Справа № 594/423/24
Провадження №2/594/252/2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 травня 2024 року
Борщівський районний суд Тернопільської області
у складі: головуючого Чир П.В.
з участю секретаря Козій Я.Ю.
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в м.Борщеві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Іване-Пустенської сільської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулася досуду зданим позовом,в якомупросить визначити їй додатковий строк тривалістю два місяці для подання нею до нотаріуса заяви про прийняття спадщини, після смерті сестри ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Строк пропустила з поважних причин, так як не була обізнана з діючим законодавством, маючи на руках правовстановлюючі документи на спадкове майно, помилково вважала, що прийняла спадщину.
28 березня 2024 року ухвалою Борщівського районного суду Тернопільської області відкрито провадження у справі за даним позовом та призначено справу до розгляду у підготовчому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження.
Позивач ОСОБА_1 в зал судового засідання не прибула, у поданій позовній заяві, просить справу слухати у її відсутності.
Представник відповідача Іване-Пустенської сільської ради в зал судового засідання не прибув, подав до суду заяву в якій позов визнав, просить справу слухати у його відсутності.
Відповідно до ч.3 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
З огляду на наведене суд вважає за можливе ухвалити рішення в даній справі в підготовчому засіданні.
Згідно із ч. 4ст. 206 ЦПК Україниу разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Дослідивши письмові докази по справі суд вважає, що позов слід задовольнити виходячи з наступного.
ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Борщеві Тернопільської області померла ОСОБА_2 (свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 від 03.05.2012).
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина і право на спадкування за законом, виникло у позивачки, однак ОСОБА_1 заяв про прийняття спадщини у встановленому законом порядку до органів нотаріату не подала.
ОСОБА_2 належала земельна ділянка площею 0,86 га, кадастровий номер 6120886400:01:001:0016, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Пилипченської сільської ради, що стверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку, серія ТР №004814.
Довідкою Іване-Пустенської сільської ради №86 від 20.03.2024 стверджено, що померлій ОСОБА_2 , на праві приватної власності належала земельна ділянка (пай) площею 0,86 га, яка знаходиться на території Пилипченської сільської ради Борщівського району Тернопільської області. Заповіту померла не складала. Малолітніх, неповнолітніх, обмежено дієздатних, спадкоємців та чоловіка у ОСОБА_2 за даними Пилипченського старостинського округу немає. Чоловік ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно довідки Іване-Пустенської сільської ради №93 від 22.03.2024, ОСОБА_1 здійснювала похорони сестри ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
23 січня 2024 року ОСОБА_1 звернулася до приватного нотаріуса Чортківського районного нотаріального округу, однак їй відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, щодо майна померлої ОСОБА_2 у зв`язку з пропущенням строку прийняття спадщини (відмова приватного нотаріуса Чортківського районного нотаріального округу №27/02-31 від 23.01.2024).
Відповідно до ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Згідно ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Статтею 1270 ЦК України встановлено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
ОСОБА_1 не подала заяву про прийняття спадщини у встановлений шестимісячний строк.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 не була обізнана з діючим законодавством. У неї на руках знаходились правовстановлюючі документи на спадкове майно, а тому вважала, що прийняла спадщину.
Крім того, територіальний орган місцевого самоврядування за місцем знаходження спадкового майна інтересу до майна покійної не виявляє.
Суд вважає, що досліджені в судовому засіданні докази дають підстави вважати, що ОСОБА_1 пропустила строк з поважних причин.
Під час розгляду справи відповідач визнав позов у повному обсязі і таке визнання не суперечить закону й не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, а тому суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову
За таких обставин позивачу слід визначити додатковий строк терміном два місяці для подання заяви про прийняття спадщини.
На підставі ст.ст.1220, 1223, 1269, 1270, 1272 ЦК України та керуючись ст.ст. ст.ст.12, 13, 81, 89, 206, 263, 265 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , жительці с.Пилипче Чортківського району Тернопільської області, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , додатковий строк 2 (два) місяці, з дня набрання рішенням законної сили, для подання заяви до нотаріуса про прийняття спадщини за законом, на майно, що належало ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 в м.Борщеві Борщівського району Тернопільської області.
Судові витрати покласти на сторони в межах, в яких вони їх понесли.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів шляхом подання апеляційної скарги до Тернопільського апеляційного суду з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 20 травня 2024 року.
Головуючий Чир П.В.
Суд | Борщівський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 14.05.2024 |
Оприлюднено | 22.05.2024 |
Номер документу | 119143379 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Борщівський районний суд Тернопільської області
Чир П. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні