Справа № 646/2862/23
№ провадження 2-а/646/22/2024
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 квітня 2024 року м.Харків
Червонозаводський районний суд м.Харкова
в складі: головуючого судді - Клімової С.В.,
при секретарі - Герко Є.В.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представника відповідача - Середич М.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Харкові адміністративний позов арбітражного керуючого ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Харківській області про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Червонозаводського районного суду м.Харкова з адміністративним позовом до відповідача, Головного управління ДПС у Харківській області про визнання противоправною та скасування постанови Головного управління ДПС у Харківській області про притягнення позивача до адміністративної відповідальності.
Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, позивач зазначив, що постановою господарського суду Харківській області від 16.03.2023 по справі №922/1693/22 визнано ТОВ «ПРЕІЗ» (код ЄДРПОУ34389307 , місцезнаходження: 61145, Харківська обл., м. Харків, вул.. Семена Кузнеця, буд. 62) банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру та призначено позивача -ліквідатором арбітражного керуючого (свідоцтво №147 від 06.02.2013р.).
21 квітня 2023 року від Головного управління ДПС у Харківській області позивачем, як ліквідатором ТОВ «ПРЕІЗ», отримано наказ про позапланову документарну перевірку ТОВ «ПРЕІЗ».
Позивачем, листом №3114 від 21.04.2023 було повідомлено відповідача, що на виконання вимог Кодексу України з процедур банкрутства та Постанови господарського суду Харківській області від 16.03.2023 року по справі №922/1693/22, позивач, як ліквідатор ТОВ «ПРЕІЗ», звернувся до керівника ТОВ «ІІРЕІЗ» ОСОБА_2 з листом (вих..№3084 від 31.03.2023), в якому просив керівника ТОВ «ПРЕІЗ» передати ліквідатору за актом приймання-передачі всі матеріальні цінності, документацію, печатки та штампи ТОВ «ПРЕІЗ». Станом на 21.04.2023 відповіді на вищезазначений лист ліквідатору не надходило. Отже, станом на 21.04.2023 року у ліквідатора відсутні документи, пов`язані з господарською діяльністю ТОВ «ПРЕІЗ».
Також в листі №3114 від 21.04.2023 було повідомлено відповідача, що позивачем ідентифіковано рахунки ТОВ «ПРЕІЗ» в банківській установі.
Відповідачем на підставі наказу від 12.04.2023 №1387-п «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «ПРЕІЗ» (код ЄДРПОУ 34389307)», проведена виїзна позапланова документальна перевірка ТОВ «ПРЕІЗ» (код ЄДРПОУ 34389307) з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати усіх, передбачених Податковим кодексом України податків та зборів, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, за період з 01.01.2017 по 19.04.2023, за результатами якої, складено акт від 03.05.2023 № 11956/20-40-07-07- 05134389307 та 24.05.2023 головним державним інспектором відділу позапланових перевірок з інших податків управління податкового аудиту Головного управління ДПС у Харківській області Волобуєвою О.Ф. складено протокол про адміністративне правопорушення № 603/20-40-07-30, про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ст.166-6 ч.5 КУпАП у вигляді штрафу у розмірі 2550,00грн., так як позивач в порушення п.44.6 ст.44, п.85.2 ст.85 Податкового кодексу України, не надав до перевірки первинні документи, облікових та інших регістрів, бухгалтерський облік та інші документи з питань обчислення і плати податків та зборів .
Позивач вважає, що постанова про притягнення його до адміністративної відповідальності є необґрунтованою та такою яка підлягає скасуванню, оскільки з боку позивача листом №3114 від 21.04.2023 було повідомлено відповідача, що на виконання вимог Кодексу України з процедур банкрутства та Постанови господарського суду Харківській області від 16.03.2023 року по справі №922/1693/22, він звернувся до керівника ТОВ «ПРЕІЗ» ОСОБА_2 з листом (вих..№3084 від 31.03.2023), в якому просив останнього передати йому за актом приймання-передачі всі матеріальні цінності, документацію, печатки та штампи ТОВ «ПРЕІЗ». Станом на 21.04.2023 відповіді на вищезазначений лист не надходило. Отже, станом на 21.04.2023 року у позивача відсутні документи, пов`язані з господарською діяльністю ТОВ «ПРЕІЗ», тобто позивачем здійснювалися заходи для отримання всіх документів товариства, а тому він не має можливості відновити фінансово-господарські документи банкрута.
Таким чином, в його діях відсутній умисел на вчинення правопорушення передбаченого ч.5 ст. 166-6 КУпАП, а відтак, відсутній склад адміністративного правопорушення.
Відповідач, Головне управління ДПС у Харківській областінадав відзив на позовну заяву, відповідно до якого вказав, що згідно ухвали Господарського суду Харківської області від 16.03.2023 року, справа № №922/1693/22 по ТОВ «ПРЕІЗ» (код за СДРПОУ 34389307) порушено провадження у справі про банкрутство.
У зв`язку з набранням чинності з 27.05.2022 Закону України від 12.05.2022 № 2260-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану», якими визначено особливості проведення документальних позапланових перевірок у період введення воєнного стану в Україні, чинні до скасування або припинення воєнного стану, а саме - рішення про проведення документальних і фактичних перевірок у період дії воєнного стану на території України приймається з урахуванням вимог пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Кодексу, чинних на момент прийняття такого рішення та враховуючи, що для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також той факт, що позапланова виїзна перевірка з питань дотримання вимог податкового законодавства, відповідно п.п.78.1.7 п.78.1. Кодексу по ТОВ «ПРЕІЗ» - не здійснена, у т. ч. фахівцями ГУ ДПС у Харківській області, а також відсутністю звернень від ТОВ «ПРЕІЗ» щодо неможливості виконання податкових зобов`язань у зв`язку з пошкодженням майна, інших обставин, з метою проведення документальної позапланової виїзної перевірки, відповідно до наказу ГУ ДПС від 31.10.2022 №1320-п, здійснено вихід 20.04.2023 року за податковою адресою підприємства: вул. Семена Кузнеця, буд. 62, м.Харків.
Відповідно до наказу ГУ ДПС області від 15.12.2022 №1674-п, з метою проведення документальної позапланової виїзної перевірки, 15.12.2022 року здійснено вихід за податковою адресою підприємства: вул.Семена Кузнеця, буд. 62, м. Харків, за результатами перевірки підприємство та посадові особи не встановлено за місцезнаходженням, у зв`язку з чим складено від 16.12.2022 №1493-40-07-07-05/34389307 «Про неможливість проведення документальної позапланової перевірки ТОВ «ПРЕІЗ» в зв`язку з відсутністю за місцезнаходженням». Акт направлено на адресу підприємства засобами поштового зв`язку та повернуто з відміткою пошти про неможливість вручення.
До Головного управління Національної поліції в Харківській області вправлено запит на встановлення місцезнаходження платника податків
Від посадових осіб ТОВ «ПРЕІЗ» до ГУ ДГІС області не надходило повідомлення про втрату та/або неможливість вивезення первинних документів.
Таким чином, після отримання офіційних відомостей про порушення відносно боржника провадження у справі про банкрутство контролюючий орган внаслідок незаконних (протиправних) дій особи, яка уповноважена виступати від імені га в інтересах боржника, не реалізував обов`язок щодо проведення перевірки платника податків.
Постановою Господарського суду Харківської області по зазначеній справі 16.03.2023 року було визнано ТОВ «ПРЕІЗ» банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців. Згідно зазначеної постанови суду: призначено ліквідатором ТОВ "ПРЕІЗ" арбітражного керуючого ОСОБА_1 (свідоцтво №147 від 06.02.2013, адреса: 61011, м. Харків, вул. Полтавський шлях, буд. 6, офіс 10.)
Згідно зазначеної постанови зобов`язано посадових осіб банкрута:
- протягом 15 днів з дня призначення ліквідатора передати бухгалтерську та іншу документацію, печатки і штампи, матеріальні та інші цінності банкрута ліквідатору. У разі ухилення від виконання зазначених обов`язків відповідні посадові особи банкрута несуть відповідальність відповідно до закону.
Ліквідатор має право замовити виготовлення дублікатів печатки та штампів у разі їх втрати.
-закрити всі рахунки банкрута в установах банку і відкрити або переоформити один основний рахунок для проведення розрахунків з кредиторами, виконати інші дії, передбачені статтями 59-67 Кодексу України з процедур банкрутства.
-в строк до 16.03.2024 виконати ліквідаційну процедуру та після завершення всіх розрахунків з кредиторами подати до Господарського суду звіт та ліквідаційний баланс, до якого додаються: відомості за результатами інвентаризації майна боржника та перелік ліквідаційної маси; відомості про реалізацію об`єктів ліквідаційної маси з посиланням на укладені договори купівлі-продажу; копії документів, що підтверджують відчуження активів боржника під час ліквідаційної процедури (у тому числі протоколи про проведення аукціону, договори купівлі-продажу, акти приймання-передачі майна, акти про придбання майна на аукціоні тощо); реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог кредиторів; документи, що підтверджують погашення вимог кредиторів; довідка архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню.
На підставі наказу Головного управління ДПС у Харківській області (далі ГУ ДПС) від 12.04.2023 №1387-п «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «ПРЕІЗ», згідно з п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, гт. 41.1 ст. 41, гі. 61.1, п.61.2ст.61, п.п. 62.1.3 п. 62.1 ст. 62, п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, п.п. 78.1.7 п. 78.1 ст. 78, п.82.2ст.82,п.п. 69.2 н. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI зі змінами та доповненнями (далі - Кодексу), у зв`язку з отриманням відомостей від державного реєстратора щодо визнання банкрутом ТОВ «ПРЕІЗ» проведено документальну позапланову виїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРЕІЗ» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2017 по 19.04.2023, валютного законодавства за період з 01.01.2017 по 19.04.2023, іншого законодавства за період з 01.01.2017 по 19.04.2023.
Вручити копію наказу від 12.04.2023 №1387-п «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ГОВ «ПРЕІЗ» та пред`явити направлення від 19.04.2023 №2930, №2931, №2932, №2933 ліквідатору ТОВ «ПРЕІЗ» арбітражному керуючому ОСОБА_1 не видалось можливим, у зв`язку з його відсутністю за фактичною адресою, в наслідок чого розпочати документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «ПРЕІЗ» не видалось можливим.
За результатами вжитих заходів складено акт від 20.04.2023 №1901/20-40- 07-07-05/34389307 «Про неможливість проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «ПРЕІЗ» в зв`язку з відсутністю посадових осіб за місцезнаходженням», в наслідок чого розпочати документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «ПРЕІЗ» не було можливості. Вищезазначений акт вручено 21.04.2023 ліквідатору ТОВ «ПРЕІЗ» арбітражному керуючому ОСОБА_1.
Копію наказу Головного управління ДГІС у Харківської області від 12.04.2023 №1387-гі «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «ПРЕІЗ» вручено 21.04.2023 ліквідатору ТОВ «ПРЕІЗ» арбітражному керуючому ОСОБА_1.
Перевірку проведено з відома ліквідатора ТОВ «ПРЕІЗ» арбітражного керуючого ОСОБА_1.
До ГУ ДПС не надходило інформації щодо оскарження підприємством наказу ГУ ДГ1Є від 12.04.2023 №1387-п «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «ПРЕІЗ».
Ліквідатору ТОВ «ПРЕІЗ» арбітражному керуючому ОСОБА_1 було вручено запити від 19.04.2023 № 1044/Ж12/20-40-07-07-11 про надання документів та пояснень до перевірки з визначеним терміном відповіді до 12 год 00 хв. 24.04.2023 та від 21.04.2023 №б/н про надання наступних документів: головні книги (обігово - сальдові відомості) по рахункам на яких обліковується нарахування та перерахування податку на доходи фізичних осіб, військового збору, виплата заробітної плати та доходів прирівняних до неї за період з 01.01.2017 по 19.04.2023; заяви на застосування податкової соціальної пільги за період з 01.01.2017 по 19.04.2023; первинні документи по касі та додатки до неї за період з 01.01.2017 по 19.04.2023; відомості з нарахування та виплати заробітної плати за період з 01.01.2017 по 19.04.2023; накази з кадрових питань з 01.01.2017 по 19.04.2023; авансові звіти з додатками до них за період з 01.01.2017 по 19.04.2023; табелі обліку робочого часу за період з 01.01.2017 по 19.04.2023; договори цивільно-правового характер, акти виконаних робіт за період з 01.01.2017 по 19.04.2023; обігово-сальдові відомості (картка контрагента) по фізичним особам-платникам податків, з якими були укладені договори цивільно-правового характеру за період з 01.01.2017 по 19.04.2023.
Однак, станом на 24.04.2023 (13 год. 00 хв. ), до перевірки жодного бухгалтерського документа стосовно фінансово-господарської діяльності ТОВ «ПРЕІЗ» (код за ЄДРПОУ 34389307) за період з 01.01.2017 по 19.04.2023 року не надано: відсутні дані про рух грошових коштів по банківських рахунках, накази, договори, податкові накладні, видаткові накладні, акти приймання- передачі, інвентаризаційні описи, відомості нарахування заробітної плати, авансові звіти, табелі обліку робочого часу, касові книги, головні книги, зворотно- сальдові відомості, тощо, про що складено акт «Про ненадання документів до позапланової виїзної документальної перевірки ТОВ «ПРЕІЗ» (код за ЄДРПОУ 34389307)» від 25.04.2023 №1985/20-40-07-07-05/34389307.
Крім того, ліквідатором (арбітражним керуючим) ТОВ «ПРЕІЗ» (код ЄДРПОУ 34389307) ОСОБА_1 не подано до Господарського суду Харківської області клопотання про притягнення до відповідальності посадових осіб по справі №922/1693/22, ліквідатором не було здійснено виїзд за податковою адресою ТОВ «ПРЕІЗ» (код ЄДРПОУ 34389307): м. Харків, вул. Полтавський шлях, буд. 6, офіс 10, а інформація щодо руху коштів по розрахункових рахунках відсутня, відсутня інформація щодо інвентаризації активів, у т.ч. на банківських рахунках, станом на теперішній час не закрито 3 банківські рахунки, відкриті у AT КБ "ПриватБанк".
За таких обставин ліквідатором у встановлені терміни не вжито заходи щодо розшуку первинної документації господарської діяльності підприємства та не надано до перевірки, тим самим платник податків ухилився від виконання обов`язку, передбаченого нормами цивільного законодавства, щодо самостійного надання до контролюючого органу для проведення перевірки документів юридичної особи, у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку.
Таким чином, вищенаведені обставини, вказують на вчинення протиправних дій/бездіяльності, спрямованих на перешкоджання законній діяльності органу державної податкової служби з боку арбітражного керуючого ОСОБА_1, у зв`язку з чим останнього, відповідно до постанови Головного управління ДПС у Харківській області № 693/20-40-07-30 від 07.06.2023 притягнуто до адміністровано відповідальності за ч.5 ст.166-6 КУпАП у вигляді штрафу у розмірі 2550,00грн.
Ухвалою Червонозаводського районного суду м. Харкова від 19.06.2023 року відкрито провадження по зазначеній справі. Розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Суд, заслухавши сторони по справі, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні у справі докази в їх сукупності, приходить до наступного.
Відповідно до ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема, визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Згідно із п.1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
За нормою п.1 ч. 1ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Рішення відповідача - постанова про притягнення до адміністративної відповідальності є правовим актом індивідуальної дії.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.
Неправомірні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, прийняті з порушенням прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, можуть бути оскаржені в порядку адміністративного судочинства. Це право передбачено ч. 2 ст.55 Конституції України та статтею 6 КАС України.
Судом встановлено, що постановою № 693/20-40-07-30 від 07.06.2023, ухваленою начальником Головного управління ДПС у Харківській області Гражевським С.В., притягнуто ОСОБА_1 , який є ліквідатором (арбітражним керуючим) ТОВ «ПРИЕІЗ», до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст.166-6 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 2550 грн., за те що, останній вчинив правопорушення, а саме: п. 44.6 ст.44, п.85,2 ст.85 Податкового кодексу України, у зв`язку з ненаданням до перевірки ТОВ «ПРИЕІЗ» первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерського обліку та інші документи з питань обчислення і сплати податків та зборів за період з 01.01.2017 по 19.04.2023, що встановлено актом документальної позапланової виїзної перевірки від 03.05.2023 №1195/20-40-07-07-05/34389307.
Діяльність органів Державної податкової служби України регламентована Конституцією України, Податковим кодексом України, іншими законодавчими та нормативно - правовими актами.
Права та обов`язки органів Державної податкової служби регламентовані Податковим кодексом України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI, із змінами та доповненнями (далі Кодекс).
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, права та обов`язки платників податків, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків регулює Кодекс.
Відповідно до п.п. 19.1.1 п. 19і.1 ст. 19і Кодексу однією із функцій, виконання якої повинні забезпечити контролюючі органи, визначено здійснення адміністрування податків, зборів, платежів та проведення відповідно до законодавства перевірок та звірок платників податків.
Статтею 20 Кодексу контролюючим органам надано право проводити перевірки платників податків в порядку, встановленому Кодексом, та за наявності підстав, визначених статтями 75-80 Кодексу, з урахуванням обмежень встановлених п.п 69.2 п. 69 підрозділу 10 розділу XX Кодексу.
Згідно з п.75.1. ст.75 Кодексу контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об`єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Відповідно до п.п. 78.1.7 п. 78.1 ст. 78 Кодексу документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності з таких підстав: розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків.
Про проведення документальної позапланової перевірки керівник контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом (п.78.4 ст.78 Кодексу).
Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено у порядку, визначеному ст. 42 цього Кодексу, копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.
Згідно п.11.5. розділу XI «Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого Наказом Міністерства Фінансів України від 09.12.2011 №1588 зі змінами та доповненнями зазначено, що у зв`язку з ліквідацією або реорганізацією платника податків контролюючі органи розпочинають та проводять процедури, передбачені цим розділом, у разі одержання хоча б одного з таких документів (відомостей): відомостей з Єдиного державного реєстру про рішення засновників (учасників) юридичної особи, уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи.
Відповідно до ст. 104. Цивільного кодексу України від 16.01.2003 року № 435-IV зі змінами та доповненнями (далі - ЦКУ) зазначено наступне, що юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.
Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
У зв`язку з введенням в Україні воєнного стану відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», зазначена норма набула чинності 27.05.2022 року, зазначено (п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX Кодексу), а також визначено, що для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
У зв`язку з введенням в Україні воєнного стану відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» зі змінами та доповненнями, Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75 «Про затвердження Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 23 серпня 2022 року», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 25.04.2022 за № 453/37789 із змінами, Законом України від 12.05.2022 № 2260-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану», який набрав чинності 27.05.2022 року, зазначено (п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX Кодексу), що для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім:
строків проведення фактичних та документальних позапланових перевірок, оформлення їх результатів у порядку, визначеному статтею 86 цього Кодексу, подання скарги на податкове повідомлення-рішення, рішення про застосування фінансових санкцій за результатами документальної позапланової перевірки або фактичної перевірки та прийняття рішення за результатами їх розгляду, адміністративного арешту майна за результатами документальної позапланової перевірки або фактичної перевірки.
Статтею 82 Кодексу визначено строки проведення виїзних перевірок, тривалість перевірок, визначених у статті 78 цього Кодексу, не повинна перевищувати 15 робочих днів для великих платників податків, щодо суб`єктів малого підприємництва - 5 робочих днів, для фізичних осіб - підприємців, які не мають найманих працівників, за наявності умов, визначених в абзацах третьому - восьмому цього пункту, - 3 робочі дні, інших платників податків - 10 робочих днів.
Також підпунктом 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Кодексу визначено, що податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються; крім: документальних позапланових перевірок, що проводяться на звернення платника податків та/або з підстав, визначених підпунктами 78.1.2 (в частині контролю за трансфертним ціноутворенням), 78.1.5, 78.1.7, 78.1.8, 78.1.12, 78.1.14 - 78.1.16, 78.1.21 та 78.1.22 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, та/або документальних позапланових перевірок платників податків, за якими отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями, та/або документальних позапланових перевірок з питань оподаткування юридичними особами або іншими нерезидентами, які здійснюють господарську діяльність через постійне представництво на території України, доходів, отриманих нерезидентами із джерелом їх походження з України, та/або документальних позапланових перевірок нерезидентів (представництв нерезидентів).
Документальні позапланові перевірки під час дії воєнного стану проводяться за наявності під час проведення перевірок безпечного:
- доступу, допуску до територій, приміщень та іншого майна, що використовуються для провадження господарської діяльності та/або є об`єктами оподаткування, або використовуються для отримання доходів (прибутку), або пов`язані з іншими об`єктами оподаткування такими платниками податків;
- доступу, допуску до документів, довідок про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншої інформації, пов`язаної з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також фінансової і статистичної звітності у порядку та на підставах, визначених законом;
- проведення інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки.
Документальні позапланові перевірки за зверненням платника податків ш або з підстав, визначених підпунктами 78.1.7 та 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, та/або документальні позапланові перевірки платників податків, за якими отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями, що були розпочаті та не завершені до 24 лютого 2022 року, поновлюються та закінчуються протягом 60 днів з дня, наступного за днем набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану". Такі перевірки поновлюються на невикористаний строк.
Документальні позапланові перевірки, які були розпочаті на звернення платника податків та/або з підстав, визначених підпунктами 78.1.2, 78.1.7, 78.1.14 - 78.1.16, 78.1.21 та 78.1.22 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, та/або за якими отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями, та/або документальних позапланових перевірок з питань оподаткування юридичними особами або іншими нерезидентами, які проводять господарську діяльність через постійне представництво на території України, доходів, отриманих нерезидентами із джерелом їх походження з України, та/або документальних позапланових перевірок нерезидентів (представництв нерезидентів), але не можуть бути завершені у зв`язку з виникненням обставин, зазначених у цьому підпункті, можуть бути зупинені до завершення дії таких обставин га/або усунення перешкод щодо проведення перевірки за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, яке оформлюється наказом, копія якого надсилається платнику податків до електронного кабінету платника податків з одночасним надісланням на електронну адресу (адреси) платника податків інформації про вид документа, дату та час його надіслання до електронного кабінету. Таке зупинення перериває перебіг строку проведення перевірки.
Згідно наказу ГУ ДПС у Харківській області від 24.02.2022 №243-О введено простій в роботі ГУ ДПС у Харківській області (далі- ГУ ДПС).
Відповідно до Указів Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", від 14.03.2022 №133/2022 "Про продовження дії воєнного стану в Україні", від 18.04.2022 року № 259/2022 "Про продовження дії воєнного стану в Україні", від 17.05.2022 №341/2022 "Про продовження дії воєнного стану в Україні" та згідно до наказу ДПС України від 28.03.2022 № 173 "Про забезпечення безперебійної роботи територіальних органів ДПС", із змінами та доповненнями, виконання повноважень у частині забезпечення контрольно-перевірочних заходів Головного управління ДПС у Харківській закріплено за Головним управління ДПС у Рівненській області.
На виконання наказу ДПС України від 19.09.2022 № 645 «Про внесення змін до наказу ДПС від 28.03.2022 № 173 «Про забезпечення безперебійної роботи територіальних органів ДПС»» частково виведено з простою фахівців ГУ ДПС у Харківській області та фактично поновлено забезпечення контрольно-перевірочних заходів у жовтні 2022 року.
Постановою Господарського суду Харківської області по зазначеній справі 16.03.2023 року було визнано ТОВ «ПРЕІЗ» (код за ЄДРІІОУ 34389307) банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців. Згідно зазначеної Постанови суду: призначено ліквідатором ТОВ "ПРЕІЗ" арбітражного керуючого ОСОБА_1 (свідоцтво №147 від 06.02.2013, адреса: 61011, м. Харків, вул. Полтавський шлях, буд. 6, офіс 10.)
Згідно зазначеної Постанови зобов`язано посадових осіб банкрута:
- протягом 15 днів з дня призначення ліквідатора передати бухгалтерську та іншу документацію, печатки і штампи, матеріальні та інші цінності банкрута ліквідатору. У разі ухилення від виконання зазначених обов`язків відповідні посадові особи банкрута несуть відповідальність відповідно до закону.
Ліквідатор має право замовити виготовлення дублікатів печатки та штампів у разі їх втрати.
-закрити всі рахунки банкрута в установах банку і відкрити або переоформити один основний рахунок для проведення розрахунків з кредиторами, виконати інші дії, передбачені статтями 59-67 Кодексу України з процедур банкрутства.
-в строк до 16.03.2024 виконати ліквідаційну процедуру та після завершення всіх розрахунків з кредиторами подати до Господарського суду звіт та ліквідаційний баланс, до якого додаються: відомості за результатами інвентаризації майна боржника та перелік ліквідаційної маси; відомості про реалізацію об`єктів ліквідаційної маси з посиланням на укладені договори купівлі-продажу; копії документів, що підтверджують відчуження активів боржника під час ліквідаційної процедури (у тому числі протоколи про проведення аукціону, договори купівлі-продажу, акти приймання-передачі майна, акти про придбання майна на аукціоні тощо); реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог кредиторів; документи, що підтверджують погашення вимог кредиторів; довідка архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню.
У зв`язку з набранням чинності з 27.05.2022 Закону України від 12.05.2022 № 2260-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану», якими визначено особливості проведення документальних позапланових перевірок у період введення воєнного стану в Україні, чинні до скасування або припинення воєнного стану, а саме - рішення про проведення документальних і фактичних перевірок у період дії воєнного стану на території України приймається з урахуванням вимог пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Кодексу, чинних на момент прийняття такого рішення та враховуючи, що для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також той факт, що позапланова виїзна перевірка з питань дотримання вимог податкового законодавства, відповідно п.п.78.1.7 п.78.1. Кодексу по ГОВ «ПРЕІЗ» (код за ЄДРПОУ 34389307)- не здійснена, у т. ч. фахівцями ГУ ДПС у Харківській області, а також відсутністю звернень від ГОВ «ПРЕІЗ» (код за ЄДРІІОУ 34389307) щодо неможливості виконання податкових зобов`язань у зв`язку з пошкодженням майна, інших обставин, з метою проведення документальної позапланової виїзної перевірки, відповідно до наказу ГУ ДПС від 31.10.2022 №1320-п, здійснено вихід 20.04.2023 року за податковою адресою підприємства: вул. Семена Кузнеця, буд. 62, м.Харків.
Відповідно до наказу ГУ ДПС області від 15.12.2022 №1674-п, з метою проведення документальної позапланової виїзної перевірки,15.12.2022 року здійснено вихід за податковою адресою підприємства: вул. Семена Кузнеця, буд. 62, м. Харків, за результатами перевірки підприємство та посадові особи не встановлено за місцезнаходженням, у зв`язку з чим складено від 16.12.2022 №1493-40-07-07-05/34389307 «Про неможливість проведення документальної позапланової перевірки ТОВ «ПРЕІЗ» в зв`язку з відсутністю за місцезнаходженням». Акт направлено на адресу підприємства засобами поштового зв`язку та повернуто з відміткою пошти про неможливість вручення.
До Головного управління Національної поліції в Харківській області вправлено запит на встановлення місцезнаходження платника податків.
Згідно наказу Головного управління ДПС у Харківській області (далі ГУ ДПС) від 12.04.2023 №1387-п «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «ПРЕІЗ» (код ЄДРПОУ 34389307)», згідно з п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, гт. 41.1 ст. 41, гі. 61.1, п.61.2ст.61, п.п. 62.1.3 п. 62.1 ст. 62, п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, п.п. 78.1.7 п. 78.1 ст. 78, п.82.2ст.82,п.п. 69.2 н. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI зі змінами та доповненнями (далі - Кодексу), у зв`язку з отриманням відомостей від державного реєстратора щодо визнання банкрутом ТОВ «ПРЕІЗ» (код ЄДРПОУ 34389307) проведено документальну позапланову виїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРЕІЗ» (код за ЄДРПОУ 34389307) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2017 по 19.04.2023, валютного законодавства за період з 01.01.2017 по 19.04.2023, іншого законодавства за період з 01.01.2017 по 19.04.2023.
Вручити копію наказу від 12.04.2023 №1387-п «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ГОВ «ПРЕІЗ» (код ЄДРПОУ 34389307)» та пред`явити направлення від 19.04.2023 №2930, №2931, №2932, №2933 ліквідатору ТОВ «ПРЕІЗ» (код за ЄДРПОУ 34389307) арбітражному керуючому ОСОБА_1 не видалось можливим, у зв`язку з його відсутністю за фактичною адресою, в наслідок чого розпочати документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «ПРЕІЗ» (код за ЄДРПОУ 34389307) не видалось можливим.
За результатами вжитих заходів складено акт від 20.04.2023 №1901/20-40- 07-07-05/34389307 «Про неможливість проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «ПРЕІЗ» (код за ЄДРПОУ 34389307) в зв`язку з відсутністю посадових осіб за місцезнаходженням», в наслідок чого розпочати документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «ПРЕІЗ» (код за ЄДРПОУ 34389307) не було можливості. Вищезазначений акт вручено 21.04.2023 ліквідатору ТОВ «ПРЕІЗ» (код за ЄДРПОУ 34389307) арбітражному керуючому ОСОБА_1.
Копію наказу Головного управління ДПС у Харківської області від 12.04.2023 №1387-гі «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «ПРЕІЗ» (код ЄДРПОУ 34389307)» вручено 21.04.2023 ліквідатору ТОВ «ПРЕІЗ» (код за ЄДРПОУ 34389307) арбітражному керуючому ОСОБА_1.
З направленнями від 19.04.2023 №2930, №2931, №2932, №2933 на право проведення перевірки, під підпис, ліквідатора ГОВ «ПРЕІЗ» (код за ЄДРПОУ 34389307) арбітражного керуючого ОСОБА_1, ознайомлено 21.04.2023.
Таким чином перевірку проведено з відома ліквідатора ТОВ «ПРЕІЗ» (код за ЄДРПОУ 34389307) арбітражного керуючого ОСОБА_1.
Будь-яка інформація щодо оскарження підприємством наказу ГУ ДПС від 12.04.2023 №1387-п «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «ПРЕІЗ» в розпорядження суду не надано.
За результатами перевірки складено акт від 03.05.2023 №11956/20-40-07-07-05/34389307 «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «ПРЕІЗ» (код за ЄДРПОУ 34389307)», який вручено 03.05.2023 ліквідатору "ТОВ «ПРЕІЗ» (код за ЄДРПОУ 34389307) арбітражному керуючому ОСОБА_1, як відповідальному за фінансово-господарську діяльність суб`єкта господарювання.
Висновки перевірки ґрунтуються виходячи з наступного.
В ході проведення перевірки ліквідатору ТОВ «ПРЕІЗ» арбітражному керуючому ОСОБА_1 було вручено запити від 19.04.2023 № 1044/Ж12/20-40-07-07-11 про надання документів та пояснень до перевірки з визначеним терміном відповіді до 12 год 00 хв. 24.04.2023 та від 21.04.2023 №б/н про надання наступних документів: головні книги (обігово - сальдові відомості) по рахункам на яких обліковується нарахування та перерахування податку на доходи фізичних осіб, військового збору, виплата заробітної плати та доходів прирівняних до неї за період з 01.01.2017 по 19.04.2023; заяви на застосування податкової соціальної пільги за період з 01.01.2017 по 19.04.2023; первинні документи по касі та додатки до неї за період з 01.01.2017 по 19.04.2023; відомості з нарахування та виплати заробітної плати за період з 01.01.2017 по 19.04.2023; накази з кадрових питань з 01.01.2017 по 19.04.2023; авансові звіти з додатками до них за період з 01.01.2017 по 19.04.2023; табелі обліку робочого часу за період з 01.01.2017 по 19.04.2023; договори цивільно-правового характер, акти виконаних робіт за період з 01.01.2017 по 19.04.2023; обігово-сальдові відомості (картка контрагента) по фізичним особам-платникам податків, з якими були укладені договори цивільно-правового характеру за період з 01.01.2017 по 19.04.2023.
Станом на 24.04.2023 (13 год. 00 хв. ), до перевірки жодного бухгалтерського документа стосовно фінансово-господарської діяльності ТОВ «ПРЕІЗ» (код за ЄДРПОУ 34389307) за період з 01.01.2017 по 19.04.2023 року не надано: відсутні дані про рух грошових коштів по банківських рахунках, накази, договори, податкові накладні, видаткові накладні, акти приймання- передачі, інвентаризаційні описи, відомості нарахування заробітної плати, авансові звіти, табелі обліку робочого часу, касові книги, головні книги, зворотно- сальдові відомості, тощо.
Про що складено акт «Про ненадання документів до позапланової виїзної документальної перевірки ТОВ «ПРЕІЗ» (код за ЄДРПОУ 34389307)» від 24.04.2023 № 1957/20-40-07-07-05/34389307.
Станом на 25.04.2023 ліквідатором ТОВ «ПРЕІЗ» арбітражним керуючим не надано до перевірки жодного бухгалтерського документа стосовно фінансово-господарської діяльності ТОВ «ГІРЕІЗ» (код за ЄДРПОУ 34389307) і період з 01.01.2017 по 19.04.2023 року.
Про що складено акт «Про ненадання документів до позапланової виїзної документальної перевірки ТОВ «ПРЕІЗ» (код за ЄДРПОУ 34389307)» від 25.04.2023 №1985/20-40-07-07-05/34389307.
Крім того, ліквідатору повідомлено, що за ненадання документів у значений у запиті термін тягне за собою накладення відповідальності відповідно до п. 44.3 ст. 44 Податкового кодексу України зі змінами та доповненнями а також у відповідності до пункту 44.6 статті 44 Податкового кодексу України, у разі, якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в абзаці другому пункту 44.7 статті 44 Податкового кодексу України, платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи, що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважатиметься, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.
Листом від 21.04.2023 №3114 (вх. ГУ ДПС у Харківській області від 24.04.2023 №29368/6) ліквідатор ТОВ «ПРЕІЗ» арбітражний керуючий ОСОБА_1 повідомив про вжиття заходів щодо отримання первинних фінансових документів по ТОВ «ПРЕІЗ» (код за ЄДРГІОУ 34389307) від керівництва підприємства, а саме на виконання вимог Кодексу України з процедур банкрутства та Постанови господарського суду Харківській області від 16.03.2023 року по справі №922/1693/22, ліквідатор ТОВ «ПРЕІЗ» арбітражний керуючий ОСОБА_1 звернувся до керівника ТОВ «ПРЕІЗ» ОСОБА_2 з листом (вих. №3084 від 31.03.2023), в якому просив керівника ТОВ «ПРЕІЗ» передати ліквідатору за актом приймання-передачі всі матеріальні цінності, документацію, печатки та штампи ТОВ «ПРЕІЗ». Станом на 21.04.2023 відповіді на вищезазначений лист ліквідатору не надходило.
Згідно листа від 21.04.2023 №3114 (вх. ГУ ДГІС у Харківській області від 24.04.2023 №29368/6) відсутня будь-яка інформація щодо проведенняінвентаризації.
Відповідно Постанови Господарського суду Харківської області від 16.03.2023 по справі №922/1693/22, ліквідатором (арбітражним керуючим) ТОВ «ПРЕІЗ» (код ЄДРГІОУ 34389307) ОСОБА_1 та зобов`язано посадових осіб банкрута протягом 15 днів з дня призначення ліквідатора передати бухгалтерську та іншу документацію.
Крім того, в постанові суду зазначено, що зі звіту, який наданий розпорядником майна вбачається, що розпорядником майна були здійснені запити до установ, які здійснюють облік та реєстрацію майна та майнових прав, здійснено пошук за відкритими базами даних про майно боржника в мережі Інтернет.
Розпорядником майна боржника отримано Інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек. Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна №319652414 від 05.01.2023, згідно якої відомості щодо об`єктів нерухомого майна, право власності на. яке зареєстровано за ТОВ «ПРЕІЗ», відсутні.
В період з 01.12.2022 по 09.12.2022 розпорядником майна ТОВ «ПРЕІЗ» разом з керівником проведено інвентаризацію всіх активів та зобов`язань ТОВ «ІІРЕІЗ». Складені відповідні інвентаризаційні описи та протокол інвентаризаційної комісії, які додані до матеріалів справи.
За результатами процедури розпорядження майном боржника та результатами інвентаризації розпорядником майна будь-яких активів виявлено не було.
Згідно п.3, п.4 ст.44 КУзПБ - розпорядник майна зобов`язаний:проводити аналіз фінансово-господарського стану, інвестиційної та іншої діяльності боржника та становища на ринках боржника;виявляти (за наявності) ознаки фіктивного банкрутства, доведення до банкрутства, приховування стійкої фінансової неспроможності, незаконних дій у разі банкрутства;не пізніше двох місяців з дня відкриття провадження у справі про банкрутство провести інвентаризацію майна боржника та визначити його вартість.
Розпорядник майна несе відповідальність за свої дії та бездіяльність відповідно до закону.
Згідно Положення про інвентаризацію активів та зобов`язань, затвердженої наказом Міністерства фінансів України № 879 від 02.09.2014 зазначено, що 6.3. Інвентаризація коштів на розрахункових, поточних, валютних, реєстраційних та інших рахунках, на акредитивах проводиться шляхом звірки залишків сум за даними бухгалтерського обліку підприємства з даними виписок банку.
Також відсутня інформація щодо вжиття заходів по отриманню документів, що визначені Методичними рекомендаціями щодо виявлення ознак неплатоспроможності підприємства та ознак дій з приховування банкрутства, фіктивною банкрутства чи доведення до банкрутства, затвердженими наказом Міністерства економіки України від 19 січня 2006 року № 14 (у редакції наказу Міністерства економіки України від 26 жовтня 2010 року № 1361).
Натомість ліквідатором (арбітражним керуючим) ТОВ «ПРЕІЗ» (код ЄДРПОУ 34389307) ОСОБА_1 до перевірки не надано вищезазначені документи, а саме не подано до Господарського суду Харківської області клопотання про притягнення до відповідальності посадових осіб по справі №922/1693/22, ліквідатором не було здійснено виїзд за податковою адресою ТОВ «ПРЕІЗ» (код ЄДРПОУ 34389307): м. Харків, вул. Полтавський шлях, буд. 6, офіс 10, а інформація щодо руху коштів по розрахункових рахунках відсутня, відсутня інформація щодо інвентаризації активів, у т.ч. на банківських рахунках, станом на день перевірки не закрито 3 банківські рахунки, відкриті у AT КБ "ПриватБанк".
За таких обставин Ліквідатором у встановлені терміни не вжито заходи щодо розшуку первинної документації господарської діяльності підприємства та не надано до перевірки.
Згідно ст. 61 Кодексу України з процедур банкрутства від 18 жовтня 2018 доку №2597-VIII, зі змінами та доповненнями, ліквідатор з дня свого визначення виконує такі функції:приймає у своє відання майно боржника, забезпечує його збереження;виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута;проводить інвентаризацію та визначає початкову вартість майна банкрута;аналізує фінансовий стан банкрута;виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута;з дня визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури повідомляє працівників банкрута про звільнення та здійснює йоговідповідно до законодавства України про працю...».
Згідно з частиною сьомою ст. 111 Цивільного кодексу України 16 січня 1 З року № 435-IV, зі змінами та доповненнями, для проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості, зокрема, із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує своєчасне надання, органам ДПС документів юридичної особи (її філій, представництв), у тому числі - первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку.
На підставі акту від 03.05.2023 № 11956/20-40-07-07-05/34389307 винесено податкові повідомлення - рішення від 24.05.2023:
1.№00133110707 за формою Р на суму грошового зобов`язання за плитковими зобов`язаннями на суму 13 588 128,00 гри. та за штрафними
(фінансовими) санкціями (штрафами) 3 397 032,00 грн.;
2.№00133150707 за формою В4 на суму завищення від`ємного значення, де зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду 214 934,00 грн.;
3.№00133130707 за формою ПС на суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) 1 020,00 грн.;
4.№00133060707 за формою ПС на суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) 4 760,00 грн.;
5.№00133140707 за формою Р на суму грошового зобов`язання за податковими зобов`язаннями на суму 2 580,00 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 645,00 грн.;
6.№00133120707 за формою ПН на суму штрафних (фінансових) санкцій
(штрафу) 122 402,00 грн.;
7.№00133100707 за формою ПС на суму штрафних (фінансових) санкцій і штрафу) 680,00 грн.;
8.№00133090707 за формою Р1 на суму зменшення грошового зобов`язання податкового зобов`язання 4 767 567,00 грн. та податкового кредиту 9 871 653,00 грн.
Вищезазначені податкові повідомлення - рішення вручено 24.05.2023 ліквідатору ТОВ «ПРЕІЗ» (код за ЄДРПОУ 34389307) арбітражному керуючому ОСОБА_1.
Вищезазначені податкові повідомлення - рішення є узгоджені, інформація щодо оскарження до Головного управління ДПС у Харківській області не надходила.
В ході проведення перевірки були встановлено порушення п. 44.6 ст. 44, п. 85.2 ст.85 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2755-VI із урахуванням змін та доповнень, не надано до перевірки первинні документи, облікових та інших регістрів, бухгалтерський облік та інші документи з питань обчислення і сплати податків та зборів, що передбачає відповідальність посадових осіб юридичної особи, інших осіб, залучених до припинення юридичної особи відповідно частини 5 ст. 1666 Кодексу України про адміністративні правопорушення №8074-Х від 07.12.1984, зі змінами.
Відповідно до норм частини 1 статті 8 Закону № 996 бухгалтерський облік на підприємстві ведеться безперервно з дня реєстрації підприємства до його ліквідації.
Питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належать до компетенції його власника (власників) або уповноваженого органу (посадової особи) відповідно до законодавства та установчих документів, згідно частини 2 статті 8 Закону № 996
Крім того, відповідно до частини 1 статті 8 Закону № 996, відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством, або власник відповідно до законодавства та установчих документів.
Порядок відновлення платоспроможності боржника - юридичної особи або визнання його банкрутом з метою задоволення вимог кредиторів, а також відновлення платоспроможності фізичної особи встановлено Кодексом України з процедур банкрутства (далі - Кодекс).
Відповідно до частини 2 статті 10 Кодексу, арбітражний керуючий з моменту постановленім ухвали (постанови) про призначення його керуючим санацією або ліквідатором до моменту припинення здійснення ним повноважень прирівнюється до службової особи підприємства-боржника.
Так, частиною 1 статті 60 Кодексу, передбачено, що у постанові про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури господарський суд призначає ліквідатора банкрута з урахуванням вимог, установлених цим Кодексом, з числа арбітражних керуючих, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих України.
Ліквідатор виконує свої повноваження до завершення ліквідаційної процедури в порядку, встановленому цим Кодексом, відповідно до частини 2 статті 60 Кодексу.
Також, частиною 1 статті 61 Кодексу, передбачено, що ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження: приймає у своє відання майно боржника, забезпечує його збереження; виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута; проводить інвентаризацію та визначає початкову вартість майна банкрута; аналізує фінансовий стан банкрута; виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута, тощо.
Відповідно до підпункту 20.1.41 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 ПКУ, мають право складати стосовно платників податків - фізичних осіб та посадових осіб платників податків - юридичних осіб протоколи про адміністративні правопорушення та виносити постанови у справах про адміністративні правопорушення у порядку, встановленому законом.
Контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 пункту 41.1 статті 41ПКУ), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.
Відповідно до п. 44.1 ст. 44 Кодексу зазначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Згідно п.44.3. ст.44 Кодексу - платники податків зобов`язані забезпечити зберігання документів та інформації, визначених пунктом 44.1 цієї статті, а також документів, пов`язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом визначених законодавством строків.
У разі ліквідації платника податків документи, визначені пунктом 44.1 цієї статті, за період діяльності платника податків не менш як 1825 днів (2555 днів - для документів та інформації, необхідних для здійснення податкового контролю відповідно до статей 39 та 39 2 цього Кодексу), що передували даті ліквідації платника податків, у встановленому законодавством порядку передаються до архіву.
Відповідно до п. 44.5 ст. 44 Кодексу зазначено у разі втрати, пошкодження або дострокового знищення документів, зазначених в пунктах 44.1 і 44.3 цієї статті, платник податків зобов`язаний у п`ятиденний строк з дня такої події письмово повідомити (із наданням оформлених відповідно до законодавства документів, підтверджуючих настання події, що призвела до такої втрати, пошкодження або дострокового знищення документів) контролюючий орган за місцем обліку в порядку, встановленому цим Кодексом для подання податкової звітності, та контролюючий орган, яким було здійснено митне оформлення відповідної митної декларації, надано авторизацію відповідно до Митного кодексу України або дозвіл на застосування спеціальних (у тому числі транзитних) спрощень.
Відповідно до п. 44.6 ст. 44 Кодексу зазначено, що у разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в пункті 86.7 статті 86 цього Кодексу платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.
Відповідно до п. 85.2 ст. 85 Кодексу визначено, що платник податків зобов`язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов`язані з предметом перевірки. Такий обов`язок виникає у платника податків після початку перевірки.
Правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні визначені Законом України від 16.07.1999 № 996-ХІУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі - Закон № 996).
Відповідно до норм частини 1 статті 8 Закону № 996 бухгалтерський облік на підприємстві ведеться безперервно з дня реєстрації підприємства до його ліквідації.
Питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належать до компетенції його власника (власників) або уповноваженого органу (посадової особи) відповідно до законодавства та установчих документів, згідно частини 2 статті 8 Закону № 996.
Крім того, відповідно до частини 1 статті 8 Закону № 996, відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством, або власник відповідно до законодавства та установчих документів.
Таким чином, підприємством порушено п. 44.1, п. 44.3, п.44.6, ст. 44, п.85.2 ст.85 Кодексу, п. 2 ст. 3, п. 1 п. 2 ст. 9 Закону України від 16.07.99 №996-ХІV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (зі змінами та доповненнями).
Згідно з частиною сьомою ст. 111 ЦКУ зі змінами та доповненнями, для проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості, зокрема, із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує своєчасне надання, органам ДПС документів юридичної особи (її філій, представництв), у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку.
Частина 7 ст.111 ЦКУ має імперативний характер, тому незалежно від здійснення публікації оголошення про ліквідацію боржника та звернення (або не звернення) відповідних контролюючих органів з вимогами до боржника у межах встановленого в публікації строку перевірка фінансово господарської діяльності підприємства, що ліквідується, є обов`язковою складовою ліквідаційної процедури, тому обов`язок ліквідатора надати всі необхідні для проведення такої перевірки документи є безумовним (висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 16.08.2018 у справі №915/1490/16).
Крім того, стаття 12 Кодексу України з процедур банкрутства регламентує права та обов`язки арбітражного керуючого, а саме, що арбітражний керуючий користується усіма правами розпорядника майна, керуючого санацією, керуючого реструктуризацією, керуючого реалізацією, ліквідатора відповідно до законодавства, у тому числі має право:
1) звертатися до суду у випадках, передбачених цим Кодексом;
2) скликати збори і комітет кредиторів та брати в них участь з правом дорадчого голосу;
2-1) проводити збори і засідання комітету кредиторів у разі їх бездіяльності або за їхнім дорученням;
3) отримувати винагороду в розмірі та порядку, передбачених цим Кодексом;
4) залучати для забезпечення виконання своїх повноважень на договірних засадах інших осіб та спеціалізовані організації з оплатою їхньої діяльності за рахунок боржника, якщо інше не встановлено цим Кодексом чи угодою з кредиторами;
5) звертатися із запитами арбітражного керуючого, у тому числі щодо отримання копій документів, до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, підприємств, установ, у тому числі банків, небанківських надавачів платіжних послуг, емітентів електронних грошей, депозитарних установ та інших професійних учасників ринків капіталу, організацій, громадських об`єднань, а також до фізичних осіб;
5-1) отримувати від банків, небанківських надавачів платіжних послуг, емітентів електронних грошей, депозитарних установ та інших професійних учасників ринків капіталу інформацію про наявність рахунків та/або залишок коштів на рахунках боржника (у тому числі на рахунках у цінних паперах) / електронних гаманцях, рух коштів та операції на рахунках боржника (у тому числі на рахунках у цінних паперах) / електронних гаманцях, а також інформацію про договори боржника про зберігання цінностей або надання боржнику в майновий найм (оренду) індивідуального банківського сейфа;
6) отримувати інформацію з державних реєстрів;
7) подавати до господарського суду заяву про дострокове припинення своїх повноважень;
8) здійснювати інші повноваження, передбачені цим Кодексом.
Арбітражний керуючий зобов`язаний:
1) неухильно дотримуватися вимог законодавства;
2) здійснювати заходи щодо захисту майна боржника;
3) проводити аналіз фінансово-господарського стану, інвестиційної та іншої діяльності боржника та становища на ринках боржника та подавати результати такого аналізу до господарського суду разом з документами, що підтверджують відповідну інформацію;
4) подавати відомості, документи та інформацію щодо діяльності арбітражного керуючого у порядку, встановленому законодавством;
5) подавати відомості (інформацію) про фінансовий стан боржників, стосовно яких відкрито провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), та про хід провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) до Єдиного реєстру боржників, відносно яких відкрито провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), до закритої частини якого забезпечується доступ конкурсних і забезпечених кредиторів, інвесторів, а також поточних кредиторів (з моменту прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури або процедури погашення боргів боржника), та забезпечувати оновлення такої інформації в порядку та строки, визначені державним органом з питань банкрутства. До інформації про фінансовий стан боржника та хід провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) належить інформація про:
значні правочини чи правочини із заінтересованістю, укладені боржником або від його імені (найменування сторін, суть зобов`язань, вартість майна, що передається за правочином, строк виконання зобов`язань);
інвентаризацію майна боржника (дати початку та закінчення інвентаризації);
дебіторів боржника, розмір заборгованості яких перевищує 5 відсотків сукупних вимог конкурсних кредиторів (зазначається найменування або ім`я, місцезнаходження або місце проживання, ідентифікаційний код юридичної особи або реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності) та розмір заборгованості);
обтяження майна боржника (об`єкт обтяження, вид обтяження, орган або особа, в інтересах якої накладено обтяження, підстави накладення обтяження);
реєстр вимог кредиторів;
строки виконання плану санації (для керуючого санацією) або плану реструктуризації (для керуючого реструктуризацією);
аналіз фінансово-господарської діяльності боржника;
дату, час і місце проведення зборів кредиторів та комітету кредиторів (зазначається не пізніше ніж за три робочі дні до дня проведення таких зборів);
тексти рішень зборів та комітету кредиторів (вносяться протягом трьох робочих днів з дня прийняття відповідного рішення);
текст затвердженого судом плану санації або плану реструктуризації (вноситься протягом трьох робочих днів з дня затвердження плану судом);
декларацію про майновий стан боржника - фізичної особи;
6) створювати умови для проведення перевірки додержання арбітражним керуючим вимог законодавства;
7) здійснювати заходи щодо забезпечення охорони державної таємниці відповідно до встановлених законодавством вимог;
9) вживати заходів до недопущення будь-якої можливості виникнення реального чи потенційного конфлікту інтересів та невідкладно повідомляти суду про наявність такого конфлікту інтересів;
10) надсилати до правоохоронних органів, органів, спеціально уповноважених у сфері протидії корупції, та Служби безпеки України повідомлення про факти порушення законодавства, виявлені в діяльності працівників підприємств та організацій, що містять ознаки дії (бездіяльності), переслідуваної у кримінальному чи адміністративному порядку;
11) виконувати інші повноваження, передбачені законодавством.
Під час реалізації своїх прав та обов`язків арбітражний керуючий зобов`язаний діяти добросовісно, розсудливо та з метою, з якою ці права та обов`язки надано (покладено).
Тобто, ліквідатор ухилився від виконання обов`язку, передбаченого нормами цивільного законодавства, щодо самостійного надання до контролюючого органу для проведення перевірки документів юридичної особи, у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку, а також в межах своєї компетенції не повідомив правоохоронні органи, щодо фактів порушень діючого законодавства, виявлені в діяльності працівників підприємств та організацій, що містять ознаки дії (бездіяльності), переслідуваної у кримінальному чи адміністративному порядку.
Таким чином, вищенаведені обставини, вказують на вчинення протиправних дій/бездіяльності, спрямованих на перешкоджання законній діяльності органу державної податкової служби.
Відповідно до Протоколу від 24.05.2023 №603/20-40-07-30 «за результатами проведеної документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ ПРЕІЗ» встановлено, що посадова особа: ОСОБА_1 вчинив правопорушення...» та заначено посаду арбітражний керуючий, призначений ліквідатором.
Відповідно до Наказу Міністерства фінансів України "Про затвердження Інструкції з оформлення податковими органами матеріалів про адміністративні правопорушення.
Посадові особи податкових органів при виявленні адміністративного правопорушення складають протокол про адміністративне правопорушення (далі - Протокол) на бланку, за формою згідно з додатком 1 до цієї Інструкції.
Протокол від 24.05.2023 №603/20-40-07-30 був складений згідно форми затвердженої Наказом Міністерства фінансів України.
Перевірка ТОВ «ПРЕІЗ» проводилась з 20.04.2023 по 26.04.2023 (п. п.82.2. ст. 82 ПК)
Оформлення матеріалів перевірки з 27.04.2023-03.05.2023 (п.86.3 сг. 86 ПК)
Акти ненадання документів від 24.04.2023, 25.04.2023 були оформлені в рамках 5 робочих днів (тривалість перевірки п.82.2. ст. 82 ПК) відповідно до п.85.6. ст. 85 ПК.
Акт перевірки складено 03.05.2023 № 11956/20-40-07-07-05/34389307.
Листом від 22.05.2023 №27477/6/20-40-07-07-11 ліквідатора ТОВ «ПРЕІЗ» (код за ЄДРПОУ 34389307) арбітражного керуючого ОСОБА_1 запрошено на складання та підписання протоколу про адміністративне правопорушення.
У відповідності до вимог ст.234-2 КУпАП податкові органи розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов`язані з порушенням порядку приймання готівки для подальшого її переказу (стаття 163-13), порушенням порядку проведення готівкових розрахунків та розрахунків з використанням електронних платіжних засобів за товари (послуги) (стаття 163-15), ухиленням від подання декларації про доходи (стаття 164-1), порушенням законодавства про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (стаття 165-1), порушенням порядку припинення юридичної особи (частини третя - шоста статті 166-6), перешкоджанням уповноваженим особам податкових органів у проведенні перевірок (стаття 188-23). Від імені податкових органів розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники податкових органів та їх заступники, уповноважені ними посадові (службові) особи.
Статтею 166-6 ч.5 КУпАП передбачено відповідальність за неподання, несвоєчасне подання або подання не в повному обсязі на вимогу податкових органів або Пенсійного фонду України для проведення позапланових перевірок первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, податкової звітності та інших документів, що пов`язані з обчисленням і сплатою податків і зборів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, інших сум, що пов`язані із такими зобов`язаннями, дотриманням вимог іншого законодавства, контроль за яким покладено на зазначені органи та фонди, несвоєчасне, неповне або з порушенням встановленого порядку проведення на вимогу податкового органу інвентаризації основних фондів, товарно-матеріальних цінностей та коштів під час припинення юридичної особи.
Згідно п.12 розділу ІІ Інструкції 566 зазначено, що у разі неможливості складання Протоколу за місцем вчинення адміністративного правопорушення Протокол складається в податковому органі. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, запрошується до податкового органу для складання та підписання Протоколу. У запрошенні зазначаються дата, час та місце складання Протоколу. Запрошення вважається належним чином врученим, якщо воно надіслано за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручено особисто такій особі.
Згідно п.п. 14.1.1371 п.14.1. ст.14 Кодексу вказано, що уповноважена особа контролюючого органу - посадова (службова) особа контролюючого органу, уповноважена керівником такого органу на виконання певних його функцій в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Згідно п.12 Положення про Головне управління ДПС у Харківській області, затвердженого Наказом ДПС України від 12.11.2020 №643 ГУ ДПС відповідно до покладених на нього завдань складає стосовно платників податків - фізичних осіб та посадових осіб платників податків - юридичних осіб протоколи про адміністративні правопорушення та виносить постанови у справах про адміністративні правопорушення у випадках, та порядку, визначених законом.
Відповідно до п.6. розділу 3 Посадової інструкції державного службовця встановлено основні посадові обов`язки: забезпечення складання протоколів про адміністративні правопорушення стосовно посадових осіб платників податків - юридичних осіб, платників податків - фізичних осіб у випадках, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення за результатом документальних перевірок, винесенням постанов у межах компетенції.
Згідно п.342.7. ст.342 Кодексу посадовим особам і працівникам контролюючих органів видається службове посвідчення, зразок якого затверджує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
За результатами перевірки ТОВ «ПРЕІЗ» (код за ЄДРПОУ 34389307), акт від 03.05.2023 №11956/20-40-07-07-05/34389307, складено протокол про адміністративне правопорушення від 24.05.2023 №603/20-40-07-30 за частиною 5 ст. 166-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення ліквідатором (арбітражним керуючим) ОСОБА_1.
Пунктом 8 розділу II Інструкції 566, встановлено, що при складанні Протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз`яснюються її права й обов`язки, передбачені статтями 55, 56, 59, 63 Конституції України та статтею 268 КУпАП, повідомляється, що справу про адміністративне правопорушення буде розглянуто у строки, визначені статтею 277 КУпАП, про що робиться відмітка у Протоколі.
Відповідно до Протоколу про адміністративне правопорушення від 24.05.2023 №603/20-40-07-30 особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз`яснено її права, передбачені статтею 63 Конституції України та статтею 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, надавати докази, заявляти клопотання, при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження, оскаржити постанову у справі.
Про ознайомлення із Протоколом особа, щодо якої він складений, ставить у протоколі свій підпис. У разі відмови поставити підпис про це робиться відповідний запис у протоколі, який засвідчується підписом посадової особи податкового органу.
Другий примірник протоколу про адміністративне правопорушення від 24.05.2023 №603/20-40-07-30 отримано ОСОБА_1 24.05.2023 року.
Згідно ст. 38. КУпАП встановлено строки накладення адміністративного стягнення КУПАП. Так, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через два місяці з дня його виявлення, за винятком випадків, коли справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу підвідомчі суду (судді).
Статтею 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно ст.86 Кодексу акт перевірки - документ, який складається у передбачених цим Кодексом випадках, підтверджує факт проведення перевірки та відображає її результати.
Актом про результати документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «ПРЕІЗ» (код за ЄДРПОУ 34389307), акт від 03.05.2023 №11956/20-40-07-07-05/34389307 встановлено порушення п. 44.6 ст. 44, п. 85.2 ст.85 Кодексу, а саме не надано до перевірки первинні документи, облікових та інших регістрів, бухгалтерський облік та інші документи з питань обчислення і сплати податків та зборів.
Таким чином основним доказом є акт перевірки. При складанні протоколу про адміністративне правопорушення від 24.05.2023 № 603/20-40-07-07-30 повністю дотримано терміни його складання, а саме не пізніш як через два місяці з дня його виявлення (факт виявлення порушень встановлено актом про результати документальної позапланової виїзної перевірки.
При цьому, платник податків зобов`язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов`язані з предметом перевірки (п. 85.2 ст. 85 ПК України).
Платники податків зобов`язані не перешкоджати законній діяльності посадовій особі контролюючого органу під час виконання нею службових обов`язків та виконувати законні вимоги такої посадової особи (п.п. 16.1.9 п. 16.1 ст. 16 ПК України) та неухильно дотримуватися вимог законодавства (ч.2. ст.12 КУзПБ).
Згідно з частиною сьомою ст. 111 ЦКУ, для проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості, зокрема, із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує своєчасне надання, органам ДПС документів юридичної особи (її філій, представництв), у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку.
Тобто, платник податків ухилився також і від виконання обов`язку, передбаченого нормами цивільного законодавства, щодо самостійного надання до контролюючого органу для проведення перевірки документів юридичної особи, у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку.
Таким чином, вищенаведені обставини, вказують на вчинення протиправних дій/бездіяльності, спрямованих на перешкоджання законній діяльності органу державної податкової служби.
У ст. 285 КУпАП зазначено, що постанова оголошується негайно після закінчення розгляду справи. Копія постанови протягом трьох днів вручається або висилається особі, щодо якої її винесено.
Копія постанови вручається під розписку. У разі якщо копія постанови висилається, про це робиться відповідна відмітка у справі.
Постанова №693/20-40-07-30 від 07.06.2023 року про накладання адміністративного стягнення складена, згідно ст. 285 КУпАП.
Таким чином, з урахуванням вищевказаних норм та обставин, винесена Постанова №693/20-40-07-30 від 07.06.2023 року про накладання адміністративного стягнення є такою, що відповідає вимогам діючого законодавства.
Згідно з ч. 2ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
З матеріалів справи вбачається, що позивач заперечував і наразі заперечує проти вчинення ним правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 166-6 КУпАП. Зазначені твердження позивача відповідачем спростовані.
Порядок розгляду справи про адміністративні правопорушення визначений главою 22 КУпАП.
Згідно до ст. 254 КУпАП, про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частина 1 ст. 9 КУпАП, визначає поняття адміністративного правопорушення, яким визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з ч. 2ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, враховуючи, що відповідачем, який є суб`єктом владних повноважень, надано суду належні та допустимі докази, які підтверджують факт скоєння позивачем адміністративного правопорушення та спростовували викладене позивачем, приймаючи до уваги приписи ч. 2 ст. 77 КАС України, суд вважає, що постанова №693/20-40-07-30 про накладення адміністративного стягнення від 07.06.2023 року винесена відповідачем у відповідності норм КУпАП, а тому не підлягає скасуванню.
Особливості провадження судами у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності передбачені ст. 286 КАС України. Так, ч. 3 цієї статті визначено, що за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб`єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 73-77, 90, 205, 241-246, 255, 268, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов арбітражного керуючого ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Харківській області про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення - залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Другого апеляційного адміністративного суду через Червонозаводський районний суд м. Харкова протягом десяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи, що розглядається на офіційному порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки http://cz.hr.court.gov.ua
Суддя: С.В. Клімова
Суд | Червонозаводський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 18.04.2024 |
Оприлюднено | 21.05.2024 |
Номер документу | 119108872 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи щодо забезпечення громадського порядку та безпеки, національної безпеки та оборони України, зокрема щодо дорожнього руху, транспорту та перевезення пасажирів, з них дорожнього руху |
Адміністративне
Червонозаводський районний суд м.Харкова
Клімова С. В.