Ічнянський районний суд Чернігівської області
Провадження № 2-о/733/28/24
Єдиний унікальний №733/630/24
Рішення
Іменем України
21 травня 2024 року Ічнянський районний суд Чернігівської області
у складі:
головуючого судді Карапиш Т.В.
за участю секретаря Щур О.П.,
заявниці ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ічня цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Ічнянська державна нотаріальна контора про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу, вказуючи на те, що на день смерті ОСОБА_2 , з яким вона мали спільну дитину ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебувала в зареєстрованому шлюбі з 28.08.1976 року, який було розірвано 04.09.2018 року, після чого продовжувала спільно проживати з останнім однією сім`єю в АДРЕСА_1 . Після розірвання шлюбу вони примирилися, вели спільне господарство, мали спільний сімейний бюджет, займалися благоустроєм квартири. Розірвання шлюбу носило формальний характер. Для прийняття спадщини після померлого ОСОБА_2 вона звернулася до державного нотаріуса Ічнянської державної нотаріальної контори, де отримала відмову, в якій їй рекомендовано звернутися до суду для встановлення факту проживання зі спадкодавцем однією сім`єю не менше 5 років до часу відкриття спадщини. У зв`язку з вищевикладеним просить суд встановити факт, що ОСОБА_1 , 1956 року народження та ОСОБА_2 , 1953 року народження, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , проживали однією сім`єю як чоловік та жінка без реєстрації шлюбу в період часу з 2018 року до ІНФОРМАЦІЯ_2.
В судовому засіданні заявниця ОСОБА_1 свою заяву підтримала повністю та просила суд встановити факт її спільного проживання однією сім`єю з ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , як чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу з 2018 року до ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Представник заінтересованої особи Ічнянської державної нотаріальної контори в судове засідання не з`явилася, хоча про час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином.
Свідки ОСОБА_4 та ОСОБА_5 в судовому засіданні підтвердили факт проживання ОСОБА_1 разом із ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , однією сім`єю як чоловіка та жінки починаючи з 1976 року та без реєстрації шлюбу як чоловік та жінка - в період часу з 2018 року до ІНФОРМАЦІЯ_2 в АДРЕСА_1 . Від шлюбу, укладеного 28.08.1976 року, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 мали спільну дитину - сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер 2013 року . За період з 2018 року до ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 та ОСОБА_2 проживали за однією адресою, мали взаємні права та обов`язки, вели спільне господарство, мали спільні кошти та витрати.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши заявницю, свідків, проаналізувавши всі доводи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що заявлені вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Згідно ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Як встановлено в судовому засіданні, ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження останнього (а.с. 14).
Відповідно до копії свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_1 від 28.08.1976 року, 28.08.1976 року між ОСОБА_2 та ОСОБА_6 укладено шлюб (а.с. 9).
Як видно з копії свідоцтва про розірвання шлюбу від 04.09.2018 року серії НОМЕР_2 , шлюб між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 було розірвано 04 вересня 2018 року (а.с. 11).
Згідно копії довідки від 28.02.2024 року № 07.1-15/255, виданої відділом «Центр надання адміністративних послуг» Ічнянської міської ради Прилуцького району Чернігівської області, ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . Разом з ним на день смерті за вищевказаною адресою ніхто не був зареєстрований (а.с. 10).
Відповідно до копії Акту обстеження від 01.03.2024 року, складеного депутатом Ічнянської міської ради Прилуцького району Чернігівської області Колос В.Г. в присутності свідків - ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , було проведено обстеження квартири в АДРЕСА_1 та встановлено, що вищевказане помешкання належить ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Станом на день обстеження в даній квартирі за вищевказаною адресою проживає ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 . ОСОБА_1 проживала з покійним ОСОБА_2 разом за адресою: АДРЕСА_1 та вели спільне господарство, мали спільний бюджет, разом займалися благоустроєм квартири більше 5 років (а.с. 16).
Відповідно до ст. 74 СК України, якщо жінка та чоловік проживають однією сім`єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними. На майно, що є об`єктом спільної сумісної власності жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, поширюються положення глави 8 цього Кодексу.
Тобто, при застосуванні статті 74 СК України слід виходити з того, що указана норма поширюється на випадки, коли чоловік і жінка не перебувають у будь-якому іншому шлюбі та між ними склалися усталені відносини, що притаманні подружжю.
Як видно з копії договору про поділ квартири, що є спільною сумісною власністю від 13.03.2007 року, посвідченого приватним нотаріусом Ічнянського районного нотаріального округу Чернігівської області Варзагер Л.Ф., зареєстрованого в реєстрі за № 498 (а.с. 12), а також копії Витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 13.03.2007 року № 13858671 (а.с. 13), ОСОБА_3 , ОСОБА_1 та ОСОБА_2 проведено поділ квартири за адресою: АДРЕСА_1 та визнано за кожним з них право на 1/3 частину спільної часткової власності на вищевказану квартиру.
Згідно повідомлення державного нотаріуса Ічнянської державної нотаріальної контори Шарої В.В. від 20 лютого 2024 року № 170/02-14, ОСОБА_1 було відмовлено у видачі Свідоцтва про право на спадщину на спадкове майно, яке належало ОСОБА_2 , так як шлюб між останньою та ОСОБА_2 розірвано 04.09.2018 року та для встановлення факту проживання зі спадкодавцем однією сім`єю не менше 5 років до часу відкриття спадщини рекомендовано звернутися до суду (а.с. 15).
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно ч. 2 ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
У пункті 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» роз`яснено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, зокрема якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; встановлення факту не пов`язується із наступним вирішенням спору про право.
Згідно ч. 2, ч. 4 ст. 3 СК України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Виходячи з аналізу вказаної норми СК України, сім`єю є соціальна група, яка складається з людей, які зазвичай перебувають у шлюбі, їхніх дітей (власних або прийомних) та інших осіб, поєднаних родинними зв`язками з подружжям, кровних родичів, і здійснюють свою життєдіяльність на основі спільного економічного, побутового, морально-психологічного укладу, взаємної відповідальності тощо.
Відповідно до частини 1 статті 36 СК України, шлюб є підставою для виникнення прав та обов`язків подружжя.
Отже, проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу є спеціальною (визначеною законом, законною) підставою для виникнення у них деяких прав та обов`язків, зокрема, права спільної сумісної власності на майно.
Згідно роз`яснень Верховного Суду України у листі «Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 01.01.2012 року, доказами, які свідчать про факт проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу можуть бути: свідоцтва про народження дітей, довідки з місця проживання, свідчення свідків, листи ділового та особистого характеру тощо). Також це можуть бути: свідоцтво про смерть одного із "подружжя", свідоцтва про народження дітей, в яких чоловік у добровільному порядку записаний як батько, виписки з господарських домових книг про реєстрацію чи вселення; докази про спільне придбання майна як рухомого, так і нерухомого (чеки, квитанції, свідоцтва про право власності); заяви, анкети, квитанції, заповіти, ділова та особиста переписка, з яких вбачається, що "подружжя" вважали себе чоловіком та дружиною, піклувалися один про одного; довідки житлових організацій, сільських рад про спільне проживання та ведення господарства.
Пунктом 6 рішення Конституційного Суду від 3 червня 1999 року №5-рп/99 установлено, що до членів сім`ї належать особи, які постійно мешкають разом та ведуть спільне господарство. Ними можуть бути не тільки близькі родичі, а й інші особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв`язках. Обов`язковою умовою для визнання їх членами сім`ї є факт спільного проживання, ведення спільного господарства, наявність спільних витрат, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт та ін.
Європейський суд з прав людини, надаючи власне визначення терміну «сімейне життя», вказує на те, що сімейне життя може існувати там, де між особами не існує жодних юридичних зв`язків. Так, у справі «Ельсхольц проти Німеччини» суд визначив, що «поняття сім`ї (за статтею 8 ЄКПЛ) не обмежується стосунками на основі шлюбу і може охоплювати інші «сімейні» de facto зв`язки, коли сторони проживають разом поза шлюбом».
У четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (ст. 1264 ЦК України).
Факт, який просить встановити заявниця, є юридичним, безпосередньо породжує юридичні наслідки та його встановлення необхідно останній для оформлення своїх спадкових прав, який іншим шляхом встановити неможливо.
Враховуючи вищевикладене, показання опитаних у судовому засіданні свідків, прийнявши до уваги здобуті докази на підставі матеріалів справи, суд приходить до висновку про доведеність факту проживання однією сім`єю як жінки та чоловіка без реєстрації шлюбу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , в період часу з 2018 року до ІНФОРМАЦІЯ_2, так як останні спільно проживали, були пов`язані спільним побутом та мали взаємні права та обов`язки.
Керуючись ст. 4, 13, 258-259, 263-265, 293-294, 315, 319, 354 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Встановити факт проживання однією сім`єю як жінки та чоловіка без реєстрації шлюбу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , в період часу з 2018 року до ІНФОРМАЦІЯ_2.
Рішення може бути оскаржено до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заявниця: ОСОБА_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .
Заінтересована особа: Ічнянська державна нотаріальна контора, місце знаходження: м. Ічня, вул. Воскресінська, 17, Прилуцький район, Чернігівська область, ЄДРПОУ 02901606.
Повне рішення складено 21 травня 2024 року.
Суддя Т. В. Карапиш
Суд | Ічнянський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 21.05.2024 |
Оприлюднено | 24.05.2024 |
Номер документу | 119153852 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Ічнянський районний суд Чернігівської області
Карапиш Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні