Справа № 134/1247/20
Провадження № 1-кп/134/3/2024
УХВАЛА
іменем України
20 травня 2024 рокуКрижопільський районний суд Вінницької області
Крижопільський районний суд Вінницької області у складі:
головуючого-судді: ОСОБА_1
з участю: секретаря ОСОБА_2
прокурора ОСОБА_3
обвинувачених ОСОБА_4 , ОСОБА_5
представника цивільного позивача ОСОБА_6
захисників ОСОБА_7 , ОСОБА_8
розглянувши у відкритому засіданні в селищі Крижопіль кримінальне провадження по обвинуваченню ОСОБА_4 , у вчиненні кримінального правопорушення за ч. 2 ст. 367 КК України та ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 367 КК України.
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Крижопільського районного суду Вінницької області перебуває кримінальне провадження по обвинуваченню ОСОБА_4 , у вчиненні кримінального правопорушення за ч. 2 ст. 367 КК України та ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 367 КК України.
Через канцелярію суду від захисника обвинуваченого ОСОБА_7 , яка діє в інтересах обвинуваченого ОСОБА_4 надійшло клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності, яке обґрунтоване тим, що відповідно до обвинувального акту, ОСОБА_4 обвинувачується в тому, що він вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст.367 КК України. Санкція ч. 2 ст. 367 КК України (в редакції від 11.01.2019 р. момент виявлення правопорушення 19.03.2019 р.) передбачає покарання у виді позбавлення волі на строк від двох до п`яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та зі штрафом від двохсот п`ятдесяти до семисот п`ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян або без такого. Згідно з ч. 2ст.12КК України (в редакції від 11.01.2019 р. момент виявлення правопорушення 19.03.2019 р.), залежно від ступеня тяжкості злочин за ч. 2 ст. 367 КК України (в редакції 11.01.2019 р.) відноситься до злочинів середньої тяжкості. Згідно вимог п. 3 ч. 1 ст. 49 КК України (в редакції від 11.01.2019 р.) у разі вчинення злочину середньої тяжкості, особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею злочину і до набрання вироком законної сили минуло п`ять років. Так як ОСОБА_4 не вчинено нового злочину та він не ухилявся та не ухиляється від слідства та суду і на даний момент закінчились строки притягнення до кримінальної відповідальності, тому просить суд звільнити ОСОБА_4 звільнити від кримінальної відповідальності у зв`язку з строками давності.
Через канцелярію суду від обвинуваченого ОСОБА_5 надійшло клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності яке обґрунтоване тим, що відповідно до обвинувального акту, ОСОБА_5 обвинувачується в тому, що він вчинив кримінальні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 366 та ч. 2 ст.367 КК України, і з дня вчинення кримінального правопорушення закінчились строки притягнення до кримінальної відповідальності, тому просить суд звільнити його звільнити від кримінальної відповідальності у зв`язку з строками давності.
В судовому засіданні 20.05.2024 захисник обвинуваченого ОСОБА_4 адвокат ОСОБА_7 підтримала попередньо подане через канцелярію суду клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності, просила його задовольнити.
Обвинувачений ОСОБА_4 підтримав клопотання свого захисника, зазначив суду, що не заперечує з приводу закриття кримінального провадження за строками давності, знає, що це не є реабілітуючою обставиною. Також зазначив, що, крім даного кримінального провадження, більше до кримінальної відповідальності не притягався, будь-яких кримінальних правопорушень не вчиняв.
Обвинувачений ОСОБА_5 підтримав своє клопотання, зазначив суду, що не заперечує з приводу закриття кримінального провадження за строками давності, знає, що це не є реабілітуючою обставиною. Також зазначив, що, крім даного кримінального провадження, більше до кримінальної відповідальності не притягався, будь-яких кримінальних правопорушень не вчиняв.
Захисник обвинуваченого ОСОБА_5 адвокат ОСОБА_8 підтримав клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності, просив його задовольнити.
Прокурор ОСОБА_3 не заперечував з приводу закриття кримінального провадження за строками давності, оскільки закінчилися строки притягнення ОСОБА_4 та ОСОБА_5 до кримінальної відповідальності, витрати за проведення експертиз просив віднести на рахунок держави, цивільний позов залишити без розгляду.
Представник цивільного позивача ОСОБА_6 поклався на розсуд суду.
Заслухавши клопотання та думки учасників судового провадження, суд дійшов такого висновку.
Відповідно до п. 1 ч. 2ст. 284 КПК України, кримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Частиною першоюстатті 285 КПК Українивизначено, що особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Згідно з ч. 4ст. 286 КПК України, якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.
Відповідно до ч. 8ст. 284 КПК України, закриття кримінального провадження або ухвалення вироку з підстави, передбаченої пунктом першим частини другої цієї статті, не допускається, якщо підозрюваний, обвинувачений проти цього заперечує. В цьому разі кримінальне провадження продовжується в загальному порядку, передбаченому цим Кодексом.
Статтею 44 КК України передбачено, що особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом. Звільнення від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом, здійснюються виключно судом. Порядок звільнення від кримінальної відповідальності встановлюється законом.
ОСОБА_4 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, тобто службова недбалість, тобто неналежне виконання службовою особою своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки.
ОСОБА_5 обвинувачується у вчиненні кримінальних правопорушеннь, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України, тобто службове підроблення, тобто внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей та інше підроблення офіційних документів та ч. 2 ст. 367 КК України, тобто службова недбалість, тобто неналежне виконання службовою особою своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки
Згідно з ч. 2ст. 4 КК України, злочинність і караність, а також інші кримінально-правові наслідки діяння визначаються законом про кримінальну відповідальність, що діяв на час вчинення цього діяння.
Санкція ч. 2 ст. 367 КК України передбачає покарання у виді позбавлення волі на строк від двох до п`яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та зі штрафом від двохсот п`ятдесяти до семисот п`ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян або без такого.
Санкція ч. 1 ст. 366 КК України передбачає покарання у виді штрафу від двох тисяч до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеження волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Згідно з ч. 2ст.12КК України залежно від ступеня тяжкості злочини за ч. 1 ст. 366 КК України та ч. 2 ст. 367 КК України відносяться до нетяжких злочинів.
Відповідно до ст. 12 КК України нетяжким злочином є передбачене цим Кодексом діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на строк не більше п`яти років.
За приписами п. 3 ч. 1 ст. 49 КК України особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минуло п`ять років - у разі вчинення нетяжкого злочину, крім випадку, передбаченого у пункті 2 цієї частини, а саме у разі вчинення нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк не більше двох років.
Судом враховується, що нетяжкі злочини було вчинено в період з 19.09.2018 до моменту виявлення 19.03.2019 та з дня їх вчинення минуло більше 5-ти років, в матеріалах провадження відсутні відомості щодо ухилення обвинувачених ОСОБА_4 та ОСОБА_5 від суду або вчинення ними нового кримінального правопорушення та обвинувачені не заперечують проти закриття кримінального провадження з нереабілітуючої підстави, у зв`язку із закінченням строків даності.
Положення п.1 ч.2 ст.284 КПК України передбачають, що кримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
За таких обставин суд вбачає наявність підстав для закриття кримінального провадження у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК України в зв`язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності, що повністю відповідає вимогам закону, не порушує прав та інтересів учасників кримінального провадження, а тому заявлені клопотання є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
За змістом ч. 2ст. 124 КПК України, у разі ухвалення обвинувального вироку, суд стягує з обвинуваченого на користь держави документально підтвердженні витрати на залучення експерта.
Оскільки у цьому кримінальному провадженні обвинувальний вирок не ухвалювався, а постановлено ухвалу, якою закрито кримінальне провадження, судові витрати на проведення експертизи у кримінальному провадженні слід віднести на рахунок держави.
Потерпілим ДП «Крижопільське лісове господарство» (Державне спеціалізованегосподарське підприємство«Ліси України») в ходірозгляду кримінальногопровадження булозаявлено цивільнийпозов простягнення з ОСОБА_4 шкоди внаслідок кримінального правопорушення в сумі 367639,18 гривень.
Разом із цим, у випадку закриття кримінального провадження в передбаченому КПК порядку, суд вважає за необхідне роз`яснити цивільному позивачу його право пред`явити аналогічний позов у порядку цивільного судочинства. Тому, оскільки суд приходить до висновку про необхідність звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності в зв`язку із закінченням строків давності, заявлений потерпілим цивільний позов слід залишити без розгляду.
Керуючись ст. ст. 12, 44, 49 КК України, ст. ст. 100, 284-286, 369, 370, 372 КПК України, суд
У Х В А Л И В:
Клопотання ОСОБА_5 про звільнення від кримінальної відповідальності у зв`язку закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності -задовольнити.
Клопотання захисника обвинуваченого ОСОБА_7 , яка діє в інтересах обвинуваченого ОСОБА_4 про звільнення від кримінальної відповідальностіу зв`язку закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності -задовольнити.
ОСОБА_5 , звільнити від кримінальної відповідальності за обвинуваченням у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 367 КК України, на підставі п.3 ч. 1 ст. 49 КК України у зв`язку із закінченням строків давності.
ОСОБА_4 , звільнити від кримінальної відповідальності за обвинуваченням у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 367 КК України, на підставі п.3 ч. 1 ст. 49 КК України у зв`язку із закінченням строків давності.
Закрити кримінальне провадження № 62020240000000856 від 31.07.2020 року по обвинуваченню ОСОБА_4 , у вчиненні кримінального правопорушення за ч. 2 ст. 367 КК України та ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 367 КК України у зв`язку закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.
Судові витрати, пов`язані із проведенням експертиз у даномукримінальному провадженні слід віднести на рахунок держави.
Цивільний позов ДП «Крижопільське лісове господарство» (Державне спеціалізованегосподарське підприємство«Ліси України») до ОСОБА_4 про відшкодування шкоди внаслідок кримінального правопорушення в сумі 367639,18 гривень залишити без розгляду.
Ухвала може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Крижопільський районний суд протягом семи днів з дня її оголошення.
Суддя
Суд | Крижопільський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 20.05.2024 |
Оприлюднено | 23.05.2024 |
Номер документу | 119191021 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов'язаної з наданням публічних послуг Службова недбалість |
Кримінальне
Крижопільський районний суд Вінницької області
Зарічанський В. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні