Справа № 336/4705/24
Пр. 2/336/2204/2024
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
20 травня 2024 року м. Запоріжжя
Суддя Шевченківського районного суду м. Запоріжжя Вайнраух Л.А. розглянула позовну заяву ОСОБА_1 до Амвросіївської міської ради Донецької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: приватний нотаріус Одеського міського нотаріального округу Березінь-Усова Ірина Анатоліївна, про визнання права власності на квартиру в порядку спадкування, -
В С Т А Н О В И Л А:
Позивач за допомого системи «Електронний суд» звернувся до суду із вказаною позовною заявою, в якій просить визнати за ним право власності на квартиру АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_2 .
Справу передано в провадження визначеного головуючого судді 16.05.2024 на підставі протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 15.05.2024.
Суддя, перевіривши виконання вимог ст.175-177 ЦПК України, встановила, що позовна заява підлягає залишенню без руху з таких підстав.
За змістом п.3 ч.3 ст.175 ЦПК України позовна заява повинна містити: зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці.
Згідно з п.2, 9 ч.1 ст.176 ЦПК України ціна позову визначається у позовах про визнання права власності на майно або його витребування - вартістю майна; у позовах про право власності на нерухоме майно, що належить фізичним особам на праві приватної власності, - дійсною вартістю нерухомого майна, а на нерухоме майно, що належить юридичним особам, - не нижче його балансової вартості.
Так, відповідно до змісту позовної заяви ціна позову визначена у сумі 321978,46 гривень.
Стороною позивача здійснено сплату судового збору за розгляд вимоги майнового характеру (про визнання права власності на об`єкт нерухомості). Відповідна квитанція долучена до позовної заяви.
Проте, актуальна на час звернення до суду ціна позову не підтверджена належними та допустимими доказами.
За змістом ч.1 ст.181 ЦК України до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.
Оцінка дійсної вартості майна має бути проведена із врахуванням норм ст.5,12 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність". Як вказано у ст.1 зазначеного закону, положення цього Закону поширюються на правовідносини, які виникають у процесі здійснення оцінки майна, майнових прав, що належать фізичним та юридичним особам України на території України та за її межами, а також фізичним та юридичним особам інших держав на території України та за її межами, якщо угода укладається відповідно до законодавства України, використання результатів оцінки та здійснення професійної оціночної діяльності в Україні.
За приписами ст.3 вказаного нормативно-правового акта процедури оцінки майна встановлюються нормативно-правовими актами з оцінки майна. У випадках проведення незалежної оцінки майна складається звіт про оцінку майна. У випадках самостійного проведення оцінки майна органом державної влади або органом місцевого самоврядування складається акт оцінки майна. Вимоги до звітів про оцінку майна та актів оцінки майна встановлюються відповідно до статті 12 цього Закону. Датою оцінки є дата, за станом на яку здійснюються процедури оцінки майна та визначається вартість майна. Нормативно-правовими актами з оцінки майна можуть бути передбачені строки дії звіту про оцінку майна (акта оцінки майна) від дати оцінки або дати її затвердження (погодження) замовником. Випадки обов`язкового проведення оцінки майна встановлюються цим Законом.
Разом з цим, ч.1,2 ст.12 Закону визначено, що звіт про оцінку майна є документом складеним, зокрема, в електронному вигляді з дотриманням законодавства про електронні довірчі послуги, що містить висновки про вартість майна та підтверджує виконані процедури з оцінки майна суб`єктом оціночної діяльності - суб`єктом господарювання відповідно до договору. Звіт підписується оцінювачами, які безпосередньо проводили оцінку майна, і скріплюється підписом керівника суб`єкта оціночної діяльності.
Вимоги до змісту звіту про оцінку майна, порядку його оформлення та рецензування встановлюються положеннями (національними стандартами) оцінки майна.
Зміст звіту про оцінку майна повинен містити розділи, що розкривають зміст проведених процедур та використаної нормативно-правової бази з оцінки майна.
Натомість, стороною позивача до позовної заяви долучено довідку про оціночну вартість об`єкта нерухомості від 28.12.2023 (додаток №2 по Порядку ведення єдиної бази даних звітів про оцінку), виготовлену на замовлення ОСОБА_3 , який не є стороною у справі.
Вказана довідка не відповідає вище наведеним критеріям та не є звітом про оцінку майна в розумінні закону, не містить актуальних даних, адже виготовлена 28.12.2023.
Суддя зауважує, що Порядок ведення єдиної бази даних звітів про оцінку, затверджений наказом Фонду державного майна України 17 травня 2018 року № 658 (у редакції наказу Фонду державного майна України від 12 січня 2021 року № 24), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05 червня 2018 р. за № 677/32129, визначає механізм ведення Фондом державного майна України (далі - Фонд) Єдиної бази даних звітів про оцінку, формування електронних довідок про оціночну вартість об`єкта нерухомості та реєстрації звітів про оцінку майна, складених суб`єктами оціночної діяльності (оцінювачами) для цілей обчислення доходу платника податку - фізичної особи від продажу (обміну) нерухомого майна, а також доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у спадщину чи дарунок майна (крім випадків успадкування та/або отримання у дарунок майна, вартість якого оподатковується за нульовою ставкою), доходу, отриманого за іншими правочинами, за якими здійснюється перехід права власності на нерухомість, дохід за якими підлягає оподаткуванню у випадках, передбачених Податковим кодексом України.
Тому точна ціна позову за розгляд майнової вимоги може бути визначена лише в разі встановлення дійсної ринкової вартості спірного майна. Вказаної вимоги позивач при зверненні до суду не дотримався.
Слід зауважити, що відповідно до ч.5 ст.177 ЦПК України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Проте, позивачем не подано відповідних доказів, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, а саме, доказів реєстрації права власності на спірний об`єкт нерухомості за ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Також з урахуванням вимог ч.3 ст.1268 ЦК України, стверджуючи, що ОСОБА_2 постійно проживала разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, тобто, вважається такою, що прийняла спадщину, позивачем не зазначено та не надано відповідних доказів, зокрема, й на підтвердження того, що ОСОБА_2 не відмовлялась від спадщини у встановлені строки.
В разі відсутності відповідного доказу учасник справи може скористатись своїм правом на подання клопотання про витребування доказів, яке має відповідати вимогам ст.84, 182, 183 ЦПК України.
Слід зауважити, що в порушення ч.5 ст.177 ЦПК України, у взаємозв`язку із ч.2 ст.95 ЦПК України, дані, зазначені в копії свідоцтва про смерть ОСОБА_2 , зокрема, орган державної реєстрації актів цивільного стану, що зареєстрував смерть фізичної особи та видав свідоцтво, не є доступними для сприйняття. Зазначений недолік підлягає усуненню.
Необхідно роз`яснити, що відповідно до приписів ч.6 ст.95 ЦПК України якщо подано копію (електронну копію) письмового доказу, суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи може витребувати у відповідної особи оригінал письмового доказу. Якщо оригінал письмового доказу не подано, а учасник справи або суд ставить під сумнів відповідність поданої копії (електронної копії) оригіналу, такий доказ не береться судом до уваги.
Крім того, стороною позивача не дотримано вимог п.2 ч.3 ст.175 ЦПК України, адже у позовній заяві повинні міститись повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв`язку та адреси електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
Також, за змістом ч.1 ст.177 ЦПК України у разі подання до суду позовної заяви та документів, що додаються до неї, в електронній формі через електронний кабінет позивач зобов`язаний додати до позовної заяви доказ надсилання іншим учасникам справи копій поданих до суду документів з урахуванням положень статті 43 цього Кодексу. Проте, докази надіслання копій поданих до суду документів відповідачу до позовної заяви не додано.
За змістом ч.1,2 ст.185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин, позовна заява підлягає залишенню без руху в порядку ст.185 ЦПК України, із наданням п`ятиденного строку для усунення вказаних недоліків (з урахуванням обсягу визначених недоліків) з дня вручення ухвали.
Керуючись ст. 175-177, 185, 258-261 ЦПК України, суддя, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Залишити безруху позовнузаяву ОСОБА_1 до Амвросіївськоїміської радиДонецької області,третя особа,яка незаявляє самостійнихвимог щодопредмета спору:приватний нотаріусОдеського міськогонотаріального округуБерезінь-УсоваІрина Анатоліївна,про визнанняправа власностіна квартирув порядкуспадкування,-у зв`язкуіз виявленими,перерахованими вищенедоліками,надавши стороніпозивача строк п`ятьднів здня врученняухвали прозалишення позовноїзаяви безруху для їхвиправлення,шляхом поданняпозовної заяви,доказів напідтвердження вартостіспірного майната інших(зазначенихв ухвалі),доказів надіслання копій поданих до суду документів відповідачу.
Ухвала набираєзаконної силиз моментуїї підписаннясуддею (20.05.2024)та оскарженнюне підлягає.
Суддя Л.А.Вайнраух
Суд | Шевченківський районний суд м. Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 20.05.2024 |
Оприлюднено | 23.05.2024 |
Номер документу | 119183136 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Шевченківський районний суд м. Запоріжжя
Вайнраух Л. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні