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Аналогічні визначення містить норма ст.759 ЦКУкраїни, яка зокрема зазначає, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Як передбачено ст. 526 ЦК України та ст.ст. 179, ст. 193 ГК України, зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства.

Матеріалами справи, зокрема копією Акту приймання-передачі майна від 26.06.2023 підтверджується виконання позивачем своїх зобов`язань щодо передачі в оренду предмета договору.

Відповідно до ч. 1 ст. 762 ЦК України, за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

В силу дії ст.193 ГК України та ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином, відповідно до умов договору та вимог закону, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

За приписами ч.1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Відповідач договірні зобов`язання в частині здійснення платежів з орендної плати за користування орендованим майном виконував неналежним чином внаслідок чого виникла заборгованість за період з 26.06.2023 по 31.01.2024 , яка відповідно до поданого позивачем розрахунку складає 269 372 грн 01 к.

Суд здійснивши перевірку нарахування основної заборгованості встановив про обгрунтоване та арифметично вірне їх нарахування.

На день винесення судом рішення відповідач у справі не спростував факт наявності заборгованості по орендній платі в сумі 269 372 грн 01 к. за період з 26.06.2023 по 31.01.2024.

Отже, заборгованість відповідача перед позивачем по орендній платі в сумі 269 372 грн 01 к. є обгрунтована та підлягає задоволенню.

Згідно ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Пунктом 1 ч.1 ст. 611 ЦК України передбачено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Частиною 1 ст. 546 ЦК України передбачено, що виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою.

Згідно ч. 1 ст. 548 ЦК України виконання зобов`язання забезпечується, якщо це встановлено договором або законом.

Під неустойкою, відповідно до ст. 549 ЦК України, розуміється грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання; неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання є пенею.

Як зазначалось вище, п. 8.3 Договору сторонами передбачено порядок стягнення пені у разі порушення умов договору, зокрема щодо здійснення належної орендної плати по спірному договору.

Відповідно до поданого позивачем розрахунку, відповідачу нараховано пеню за прострочення сплати орендної плати по договору оренди в сумі 24 130 грн 64 к. за період з 06.07.2023 по 06.03.2024.

Суд здійснивши перевірку нарахування пені приходить до висновку про обгрунтованість і арифметично вірне її нарахування та такої, що підлягає задоволенню.

Статтею 625 ЦКу України встановлено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Відповідно до поданого позивачем розрахунку заборгованості 3% річних складає 2208 грн 72к., інфляційні втрати - 3140 грн 29к. за період з 06.07.2023 по 06.03.2024.

Судом встановлено факт прострочення відповідачем виконання грошового зобов`язання. За наведених обставин, здійснивши перерахунок нарахування пені, 3 % річних та інфляційних втрат, суд приходить до висновку про арифметично вірне їх нарахування та таких що підлягають до задоволення.

З огляду на вимоги частин 1, 3 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (частина 1 статті 73 ГПК України).

Згідно частиною 1 статті 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Відповідно до статті 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. При цьому необхідним є не надати достатньо доказів для підтвердження певної обставини, а надати саме ту кількість, яка зможе переважити доводи протилежної сторони.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили (частини 1, 2 статті 86 ГПК України).

З аналізу наведеного вище, суд приходить до висновку про обгрунтованість позовних вимог та таких, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Щодо судових витрат по справі, то суд зазначає наступне.

Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

При зверненні з позовом до суду позивач за подання позову сплатив судовий збір в сумарному розмірі 4 482 грн 76к.

Про відшкодування інших судових витрат позивач по справі не просив.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

З урахуванням наведених правових норм та результату задоволення позову (позов задоволено повністю) суд приходить до висновку про відшкодування позивачу за рахунок відповідача судового збору по даній справі в повному обсязі.

Керуючись ст. 74, 77, 86, 123, 129, 236-238, 240, 241, 252, 256 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

в и р і ш и в :

позов Дочірнього підприємства "Івано-Франківський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кар`єр 21" про стягнення заборгованості за договором оренди майна в сумі 298 851,66 грн, з них: 269 372,01 грн - основний борг, 2208,72 грн - 3% ріних, 3140,29 грн- інфляційні, 24 130,64 грн - пеня - задовольнити

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Кар`єр 21" (вул. Січових Стрільців, буд. 24, с. Петрів, Тлумацький район, Івано-Франківська область, код 44140383) на користь Дочірнього підприємства "Івано-Франківський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (вул. Є. Петрушевича, 1, м. Івано-Франківськ, код 31790584) 298 851,66 грн (двісті дев`яносто вісім тисяч вісімсот п`ятдесят одна гривня шістдесят шість копійки) заборгованості, з них: 269 372,01 грн. (двісті шістдесят дев`ять тисяч триста сімдесят дві гривні одна копійка)- основний борг, 2 208,72 грн (дві тисячі двісті вісім гривень сімдесят дві копійки) - 3% річних, 3 140,29 грн (три тисячі сто сорок гривень двадцять дев`ять копійки) - інфляційні, 24 130,64 грн (двадцять чотири тисячі сто тридцять гривень шістдесят чотири копійки) - пеня та 4 482,76 грн (чотири тисячі чотириста вісімдесят дві гривні сімдесят шість копійки) судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О. М. Фанда

СудГосподарський суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення15.05.2024
Оприлюднено20.05.2024
Номер документу119098445
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань оренди

Судовий реєстр по справі —909/237/24

Рішення від 15.05.2024

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Фанда О. М.

Ухвала від 14.03.2024

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Фанда О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні