Рішення
від 17.05.2024 по справі 509/3926/23
ОВІДІОПОЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 509/3926/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 травня 2024 року Овідіопольський райсуд Одеської області у складі:

головуючого судді Кириченко П.Л.

при секретарі Осадченко С.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Овідіополь, Одеської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Селянське (Фермерське) господарство «КОЛОС РОДИНИ», третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору: Чорноморська державна нотаріальна контора Одеської області, про визнання права засновника фермерського господарства,-

ВСТАНОВИВ:

13 липня 2023 року представник позивачів звернувся до Овідіопольського районного суду Одеської області із вищевказаною позовною заявою в якій просив суд, визнати за ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 ), ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_3 ) права засновника Селянського (Фермерського) господарства «КОЛОС РОДИНИ» (код ЄДРПОУ 21030531), зареєстроване Овідіопольською районною радою народних депутатів 22.08.1995 року, номер запису про включення відомостей про юридичну особу до ЄДР 15431200000000945, місцезнаходження: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті матері - ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рух справи

Ухвалою Овідіопольського районного суду від 17 липня 2023 року відкрите провадження у справі та призначено розгляд справи в порядку загального позовного провадження.

Ухвалою Овідіопольського районного суду від 24 листопада 2024 року витребувано у державного нотаріуса Чорноморської міської державної нотаріальної контори Одеської області належним чином засвідчену копію спадкової справи №255/2021 після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2

Ухвалою суду від 17 травня 2024 року підготовче провадження у справі було закрито, справа призначена до судового розгляду по суті.

Представник позивачів в судове засідання не з`явився, згідно заяви просив розглядати справу без його участі, позов підтримав в повному обсязі, просив суд задовольнити вимоги.

Представник відповідача Селянського (Фермерського) господарства «Колос Родини» в судове засідання не з`явився, про розгляд справи був повідомлений належним чином, не повідомив суд про причину неявки в судове засідання.

Представник третьої особи Чорноморської державної нотаріальної контори Одеської області в судове засідання не з`явилася, надала суду витребувану спадкову справу, була належним чином повідомлена про дату та час судового засідання, про причину неявки суду не повідомила, надала на адресу суду клопотання .

Дослідивши матеріали справи та надані сторонами письмові докази, суд приходить до наступного.

Згідно зі ст. 11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ст.12ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.

Відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

У відповідності до ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, не заборонених законом.

На підставі ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Статтею 1217ЦК України визначено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно ст.1218ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно ч. 1 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Статтею 31ЗК України передбачено, що землі фермерського господарства можуть складатися із: земельної ділянки, що належить на праві власності фермерському господарству, як юридичній особі; земельних ділянок, що належать громадянам - членам фермерського господарства на праві приватної власності; земельної ділянки, що використовується фермерським господарством на умовах оренди.

Відповідно до частини 1 статті 125ЗК України (в редакції, чинній на час отримання Державного акту на право власності на земельну ділянку у 2006 році) право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.

Згідно із частиною 1 статті 126ЗК України право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.

Відповідно до статті 131ЗК України громадяни та юридичні особи України, а також територіальні громади та держава мають право набувати у власність земельні ділянки на підставі міни, ренти, дарування, успадкування та інших цивільно-правових угод. Укладення таких угод здійснюється відповідно до ЦK України з урахуванням вимог цього Кодексу.

Відповідно до статті 1225 ЦK України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом. У порядку спадкування можуть передаватися також право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), право користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій), право користування чужим майном (сервітут).

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати позивачів ( ОСОБА_4 ), що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 від 20.04.2021 (актовий запис № 313).

Також судом встановлено, що після смерті ОСОБА_4 , відкрилася спадщина у вигляді: земельної ділянки загальною площею 3,50га, розташованої на території Овідіопольської селищної ради Одеського району Одеської області, із цільовим призначення для ведення фермерського господарства, що належала ОСОБА_4 на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ № 910538 від 22.01.2007, кадастровий номер земельної ділянки 5123755100:01:001:0634.

Сім`я ОСОБА_5 заснувала у 1995 році Селянське (Фермерське) господарство «КОЛОС РОДИНИ» (код ЄДРПОУ 21030531, місцезнаходження: АДРЕСА_2 , зареєстровано Овідіопольською районною радою народних депутатів 22.08.1995 року).

Відповідно до витягу з ЄДРЮО, ФОП та ГО від 05.07.2023 головою СФГ «КОЛОС РОДИНИ» є померла мати позивачів ( ОСОБА_4 ), а всі вони є його членами.

У лютому 2023 року позивачі звернулися до Чорноморської державної нотаріальної контори Одеської області з приводу отримання свідоцтва про право на спадщину за законом на частку в складеному капіталі Селянського (Фермерського) господарства «КОЛОС РОДИНИ» (код ЄДРПОУ 21030531) після смерті матері.

Своїм повідомленням від 08.02.2023 за вих. № 115/02-14 державний нотаріус Зенченко О. відмовила мені у видачі свідоцтва, мотивуючи це відсутністю у спадкоємців статутних документів на вказане господарство та посилаючись на ст.1219 ЦК України (права на участь у товариствах не входять до складу спадщини), та порекомендувала мені звернутися до суду.

В подальшому адвокат Лук`ян С.Г. звернувся із адвокатським запитом до відділу ЦНАП Овідіопольської селищної ради, в якому було поставлено питання щодо можливості проведення реєстраційних дій, а саме: щодо виключення з членів СФГ «КОЛОС РОДИНИ» ОСОБА_4 у зв`язку зі смертю, щодо включення до складу учасників (членів) СФГ «КОЛОС РОДИНИ» позивачів, як спадкоємців за законом, щодо переобрання голови СФГ«КОЛОС РОДИНИ» та про внесення змін до статуту та затвердження нової редакції Статуту СФГ«КОЛОС РОДИНИ».

Згідно листа від 06.07.2023 за вих. № 113/01-13 за підписом начальника відділу адвокату було роз`яснено про неможливість проведення зазначених реєстраційних дій, враховуючи відсутність права на майно СФГ «КОЛОС РОДИНИ», як засновників, та порекомендувала звернутися до суду.

З матеріалів спадкової справи № 255/2021, заведеної після смерті ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , вбачається, що з заявою про прийняття спадщини за законом звернулись ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_2 .

Інших спадкоємців за законом та заповітом судом не встановлено.

Статтею 63 Господарського Кодексу України, встановлені види та організаційні форми підприємств в Україні, в тому числі - приватне підприємство, що діє на основі приватної власності громадян чи суб`єкта господарювання (юридичної особи).

У відповідності до ст. 66 Господарського Кодексу України, майно підприємства становлять виробничі і невиробничі фонди, а також інші цінності, вартість яких відображається в самостійному балансі підприємства. Джерелами формування майна підприємства є: грошові та матеріальні внески засновників; доходи, одержані від реалізації продукції, послуг, інших видів господарської діяльності; доходи від цінних паперів; кредити банків та інших кредиторів; капітальні вкладення і дотації з бюджетів; майно, придбане в інших суб`єктів господарювання, організацій та громадян у встановленому законодавством порядку; інші джерела, не заборонені законодавством України. Цілісний майновий комплекс підприємства визнається нерухомістю і може бути об`єктом купівлі-продажу та інших угод, на умовах і в порядку, визначених цим Кодексом та законами, прийнятими відповідно до нього. Держава гарантує захист майнових прав підприємства.

На підставі ст.19Закону України"Профермерське господарство" до складу майна фермерського господарства (складеного капіталу) можуть входити: будівлі, споруди, облаштування, матеріальні цінності, цінні папери, продукція, вироблена господарством в результаті господарської діяльності, одержані доходи, інше майно, набуте на підставах, що не заборонені законом, право користування землею, водою та іншими природними ресурсами, будівлями, спорудами, обладнанням, а також інші майнові права (в тому числі на інтелектуальну власність), грошові кошти, які передаються членами фермерського господарства до його складеного капіталу.

Аналогічні норми містяться і в ст. 191 ЦК України, відповідно до якої, підприємство є єдиним майновим комплексом, що використовується для здійснення підприємницької діяльності. До складу підприємства як єдиного майнового комплексу входять усі види майна, призначені для його діяльності, включаючи земельні ділянки, будівлі, споруди, устаткування, інвентар, сировину, продукцію, права вимоги, борги, а також право на торговельну марку або інше позначення та інші права, якщо інше не встановлено договором або законом. Підприємство як єдиний майновий комплекс є нерухомістю.

У відповідності до ст. 23 Закону України "Про фермерське господарство", зазначено, що успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону.

Пунктом 4 ст.35Закону України"Профермерське господарство" передбачено, що діяльність фермерського господарства припиняється, зокрема, у разі якщо не залишається жодного члена фермерського господарства або спадкоємця, який бажає продовжити діяльність господарства.

Враховуючи наведені норми законодавства, земельна ділянка, яка на даний час належить у повній мірі спадкоємцям, була придбана на законних підставах та використовується виключно за своїм цільовим призначенням для ведення фермерського господарства, тобто мети створення СФГ «КОЛОС РОДИНИ».

В зв`язку з наведеним, суд приходить до висновку, що до позивачів, як до спадкоємців засновника фермерського господарства, які висловили бажання продовжити діяльність господарства, повинні перейти права засновників зазначеного господарства.

Враховуючи викладене, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.

У відповідності до ст. 133 ЦПК України, 1. Судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. 2. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. 3. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати, в тому числі на професійну правничу допомогу.

На підставі ч. 1, п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача.

В той же час, враховуючи відсутність вини відповідача, суд приходить до висновку, що судові витрати повинні бути покладені на позивача.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 4, 6-10, 12, 13, 76-81, 89, 141, 258-259, 263-268, 354 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Селянське (Фермерське) господарство «КОЛОС РОДИНИ», третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору: Чорноморська державна нотаріальна контора Одеської області, про визнання права засновника фермерського господарства - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 ), ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_3 ) права засновника Селянського (Фермерського) господарства «КОЛОС РОДИНИ» (код ЄДРПОУ 21030531), зареєстроване Овідіопольською районною радою народних депутатів 22.08.1995 року, номер запису про включення відомостей про юридичну особу до ЄДР 15431200000000945, місцезнаходження: 67801, Одеська область, Овідіопольський район, смт. Овідіополь, вул. Карла Маркса, 129, в порядку спадкування за законом після смерті матері - ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Копію рішення направити сторонам у справі.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до палати по цивільним справам Одеського апеляційного суду на протязі 30 днів з дня його проголошення.

Суддя: Кириченко П.Л.

СудОвідіопольський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення17.05.2024
Оприлюднено21.05.2024
Номер документу119111519
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —509/3926/23

Рішення від 17.05.2024

Цивільне

Овідіопольський районний суд Одеської області

Кириченко П. Л.

Ухвала від 17.05.2024

Цивільне

Овідіопольський районний суд Одеської області

Кириченко П. Л.

Ухвала від 24.11.2023

Цивільне

Овідіопольський районний суд Одеської області

Кириченко П. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні