Дата документу 01.05.2024Справа № 554/2071/24 Провадження № 2-о/554/155/2024
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 травня 2024 року Октябрський районний суд м. Полтави у складі:
головуючого - судді Савченко Л.І.
при секретарі Грай К.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Полтава цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Полтаві, про встановлення факту, що має юридичне значення,-
в с т а н о в и в :
Заявник ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою, у якій просить встановити факт неправильності запису в актовому записі про укладення шлюбу від 22 вересня 1979 року, складеного Центральним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Полтавського міського управління юстиції (нова назва Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Полтаві Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції) в частині неправильного запису прізвища нареченого та нареченої до та після реєстрації шлюбу ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , замість вірного перекладу на українській мові наречений ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та наречена після державної реєстрації шлюбу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В обґрунтування заяви заявник вказала, що 22 вересня 1979 року вона уклала шлюб з ОСОБА_2 , який було зареєстровано у місті Полтаві будинком шлюбів, актовий запис 2312. Заявник вказує, що після реєстрації шлюбу їй було присвоєно прізвище чоловіка ОСОБА_4 . Свідоцтво про шлюб заповнено російською мовою « ОСОБА_4 » та дружині « ОСОБА_5 ». ІНФОРМАЦІЯ_3 померла її мати ОСОБА_6 , після смерті якої ОСОБА_1 звернулась до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини. Заявник вказує, що нотаріусом їй було повідомлено, що для подальшого оформлення спадщини необхідно подати свідоцтво про шлюб для підтвердження зміни прізвища. ОСОБА_1 вказує, що у зв`язку з тим, що вона втратила оригінал свідоцтва про реєстрацію шлюбу, звернулась до Шевченківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану з проханням видати дублікат свідоцтва про шлюб, однак їй було відмовлено . Повідомлено, що проведеною перевіркою встановлено наявність в архіві відділу актового запису про шлюб № 2312 від 22 вересня 1979 року, який складений Шевченківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Полтаві Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (раніше Центральним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Полтавського міського управління юстиції на ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , згідно якого прізвище дружини та чоловіка на українській мові записані « ОСОБА_4 » та « ОСОБА_4 » Тобто дійсне прізвище ОСОБА_7 згідно паспорта не співпадає з прізвищем записаним в актовому записі про шлюб. Заявник вказує, що у зв`язку з розбіжностями прізвища в актовому записі № 2312 від 22 вересня 1979 року та у паспорті громадянина України вона, як спадкоємець після смерті матері, не може оформити спадщину.
Ухвалою Октябрського районного суду м. Полтави від 29 лютого 2024 року відкрито провадження по справі.
Заявник ОСОБА_1 надіслала до суду заяву, у якій просила заяву розглядати без її участі (а.с.29).
Від представника заінтересованої особи Шевченківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Полтаві Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Колеснік Н. до суду надійшла заява про розгляд справи без участі представника відділу та ухвалення рішення згідно вимог чинного законодавства України. При винесенні даного рішення, просила взяти до уваги, що відповідно до статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 № 2398-VI, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного актових записів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку. Для державної реєстрації актів цивільного стану подається паспорт громадянина України або паспортний документ іноземця заявника та документи, які підтверджують факти, що підлягають державній реєстрації.
Відповідно до пункту 1 глави 1 розділу ІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 № 52/5, зареєстрованим у Міністерства юстиції України 18.10.2000 за №719/4940, актовий запис цивільного стану складається у присутності заявника, та друкується на паперових носіях у двох примірниках, кожний з яких нумерується одним і тим самим номером. Орган державної реєстрації актів цивільного стану ознайомлює заявника з даними, унесеними до актового запису цивільного стану, що засвідчується його підписом у відповідній графі паперового носія актового запису.
Після цього актовий запис засвідчується підписами керівника органу державної реєстрації актів цивільного стану та посадової особи, яка провела державну реєстрацію акту цивільного стану, і скріплюється печаткою.
На підставі складеного актового запису цивільного стану видається свідоцтво про державну реєстрацію акту цивільного стану. Свідоцтво підписується керівником органу, що його видав, та засвідчується печаткою такого органу.
У відділі Шевченківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Полтаві Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції знаходяться перші примірники:
актового запису про народження № 1508 від 22.09.1960 року, складеного Центральним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Полтавського міського управління юстиції Полтавської області (правонаступником якого є Шевченківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Полтаві Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції), у відношенні ОСОБА_2 , складеного українською мовою;
актового запису про шлюб № 2312 від 22.09.1979 року, складеного Центральним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Полтавського міського управління юстиції Полтавської області (правонаступником якого є Шевченківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Полтаві Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції), у відношенні ОСОБА_2 та ОСОБА_8 , складеного українською мовою. Виходячи звикладеного,в актовомузаписі пронародження ОСОБА_2 ,в актовомузаписі прошлюб ОСОБА_2 та ОСОБА_8 не міститьсяпомилок вперекладі,оскільки актовийзапис складеноукраїнською мовоюна підставінаданих заявникамипаспортів (а.с.26-27).
Відповідно до ч.2ст.247 ЦПК Україниу разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цьогокодексурозгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, перевіривши фактичні обставини справи письмовими доказами, прийшов до наступного висновку .
Відповідно до ч. 1ст. 2 ЦПК Українизавданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно з ч.1ст. 4 ЦПК Україникожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно з вимогами глави6розділуIV ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту, що має юридичне значення.
Відповідно до ч.1ст. 293 ЦПК Україниокреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно п.6 ч.1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.
Судом встановлено, що 28 квітня 2012 року секретарем виконкому села Ряське Машівського району Полтавської області складено заповіт, який зареєстровано в реєстрі за № 16, відповідно до якого ОСОБА_6 на випадок своєї смерті заповіла земельну ділянку, кадастровий номер 5323085600:00:005:0080, що належить їй згідно державного акта на право власності на земельну ділянку серії ПЛ №042554 та зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю за №120 Машівської райдержадміністрації від 08 листопада 2004 року дочці ОСОБА_1 , 1959 р.н. та синові ОСОБА_9 , 1961 р.н.(а.с.9).
Листом начальника відділу Шевченківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Полтаві Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Колеснік Н. від 25.01.2024 № 49/30.30.-53 ОСОБА_10 відмовлено у повторній видачі свідоцтва про шлюб на ОСОБА_2 та ОСОБА_1 . Повідомлено, що проведеною перевіркою встановлено наявність в архіві відділу актового запису про шлюб № 2312 від 22 вересня 1979 року, який складений Шевченківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Полтаві Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (раніше Центральним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Полтавського міського управління юстиції), на ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , згідно яких прізвища подружжя зазначені українською мовою " ОСОБА_4 " та " ОСОБА_4 " відповідно.
Звернено увагу про наявність актового запису про народження чоловіка № 1508 від 22 вересня 1960 року, який складений українською мовою Шевченківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Полтаві Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (раніше - Центральним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Полтавського міського управління юстиції), на ОСОБА_2 , згідно якого прізвище також зазначено « ОСОБА_4 ».
Відповідно до чинного законодавства наречені мають право брати прізвище одного з них як спільне прізвище подружжя або надалі іменуватися дошлюбними прізвищами. Оскільки заявником під час державної реєстрації шлюбу обране прізвище чоловіка, то з урахуванням актового запису про шлюб прізвище має бути « ОСОБА_4 ».
Разом з тим, у наданому паспорті на ОСОБА_1 прізвище вказано « ОСОБА_7 ». У зв`язку з зазначеними розбіжностями неможливо видати повторно свідоцтво про шлюб (а.с.12).
Із копії паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 від 19 червня 1997 року, виданого Октябрським РВ ПМУ УМВС України в Полтавській області вбачається, що він виданий на ім`я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.14).
Із копії паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 від 19 червня 1997 року, виданого Октябрським РВ ПМУ УМВС України в Полтавській області, слідує, що прізвище, ім`я, по батькові заявника зазначено як « ОСОБА_1 » (а.с.12).
Рішенням Октябрського районного суду м. Полтави від 08 травня 2014 року (справа № 554/5073/14-ц) встановлено, що із свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 від 22 серпня 1979 року, вбачається що до укладення шлюбу із ОСОБА_2 заявник мала прізвище « ОСОБА_11 » (а.с.7)
Згідно ч.2 ст.315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно ст. 49 ЦК України актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов`язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб`єктом цивільних прав та обов`язків.
Актами цивільного стану є, зокрема, шлюб.
Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Аналогічні положення містить стаття 2 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»
Згідно ч.1 ст.9 Закону №2398-VI державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Відповідно до ст.22 Закону №2398-VI внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою особи, щодо якої складено актовий запис.
Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану.
Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюють Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджені наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5.
Згідно з п. 1.1 Розділу І Правил, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіонального управління Міністерства юстиції України у випадках, передбачених чинним законодавством.
У разі відмови у внесення змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Пунктом 2.13 Правил зазначається, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану, серед іншого, є рішення суду про установлення неправильності в актовому записі цивільного стану.
На підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішеннісуду(п.2.16.7 Правил).
У пункті 3 постанови Пленуму ВСУ №12 від 07.07.1995 «Про практику розгляду судами справ про встановлення неправильності запису в актах громадянського стану» зазначено, що суд розглядає заяви про встановлення неправильності запису в акті громадянського стану як у випадках невиправлення органами реєстрації актів громадянського стану помилок, допущених при складанні актового запису, так і при відмові зазначених органів внести в ці записи передбачені законодавством зміни (прізвища, імені, по батькові тощо) і доповнення (наприклад, про національність і громадянство батьків).
Відповідно до змісту п.7 вказаної постанови питання про встановлення неправильності в актовому записі суд вирішує на підставі письмових (архівних матеріалів; відомостей, які містяться в паспорті; довідок з місця роботи, навчання, проживання; військових, профспілкових, інших посвідчень тощо) та інших доказів, що з достовірністю підтверджують заявлену вимогу.
Згідно ч.3 ст.9 Закону №2398-VI актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.
Свідоцтво, видане на підставі актового запису цивільного стану, є похідним документом. Саме актовий запис цивільного стану підтверджує юридичний факт пов`язаний з особою.
За наявності вказаної помилки у прізвищах заявників в актовому записі про шлюб, останні позбавлені можливості підтвердити сам факт перебування в шлюбі та мати наслідком цього певні юридичні права.
Розбіжності в документальних записах прізвища українською мовою виникли внаслідок відхилення від орфографічних норм при його міжмовному (російсько-українському) перетворенні, що є типовою девіацією в умовах українсько-російської двомовності (див. Український правопис, 2019, 144;ОСОБА_12 ;ОСОБА_13 .Власні імена людей. Словник-довідник.-К.: Наукова думка, 1996, с. 318-321).
Пункт 11 постанови Пленуму ВСУ №12 від 07.07.1995 «Про практику розгляду судами справ про встановлення неправильності запису в актах громадянського стану» вказує, що суд постановляє рішення про неправильність запису в актів громадянського стану, саме в тій частині цього запису, в якій встановлено неправильність, а не запису всього акта громадянського стану.
Таким чином,з метоюпідтвердження фактуперебування ОСОБА_1 у шлюбііз ОСОБА_2 ,суд вважаєза можливевстановити факт неправильності запису в актовому записі про укладення шлюбу від 22 вересня 1979 року, складеного Центральним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Полтавського міського управління юстиції (нова назва Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Полтаві Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції) в частині неправильного запису прізвища нареченого та нареченої до та після реєстрації шлюбу ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , замість вірного перекладу на українській мові наречений ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та наречена після державної реєстрації шлюбу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , оскільки розбіжність у по батькові заявника виникла у зв`язку із невірним перекладом з російської на українську мову.
Керуючись ст.ст.4,263,265,293,294,315 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити факт неправильності запису в актовому записі про укладення шлюбу від 22 вересня 1979 року, складеного Центральним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Полтавського міського управління юстиції (нова назва Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Полтаві Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції) в частині неправильного запису прізвища нареченого та нареченої до та після реєстрації шлюбу ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , замість вірного перекладу на українській мові наречений ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та наречена після державної реєстрації шлюбу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення може бути оскаржене до Полтавського апеляційного суду шляхом подання протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другійстатті 358 цього Кодексу.
Заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_4 .
Заінтересована особа - Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Полтаві, місце знаходження: 36000 м. Полтава, вул. Соборності,8, код ЄДРПОУ 40455272.
Суддя Л.І.Савченко
Суд | Октябрський районний суд м.Полтави |
Дата ухвалення рішення | 01.05.2024 |
Оприлюднено | 23.05.2024 |
Номер документу | 119170387 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Октябрський районний суд м.Полтави
Савченко Л. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні