ЧУГУЇВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 636/2623/23 Провадження № 2/636/130/24
Дата
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 квітня 2024 року м. Чугуїв
Чугуївський міський суд Харківської області у складі:
головуючого судді - Карімова І.В.,
за участю секретаря судового засідання -Ріпи І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Великобурлуцький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Харків) про встановлення факту батьківства,
ВСТАНОВИВ:
У червні 2023 року ОСОБА_1 звернулась із позовом до ОСОБА_2 провстановлення фактубатьківства,зазначивши уякості третьої особи Великобурлуцький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Харків), правонаступником якого є Куп`янський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Куп`янському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції.
Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 є матір`ю малолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьком якого в свідоцтві про народження записаний відповідно до ст. 135 СК України ( з її слів) ОСОБА_4 . Але батьком її дитини є ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який загинув, перебуваючи на військовій службі у військовій частині НОМЕР_1 з 14.02.2023 року, у місті Авдіївці Донецької області, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серія НОМЕР_2 від 16 травня 2023 року, виданого Третім відділом державної реєстраціїактів цивільногостану у м. Харкові Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції. Позивачка посилається на те, що вона та ОСОБА_5 проживали спільно, але без реєстрації шлюбу, вели спільне господарство. Після народження сина ОСОБА_6 приймав активну участь у його вихованні та утриманні, про що свідчать надані нею копії фотографій. Факт приймання участі у вихованні дитини також підтверджується довідкою від 31.05.2023 р., виданою Комунальним некомерційним підприємством «Великобурлуцький центр первинної медико-санітарної допомоги. Посилаючись на висновки постанови Верховного Суду від 16.05.2018 року у справі № 591/6441/14ц (провадження № 61-6030 св18), в якій зазначено, що підставою для категоричного висновку для визнання батьківства в судовому порядку може бути висновок судово-генетичної або судово-імунологічної експертизи, ОСОБА_1 зазначає, що в теперішній час провести судово-імунологічну експертизу немає можливості у зв`язку з тим, що ОСОБА_5 загинув. На підставі викладеного, ОСОБА_1 просить: встановити факт батьківства ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України, стосовно дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянина України. Внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_3 № 28 від 18.09.2018 року, складеного Великобурлуцьким районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління міністерства юстиції у Харківській області ( свідоцтво про народження серії НОМЕР_3 ) якими змінити прізвище дитини з « ОСОБА_7 » на « ОСОБА_8 ».
Ухвалою Чугуївського міського суду Харківської області від 19.06.2023 року відкрито провадження у справі, розгляд якої визначено проводити в загальному позовному провадженні. Ухвалою Чугуївського міського суду Харківської області від 13.03.2023 року закрито підготовче провадження і справа призначена до розгляду по суті.
Подалі позивачка ОСОБА_1 надала заяву про розгляд справи за її відсутністю, позовні вимоги підтримала за заявленими підставами та просила їх задовольнити.
Відповідачка ОСОБА_2 надала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги визнала та просила їх задовольнити.
Представн6ик третьої особи - Куп`янського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Куп`янському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції у судове засідання не з`явився, повідомлений про час та місце розгляду справи, про що свідчить розписка в отриманні судової повістки, будь-яких пояснень по суті спору не надав.
Справа розглядається за відсутності учасників справи, тому відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступного.
Передумовою звернення до суду із заявою про встановлення факту батьківства є запис про батька дитини у книзі записів народжень за вказівкою матері. Зазначений висновок викладено у постанові Верховного Суду від 17 лютого 2022 року у справі справа № 521/4820/19 (провадження № 61-21037св21).
Судом встановлено, що згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , виданого 18 вересня 2018 року Великобурлуцьким районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області, ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_5 , місце народження: Україна, Харківська область, Великобурлуцький район,смт. Великий Бурлук, про що 18 вересня 2018 року складено відповідний актовий запис №28. Батьки: мати ОСОБА_1 . В графі батько зазначено « ОСОБА_4 ».
Реєстрація народження дитини ОСОБА_3 здійснена в порядку, передбаченому ч. 1 ст. 135 СК України, що підтверджується витягом № 00021006927 від 18.09.2018 року з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України.
Згідно копії повістки на відправку та повідомлення керівнику підприємства АТ «Українська залізниця» від 09.02.2023 року військовозобов`язаний ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , домашня адреса АДРЕСА_1 , призвано на військову службу, яку він згідно довідки військової частини НОМЕР_1 від 01.03.2023 р. за № 191 проходив з 14.02.2023 року.
Як свідчать матеріали справи повістка щодо призиву на військову службу надійшла за місцем реєстрації ОСОБА_5 та його матері відповідачки ОСОБА_2 .
Відповідно до копії повторного свідоцтва про смерть НОМЕР_4 , виданого 16.05.2023 року Третім відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , місце народження: Україна, Харківська область, Великобурлуцький район, смт. Великий Бурлук, помер ІНФОРМАЦІЯ_7 у віці 40 років, про що 18 квітня 2023 року складено відповідний запис №22, місце смерті: Україна, Донецька область, місто Авдіївка.
З наданої позивачкою копії довідки від 31.05.2023 р., виданою Комунальним некомерційним підприємством «Великобурлуцький центр первинної медико-санітарної допомоги, вбачається, що ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2 , приймав участь у вихованні дитини ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Між тим в цій довідці не зазначені факти приймання ОСОБА_5 участі у вихованні дитини та джерела, що були підставою для надання такої довідки.
Згідно частини першої статті 130 СК України у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду. Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу.
Тлумачення статті 130 СК України свідчить, що закон не встановлює конкретного переліку доказів для встановлення факту батьківства. Підставою для встановлення факту батьківства можуть бути будь-які відомості, що свідчать про походження дитини від даної особи, зібрані відповідно до вимог ЦПК України.
Так, у справі № 592/4443/17 (провадження № 61-37023св18) Верховний Суд у постанові від 18 березня 2020 року вказав на те, щопідставою для визнання батьківства є відомості, що засвідчують саме походження дитини від певної особи, а не факти спільного проживання та ведення спільного господарства матір`ю дитини і цієї особи до народження дитини, або спільне виховання чи утримання ними дитини, або докази, що підтверджують визнання відповідачем батьківства. Підставою для категоричного висновку для визнання батьківства в судовому порядку може бути лише висновок судово-медичної (молекулярно-генетичної) експертизи.
Європейський суд з прав людини зауважив, що «в ході національного розгляду суд призначив ДНК-тест з метою вирішення цього спору про батьківство. Тест продемонстрував, що відповідач був батьком дитини з ймовірністю 99,99 відсотків. Суд враховує, що на сьогодні ДНК-тест є єдиним науковим методом точного встановлення батьківства стосовно конкретної дитини; його доказова цінність суттєво переважає будь-який інший доказ, наданий сторонами, з метою підтвердити або спростувати факт оспорюваного батьківства» (KALACHEVA v. RUSSIA, № 3451/05, § 34, ЄСПЛ, від 07 травня 2009 року).
Посилаючись в своїй позовній заяві на висновки постанови Верховного Суду від 16.05.2018 року у справі № 591/6441/14ц (провадження № 61-6030 св18), в якій зазначено, що підставою для категоричного висновку для визнання батьківства в судовому порядку може бути висновок судово-генетичної або судово-імунологічної експертизи, ОСОБА_1 зазначає, що в теперішній час провести судово-імунологічну експертизу немає можливості у зв`язку з тим, що ОСОБА_5 загинув. Між тим позивачка не клопотала перед судом про проведення експертизи для встановлення спорідненості сина ОСОБА_9 з іншими особами, які перебували в кровному спорідненні з померлим ОСОБА_5 , зокрема з його матір`ю (відповідачем у справі), хоча за умови відсутності генетичного матеріалу померлого таке дослідження мого б допомогти встановити його спорідненість з сином позивачки .
В постанові Верховного Суду від 04 серпня 2021 року у справі № 494/1611/18, провадження № 61-10395св20 Суд звертає увагу, що правила статті 128 СК України запровадили кардинально іншу парадигму встановлення судом факту батьківства. На відміну від чинного законодавчого регулювання спірних відносин, яке передбачає доведення походження дитини від батька, норми попереднього законодавства, стаття 53 КпШС України, визначали достатнім для такого висновку суду доведення факту спільного проживання та утримання дитини.
Відповідно до статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно із частинами першою, шостою статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Надані позивачкою ОСОБА_1 на підтвердження своїх вимог щодо встановлення батьківства померлого ОСОБА_5 стосовно малолітнього сина ОСОБА_9 вищевказані докази: спільного проживання та виховання дитини, в тому числі й копії фотокарток (світлин), не є достовірними та достатніми доказами, що вичерпно це підтверджують.
Крім того, для визначення юридичного характеру факту встановлення батьківства позивачкою ОСОБА_1 не зазначено для якої мети їй необхідно встановити цей факт (для отримання пенсії у зв`язку із втратою годувальника, прийняття спадщини тощо). Зазначене унеможливлює встановити коло заінтересованих осіб.
Звертаючись до суду з зазначеним позовом ( а не в порядку особового провадження із заявою про встановлення юридичного факту), ОСОБА_1 також не вказала які особисті чи майнові права її або її малолітньої дитини порушені або не визнаються відповідачкою ОСОБА_2 або іншою особою.
У зв`язку з вищенаведеним суд відмовляє у задоволенні позову ОСОБА_1 у зв`язку з його недоведеністю. Зазначене не позбавляє останню звернутися до суду з вимогою про встановлення факту батьківства при наявності достовірних доказів.
Керуючись ст. ст.12, 76-81, 89,141,259, 263-265, 273, 279,352, 354, суд
УХВАЛИВ:
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Великобурлуцький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Харків) про встановлення факту батьківства.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його складення до Харківського апеляційного суду. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути поновлений також в разі його пропуску з інших поважних причин.
Позивачка: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , РКНОПП НОМЕР_5 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 . Фактично проживає за адресою: АДРЕСА_3 .
Відповідачка: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_9 ,РКНОПП НОМЕР_6 , проживаєза адресою: АДРЕСА_1 .
Третя особа: Куп`янський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Куп`янському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції, адреса місця знаходження: 63601, Харківська область, смт. Шевченкове, вул.. Лермонтова,7.
Повне рішення складено 10 травня 2024 року.
Суддя І.В. Карімов
Суд | Чугуївський міський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 10.05.2024 |
Оприлюднено | 23.05.2024 |
Номер документу | 119190029 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Чугуївський міський суд Харківської області
Карімов І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні