Справа № 169/458/24
Провадження № 2/169/196/24
ТУРІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 травня 2024 року селище Турійськ
Турійський районний суд Волинської області в складі
головуючого Тітівалова Р.К.,
з участю
секретаря судового засідання Веремчук Л.Ю.,
розглянувши у підготовчому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Луківської селищної ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
в с т а н о в и в:
22 квітня 2024 року ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до ОСОБА_2 , Луківської селищної ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Позов мотивований тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивачки ОСОБА_3 , після смерті якої відкрилася спадщина на належне їй майно. ОСОБА_3 за життя заповітів не складала. Вказуючи, що вона є спадкоємцем першої черги за законом, на день смерті з матір`ю не проживала, право на спадкування не реалізувала, оскільки відповідачка ОСОБА_2 , яка також є дочкою ОСОБА_3 , повідомляла про наявність складеного заповіту на її ім`я, проте спадщину після смерті матері не прийняла, просила визначити їй додатковий строк три місяці для прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_3 .
У підготовче засідання позивачка не з`явилася, хоча належним чином про дату, час і місце розгляду справи була повідомлена (а. с. 32), 01 травня 2024 року подала до суду письмову заяву, в якій вказала, що позов підтримує із викладених у ньому підстав, просить задовольнити та розглядати справу за її відсутності (а. с. 25).
Відповідачка ОСОБА_2 у підготовче засідання не з`явилася, про дату, час і місце розгляду справи була повідомлена належним чином (а. с. 33), 01 травня 2024 року подала до суду письмову заяву, в якій вказала, що позов визнає повністю, не заперечує проти його задоволення та просить справу розглядати за її відсутності (а. с. 28).
Представник відповідача Луківської селищної ради у підготовче засідання не з`явився, хоча належним чином про дату, час і місце розгляду справи був повідомлений, 01 травня 2024 року подав до суду письмову заяву, в якій вказав, що позов визнає повністю, не заперечує проти його задоволення та просить справу розглядати за його відсутності (а. с. 34).
Враховуючи, що в судове засідання всі учасники судового розгляду не з`явилися, то відповідно до вимог частини другої статті 247 Цивільного процесуальногокодексу України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити з таких підстав.
Відповідно до частини першої статті 206 Цивільного процесуального кодексу України відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
За встановленими законом правилами здійснення права на спадкування право на спадщину виникає у день її відкриття, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (частина третя статті1223, частина перша статті1220, частина перша статті1270 Цивільного кодексу України).
Згідно з частиною першоюстатті 1268 Цивільного кодексу Україниспадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до часини першоїстатті 1269 Цивільного кодексу Україниспадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини (частина третястатті 1272 Цивільного кодексу України).
За змістом наведених норм матеріального права право на спадщину належить спадкоємцеві з моменту її відкриття і для реалізації цього права закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини, а правила частини третьоїстатті 1272 Цивільного кодексу Україниможуть бути застосовані лише у випадку, якщо у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви та ці обставини визнані судом поважними.
Встановлено, що ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 і після її смерті відкрилася спадщина на належне їй майно (а. с. 7, 12).
Згідно з довідкою Луківської селищної ради від 05 березня 2024 року № 70 ОСОБА_3 була зареєстрована та до дня своєї смерті проживала одна в селі Новосілки Ковельського району Волинської області (а. с. 10).
Чоловік спадкодавиці ОСОБА_3 ОСОБА_4 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 до відкриття спадщини (а. с. 8).
Родинні відносини між ОСОБА_3 та позивачкою ОСОБА_1 підтверджуються відповідними свідоцтвами про народження та про укладення шлюбу (а. с. 9), з яких видно, що позивачка є дочкою ОСОБА_3 і в контексті положеньстатті 1261 Цивільного кодексу Україниналежить до спадкоємців за законом першої черги.
На час смерті ОСОБА_3 позивачка разом із нею не проживала, а тому для прийняття спадщини після її смерті відповідно до вимог статей 1269, 1270 Цивільного кодексуУкраїни остання у шестимісячний строк зобов`язана була подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до інформаційних довідок зі Спадкових реєстрів спадкова справа після смерті ОСОБА_3 не заводилася, ніхто із спадкоємців, зокрема і відповідачка ОСОБА_2 , із заявами про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 до нотаріуса не звертався, заповіт від її імені не посвідчувався (а. с. 23, 24).
Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому, необхідно виходити з того, що поважними є причини, повязані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Звертаючись до суду із цим позовом, позивачка покликалася на те, що причиною пропуску строку для прийняття спадщини є наявність іншої спадкоємиці (відповідачки), яка повідомляла їй про наявність складеного на її ім`я заповіту, та відсутність у неї будь-яких документів на спадкове майно, в зв`язку з чим з об`єктивних причин вона не подала у встановлений законом строк заяву про прийняття спадщини.
Аналіз наведених причин пропуску строку для прийняття спадщини та обставин справи в їх сукупності дає підстави для визнання таких причин в контексті положень частини третьої статті 1272 ЦК України поважними, оскільки вони об`єктивно унеможливили подання позивачкою нотаріусу заяви про прийняття спадщини та реалізацію нею передбаченого і гарантованого законом права на спадкування в межах встановленого законом строку для прийняття спадщини.
Такі правові позиції у правовідносинах щодо визначення додаткового строку для прийняття спадщини викладені у постановах Верховного Суду від 13 грудня 2023 року у справі № 344/4418/22, від 15 квітня 2021 року у справі № 591/1271/18, від 26 червня 2019 року у справі № 565/1145/17.
За таких обставин справи, відповідно до зазначених норм матеріального права, виходячи із характеру спірних правовідносин, враховуючи, що визнання відповідачами позову не суперечить закону і не порушує права, свободи чи інтереси сторін та інших осіб, суд дійшов висновку про наявність передбачених законом правових підстав для задоволення позову і визначення позивачці додаткового строку для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 тримісяці після набрання рішенням законної сили, який є достатнім для подання позивачкою нотаріусу заяви про прийняття спадщини.
Частиною першою статті 141 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
За змістом частини першої статті 142 Цивільного процесуального кодексу України у разі визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Виходячи з вищенаведених положень процесуального закону та враховуючи, що відповідачі визнали позов до початку розгляду справи по суті, то судові витрати слід розподілити таким чином: повернути позивачці з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, - 605 гривень 60 копійок; стягнути з відповідачів на користь позивачки 50 відсотків судового збору, сплаченого нею при поданні позову, - по 302 гривні 80 копійок з кожного.
На підставі викладеного, статей 1216, 1217, 1261, 1268, 1269, 1270, 1272 Цивільного кодексу України та керуючись статтями 141, 142, 206, 247, 263, 264, 265, 268, 273, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд
у х в а л и в:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , додатковий строк три місяці з дня набрання цим рішенням законної сили для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Повернути з Державного бюджету України ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605 (шістсот п`ять) гривень 60 (шістдесят) копійок, сплачений відповідно до квитанції ТОВ «НоваПей» № 3752964719 від 22 квітня 2024 року на рахунок №UA118999980313191206000003492, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38009371, код банку отримувача (МФО) 899998, отримувач коштів ГУК у Волинській обл/смт Турійськ /22030101.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 302 (триста дві) гривні 80 (вісімдесят) копійок.
Стягнути з Луківської селищної ради на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 302 (триста дві) гривні 80 (вісімдесят) копійок.
Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивачка: ОСОБА_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідачка: ОСОБА_2 , адреса місця проживання: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_2 .
Відповідач: Луківська селищна рада, адреса місця знаходження: вулиця Незалежності, 7, селище Луків, Ковельський район, Волинська область, код за ЄДРПОУ 04333046.
Представник відповідача: ОСОБА_5 , адреса місця знаходження: АДРЕСА_1 .
Повне рішення складене 21 травня 2024 року.
Головуючий
Суд | Турійський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 21.05.2024 |
Оприлюднено | 23.05.2024 |
Номер документу | 119168824 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Турійський районний суд Волинської області
Тітівалов Р. К.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні