Справа № 452/1780/24
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
про повернення позовної заяви
"21" травня 2024 р. м.Самбір
Суддя Самбірського міськрайонного суду Львівської області Кущ Т.М., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Бісковицької сільської ради Самбірського району Львівської області (далі Бісковицька сільрада) про визнання права на завершення процедури приватизації земельної ділянки в порядку спадкування за законом, -
В С Т А Н О В И В :
17травня 2024року ОСОБА_1 звернулась досуду зпозовом доБісковицької сільрадиз вимогоюпро визнанняза неюправа назавершення процедуриприватизації тапроведення державноїреєстрації в Державномуреєстрі речовихправ нанерухоме майно,а самеземельної ділянкиплощею 0,3690гектара зкадастровим номером4625185100:02:000:0330,розташованої замежами селаСусідовичі натериторії Воютицькоїсільської радиСамбірського районуЛьвівської областіта призначеноїдля веденнятоварного сільськогосподарськоговиробництва,в порядкуспадкування зазаконом післясмерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , посилаючись на те, що спадкодавець за життя у 2005 році отримав державний акт на право приватної власності на спірну земельну ділянку, проте не встиг зареєструвати таке право.
Вирішуючи питання про можливість відкриття провадження у справі, приходжу до висновку про необхідність повернення поданої позовної заяви, виходячи з наступного.
Відповідно до частин 1 та 2 ст.2 Цивільного процесуальногокодексу України(далі-ЦПК України), завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданнями цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
Статтею 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно із частиною першоюстатті 1216 Цивільного кодексу України( далі - ЦК України) спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до частини першоїстатті 1218 ЦК Українидо складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Частиною першоюстатті 116 Земельного кодексу України(далі ЗК України) встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають право власності на земельні ділянки із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень.
Захист прав громадян на земельні ділянки здійснюється, в тому числі, шляхом визнання права, як передбачено п.1 ч.3 ст.152 ЗК України.
ЗК Україниу редакції, чинній до 01 січня 2013 року, встановлював, що набуття права власності на земельну ділянку та перехід права власності на земельну ділянку в порядку спадкування має місце за наявності наступних юридичних фактів у їх сукупності: ухвалення рішення компетентного органу про передачу у власність земельної ділянки спадкодавцю чи укладення спадкодавцем правочинів щодо набуття права власності на земельні ділянки; виготовлення технічної документації на земельні ділянки; визначення меж земельної ділянки в натурі; погодження меж земельної ділянки із власниками чи користувачами суміжних земельних ділянок; одержання у встановленому порядку державного акта на землю; державна реєстрація права власності на земельну ділянку. Якщо зазначені вимоги спадкодавцем не дотримано - право власності на конкретні земельні ділянки не виникає та відповідно дост.1216 ЦК Українине переходить до спадкоємців у порядку спадкування, за винятком встановлених випадків, на які поширюється дія пункту 1розділу Х «Перехідні положення» ЗК України.
Якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зіст.125 ЗК України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.
Якщо видача державного акта про право власності на землю здійснюється на підставі рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийнятого органами місцевого самоврядування відповідно доДекрету, до спадкоємців переходить право отримати державний акт про право власності на земельну ділянку. Зазначений порядок встановлений законодавством у разі набуття права власності на земельні ділянки шляхом їх приватизації громадянами (частина третястатті 116 ЗК України).
Відповідний правовий висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 20 березня 2019 року у справі №350/67/15-ц.
Згідно п.6 ч.3 ст.175 ЦПК України, позовна заява повинна містити відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися, в тому числі, якщо законом визначений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору.
Разом з тим, дослідивши матеріали позовної заяви, з огляду на предмет спору та з урахуванням вищевикладеного, позивачем не надано суду доказів щодо вжиття заходів досудового врегулювання спору, а саме письмової відмови органу місцевого самоврядування спадкоємцю у завершенні процедури приватизації, відтак звернення до суду з даною позовною заявою є передчасним.
Відповідно до п.7 ч.4 ст.185 ЦПК України,заява повертається у випадках, коли до заяви не додано доказів вжиття заходів досудового врегулювання спору у випадку, коли такі заходи є обов`язковими згідно із законом.
Таким чином,за відсутностів матеріалахпозовної заявидоказів вжиттязаходів досудовоговрегулювання спору,з урахуваннямобов`язковостітаких заходівзгідно іззаконом, суд вбачає підстави для повернення позовної заяви позивачеві відповідно до положень п.7 ч.4 ст.185 ЦПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст.185 ЦПК України, суддя, -
П О С Т А Н О В И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 до Бісковицької сільської ради Самбірського району Львівської області про визнання права на завершення процедури приватизації земельної ділянки в порядку спадкування за законом, - повернути позивачеві.
Роз`яснити позивачу, що повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню із заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення заяви.
Ухвала, що постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвалу можебути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Львівського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Т.М.Кущ
Суд | Самбірський міськрайонний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 21.05.2024 |
Оприлюднено | 22.05.2024 |
Номер документу | 119153300 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Самбірський міськрайонний суд Львівської області
Кущ Т. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні