Рішення
від 21.05.2024 по справі 551/509/24
ШИШАЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №551/509/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"21" травня 2024 р. селище Шишаки

Шишацький районний суд Полтавської області у складі: головуючого судді Рябченка В.В., за участю секретаря Кирди Н.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі зсідань Шишацького районного суду Полтавської області, в селищі Шишаки Миргородського району Полтавської області, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Шишацького відділу державної виконавчої служби у Миргородському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, третя особа Державний нотаріус Миргородської державної нотаріальної контори Лавренко Наталія Володимирівна, про зняття арешту з майна, -

В С Т А Н О В И В :

Позивачка ОСОБА_1 , звернулася в Шишацький районний суд Полтавської області з позовом до відповідача - Шишацького відділу державної виконавчої служби у Миргородському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, третя особа Державний нотаріус Миргородської державної нотаріальної контори Лавренко Наталія Володимирівна, про зняття арешту з майна, позовні вимоги обґрунтувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2 і після її смерті державним нотаріусом Асановою Р.Ш. була заведена спадкова справа № 70703039 від 25.05.2023 року на спадкове майно померлої матері, яке складається з земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2,1799 га, кадастровий номер 5325780800:00:018::0357.

Місце зберігання спадкової справи було змінено на підставі Наказу МЮ України № 1581/5 від 03.05.2023 року « Про реорганізацію деяких державних нотаріальних контор Полтавської області», в тому числі і Шишацької державної нотаріальної контори, шляхом їх приєднання до Першої Миргородської державної нотаріальної контори з перейменуванням у Миргородську державну нотаріальну контору, де вданий час і знаходиться вказана спадкова справа.

Позивачка, як спадкоємець за законом, в ході оформлення спадкових прав після смерті матері, дізналася, що державним виконавцем відповідача ОСОБА_3 , 25.06.2018 року було винесено постанову про арешт майна померлої ОСОБА_2 , та оголошено заборону на його відчуження ( виконавче провадження № 46158208).

Постановою старшого державного виконавця від 05.06.2023 року, на підставі п.3 ч.1 ст. 39 Закону України « Про виконавче провадження», виконавче провадження № 46158208 було завершене, але арешт з майна померлої не було знято не дивлячись на те, що арешт на майно померлої було накладено у зв`язку з стягненням аліментів на утримання позивачки до досягнення 18- річного віку., у зв`язку з цим позивачка просила суд зобов`язати Шишацький відділ державної виконавчої служби у Миргородському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, зняти арешт з усього рухомого та нерухомого майна, який було накладено в межах виконавчого провадження № 46158208, номер запису про обтяження 26784334 від 25.06.2018 року.

В судове засідання позивачка не з`явилася, звернулася до суду з заявою, в якій підтримала свої позовні вимоги і просила суд розглянути справу без її участі.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, начальник Шишацького відділу ДВС у Миргородському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Гордієнко А.М. звернулася до суду з заявою про розгляд справи без участі представника відділу.

Третя особа - Державний нотаріус Миргородської державної нотаріальної контори Лавренко Наталія Володимирівна в судове засідання не з`явилася, будучи належним чином повідомленою про дату, місце і час розгляду справи, з клопотаннями до суду не зверталася.

Враховуючи вищевикладені обставини, суд вважає за можливим провести розгляд справи за відсутності представника відповідача та третьої особи.

Ознайомившись з матеріалами справи, перевіривши та оцінивши докази у їх сукупності та взаємозв`язку, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог позивачки ОСОБА_1 з наступних підстав.

Згідно з положеннями ч.1 ст. 59 Закону України «Про виконавче провадження», особа, яка вважає, що майно, на яке накладено арешт, належить їй, а не боржникові, може звернутися до суду з позовом про визнання права власності на це майно і про зняття з нього арешту.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 10 листопада 2021 року в справі 755/6302/19 (провадження № 61-11244св20).

Оскільки відсутні підстави для залишення арешту, накладеного на майно померлої матерії позивачки то наявними є всі правові підстави для задоволення позову, у порядку частини першої статті 59 Закону України «Про виконавче провадження» - про зняття арешту з майна.

Відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» № 1952-ГУ державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

За вимогами ст.10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» № 1952-ГУ передбачено обов`язок державного реєстратора, зокрема. Встановлювати відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема, відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих/отриманих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно; обов`язок перевірити документи на наявність підстав для проведення державної реєстрації реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав.

Відповідно до пункту 12 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою КМУ від 25.12.2015 №1127 розгляд заяви та документів, поданих для державної реєстрації їх прав, здійснюється державним реєстратором, який встановлює черговість розгляду заяв, що зареєстровані в базі даних заяв на таке майно, відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами та їх обтяженнями, а також наявність підстав для проведення державної реєстраціх прав, зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав.

Пунктом 57 Постанови Кабінету міністрів України від 25 грудня 2015 р. № 1127 «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що для державної реєстрації прав, що набуваються, змінюються або припиняються у зв`язку з виконанням умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов`язує можливість набуття, зміни чи припинення таких прав, також подається документ, що підтверджує наявність факту виконання відповідних умов правочину.

Згідно зі ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод закріплено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Відповідно до ст.41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Згідно з ч.1 ст.317 та ст.319 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном. Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Діяльність власника може бути обмежена лише у випадку і порядку, встановлених законом. Всім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав.

Як визначено ч.1 ст.321 ЦК України, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Згідно зі ст.391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.

Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» регулює відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав.

Відповідно до ст.27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація обтяжень проводиться на підставі, зокрема, судового рішення щодо набуття, зміни або припинення обтяження речових прав на нерухоме майно, що набрало законної сили.

Постановою старшого державного виконавця Шишацького відділу ДВС у Миргородському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Говорун А.С. від 05.06.2023 року закінчено ВП № 46158208, номер запису про обтяження 26784334 від 25.06.2018 року, про стягнення з ОСОБА_2 аліментів на утримання неповнолітньої доньки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у зв`язку зі смертю і таким чином, вимоги позивачки про зняття арешту з усього рухомого та нерухомого майна померлої ОСОБА_2 підлягають до задоволення. проте обтяження на даний час не знято, його наявність створює перешкоди у реалізації позивачкою її права власності в порядку спадкування, внаслідок чого вона позбавлена можливості в повному обсязі користуватися та розпоряджатися успадкованим майном на власний розсуд.

За клопотанням позивачки судові витрати залишаються за позивачем.

Керуючись ст.ст. 2, 4, 10, 13, 80, 81, 263-265, 354 ЦПК України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Зобов`язати Шишацький відділ державної виконавчої служби у Миргородському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ( код ЄДРПОУ 34109542), зняти арешт з усього рухомого та нерухомого майна, який було накладено в межах виконавчого провадження № 46158208, номер запису про обтяження 26784334 від 25.06.2018 року.

Рішення може бути оскаржене до Полтавської апеляційного суду через Шишацький районний суд Полтавської області в 30-ти денний строк з дня його підписання.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Шишацького районного суду

Полтавської області В. В. Рябченко

СудШишацький районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення21.05.2024
Оприлюднено23.05.2024
Номер документу119170603
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи про звільнення майна з-під арешту (виключення майна з опису)

Судовий реєстр по справі —551/509/24

Рішення від 21.05.2024

Цивільне

Шишацький районний суд Полтавської області

Рябченко В. В.

Ухвала від 03.05.2024

Цивільне

Шишацький районний суд Полтавської області

Рябченко В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні