Рішення
від 19.04.2024 по справі 283/300/24
МАЛИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 283/300/24

Провадження №2/283/283/2024

Р І Ш Е Н Н Я

І м е н е м У к р а ї н и

19 квітня 2024 року м. Малин

Малинський районний суд Житомирської області в складі: головуючої судді Саланди О.М. з секретарем судового засідання Кравець Л.Ю., розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в м. Малині в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Чоповицької ради Житомирської області, про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування,

В С Т А Н О В И В:

26.01.2024 ОСОБА_1 звернулася до Малинського районного суду Житомирської області з позовною заявою про визнання права на земельну частку (пай) із земель на території Владівської сільської ради Малинського (нині Коростенського) району Житомирської області в порядку спадкування після смерті батька ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , в обґрунтування якого зазначила наступне.

ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Скурати Малинського району Житомирської області помер батько позивачки ОСОБА_3 . Після його смерті залишилась спадщина, до складу якої входить земельна ділянка площею 2,9279 га, що розташована на території Владівської сільської ради Малинського району Житомирської області (до адміністративної реформи). На день своєї смерті ОСОБА_3 проживав та був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . Крім нього в будинку проживала та була зареєстрована його дочка - ОСОБА_1 . Відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Для отримання свідоцтва про право на спадщину після смерті батька позивачка звернулася до Малинської державної нотаріальної контори. Постановою № 02-31/933 від 27.12.2023р. позивачці було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку, оскільки відсутній оригінал правовстановлюючого документу на спадкове майно. Про втрату оригіналу державного акту на право власності на земельну ділянку будо оголошено в місцевому засобі масової інформації.

Просить суд визнати за нею право власності на земельну ділянку площею 2,9279 га, кадастровий номер 1823481800:06:000:0015, вартістю 102031,23 грн, розташованої на території Малинської міської ради Коростенського району Житомирської області (до адміністративної реформи Владівської сільської ради Малинського району Житомирської області), після смерті батька, ОСОБА_3 , який помер в с. Скурати Малинського району Житомирської області ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Позивач в судове засідання не з`явилася, в матеріалах справи міститься заява, в якій просила проводити розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити.

Представник Чоповицької селищної ради Житомирської області в судове засідання не з`явився, 05.02.2024 до суду надійшла заява, згідно з якою представник просив проводити розгляд справи без його участі, не заперечив проти задоволення позовних вимог позивачки.

Суд розглянув справу за відсутності учасників справи, які належним чином повідомлені про день і час слухання справи, що відповідає положенням ст. ст. 128, 223 ЦПК України.

Відповідно до ч. 2 ст.247ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу не здійснюється.

Відповідно до ч.3 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Вивчивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку про можливість ухвалити рішення на підставі наявних у справі доказів та вважає позовну заяву такою, що підлягає задоволенню.

Встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Скурати Малинського району Житомирської області у віці 73 років помер батько позивачки ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , актовий запис про смерть № 18 (а.с.7).

Наявність земельної ділянки підтверджується копією державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯБ № 847059 від 31.05.2006 року (а.с.8).

Згідно зі свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 ОСОБА_4 народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 , а її батьками є ОСОБА_3 та ОСОБА_5 (а.с.10).

Відповідно до свідоцтва про одруження серії НОМЕР_3 ОСОБА_4 після укладення шлюбу змінила прізвище на ОСОБА_6 (а.с.11).

Згідно довідки Чоповицької селищної ради № 132 від 04.12.2023 року ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 проживав та був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , разом з ним проживала та була зареєстрована його дочка ОСОБА_1 , 1971 року народження (а.с. 12).

Постановою № 02 - 31/933 від 27.12.2023 р. позивачці було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку, оскільки відсутній оригінал правовстановлюючого документу на спадкове майно (а.с.13).

Згідно ч.1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Частиною 3 ст. 10 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, надавши докази відповідно до вимог ЦПК України.

Відповідно до ст. 11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Статтею 392 ЦК України передбачено, що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.

Прийняття спадщини спадкоємцем, який звертається з вимогою про визнання права власності на спадкове майно, має встановлюватись належними доказами: копіями документів із спадкової справи, якщо така справа заводилася нотаріусом, довідками з житлово-експлуатаційних організацій, сільських, селищних рад за місцем проживання спадкодавця.

Відповідно до п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду №7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Згідно ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Статтею 1218 ЦК України передбачено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Частиною 1 ст. 1258 ЦК України передбачено, що спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.

Відповідно до 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Таким чином, матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 є спадкоємцем померлого ОСОБА_3 .

Визнання права на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.

Відповідно до Указу Президента України від 08.08.1995 № 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.

Окрім цього, відповідно до абзацу 4 пункту 24 постанови Пленуму Верховного Суду від 16.04.2004 року №7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» позови громадян, пов`язані з паюванням земель (зокрема, про визнання права на земельну частку (пай), її розмір, незаконність відмови у видачі сертифіката, виділення паю в натурі), можуть бути предметом розгляду судів. Відповідачами в таких справах є КСП, сільськогосподарські кооперативи, районна державна адміністрація, яка затверджувала розмір паю, вирішувала питання про видачу сертифіката, а також виконавчий орган чи орган місцевого самоврядування, що має вирішувати питання про виділення земельної частки (паю) в натурі, тощо.

Статтею 2 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)»визначено, що одним із документів, що посвідчують право на земельну частку (пай) є рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).

Судом встановлено, що позивач є спадкоємцем померлого ОСОБА_3 за законом, а тому позовні вимоги є обґрунтованим та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст. 12,23,76,81,258,265,273,354 ЦПК України,

У Х В А Л И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , в порядку спадкування, після смерті батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , право на земельну ділянку, площею 2,9279 га, га, кадастровий номер 1823481800:06:000:0015, вартістю 102031,23 грн, розташованої на території Малинської міської ради Коростенського району Житомирської області (до адміністративної реформи Владівської сільської ради Малинського району Житомирської області), як за спадкоємцем за законом.

Судові витрати вважати фактично понесеними.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя: О. М. Саланда

СудМалинський районний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення19.04.2024
Оприлюднено21.05.2024
Номер документу119116657
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —283/300/24

Рішення від 19.04.2024

Цивільне

Малинський районний суд Житомирської області

Саланда О. М.

Ухвала від 29.01.2024

Цивільне

Малинський районний суд Житомирської області

Саланда О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні