Рішення
від 22.04.2024 по справі 182/5353/23
НІКОПОЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 182/5353/23

Провадження № 2/0182/598/2024

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

22.04.2024 року м. Нікополь

Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області в складі:

головуючого - судді Кобеляцької - Шаховал І.О.

секретар Іванова Т.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Нікополя цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , яка діє в інтересах ОСОБА_2 , до Виконавчого комітету Нікопольської міської ради та КП «Міська житлово-технічна інспекція» Нікопольської міської ради, третя особа ОСББ «Патріот 163», про визнання наймачем, -

В С Т А Н О В И В :

В провадженні Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області перебуває цивільна справа за позовом ОСОБА_1 , яка діє в інтересах ОСОБА_2 , до Виконавчого комітету Нікопольської міської ради та КП «Міська житлово-технічна інспекція» Нікопольської міської ради, третя особа ОСББ «Патріот 163», про визнання наймачем.

В обгрунтування заявлених вимог позивачка по справі посилається на те, що, на підставі договору найму житла від 15.09.2016 року, укладеного між ОСОБА_3 , яка доводиться їй матір`ю, та КП «Міська житлово-технічна інспекція» Нікопольської міської ради, їхня сім`я отримала у користування житло квартиру АДРЕСА_1 . Після укладання Договору найму і дотепер сім`я весь час проживала в зазначеній квартирі та своєчасно сплачувала комунальні послуги за користування житлом. Після того, як ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 померла, вона вирішила оформити Договір найму на себе, для чого звернулась до голови ОСББ «Патріот 163». Керівник ОСББ «Патріот 163» у червні 2021 року звернулась до виконавчого комітету Нікопольської міської ради із питанням про надання дозволу на зміну Договору найму та на визнання ОСОБА_2 наймачем квартири АДРЕСА_1 . Проте, своїм листом від 16.06.2021 року, вих.2226/21, виконавчий комітет Нікопольської міської ради повідомив про відсутність підстав для визнання ОСОБА_2 наймачем вищезазначеної квартири, у зв`язку із відсутністю ордера на жиле приміщення. При цьому, ордер на жиле приміщення не зберігся, натомість, в неї лишився Договір найму житла від 15.09.2016 року, про який йшлося вище. Цей договір укладений на підставі ордеру. Тому, враховуючи вищевикладені обставини, змушена звернутись до суду та просить визнати її, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , наймачем квартири АДРЕСА_1 , та зобов`язати виконавчий комітет Нікопольської міської ради та комунальне підприємство «Міська житлово-технічна інспекція» Нікопольської міської ради укласти договір найму житлової квартири АДРЕСА_1 з ОСОБА_2 та переоформити на неї особовий рахунок на вказану квартиру.

В судове засідання позивачка не прибула, її представник ОСОБА_1 викладені в позовній заяві обставини підтримала та на задоволенні позову наполягала.

Відповідач -Виконавчий комітетНікопольської міськоїради про розгляд справи був повідомлений належним чином, про що свідчить повідомлення про поштове відправлення, в судове засідання не прибув, при цьому, своїм правом, визначеним цивільно-процесуальним законодавством, скористався та 25 січня 2024 року надав пояснення, згідно яких зазначає наступне. Так, в прохальній частинісвоїх вимогпозивач проситьсуд визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ,наймачем квартири АДРЕСА_1 та зобов`язативиконавчий комітетНікопольської міської ради таКП «Міськажитлово-технічнаінспекція» Нікопольськоїміської радиукласти договір наймувищезазначеної житловоїквартири. Вимога щодозобов`язання виконавчогокомітету Нікопольськоїміської радиукласти з ОСОБА_2 договір наймуквартири АДРЕСА_1 є некоректноюта такою,що невідповідає встановленомув ум.Нікополі порядку щодоукладання договорівнайму жилихприміщень уквартирах комунальної форми власності,що знаходитьсяу житловихбудинках ОСББвід іменітериторіальної громади м.Нікополяв особіНікопольської міськоїради. Власну позиціювиконавчий комітетНікопольської міськоїради обґрунтовує наступним. Відповідно достатті 73Закону України«Про місцевесамоврядування вУкраїні», акти ради,сільського,селищного,міського голови,голови районноїв містіради, виконавчого комітетусільської,селищної,міської,районної умісті (уразі її створення)ради,прийняті вмежах наданихїм повноважень,є обов`язковимидля виконання всімарозташованими навідповідній територіїорганами виконавчоївлади, об`єднаннямигромадян,підприємствами,установами таорганізаціями,посадовими особами,а такожгромадянами,які постійноабо тимчасовопроживають на відповідній території. Рішенням Нікопольськоїміської радивід 30.06.2017року №45-22/VII«Про делегування повноважень комунальномупідприємству «Міськажитлово-технічнаінспекція» Нікопольської міськоїради,делеговані повноваженняВідповідачу 2право укладення договорів наймужилих приміщень. При цьому,договір наймужилого приміщеннявважається укладенимпісля погодження зуправлінням комунальногомайна Нікопольськоїміської ради,що єїї виконавчим органом,до складуякого входитьвідділ зпитань приватизації,оренди та майна комунальноївласності. За такихобставин,виконавчий комітетНікопольської міськоїради не уповноважений укладатидоговори наймужилих приміщень,а тому зобов`язати йогоукласти такийдоговір єнеправомірним. Саме комунальномупідприємству «Міськажитлово-технічна інспекція» Нікопольськоїміської радиделеговані такіповноваження. З оглядуна викладене,керуючись ст.43,49ЦПК України,представник відповідачапросить судврахувати дані пояснення,зокрема,неможливість зобов`язативиконавчий комітет Нікопольськоїміської радиукласти договірнайму квартири АДРЕСА_1 з ОСОБА_2 . При цьому, щодо інших позовних вимог, то представник відповідача не заперечує проти їх задоволення та просить суд розгляд справи проводити за їх відсутності (а.с.26-29).

Відповідач - КП «Міська житлово-технична інспекція» - про розгляд справи було повідомлено належним чином, про що свідчить повідомлення про поштове відправлення (а.с.13), своїм правом на подання відзиву на позовну заяву не скористалося, про цьому 04 січня 2024 року на адресу суду від представника надійшла заява, в якій просить суд розгляд справи проводити за їх відсутності та проти задоволення позову не заперечують (а.с.14).

Третя особа - ОСББ «Патріот 163» - про розгляд справи була повідомлена належним чином, в судове засідання не прибула, будь-які заяви чи клопотання на адресу суду не надало.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального та процесуального права, суд приходить до наступного.

Відповідно до ст.6 Конвенції „Про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.

Устатті 129 Конституції Україниоднією із засад судочинства проголошено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.

Процесуальний порядок провадження у цивільних справах визначаєтьсяЦПК Українита іншими законами України, якими встановлюється зміст, форма, умови реалізації процесуальних прав і обов`язків суб`єктів цивільно-процесуальних правовідносин та їх гарантій.

У частині четвертійстатті 10 ЦПК Україниістатті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини»на суд покладено обов`язок під час розгляду справ застосовуватиКонвенцію про захист прав людини і основоположних свобод1950 року і Протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Відповідно до § 23 рішення ЄСПЛ від 06 вересня 2007 року, заява № 3572/03 у справі «Цихановський проти України», національні суди мають створювати умови для того, щоб судове провадження було швидким та ефективним. Зокрема, національні суди мають вирішувати, чи відкласти судове засідання за клопотанням сторін, а також, чи вживати якісь дії щодо сторін, чия поведінка спричинила невиправдані затримки у провадженні.

Згідно зіст.9 Житлового Кодексу України, ніхто не може бути виселений із займаного жилого приміщення або обмежений у праві користування жилим приміщенням інакше як з підстав і в порядку, передбачених законом.

Житлові права охороняються законом, за винятком випадків, коли вони здійснюються в суперечності з призначенням цих прав чи з порушенням прав інших громадян або прав державних і громадських організацій.

Відповідно до ч.2ст.64 Житлового кодексу України, до членів сім`ї наймача належать дружина наймача, їх діти і батьки. Членами сім`ї наймача може бути визнано й інших осіб,якщо вони постійно проживають разом з наймачем і ведуть спільнегосподарство.

Як встановлено в судовому засіданні, на підставі договору найму житла від 15.09.2016 року, укладеного між ОСОБА_3 , яка позивачці доводиться матір`ю (а.с.2 зворот), та КП «Міська житлово-технічна інспекція» Нікопольської міської ради, сім`я позивачки отримала у користування житло квартиру АДРЕСА_1 . Як вбачається з матеріалів справи, та, зокрема, довідок про склад сім`ї (а.с.5), після укладання Договору найму, позивачка, разом зі своїми членами родини, весь час проживала в зазначеній квартирі. Згідно з актовим записом № 840 від 25 квітня 2020 року, ОСОБА_3 померла (а.с.2). Позивачка як на підставу звернення до суду з даним позовом послалась на те, що після смерті своєї матері вона вирішила оформити Договір найму на себе, для чого звернулась до голови ОСББ «Патріот 163» та у червні 2021 року звернулась до виконавчого комітету Нікопольської міської ради із питанням про надання дозволу на зміну Договору найму та на визнання ОСОБА_2 наймачем квартири АДРЕСА_1 . Однак, листом від 16.06.2021 року, вих.2226/21, виконавчий комітет Нікопольської міської ради повідомив про відсутність підстав для визнання ОСОБА_2 наймачем вищезазначеної квартири, у зв`язку із відсутністю ордера на жиле приміщення (а.с.4).

Відповідно до п.69 «Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській PCP», затвердженихпостановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 року № 470, ордер дійсний протягом 30 днів.До членів сім`ї наймача належать дружина наймача, їх діти і батьки.

Судом встановлено, що позивачка разом зі своїми членами родини з моменту видачі ордеру її матері вселилася в надану квартир, зареєструвалась в ній та протягом тривалого часу продовжує в ній жити по даний час. При цьому, судом приймається до уваги той факт, що, з часу смерті ОСОБА_3 , та по даний час, жодним власником будинку або балансоутримувачем не пред`являлось до позивача претензій щодо незаконності зайняття нею спірної квартири, що, в даному випадку, свідчить про той факт, що дії відповідача є незаконними та такими, що порушують законні права користувача житловим приміщенням - позивача.

Відповідно достатті 106 ЖК України, повнолітній член сім`ї наймача вправі за згодою наймача та інших членів сім`ї наймача, які проживають разом з ним, вимагати визнання його наймачем за раніше укладеним договором найму жилого приміщення замість попереднього наймача.

Згідно зіст.47 Конституції України, кожен має право на житло.

Таким чином, враховуючи вищевикладені обставини, а також враховуючи той факт, що в позасудовому порядку позивачка позбавлена вчинити відповідні дії, то вона змушена з позовом звернутися до суду, з посилання на докази та обставини, які судом вставленні та знайшли своє підтвердження, а тому суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтовані та позивачка може бути визнана в судовому порядку наймачем квартири.

Враховуючи викладене та керуючись ст.2-5,9-10,12,28,131,223,258-259,263-265,280 ЦПК України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ,яка дієв інтересах ОСОБА_2 ,до Виконавчогокомітету Нікопольськоїміської радита КП«Міська житлово-техничнаінспекція» Нікопольськоїміської ради,третя особа ОСББ«Патріот 163»,про визнаннянаймачем - задовольнити.

Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , наймачем квартири АДРЕСА_1 та зобов`язати виконавчий комітет Нікопольської міської ради та комунальне підприємство «Міська житлово-технічна інспекція» Нікопольської міської ради укласти договір найму житлової квартири АДРЕСА_1 з ОСОБА_2 , переоформивши на неї особовий рахунок на вказану квартиру.

На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Дніпровського апеляційного суду Дніпропетровської області протягом тридцяти днів з дня його складення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя: І. О. Кобеляцька-Шаховал

СудНікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення22.04.2024
Оприлюднено23.05.2024
Номер документу119181706
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них

Судовий реєстр по справі —182/5353/23

Рішення від 22.04.2024

Цивільне

Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Кобеляцька-Шаховал І. О.

Ухвала від 24.10.2023

Цивільне

Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Кобеляцька-Шаховал І. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні