Рішення
від 16.05.2024 по справі 723/1269/24
СТОРОЖИНЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 723/1269/24

Провадження № 2/723/1924/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

16 травня 2024 року м.Сторожинець

Сторожинецький районний суд

Чернівецької області, в складі:

головуючого судді Бужори В.Т.,

при секретарі Чікал І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сторожинець в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом керівника Чернівецької окружної прокуратури, що діє в інтересах держави в особі Національної служби здоров`я Україна, до ОСОБА_1 , третя особа Обласне комунальне некомерційне підприємство «Чернівецька лікарня швидкої медичної допомоги», про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілих внаслідок вчинення кримінального правопорушення,-

встановив:

До Сторожинецького районного суду Чернівецької області надійшов позов керівника Чернівецької окружної прокуратури в інтересах держави в особі: Національної служби здоров`я України до ОСОБА_1 , третя особа: Обласне комунальне некомерційне підприємство «Чернівецька лікарня швидкої медичної допомоги», про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого внаслідок кримінального правопорушення.

Позовні вимоги обґрунтовані, тим що ухвалою Сторожинецького районного суду Чернівецької області від 27.02.2023 року громадянина ОСОБА_1 на підставі ст.46 КК України звільнено від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст.286 ч.1 КК України у зв`язку з примиренням винної особи з потерпілою.

Згідно інформації ОКНП «Чернівецька лікарня швидкої медичної допомоги» за № 6508 від 29 грудня 2023 року громадянин ОСОБА_2 , перебував на стаціонарному лікуванні в травматологічному відділенні для дітей ОКНП «Чернівецька лікарня швидкої медичної допомоги» з 07.09.2022 по 21.09.2022 року. Загальна вартість лікування ОСОБА_2 становить 12 440,68. Джерелом фінансування на лікування ОСОБА_2 , є Національна служба здоров`я України.

Фінансування ОКНП «Чернівецька лікарня швидкої медичної допомоги» проводиться за рахунок коштів Національної служби здоров`я України та окремо за рахунок коштів місцевого бюджету в частині оплати комунальних послуг.

За таких обставин, позивач просить стягнути з відповідача 12 440,68 грн. витрат на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення.

Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином.

Прокурор позовні вимоги підтримала та просила їх задовільнити.

Третя особа Обласне комунальне некомерційне підприємство «Чернівецька лікарня швидкої медичної допомоги» в судове засідання свого представника не направила, про дату, час та місце судового засідання повідомлялись судом належним чином.

Відповідно до ч. 2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Згідно з ч. 1 ст. 223 ЦПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Суд, вивчивши позовну заяву, дослідивши матеріали справи, вивчивши нормативно-правові акти, які регулюють спірні правовідносини, проаналізувавши і оцінивши докази в їх сукупності вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ухвалою Сторожинецького районного суду Чернівецької області від 27.02.2024 року громадянина ОСОБА_1 на підставі ст.46 КК України звільнено від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст.286 ч.1 КК України у зв`язку з примиренням винної особи з потерпілою.

Судовим розглядом встановлено, що громадянин ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 близько 22 годин 00 хвилин, в АДРЕСА_1 , керуючи навантажувачем з вилковим захватом марки «Лінде Н25Д», який не обладнаний для перевезення пасажирів, здійснював маневри заднього ходу, в той час , як потерпілий ОСОБА_4 перебував на вказаному транспортному засобі ( в місці не обладнаному та не передбаченому для перевезення пасажирів), не переконався, що це буде безпечним і не створить небезпеки, проявив цим злочинну самовпевненість, тобто, передбачаючи настання суспільно-небезпечних наслідків, легковажно розрахував на їх відвернення, проявивши неуважність та самовпевненість у своїх діях, діючи в порушення та невиконання пунктів 1.5 та 21.1 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України за № 1306 від 10.10.2001 р., вніслідок чого відбулось падіння потерпілого ОСОБА_4 , з подальшим наїздом на нього, в результаті чого останній отримав тілесні ушкодження у вигляді переломів: дистального відділу великогомілкової кістки з переломом малогомілкової кістки; медіальної кісточки правої гомілки; шийки 5 плюсневої кістки правої кисті зі зміщенням; гемартроз лівого колінного суглобу; осаднення нижніх кінцівок, які відповідно до висновку судово-медичного експерта № 105-Е-мд від 21.11.2022 р. відносяться до тілесних ушкоджень середнього ступеня тяжкості, як такі що спричинили тривалий розлад здоров`я.

Дорожньо-транспортну пригоду водій ОСОБА_1 скоїв в результаті порушення та невиконання вимог п.п. 1.5, 21.1, встановлених «Правилами дорожнього руху», затверджених постановою Кабінету міністрів України за № 1306 від 10.10.2001 та ведених в дію з 01.01.2002.: п.1.5 дії або бездіяльність учасників дорожнього руху та інших осіб не повинні створювати небезпеку чи перешкоду для руху, загрожувати життю або здоров`ю громадян, завдавати матеріальних збитків; п.21.1 дозволяється перевозити пасажирів у транспортному засобі, обладнаному місцями для сидіння в кількості, що передбачена технічною характеристикою так, щоб вони не заважали водієві керувати транспортним засобом і не обмежували оглядовість, відповідно до правил перевезення.

Згідно інформації ОКНП «Чернівецька лікарня швидкої медичної допомоги» за № 6508 від 29 грудня 2023 року громадянин ОСОБА_2 , перебував на стаціонарному лікуванні в травматологічному відділенні для дітей ОКНП «Чернівецька лікарня швидкої медичної допомоги» з 07.09.2022 по 21.09.2022 року. Загальна вартість лікування ОСОБА_2 становить 12 440,68. Джерелом фінансування на лікування ОСОБА_2 , є Національна служба здоров`я України.

Потерпілий ОСОБА_4 ,у відповідності до висновку судово-медичної експертизи № 105-Е-мд від 21.11.2022 р., спричинено тілесні ушкодження у вигляді: у вигляді переломів: дистального відділу великогомілкової кістки з переломом малогомілкової кістки; медіальної кісточки правої гомілки; шийки 5 плюсневої кістки правої кисті зі зміщенням; гемартроз лівого колінного суглобу; осаднення нижніх кінцівок,що призвели до тривалого розладу здоров`я. Загальна сума витрат, понесених медичним закладом за рахунок коштів Національної служби здоров`я України на лікування потерпілої складає 12 440,68 грн.

Фінансування ОКНП «Чернівецька лікарня швидкої медичної допомоги» проводиться за рахунок коштів Національної служби здоров`я України та окремо за рахунок коштів місцевого бюджету в частині оплати комунальних послуг.

Відповідно до ч. 6 ст. 82 ЦПК України вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов`язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.

Статтею 128 КПК України передбачено, що цивільний позов в інтересах держави пред`являється прокурором. Особа, яка не пред`явила цивільного позову в кримінальному провадженні має право пред`явити його в порядку цивільного судочинства.

Згідно із ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до ч. 2 ст. 1191 ЦПК держава, Автономна Республіка Крим, територіальні громади, юридичні особи мають право зворотної вимоги до фізичної особи, винної у вчиненні кримінального правопорушення, у розмірі коштів, витрачених на лікування особи, яка потерпіла від цього кримінального правопорушення.

Частиною 3 статті 1206 ЦК України передбачено, якщо лікування проводилося закладом охорони здоров`я, що є у державній власності, у власності Автономної Республіки Крим або територіальної громади, спільній власності територіальних громад, кошти на відшкодування витрат на лікування зараховуються до відповідного бюджету, за рахунок якого таке лікування фінансувалося. Якщо лікування проводилося закладом охорони здоров`я, який за відповідні надані медичні послуги отримує кошти згідно з договором про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, такі кошти зараховуються до Державного бюджету України.

Відповідно до п. 3 постанови Пленуму Верховного Суду України № 11 від 07.07.1995 «Про відшкодування витрат на стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину та судових витрат» питання про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого вирішується згідно з «Порядком обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 545 від 16 липня 1993.

Відповідно до п. 2 вище вказаного Порядку сума коштів, яка підлягає відшкодуванню, визначається закладом охорони здоров`я, в якому перебував на лікуванні потерпілий, виходячи з кількості ліжко-днів, проведених ним в стаціонарі та вартості витрат на його лікування в день.

Механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою «Реалізація програми державних гарантій медичного обслуговування населення» (КГЖВК 2308060), визначено використання коштів, передбачених у державному бюджеті на реалізацію програми державних гарантій медичного обслуговування населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від за № 1086.

НСЗУ є розпорядником бюджетних коштів нижчого відповідальним виконавцем бюджетної програми.

В той же час, оскільки НСЗУ витратила державні (бюджетні) кошти при наданні медичних послуг - лікування потерпілих, які перебували на стаціонарному лікуванні з вини відповідача - на підставі договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, укладеного між НСЗУ (замовник) та ОКНП «Чернівецька лікарня швидкої медичної допомоги» дані кошти необхідно стягнути ОСОБА_5 та зарахувати до Державного бюджету України.

З інформації, отриманої від управління державної казначейської служби України у Сторожинецькому районі Чернівецької області Головного управління державної казначейської служби України у Чернівецькій області за № 02-09-08/989 від 18.12.2023 вбачається, що кошти, витрачені на стаціонарне лікування осіб, потерпілих від злочинів, зараховуються до загального фонду державного бюджету за кодом класифікації доходів бюджету 24060300 «Інші надходження».

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку про задоволення позову.

Щодо розподілу судових витрат у вигляді судового збору, суд звертає увагу на те, що згідно із вимогами ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Оскільки, згідно з п. 6 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», позивач звільнений від сплати судового збору, то відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір в розмірі 3028 гривень слід стягнути з відповідача в дохід держави.

Керуючись ст.ст. 1191, 1206 ЦК України, ст. 89 Бюджетного кодексу України, ст.ст. 12, 81, 142, 263-265, 273, 354-355 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов керівника Чернівецької окружної прокуратури, що діє в інтересах держави в особі Національної служби здоров`я Україна, до ОСОБА_1 , третя особа Обласне комунальне некомерційне підприємство «Чернівецька лікарня швидкої медичної допомоги», про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого внаслідок вчинення кримінального правопорушення задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь держави в особі Національної служби здоров`я України (код отримувача: 37836095, рахунок UA НОМЕР_2, одержувач: Чернівецький ГУК/Чернівецький район/24060300 «інші надходження») витрати на стаціонарне лікування потерпілих від кримінального правопорушення в сумі 12440 грн 68 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь держави судовий збір у сумі 3028 гривень.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Сторожинецького районного суду: Василь Бужора

СудСторожинецький районний суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення16.05.2024
Оприлюднено21.05.2024
Номер документу119110325
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них фізичній особі, яка потерпіла від кримінального правопорушення

Судовий реєстр по справі —723/1269/24

Рішення від 16.05.2024

Цивільне

Сторожинецький районний суд Чернівецької області

Бужора В. Т.

Ухвала від 10.04.2024

Цивільне

Сторожинецький районний суд Чернівецької області

Бужора В. Т.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні