ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, місто Львів, вулиця Личаківська, 128
УХВАЛА
09.05.2024 Справа № 914/521/22
м.Львів
за позовом: Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій ім. С.З. Ґжицького, Львівська область, м.Львів;
до відповідача-1: Комарнівської міської ради, Львівська область, Львівський район, м.Комарно;
та до відповідача-2: Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, Львівська область, м.Львів;
третя особа-1, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні Позивача: Міністерство освіти і науки України, м.Київ;
третя особа-2, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні Відповідача: Фермерське господарство ЕЛІТФРУКТ, Львівська область, Львівський район, м.Городок;
про: витребування майна з чужого незаконного володіння, скасування наказу та рішення
Суддя Кітаєва С.Б.
За участю секретаря Сосницької А.А.
Представники сторін:
від позивача: Задорожний І.Б., Добра О.В., Старовецький В.І.
від відповідача-1: Черевичник І.І., Спесівов О.В.
від відповідача-2: Лишкович В.І., Телічак Ю.В.
від третьої особи-1: не з`явився
від третьої особи-2: не з`явився
Суть спору:
На розгляді Господарського суду Львівської області знаходиться справа за позовом: Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій ім. С.З. Ґжицького, Львівська область, м.Львів; до Відповідача 1: Комарнівської міської ради, Львівська область, Львівський район, м.Комарно; до Відповідача 2: Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, Львівська область, м.Львів; за участю Третьої особи 1, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні Позивача: Міністерства освіти і науки України, м.Київ; за участю Третьої особи 2, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні Відповідача: Фермерського господарства ЕЛІТФРУКТ, Львівська область, Львівський район, м.Городок; про: витребування майна з чужого незаконного володіння, скасування наказу та рішення.
Рух справи викладено у відповідних ухвалах суду та протоколах судових засідань. Ухвалою від 04.04.2024 судом повідомлено третю особу-2 про те, що в судовому засіданні оголошено перерву до 09.05.2024.
03.04.2024, за вх.№9217/24, позивач подав заяву про поновлення строку, встановленого для подання доказів.
03.04.2024, за вх.№9218/24, позивач подав клопотання про долучення доказів.
15.04.2024, за вх.№10308/24, через систему «Електронний суд» від відповідача-2 надійшло заперечення на клопотання (заяву).
Позивач, відповідач-1 та відповідач-2 явку повноважних представників в судове засідання 09.05.2024 забезпечили.
Третя особа-1 та третя особа-2 в судове засідання 09.05.2024 не з`явилися.
В судовому засіданні, судом поставлено на розгляд заяву про поновлення строку, встановленого для подання доказів (вх.№9217/24 від 03.04.2024) та клопотання про долучення доказів (вх.№9218/24 від 03.04.2024). Розглянувши заяву та клопотання заслухавши думку представників учасників справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.ч. 2, 4, 5 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви.
Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об`єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк; докази, які підтверджують, що особа здійснила всі залежні від неї дії, спрямовані на отримання вказаного доказу.
У випадку визнання поважними причин неподання учасником справи доказів у встановлений законом строк суд може встановити додатковий строк для подання вказаних доказів.
При цьому суд зауважує, що:
- докази, якими учасники справи обґрунтовують свої вимоги, повинні існувати на момент звернення до суду з відповідним позовом, і саме на учасника справи покладено обов`язок подання таких доказів одночасно з позовною заявою.
- частина восьма статті 80 ГПК містить імперативну заборону суду приймати до розгляду докази, якщо вони подані не у встановлений судом строк. Особа має письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк; докази, які підтверджують, що особа здійснила всі залежні від неї дії, спрямовані на отримання вказаного доказу (постанова Верховного Суду у справі № 910/7381/21 від 11.10.2023).
Відповідно до п. 7 ч. 2 ст. 182 ГПК України, у підготовчому засіданні суд з`ясовує, чи надали сторони докази, на які вони посилаються у позові і відзиві, а також докази, витребувані судом чи причини їх неподання; вирішує питання про проведення огляду письмових, речових і електронних доказів у місці їх знаходження; вирішує питання про витребування додаткових доказів та визначає строки їх подання, вирішує питання про забезпечення доказів, якщо ці питання не були вирішені раніше.
З викладеного випливає, що вирішення питання про надання доказів по справі відбувається на підготовчій стадії розгляду справи. Саме на стадії підготовчого провадження сторони мають можливість подати заяви з процесуальних питань та заяви по суті справи.
Подання доказів на стадії підготовчого провадження є обґрунтованим, враховуючи необхідність надання права іншій стороні надати пояснення щодо таких доказів, тому подання доказів на стадії розгляду справи по суті позбавляє права іншої сторони на відповідні дії, що є порушенням принципу змагальності сторін.
Після закриття підготовчого провадження сторони не мають права подавати до суду жодних документів. Тобто, з призначення розгляду справи по суті в учасників судового процесу відсутні підстави для подання будь-яких нових доказів.
Згідно зі ст. 194 ГПК України, завданням розгляду справи по суті є розгляд та вирішення спору на підставі зібраних у підготовчому провадженні матеріалів, а також розподіл судових витрат.
При цьому за імперативним приписом ч.4 ст.13 названого Кодексу кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних, зокрема, з невчиненням нею процесуальних дій.
Принцип рівності сторін у процесі у розумінні «справедливого балансу» між сторонами вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представити справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони.
У випадку прийняття судом додатково поданих доказів (при розгляді справи по суті на стадії дослідження доказів) без урахування наведених вище критеріїв у вирішенні питання про прийняття таких доказів, матиме наслідком порушення приписів ст.80 ГПК України, а також принципу правової визначеності, ключовим елементом якого є однозначність та передбачуваність.
Згідно зі ст. 118 ГПК України, право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку. Заяви, скарги і документи, подані після закінчення процесуальних строків, залишаються без розгляду, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Згідно з ч. 2, 3 ст. 119 ГПК України, встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
Якщо інше не встановлено законом, заява про поновлення процесуального строку, встановленого законом, розглядається судом, у якому належить вчинити процесуальну дію, стосовно якої пропущено строк, а заява про продовження процесуального строку, встановленого судом, - судом, який встановив строк, без повідомлення учасників справи.
Отже, оскільки строк для подання позивачем доказів по справі наразі сплив, а можливість поновлення такого строку на стадії розгляду справи по суті ГПК України не передбачена, господарський суд відмовляє у задоволенні клопотання представника позивача про поновлення строку для подання доказів, і залишає без розгляду клопотання позивача про долучення доказів від 03.04.2024 (вх.№9217/24 від 03.04.2024) в частині долучення до матеріалів справи доказів, перелічених в додатках до клопотання (порядкові номера 2,3,4), а саме: копії листа Філії ГПУ «Львівгазвидобування» від 29.03.2024 №2-15-2-018-435; копії Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань сформований на запит: Задорожного І.Б. від 01.04.2024 та копії Наказу Міністерства аграрної політики України №101 від 01.04.2002. При цьому, суд зауважує, що нормами ст.80 ГПК України (як і іншими нормами ГПК України) не передбачена можливість повернення судом документів (доказів), які подані учасником (в даному випадку позивачем) до суду в тій чи іншій справі. Оцінку доказів суд здійснюватиме із врахуванням положень ст.86 ГПК України.
Відповідно до ч.ч.2,4,5,6 ст.91 ГПК України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення. Якщо подано копію (електронну копію) письмового доказу, суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи може витребувати у відповідної особи оригінал письмового доказу.
До позовної заяви позивачем долучено Витяг з Додатку до технічної документації із встановлення (відновлення) меж ділянок в натурі (на місцевості) Львівському національному університету ветеринарної медицини та біотехнологій ім. С.З. Ґжицького на базі навчально-виробничого центру «Комарнівський» для дослідження і навчальних цілей на території Бучалівської сільської ради Переможнянської сільської ради Комарнівської міської ради Городоцького району Львівської області».
У клопотанні вх.№9218/24 від 03.04.2024 позивач просить долучити до матеріалів справи «Копію Додатку до технічної документації із встановлення (відновлення) меж ділянок в натурі (на місцевості) Львівському національному університету ветеринарної медицини та біотехнологій ім. С.З. Ґжицького на базі навчально-виробничого центру «Комарнівський» для дослідження і навчальних цілей на території Бучалівської сільської ради Переможнянської сільської ради Комарнівської міської ради Городоцького району Львівської області» на 83 арк. (оригінал в Позивача)».
В засіданні стороною позивача надано суду для огляду «Додаток до технічної документації із встановлення (відновлення) меж ділянок в натурі (на місцевості) Львівському національному університету ветеринарної медицини та біотехнологій ім. С.З. Ґжицького на базі навчально-виробничого центру «Комарнівський» для дослідження і навчальних цілей на території Бучалівської сільської ради Переможнянської сільської ради Комарнівської міської ради Городоцького району Львівської області» з якого, як підтвердив представник, виготовлено копію цього документа, яку позивач просить у клопотанні долучити до матеріалів справи.
Керуючись положеннями процесуального Закону у тому числі ч.6 ст.91 ГПК України, суд витребував у позивача «Додаток до технічної документації із встановлення (відновлення) меж ділянок в натурі (на місцевості) Львівському національному університету ветеринарної медицини та біотехнологій ім. С.З. Ґжицького на базі навчально-виробничого центру «Комарнівський» для дослідження і навчальних цілей на території Бучалівської сільської ради Переможнянської сільської ради Комарнівської міської ради Городоцького району Львівської області» з якого виготовлена копія, та долучив цей документ разм із виготовленою з нього копією до матеріалів справи.
Оцінку доказів суд здійснюватиме в нарадчій кімнаті із врахуванням положень ст.86 ГПК України, якою передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Оскільки, разом з позовом був поданий Витяг з «Додатку до технічної документації із встановлення (відновлення) меж ділянок в натурі (на місцевості) Львівському національному університету ветеринарної медицини та біотехнологій ім. С.З. Ґжицького на базі навчально-виробничого центру «Комарнівський» для дослідження і навчальних цілей на території Бучалівської сільської ради Переможнянської сільської ради Комарнівської міської ради Городоцького району Львівської області», то надана до справи копія цього документу не розцінюється судом як подання нового доказу за межами процесуальних строків на подання доказів, встановлених нормами процесуального Закону.
Керуючись ст.ст. 118, 119, 207, 216, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
У Х В А Л И В:
1.Прийняти та долучити до матеріалів справи Документ іменований як: «Додаток до технічної документації із встановлення (відновлення) меж ділянок в натурі (на місцевості) Львівському національному університету ветеринарної медицини та біотехнологій ім. С.З. Ґжицького на базі навчально-виробничого центру «Комарнівський» для дослідження і навчальних цілей на території Бучалівської сільської ради Переможнянської сільської ради Комарнівської міської ради Городоцького району Львівської області», з наступним наданням йому судом правової оцінки в порядку ст.86 ГПК України.
2.Долучити документ, зазначений в п.1 даної ухвали до матеріалів справи, до набрання рішення законної сили.
3. Відмовити позивачу у задоволенні клопотання від 03.04.2024 (вх.№9217/24 від 03.04.2024) про поновлення строків на подання доказів, перелічених в додатках до клопотання (порядкові номера 2,3,4), а саме: копії листа Філії ГПУ «Львівгазвидобування» від 29.03.2024 №2-15-2-018-435; копії Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань сформований на запит: ОСОБА_1 від 01.04.2024 та копії Наказу Міністерства аграрної політики України №101 від 01.04.2002.
4.Залишити без розгляду клопотання позивача про долучення доказів від 03.04.2024 (вх.№9217/24 від 03.04.2024) в частині долучення до матеріалів справи доказів, перелічених в додатках до клопотання (порядкові номера 2,3,4), а саме: копії листа Філії ГПУ «Львівгазвидобування» від 29.03.2024 №2-15-2-018-435; копії Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань сформований на запит: ОСОБА_1 від 01.04.2024 та копії Наказу Міністерства аграрної політики України №101 від 01.04.2002.
5. Ухвала набирає законної сили в порядку ст.235 ГПК України.
Суддя Кітаєва С.Б.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 09.05.2024 |
Оприлюднено | 23.05.2024 |
Номер документу | 119167493 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Кітаєва С.Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні