Березівський районний суд Одеської області
16.05.2024
Справа № 494/904/24
Провадження № 1-кс/494/285/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.05.2024 р м. Березівка
Слідчий суддя Березівського районного суду Одеської області ОСОБА_1 ,
за участю: секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Березівка Одеської областіскаргу Селянського фермерського господарства "Ластівка" на бездіяльність слідчого, стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, -
ВСТАНОВИВ:
14.05.2024року до Березівського районного суду Одеської області надійшла скарга Селянського фермерського господарства "Ластівка" на бездіяльність слідчого, стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Згідно протоколуавтоматичного визначенняслідчого судді,вказана справанадійшла впровадження слідчогосудді ОСОБА_1 .
Ухвалою від 14.05.2024 року відкрито провадження по справі та призначено судове засідання на 16.05.2024 року.
Заявник у своїй скарзі зазначає, що 10.05.2024 року засновником СФГ «Ластівка» ОСОБА_3 подано заяву про вчинення кримінального правопорушення та іншу подію до відділення поліції №1 Березівського РВП ГУВНП в Одеській області, щодо самовільного зайняття земельних ділянок. Так, 10.05.2024 року на території Білчанського старостинського округу, за межами с. Блонське, здійснено самовільне зайняття (рейдерський захват) земельних ділянок, які перебувають в оренді СФГ «Ластівка», з кадастровими номерами №5121880700:01:001:0301, площею 5.0757 гектарів, орендодавець ОСОБА_4 , №5121880700:01:001:0357, площею 5.08 гектарів, орендодавець ОСОБА_5 , №5121880700:01:001:0356, площею 5.08 гектарів, орендодавець ОСОБА_6 . На вказаних земельних ділянках здійснювався посів технікою та під керівництвом працівників ТОВ АФ «Перемога 1 ЛТД». Також, на земельній ділянці з кадастровими номерами №5121880700:01:001:0335, площею 5.36921 гектарів, орендодавець ОСОБА_7 , під час проведення посівних робіт технікою і працівниками СФГ «Ластівка», невідомими громадянином здійснювалось блокування посівної. Заявник вважає, що наявні всі підстави вважати, що стосовно СФГ «Ластівка» вчинено кримінальне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 197-1 КК України. Однак відомості про кримінальне правопорушення до ЄРДР внесені не були, досудове розслідування не розпочато. З огляду на вищевказане заявник просить зобов`язати слідчого внести відомості про кримінальне правопорушення до ЄРДР.
Указом Президента України №64/2022 від 24 лютого 2022 року в Україні введено воєнний стан, який продовжено до 11.08.2024 року.
В судове засідання 16.05.2024 року представник заявника не з`явився, однак у прохальній частині скарги просив провести розгляд скарги без його участі.
Прокурор та слідчий у судове засідання 16.05.2024 року не з`явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, про що свідчать розписки. Воднчас, про причини неявки суду не повідомили та будь-яких заяв чи клопотань до суду не надсилали. .
Згідно ч.3ст. 306 КПК Українивідсутність дізнавача, слідчого чи прокурора не є перешкодою для розгляду скарги, а тому розгляд відбувався за їх відсутності за наявними в матеріалах справи доказами.
За відсутності учасників кримінального провадження фіксування судового засідання не здійснювалось.
Вивчивши скаргу та долучені до неї матеріали, слідчий суддя дійшов наступного висновку.
У відповідності до п.1 ч.1 ст.303 КПК України на досудовому провадженні можуть бути оскаржені такі рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача або прокурора , а саме: бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, у неповерненні тимчасово вилученого майна згідно з вимогамистатті 169цього Кодексу, а також у нездійсненні інших процесуальних дій, які він зобов`язаний вчинити у визначений цим Кодексом строк, - заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, володільцем тимчасово вилученого майна, іншою особою, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування.
Відповідно до ч. 4 ст. 214 КПК України, Слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов`язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.
Як вбачається з матеріалів справи 10.05.2024 року засновник СФГ «Ластівка» ОСОБА_3 звернувся до ВП №1 Березівського РВП ГУНП в Одеській області із заявою про вчинення кримінального правопорушення.
Згідно ч. 1 ст. 214 КПК України, слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування, а дізнавач - керівником органу дізнання, а в разі відсутності підрозділу дізнання - керівником органу досудового розслідування.
Відповідно до п. 4, 5 ч. 5 ст. 214 КПК України та пункту 1 глави 2 розділу I Положення про порядок ведення ЄРДР, затвердженого наказом Генерального прокурора України № 298 від 30.06.2020 року, до ЄРДР вносяться відомості про короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела, його попередню правову кваліфікацію із зазначенням статті (частин статті) закону України про кримінальну відповідальність.
Незважаючи на те, що ст. 214 КПК України прямо не передбачено проведення перевірки щодо змісту заяви, виходячи з змісту ч. 5 ст. 214 КПК України, зміст таких відомостей має бути підданий оцінці.
Повноваженням щодо оцінки відомостей, наведених у заяві чи повідомленнях потерпілим, чи виявлених з іншого джерела, як таких, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наділені дізнавач, слідчий, прокурор.
Оскільки КПК України надана можливість оскаржити дії дізнавача, слідчого/прокурора, то у слідчого судді виникають повноваження щодо перевірки правильності висновку дізнавача, слідчого/прокурора в результаті такої оцінки.
Вказане відповідає основним положенням цього Кодексу, зокрема п. 18 ст. 3 КПК України (визначення основних термінів Кодексу), відповідно до якого, до повноважень слідчого судді належить здійснення у порядку, передбаченому цим Кодексом, судового контролю з дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні.
Відповідно до висновку, що викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 30 січня 2019 року у справі № 818/1526/18 у межах процедури оскарження бездіяльності слідчого щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР після отримання заяви, слідчий суддя з`ясовує обставини та мотиви, з яких слідчий або прокурор дійшов висновку про відсутність підстав для внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР, чим саме обґрунтоване невнесення відповідних відомостей до ЄРДР, та вирішує питання про наявність або відсутність правових підстав для зобов`язання слідчого або прокурора внести інформацію про кримінальне правопорушення до ЄРДР.
Аналіз змісту положень ст. 214 КПК України свідчить про обов`язковість вчинення дій лише щодо прийняття та реєстрації заяви, як це передбачено у частині четвертій вказаній статті, і відмова у вчиненні таких дій не допускається.
Положення ст. ст.214,303 КПК Українисвідчить про те, що предметом судового контролю слідчого судді є бездіяльність слідчого чи прокурора щодо невнесення відомостей до ЄРДР після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, тобто саме заява чи повідомлення про кримінальне правопорушення є передумовою для внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР та для початку досудового розслідування в кримінальному провадженні та вказана заява чи повідомлення повинна містити достатні дані про наявність ознак кримінально-карного діяння.
Вищий спеціалізовнаий суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ у своєму листі від 12.01.2017 року №9-49/0/4-1 «Узагальнення про практику розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність органів досудового розслідування чи прокурара під час досудового розслідування, роз`яснив, що якщо зі звернення особи вбачається, що вона порушує перед органом досудового розслідування питання про вчинення кримінального правопорушення, ініціюючи здійснення ним дій, визначенихКПК, то навіть за умови, що результати аналізу наведених особою відомостей свідчать про відсутність ознак складу злочину, такі відомості мають бути внесені до ЄРДР з подальшим закриттям кримінального провадження відповідно дост. 284 КПК. Таким чином, з метою належного дотримання процесуальних вимог щодо розгляду скарг на бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, слідчим суддям необхідно зважати на те, що такі вимоги не передбачають здійснення оцінки обґрунтованості заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, а передбачають лише обов`язок уповноважених органів здійснити фіксацію наданих особою відомостей про кримінальне правопорушення, які вона надає усвідомлено для реалізації відповідними органами завдань кримінального провадження.
З огляду на викладене, навіть за умови очевидності відсутності ознак складу злочину, такі відомості підлягають внесенню до ЄРДР з подальшим закриттям кримінального провадження.
Таким чином, законом встановлений чіткий обов`язок внесення слідчим чи прокурором відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР із встановленням обмеженого процесуального строку для його виконання після отримання відповідної заяви чи повідомлення. Підставами вважати заяву чи повідомлення саме про злочин є наявність в таких заявах або повідомленнях об`єктивних даних, які дійсно свідчать про ознаки злочину. Такими даними є фактичне існування доказів , що підтверджують реальність конкретної події. Якщо у заявах чи повідомленнях таких даних не має, то вони не можуть вважатися такими, які мають бути обов`язково внесені до ЄРДР. Викладені в такому повідомленні обставини підлягають перевірці, але така перевірка повинна проводитись вже в рамках відкритого кримінального провадження, внесеного до ЄРДР. Потім, у разі якщо посадова особа дійде висновку, що у викладеній ситуації немає ознак складу кримінального правопорушення, вона може винести постанову про закриття кримінального провадження відповідно до ст. 284 КПК.
Слідчим суддею встановлено, що засновник СФГ «Ластівка» ОСОБА_3 подала заяву 10.05.2024 року про вчинення кримінального правопорушення із відповідними доказами.
Беручи до уваги, що в порушення вимогст. 214 КПК Українидо Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про кримінальне правопорушення не були внесені, прокурор та слідчий будь-яких пояснень з цього приводу не надали та у судове засідання не з`явились, а тому слідчий суддя вважає необхідним задовольнити скаргу та зобов`язати уповноважених осіб внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про кримінальне правопорушення та розпочати досудове розслідування за заявою засновника СФГ «Ластівка» ОСОБА_3 та видати заявнику витяг з внесеннями відомостями до ЄРДР.
Керуючись ст. ст.303,304,309 КПК України, слідчий суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
Скаргу Селянського фермерськогогосподарства "Ластівка"на бездіяльністьслідчого,стосовно невнесеннявідомостей прокримінальне правопорушеннядо Єдиногореєстру досудовихрозслідувань - задовольнити.
Зобов`язати службових осіб відділення поліції №1 Березівського РВП ГУНП в Одеській області внести відомості до ЄРДР на підставі заяви про вчинення кримінального правопорушення засновника СФГ "Ластівка" ОСОБА_3 від 10.05.2024 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали виготовлений та підписаний 20.05.2024 року
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Березівський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 16.05.2024 |
Оприлюднено | 22.05.2024 |
Номер документу | 119125537 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора |
Кримінальне
Березівський районний суд Одеської області
Римар І. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні