ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
21.05.2024 Справа № 908/1470/24
м.Запоріжжя Запорізької області
Суддя господарського суду Запорізької області Зінченко Н.Г., розглянувши матеріали позовної заяви вих. № б/н, сформована в системі «Електронний суд» ЄСІТС 15/05.2024, (вх. № 1602/08-07/24 від 165/05.2024)
за позовом Акціонерного товариства Комерційний банк «ПРИВАТБАНК», (юридична адреса: 01001, м. Київ, вул. Грушевського, буд. 1Д; адреса для листування: 4909, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 50)
до відповідача 1 Фермерського господарства «ЛАН-49», (71400, Запорізька область, Великобілозерський район, с. Велика Білозерка, вул. Суворова, буд. 49)
до відповідача 2 ОСОБА_1 , ( АДРЕСА_1 )
про стягнення 351781,73 грн.
УСТАНОВИВ
16.05.2024 через підсистему «Електронний суд» ЄСІТС до господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява вих. № б/н, сформована в системі «Електронний суд» ЄСІТС 15/05.2024, (вх. № 1602/08-07/24 від 165/05.2024) Акціонерного товариства Комерційний банк «ПРИВАТБАНК», м. Київ до Фермерського господарства «ЛАН-49», АДРЕСА_1 і до ОСОБА_1 , с. Велика Білозерка Великобілозерського району Запорізької області про стягнення з відповідачів солідарно 351781,73 грн. заборгованості за кредитним договором № 22143177-КД-1 від 04.11.2021, в тому числі 272179,24 грн. заборгованості за тілом кредиту та 79602,49 грн. заборгованості по процентам за користування кредитом.
Згідно Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16.05.2024 справу № 908/1470/24 за вищевказаною позовною заявою розподілено судді Зінченко Н.Г.
Розглянувши зазначену позовну заяву господарський суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Відповідно до п. 1 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Згідно з п. 2 ст. 174 ГПК України, в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Статтями 162 та 164 ГПК України встановлено вимоги щодо предмета спору, їх обґрунтування та комплектності документів, які повинні додаватися до неї.
Пунктом 2 ч. 3 ст. 162 ГПК України передбачено, що позовна заява повинна містити, зокрема: повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта (для фізичних осіб - громадян України), якщо такі відомості відомі позивачу, вказівку на статус фізичної особи - підприємця (для фізичних осіб - підприємців), відомі номери засобів зв`язку та адресу електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
Згідно з ч. 2 ст. 27 ГПК України для цілей визначення підсудності відповідно до цього Кодексу місцезнаходження юридичної особи та фізичної особи-підприємця визначається згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
З безкоштовного запиту з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань на офіційному сайті Міністерства юстиції України: https://usr.minjust.gov.ua вбачається, що місцем проживання відповідача 2 - ОСОБА_1 , який є кінцевим бенефіціарним власником ФГ «ЛАН-49», є: АДРЕСА_1 .
Такі самі відомості щодо зареєстрованого місця проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , містяться в Єдиному демографічному реєстрі.
В порушення вищезазначених вимог процесуального закону на титульному (першому) аркуші позовної заяви вих. № б/н, сформована в системі «Електронний суд» ЄСІТС 15/05.2024, (вх. № 1602/08-07/24 від 165/05.2024) позивачем не зазначено місце проживання відповідача 2 (вказано лише прізвище, ім`я та по батькові і ідентифікаційний код), що свідчить про недотримання позивачем вимог п. 2 ч. 3 ст. 162 ГПК України при оформленні позовної заяви.
Виконання позивачем вимог процесуального законодавства, які він зобов`язаний вчиняти до подання позову, не може здійснюватися після порушення провадження у справі.
Вищевказане свідчить, що позовну заяву подано без додержання усіх вимог, викладених у статті 162 ГПК України.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують відправлення іншим учасникам справи копії позовної заяви і доданих до неї документів.
Згідно з ч. 1 ст. 172 ГПК України позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов`язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копії та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення.
У відповідності до вимог чинних Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 270 (абз. 27 п. 2, п., п. 11, 19, 61) належним доказом надіслання копії заяви (подання) з доданими до неї документами іншим учасникам справи є оригінал опису вкладення відправленої поштової кореспонденції, в якому перелічені всі документи, які надсилаються одержувачу та який засвідчений підписом працівника відділення поштового зв`язку та відбитком календарного штемпеля цього відділення, а також розрахунковий документ поштової установи, а саме оригінал поштової квитанції (чеку).
До позовної заяви вих. № б/н, сформована в системі «Електронний суд» ЄСІТС 15/05.2024, (вх. № 1602/08-07/24 від 165/05.2024) позивачем взагалі не надано доказів направлення відповідачам копії позовної заяви і доданих до неї документів із посиланням на те, що відповідачі не мають зареєстрованих Електронних кабінетів в підсистемі «Електронний суд» ЄСІТС, відсутність у позивача інформації про електронну пошту відповідачів та перебування відповідачів на тимчасово окупованій території.
З цього приводу суд вважає за необхідне зауважити на наступне.
Суд вважає за необхідне звернути увагу позивача на приписи пункту 7 частини другої статті 42 ГПК України, де встановлено, що учасники справи зобов`язані виконувати інші процесуальні обов`язки, визначені законом або судом.
Процесуальний обов`язок сторони - це належна поведінка сторони в господарському судочинстві, що вимагається та забезпечується процесуальним законом, а також кореспондує суб`єктивному процесуальному праву суду.
Не надсилання копії позовної заяви і доданих до неї документів відповідачам позбавляє їх як учасників судового процесу обізнаності про зміст та підстави позовної зави, що, в свою чергу, позбавляє можливості подати до суду заперечення (відзив) на позов.
Суд звертає увагу, що реєстрація в ЄСІТС або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, не позбавляє права на подання документів до суду в паперовій формі.
Отже учасники справи можуть подавати процесуальні документи до суду через електронний кабінет в ЄСІТС або в паперовій формі.
Оскільки відповідачі у справі не мають електронного кабінету в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, то з метою забезпечення принципів рівності учасників судового процесу та змагальності, позивачу необхідно належним чином виконати вимоги статті 164 ГПК України та надати суду докази надсилання копії позовної заяви і доданих до неї документів відповідачам 1 і 2.
Аналогічний правовий висновок викладено в ухвалі Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 20.02.2024 у справі № 916/2084/23.
Таким чином, позивачем не дотримано вимог процесуального закону щодо надіслання учасникам справи копії позовної заяви та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення.
При цьому суд зазначає наступне.
Згідно із ст. 129 Конституції України однією з засад судочинства є змагальність.
Статтею 13 ГПК України встановлений такий принцип господарського судочинства як змагальність сторін, згідно з яким судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод від 04.11.1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом. (Рішення ЄСПЛ у справі «Надточий проти України» від 15.05.2008)
Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Наразі відповідними Указами Президента України строк, на який на території України введено режим воєнного стану, продовжено до 13.05.2024 включно.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 № 1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України наказом № 309 від 22.12.2022, зареєстрований в у Міністерстві юстиції України 23.12.2022 за № 1668/39004, затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.
Згідно вказаного Переліку з урахуванням наступних змін, внесених відповідними наказами, вся територія Великобілозерської сільської територіальної громади Запорізької області входить до переліку тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України (з 26.02.2022 по теперішній час).
Фермерське господарство «ЛАН-49» і ОСОБА_1 мають місце реєстрації на території, яка відноситься до тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, у АДРЕСА_1.
Враховуючи викладене, у позивача та у господарського суду Запорізької області на теперішній час відсутня можливість відправлення позовних матеріалів та процесуальних документів у справі № 908/1470/24 на адреси відповідачів, що зазначені у позовній заяві.
Проте, в позовних матеріалах міститься посилання на електронну пошту відповідачів 1 і 2 ІНФОРМАЦІЯ_2 (зокрема, в п. А.11 кредитного договору № 22143177-КД-1 від 04.11.2021 і п. А.11 договору поруки № 22143177-ДП-1/1 від 04.11.2021 зазначена відповідачами як засіб офіційного зв`язку з Позичальником та Поручителем). Таким чином, приймаючи до уваги рекомендації Ради суддів України, суд вважає, що позивач не позбавлений можливості направити позовну заяву разом з доданими до неї документами, згідно викладеного у ній переліку, на електронну пошту відповідачів 1 і 2 та подати суду відповідні докази такого направлення.
Вищевказане свідчить, що позовну заяву подано без додержання усіх вимог, викладених у статтях 162 і 164 ГПК України.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку щодо необхідності залишення без руху позовної заяви Акціонерного товариства Комерційний банк «ПРИВАТБАНК», м. Київ до Фермерського господарства «ЛАН-49», АДРЕСА_1 і до ОСОБА_1 , с. Велика Білозерка Великобілозерського району Запорізької області про стягнення з відповідачів солідарно 351781,73 грн. заборгованості за кредитним договором № 22143177-КД-1 від 04.11.2021 та надання позивачу строку для усунення вищевказаних недоліків терміном не пізніше 10 днів з дня отримання даної ухвали, шляхом оформлення позовної заяви відповідно до вимог п. 2 ч. 3 ст. 162, п. 1 ч. 1 ст. 164 ГПК України, а саме: оформити позовну заяву із зазначенням повного найменування відповідача 2 та його адреси згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Єдиного демографічного реєстру; направити позовну заяву разом з доданими до неї документами, згідно викладеного у ній переліку, на електронну пошту відповідачів 1 і 2 та подати суду відповідні докази такого направлення. Всі зазначені докази надати до суду у вказаний вище строк.
Частинами 3 та 4 ст. 174 ГПК України передбачено, що якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
Відповідно до ч. 2 ст. 235 ГПК України, ухвали, постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).
Керуючись ст., ст. 162, 164, 174, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ
1. Позовну заяву вих. № б/н, сформована в системі «Електронний суд» ЄСІТС 15/05.2024, (вх. № 1602/08-07/24 від 165/05.2024) Акціонерного товариства Комерційний банк «ПРИВАТБАНК», м. Київ до Фермерського господарства «ЛАН-49», АДРЕСА_1 і до ОСОБА_1 , с. Велика Білозерка Великобілозерського району Запорізької області про стягнення з відповідачів солідарно 351781,73 грн. заборгованості за кредитним договором № 22143177-КД-1 від 04.11.2021, в тому числі 272179,24 грн. заборгованості за тілом кредиту та 79602,49 грн. заборгованості по процентам за користування кредитом, залишити без руху.
2. Надати Акціонерному товариству Комерційний банк «ПРИВАТБАНК», м. Київ строк для усунення недоліків позовної заяви терміном не пізніше 10 днів з дня отримання даної ухвали, шляхом оформлення позовної заяви відповідно до вимог п. 2 ч. 3 ст. 162, п. 1 ч. 1 ст. 164 ГПК України, а саме:
- оформити позовну заяву із зазначенням повного найменування відповідача 2 та його адреси згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Єдиного демографічного реєстру;
- направити позовну заяву разом з доданими до неї документами, згідно викладеного у ній переліку, на електронну пошту відповідачів 1 і 2 та подати суду відповідні докази такого направлення.
Всі зазначені докази надати до суду у вказаний вище строк та направити іншим учасникам справи (докази у підтвердження чого надати суду).
3. Суд роз`яснює позивачу, що в разі не усунення всіх недоліків у встановлений судом строк, заява вважається неподаною і повертається заявнику на підставі п. 4 ст. 174 ГПК України.
4. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
5. Ухвала підписана 21.05.2024.
6. Копію даної ухвали направити позивачу.
Суддя Н.Г.Зінченко
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 21.05.2024 |
Оприлюднено | 27.05.2024 |
Номер документу | 119166087 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування забезпечення виконання зобов’язання |
Господарське
Господарський суд Запорізької області
Зінченко Н.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні