Справа № 420/6022/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 травня 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Потоцької Н.В.
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку ст. 262 КАС України) адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Українська Національна Стивідорна Компанія» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Українська Національна Стивідорна Компанія» до Головного управління ДПС в Одеській області, в якому позивач просить:
визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного Управління ДПС в Одеській області від 14.04.2023 року №6359/15-32-23-02.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ТОВ «УНСК» не погоджується з Висновком Акту перевірки та винесеним на його підставі податковим повідомленням-рішенням щодо неправомірного застосування пільг по оподаткуванню, передбачених частиною 2 статті 11 Конвенції про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи, вважає їх необ`єктивними, необґрунтованими, безпідставними, прийнятими без врахування всіх фактичних обставин, наданих належних документів, такими, що не ґрунтуються на вимогах діючого законодавства.
Під час здійснення виплат нерезиденту ТОВ «УНСК» користувалось положеннями статті 11 «Проценти» Конвенції між Урядом України та Урядом Республіки Кіпр про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи і капітал та застосовувалась пільгова ставка оподаткування.
Загальна сума перерахованого до бюджету податку на доходи нерезидента складає - 25597,88 грн., в т.ч: 21.03.2019 року за ставкою 2% в сумі - 5 538,99 грн.; 13.05.2019 року за ставкою 2% в сумі - 1 441,06 грн.; 15.10.2019 року за ставкою 2% в сумі - 5 331,87 грн.; 23.03.2020 року за ставкою 5% в сумі -13 285,96 грн.
За приписами п. 103.4 ст. 103 ПК України підставою для звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України є подання нерезидентом з урахуванням особливостей, передбачених пунктами 103.5 і 103.6 цієї статті, особі (податковому агенту), яка виплачує йому доходи, довідки (або її нотаріально засвідченої копії), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України (далі - довідка), а також інших документів, якщо це передбачено міжнародним договором України.
На переконання позивача, правовий статус компанії «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED», резидента країни Республіки Кіпр, з якою укладено міжнародний договір, підтверджено належними документами.
Відтак, ТОВ «УНСК» у повній відповідності дотримано вимоги статті 103.2 Податкового Кодексу України - отримано від «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» вищенаведені довідки про резиденство за перевіряємий 2019, 2020 р.р., а також підтвердження, що саме вказана Компанія є бенефіціарним власником процентного доходу за діючими кредитними договорами з ТОВ «УНСК».
З отриманих від «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» наведених документів ТОВ «УНСК» не виявлено юридичного обов`язку Компанії передати відповідний дохід (отримані проценти) від ТОВ «УНСК» будь-якій іншій особі, а навпаки, підтверджено право на отримання надходжень для своєї власної вигоди.
В Акті перевірки податковим органом зазначено, що при перевірці використано, у тому числі, документи, отримані від податкового департаменту Міністерства фінансів Республіки Кіпр. На запит Товариства до ГУ ДПС в Одеській області щодо надання копій зазначений документів, використаних при перевірці, податковим органом було неправомірно відмовлено.
Відтак, Товариство змушене було самостійно звертатись до «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» щодо отримання бухгалтерських та фінансових документів компанії-нерезидента.
Аналіз Аудиторського висновку від 12.12.2023 та Звіту незалежного аудитора від 06.08.2021 підтверджує , що «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» самостійно розпоряджується процентним доходом за кредитним договором з ТОВ «УНСК», керівництво компанії самостійно приймає рішення стосовно кредитної політики з метою ефективного використання фінансових інструментів, зокрема, залучених грошових коштів, наданих позик, відсоткової ставки тощо та враховує всі ризики - відсоткові, кредитні, валютні та ризики пов`язані з ліквідністю, володіння акціями, управління капіталом, пов`язані з фінансовими інструментами, які вона утримує.
«SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» за результатами проведеної господарської діяльності приймається подальше рішення щодо виплати дивідендів власникам корпоративних прав за результатами отриманого прибутку, подальших інвестицій або ж формування резервного фонду на покриття збитків.
Враховуючи зазначене, висновки контролюючого органу в Акті перевірки про те, що «…«SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» не є власником та не розпоряджається отриманим доходом; у Компанії нерезидента є один працівник, який є одночасно акціонером компанії - Павло Лісіцін та єдиним джерелом отримання доходу компанії-нерезидента є доходи у вигляді процентів, отримані від українських компаній» - є безпідставними та необґрунтованими, оскільки відповідно Аудиторського висновку від 12.12.2023, Звіту незалежного аудитора, листів «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» від 25.01.2019, 20.01.2020, 27.01.2021, 29.03.2023, компанія «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» самостійно та на власний ризик планує та проводить свою господарську діяльність, в тому числі, щодо напрямків використання отриманого процентного доходу від ТОВ «УНСК».
Процесуальні дії
Ухвалою суду від 27.02.2024 року залишено позовну заяву без руху.
06.03.2024 року до суду за вхід. №ЕС/9326/24 від представника позивача надійшла заява про поновлення процесуального строку.
Ухвалою суду від 14.03.2024 року визнано поважними причини пропуску строку звернення до суду та відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження (відповідно до ст. 262 КАСУ) без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
01.04.2024 року за вхід.№ЕС/13204/24 надійшов відзив на позов, в якому, зокрема, наголошено на необґрунтованості вимог позивача, оскільки наявні факти, отримані в ході обміну податковою інформацією з компетентними органами іноземних держав, доводять, що компанія «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» не є бенефіціарним власником стосовно доходу у вигляді процентів, отриманого від ТОВ «УНСК», з огляду на наявність у «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» фактичних обов`язків, щодо подальшого перерахування отримуваних процентів на користь пов`язаної особи - пана ОСОБА_1 та відсутність у компанії можливості самостійного прийняття рішення щодо долі отримуваного доходу та контролю щодо отримуваного доходу. ОСОБА_1 є особою, що безпосередньо володіє та фактично самостійно визначає подальшу фінансову долю прибутків компанії «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED», яка в свою чергу використовується лише як фінансовий механізм для кредитування українських підприємств та має формальний статус власника доходів у вигляді процентів.
Таким чином, на підставі проведеного аналізу отриманої інформації іноземного компетентного органу Республіки Кіпр, документів, фінансової та податкової звітності наданих до неї, встановлено, що компанія «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» (Республіка Кіпр) не є фактичним власником доходів у вигляді відсотків, отриманих від ТОВ «УНСК» за договором позики №1/10 від 05.10.2018 року.
Враховуючи вищенаведене, перевіркою встановлено порушення ТОВ «УНСК» пп. 141.4.2 п.141.4 ст.141 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI (із змінами та доповненнями), в частині не утримання та не перерахування до бюджету податку за ставкою 15% від суми сплаченого доходу нерезиденту (з урахуванням сплаченого податку за ставкою 2% та 5%), в результаті чого занижено податок з доходу нерезидента у сумі 104 078,62 грн., в т.ч. І кв.2019 - 32997,06 грн., півріччя 2019- 42364,70 грн., 2019 рік - 77 506,73 грн., І кв.2020 - 26571,89 грн.
Невиконання податкового обов`язку, у відповідності до п. 109.1 ст.109 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI, зі змінами та доповненнями, є податковим правопорушенням, за яке передбачена фінансова відповідальність.
ТОВ «УНСК» на момент вчинення порушення податкового законодавства, мало можливість для дотримання правил і норм, встановлених Податковим кодексом України, проте не вжило достатніх заходів для їх дотримання.
Таким чином, свідоме невиконання встановлених законодавством правил, є наслідком дій (бездіяльності) платника податків, які кваліфікуються як умисні.
04.04.2024 року за вхід.№ЕС/13933/24 надійшла відповідь на відзив, де позивачем наголошується на тому, що ТОВ «УНСК» у повній відповідності дотримано вимоги статті 103.2 Податкового Кодексу України - отримано від «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» вищенаведені довідки про резиденство за перевіряємий періоди 2019, 2020 р.р., а також підтвердження, що саме вказана Компанія є бенефіціарним власником процентного доходу за діючими кредитними договорами з ТОВ «УНСК».
З отриманих від «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» документів ТОВ «УНСК» не виявлено юридичного обов`язку Компанії передати відповідний дохід (отримані проценти) від ТОВ «УНСК» будь-якій іншій особі, а навпаки, підтверджено право на отримання надходжень для своєї власної вигоди.
Враховуючи положення п. 103.2 ст.103 ПК України, вищезазначені документи є належною підставою для застосування пільгової ставки податку на час виплати доходу нерезиденту, що передбачена відповідним міжнародним договором України, а саме Конвенцією між Урядом України та Урядом Республіки Кіпр про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи.
Відтак, ТОВ «УНСК», скориставшись своїм правом застосувати зменшену ставку податку, передбачену відповідним міжнародним договором України на час виплати доходу «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED», з огляду на всі наявні на те підстави, які передбачені Податковим Кодексом України, зі свого боку, відповідно, діяло правомірно, добросовісно, розумно та з належною обачністю.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Товариство з обмеженою відповідальністю «УНСК» є юридичною особою, зареєстроване Виконавчим комітетом Одеської міської ради, свідоцтво про державну реєстрацію №318747 від 26.12.2001 р. Товариство є платником податку на додану вартість, платником податку на прибуток на загальних підставах, податку на доходи фізичних осіб, військового збору, єдиного соціального внеску та перебуває на податковому обліку в органах державної податкової служби в ГУ ДПС в Одеській області (Суворовська державна податкова інспекція).
Видами діяльності Товариства за КВЕД є 52.24 транспортне оброблення вантажів (основний); 49.20 вантажний залізничний транспорт; 50.20 вантажний морський транспорт; 52.10 складське господарство; 52.21 допоміжне обслуговування наземного транспорту; 52.22 допоміжне обслуговування водного транспорту; 52.29 інша допоміжна діяльність у сфері транспорту тощо.
Відповідно до умов договору позики №1/10 від 05.10.2018 року, укладеного між ТОВ «УНСК» (Позичальник), в особі Генерального директора Кравцова Костянтина, та компанією «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» (Кредитор), в особі уповноваженого представника Гвенаеля Лассозе, Кредитор надає Позичальнику позику на суму 500000,00 дол. США терміном погашення по 10.10.2019 року, зі сплатою 9,1% річних.
Відсотки сплачуються щомісячно з 20-го числа по останній день календарного місяця, наступного за кожним оплатним місяцем, і в день, встановлений для повернення основної суми позики, а у разі дострокового повного погашення позики - в день фактичного погашення позики. Договір набирає чинності з дати його реєстрації у НБУ і діє до повного погашення позики та відсотків за позикою.
Відповідно до Додаткової угоди №1 від 22.03.2019 року до договору позики №1/10 від 05.10.2018 року змінено реквізити Кредитора.
Додатковою угодою №2 від 07.10.2019 до договору позики №1/10 від 05.10.2018 року продовжено термін погашення позики до 10.10.2020 року.
Додатковою угодою №3 від 05.10.2020 до договору позики №1/10 від 05.10.2018 року продовжено термін погашення позики до 10.10.2021 року та змінено банківські реквізити Кредитора.
На виконання умов договору позики №1/10 від 05.10.2018 року ТОВ «УНСК» було отримано від компанії «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» (Республіка Кіпр) 30.10.2018 року позику в сумі 269000,00 дол. США (7 586 479,49 грн.).
ТОВ «УНСК» відповідно до умов договору позики за період з 01.01.2019 року по 31.12.2020 року здійснило перерахування відсотків по позиці на користь компанії «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» на загальну суму - 32405,91 дол. США (857931,44 грн.), а саме:
21.03.2019 року в сумі - 9 267,14 дол. США (251 768.53 грн.),
13.05.2019 року в сумі - 2 694,71 дол. США (70 617,26 грн.),
17.10.2019 року в сумі - 10 864,65 дол. США (269 826,23 грн.),
23.03.2020 року в сумі - 9 579,41 дол. США (265 719,42 грн.).
Відповідно до наказу Головного управління ДПС в Одеській області від 19.01.2023 №282-п, на підставі пп: 19-1.1.34 п. 19-1.1 ст. 19-1, пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.78.1.21 п.78.1 ст.78, ст. 79, пп. б) п.п.69.2 п.69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 №2755-VI (із змінами та доповненнями), ОСОБА_3 , головним державним інспектором відділу контролю міжнародної діяльності управління трансфертного ціноутворення Головного управління ДПС в Одеській області проведена позапланова невиїзна документальна перевірка товариства з обмеженою відповідальністю «УКРАЇНСЬКА НАЦІОНАЛЬНА СТИВІДОРНА КОМПАНІЯ» (код за ЄДРПОУ 31846804) з питання правомірного застосування пільгової ставки при виплаті доходу у вигляді процентів за договором позики від 05.10.2018 №1/10 на користь компанії «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» (Республіка Кіпр), за період з 01.01.2019 року по 31.12.2020 року відповідно до затвердженого плану (переліку питань) документальної перевірки.
За результатом вищезазначеної перевірки ГУ ДПС в Одеській області було складено Акт від 08.03.2023 р за №4013/15-32-23-02/31846804 «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Українська Національна Стивідорна Компанія», код ЄДРПОУ 31846804», у Висновку якого (стор.20) встановлено порушення:
п. 103.2 та 103.3 ст. 103, пп, 141.4.2 п.141.4 ст.141 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI (із змінами та доповненнями), а саме: при виплаті процентних доходів нерезиденту «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» платником неправомірно застосовано пільги по оподаткуванню, що передбачені частиною 2 статті 11 Конвенції про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи, внаслідок чого не утримано податок з доходів нерезидентів в загальній сумі 104 078,62 грн., в т.ч. І кв.2019 - 32997,06 грн., півріччя 2019- 42364,70 грн., 2019 рік - 77 506,73 грн., І кв.2020 - 26571,89 грн.
На підставі Акту перевірки Головним управлінням ДПС в Одеській області було винесено податкове повідомлення-рішення від 14.04.2023 року №6359/15-32-23-02, яким збільшено суму грошового зобов`язання з податків та зборів (код платежу 11020500) на 123455 грн. 31 коп. (у тому числі за податковим зобов`язанням +104078,62 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 19376,69 грн.
Товариство оскаржило податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС в Одеській області від 14.04.2023 року №6359/15-32-23-02 до Державної податкової служби. За результатами розгляду скарги рішенням ДПС України від 07.07.2023 р. №18297/6/99-00-06-01-01-06, податкове-повідомлення-рішення залишено без змін, а скарга Товариства- без задоволення.
Судом також встановлено, що ТОВ «УНСК» було надано до перевірки Сертифікат, яким засвідчується, що компанія «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» є податковим резидентом Кіпру відповідно до Конвенції про уникнення подвійного оподаткування, підписаної Урядом Республіки Кіпр та Урядом України в Нікосії 08.11.2012 року. Прибуток зазначеного резидента з усіх джерел за 2019 рік підлягає оподаткуванню на Кіпрі, починаючи з 17.10.2007 року, з дати реєстрації компанії Реєстратором та офіційним ліквідатором компаній. Сертифікат виданий Податковим департаментом Міністерства фінансів Республіки Кіпр 31.01.2019 року, Нікосія, підписаний комісаром з оподаткування A.Hadjidemetriou. Апостиль від 04.02.2019 № 20679/19, яким засвідчено справжність підпису комісара A.Hadjidemetriou.
Також ТОВ «УНСК» було надано Свідоцтво про статус податкового резидента, яким підтверджується, що компанія «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED», що заснована та зареєстрована в Республіці Кіпр за реєстраційним номером 21048, є резидентом Республіки Кіпр з моменту її заснування 17.10.2007, відповідно до Конвенції між Республікою Кіпр та Україною про уникнення подвійного оподаткування, підписаної в Нікосії 08.11.2012 року. Згідно з цією Угодою загальний прибуток компанії, одержаний в усіх країнах світу, підлягає оподаткуванню, згідно із законом про податки на прибутки Республіки Кіпр. Свідоцтво видане Податковим управлінням Міністерства фінансів Республіки Кіпр 16.09.2020, Ларнака, підписане уповноваженою особою з питань податку на прибуток Pavlina Christoforou. Апостиль від 07.10.2020 №000078571/2020, яким засвідчено справжність підпису Pavlina Christoforou.
Крім того, до перевірки було надано лист-довідку компанії «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» від 14.02.2022, відповідно до якої вказується, що «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» є бенефіціарним власником процентного доходу за діючими кредитними договорами з ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «УКРАЇНСЬКА НАЦІОНАЛЬНА СТИВІДОРНА КОМПАНІЯ», зареєстрованим в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб України за номером 31846804 та з юридичною адресою: 65026, Україна, Одеська обл. Одеса, вул. Митна площа, 1, та, що «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED», є особою, яка одержує від ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «УКРАЇНСЬКА НАЦІОНАЛЬНА СТИВІДОРНА КОМПАНІЯ" усі надходження для своєї власної вигоди, не є агентом, представником, довіреною особою чи будь-якою іншою організацією, зобов`язаною повністю або частково передати такі надходження іншій особі.
Листи на підтвердження бенефіціарності з аналогічним змістом надсилались «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» на адресу ТОВ «УНСК» кожного року, за 2019, 2020, 2021 р.р.
У зв`язку з проведенням позапланової невиїзної документальної перевірки, ТОВ «УНСК» було додатково надано запит та отримано від компанії «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» мотивований лист-підтвердження від 24.03.2023 р., яким вкотре засвідчено, що «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» був бенефіціарним власником (не агентом чи номінальним держателем) всіх процентних доходів, отриманих від УНСК у період з 1 січня 2019 року до 31 грудня 2020 року.
Крім того, як вбачається з Аудиторського висновку G.A.H. Audit Services Limited від 12.12.2023, основною діяльністю «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» є фінансування пов`язаних сторін. У 2019 році «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» визнав дохід у розмірі 990,996 доларів США, тоді як відсотковий дохід, нарахований від ТОВ «УНСК» становив лише 24,479 доларів США (тобто 2,5% від загального доходу), а чистий дохід, отриманий від ТОВ «УНСК», становив 22,609,21 доларів США.
Аналогічно, загальний дохід «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» 2020 році становив 947 376 доларів США, тоді як відсотковий дохід, нарахований від ТОВ «УНСК», становив лише 24,546 доларів США (тобто 2,59% від загального доходу), а чистий дохід, отриманий від ТОВ «УНСК» становив 9 100,44 доларів США відповідно (п.6.)
Рада директорів «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» була вільна вирішувати, як і на які цілі «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED має використовувати відсоткові доходи, отримані від ТОВ «УНСК», а також будь-які інші надходження від інших осіб (п.7.)
«SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» не мала жодних зобов`язань щодо подальшої виплати відсотків, отриманих від ТОВ «УНСК» іншим особам, а платежі «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» контрагентам не залежали від отримання відсотків від ТОВ «УНСК» (п.8).
В аудиторському висновку від 12.12.2023 зазначено, що «…Рада директорів «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» була вільна вирішувати, як і на які цілі «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» має використовувати відсоткові доходи, отримані від ТОВ «УНСК», а також будь- які інші надходження від інших осіб.
Наприклад, загальні адміністративні витрати «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» становили 168 776 доларів США у 2019 році та 70 171 доларів США у 2020 році, які могли бути покриті за рахунок процентного доходу від ТОВ «УНСК». Немає доказів того, що «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» не була бенефіціарним власником усіх процентних доходів, отриманих від ТОВ «УНСК» у період з 1 січня 2019 року до 31 грудня 2020 року відповідно до змін до Кредитної угоди. «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» мала всі повноваження та права на використання та розпорядження процентними доходами, отриманими від ТОВ «УНСК». Кредитний договір не містить зобов`язань щодо перерахування процентних доходів, отриманих від ТОВ «УНСК» та інших осіб, на користь пана ОСОБА_1 , який має британський паспорт з номером 123349398 податкового резидента Республіки Кіпр. Незважаючи на те, що ОСОБА_1 працює в компанії і діє як представник, який надає пропозиції раді директорів щодо подальшого використання коштів, наявних на її рахунках, «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» мала самостійне право приймати рішення через свою раду директорів щодо подальшого використаних або розпорядження відсотковим доходом, отриманим від ТОВ «УНСК» наприклад, для передачі такого доходу його пов`язаній стороні, тобто ОСОБА_1 з метою погашення їх кредитної позиції, або для покриття операційних або адміністративних витрат компаній або передавати такий дохід у вигляді позика будь-якій іншій пов`язаній особі. Умови та строки договору про надання кредитної позики, підписаного 04 квітня 2019 року Павлом Лісіціним та «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» та Кредитної угоди, не є ідентичними, існують різні основні умови, включаючи строки кредитів, процентні ставки, юрисдикцію позичальника тощо. Умови надання кредитної позики між Павлом Лісіціним та «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» від 04 квітня 2019 року та Кредитної угоди, не передбачають, що відсотковий дохід, отриманий «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» від ТОВ «УНСК та інших осіб, має бути переданий ОСОБА_1 ».
Відповідно до Звіту незалежного аудитора, складеного 06.08.2021 відповідно до вимог Міжнародних стандартів аудиту (MCA), аудит проведений на підставі показників поданої фінансової звітності компанії «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED», а саме звіту про фінансовий стан на 31 грудня 2019 року, звіту про сукупні доходи, звіту про зміни у власному капіталі та звіту про рух грошових коштів за рік, що закінчився зазначеною датою, містить примітки до фінансової звітності, включаючи стислий виклад облікової політики.
У Звіті аудитора зазначено, що Компанією дохід визнається у тому випадку, коли сторони уклали відповідний договір та готові виконати свої зобов`язання; Компанія може ідентифікувати права кожної сторони та умови оплати товарів або послуг, що підлягають передачі; договір має комерційну сутність (тобто очікується, що ризик, терміни або сума майбутніх грошових потоків Компанії зміняться в результаті виконання договору); існує ймовірність того, що Компанія отримає відшкодування, на яке вона має право в обмін на товари або послуги, які будуть передані клієнту, і коли були виконані певні критерії для кожного з договорів Компанії з клієнтами. Протягом строку дії кредитів, дебіторської заборгованості та інших дебіторських заборгованостей, а також боргових цінних паперів Компанія враховує свій кредитний ризик шляхом своєчасного формування відповідних резервів під очікувані кредитні збитки. При розрахунку очікуваних кредитних збитків Компанія враховує історичні показники збитків за кожною категорією клієнтів та коригує їх з урахуванням прогнозних макроекономічних даних.
РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА ВИСНОВКИ СУДУ
Спірні відносини врегульовані Податковим Кодексом України (надалі - ПК України) та Конвенцією про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи, підписаної 08.11.2012 між Урядом України та Урядом Республіки Кіпр (надалі-Конвенція), яка ратифікована Законом №412-VII від 04.07.2013 та набрала чинності для України із 07.08.2013 р.
Підпунктом 141.4.1 пункту 141.4 статті 141 ПК України передбачено, що доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними цією статтею. Для цілей цього пункту такими доходами, зокрема, є проценти, дисконтні доходи, що сплачуються на користь нерезидента, у тому числі проценти за позиками та борговими зобов`язаннями, випущеними (виданими) резидентом.
Підпунктом 141.4.2 пункту 141.4 статті 141 ПК України визначено, що резидент або постійне представництво нерезидента, що здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи (крім постійного представництва нерезидента на території України) будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), утримують податок з таких доходів, зазначених у підпункті 141.4.1 цього пункту, за ставкою в розмірі 15 відсотків (крім доходів, зазначених у підпунктах 141.4.3-141.4.6 цього пункту) їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності.
Відповідно до п. 103.1 ст. 103 ПК України (в редакції, чинній на момент спірних правовідносин) застосування правил міжнародного договору України здійснюється шляхом звільнення від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України, зменшення ставки податку або шляхом повернення різниці між сплаченою сумою податку і сумою, яку нерезиденту необхідно сплатити відповідно до міжнародного договору України.
Згідно з п. 103.2 ст. 103 ПК України особа (податковий агент) має право самостійно застосувати звільнення від оподаткування або зменшену ставку податку, передбачену відповідним міжнародним договором України на час виплати доходу нерезиденту, якщо такий нерезидент є бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу (якщо відповідна умова передбачена міжнародним договором) і є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України. Застосування міжнародного договору України в частині звільнення від оподаткування або застосування пониженої ставки податку дозволяється тільки за умови надання нерезидентом особі (податковому агенту) документа, який підтверджує статус податкового резидента згідно з вимогами пункту 103.4 цієї статті.
Отже, умовами застосування під час виплати іноземній юридичній особі доходу із джерелом походження з України правила звільнення від оподаткування або правила зменшеної ставки податку є одночасна сукупність: 1) існування у одержувача доходу правового статусу бенефіціара; 2) існування у одержувача доходу правового статусу резидента країни, з якою укладено міжнародний договір.
Відповідно до ст.11 Конвенції про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи, проценти, що виникають у Договірній Державі і сплачуються резиденту іншої Договірної Держави, можуть оподатковуватись у цій іншій Державі, якщо такий резидент є особою - фактичним власником таких процентів. Однак такі проценти можуть також оподатковуватись у Договірній Державі, в якій вони виникають, і відповідно до законодавства цієї Держави, але якщо особа - фактичний власник процентів є резидентом іншої Договірної Держави, податок, що стягується таким чином, не повинен перевищувати 5 відсотків (до 27.11.2019 р.-2 відсотка) від загальної суми процентів. Спосіб застосування цих обмежень встановлюється компетентними органами Договірних Держав за взаємною домовленістю.
Таким чином враховуючи вимоги пунктів 1, 2 статті 11 «Проценти» Конвенції проценти з джерелом походження на митній території України можуть оподатковуватись у порядку та відповідно до законодавства України.
Разом з тим, якщо юридична або фізична особа, що є фактичним власником доходів та є резидентом Кіпру податок сплачується у розмірі, що не перевищує 2 відсотка у період до 27.11.2019 р. та у розмірі, що не перевищує 5 відсотків у період з 28.11.2019 р.
За приписами п. 103.4 ст. 103 ПК України підставою для звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України є подання нерезидентом з урахуванням особливостей, передбачених пунктами 103.5 і 103.6 цієї статті, особі (податковому агенту), яка виплачує йому доходи, довідки (або її нотаріально засвідченої копії), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України (далі - довідка), а також інших документів, якщо це передбачено міжнародним договором України.
Відповідно до п. 103.5 ст. 103 ПК України, довідка видається компетентним (уповноваженим) органом відповідної країни, визначеним міжнародним договором України, за формою, затвердженою згідно із законодавством відповідної країни, і повинна бути належним чином легалізована, перекладена відповідно до законодавства України.
Відтак, у момент виплати доходу на користь нерезидента достатньою підставою для застосування зниженої ставки податку є наявність довідки (або її нотаріально засвідченої копії), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України, і така довідка видається компетентним (уповноваженим) органом відповідної країни, визначеним міжнародним договором України, за формою, затвердженою згідно із законодавством відповідної країни, і повинна бути належним чином легалізована, перекладена відповідно до законодавства України.
Наведене відповідає правовій позиції Верховного Суду у постановах від 14.08.2018 у справі №817/1045/17, від 26.01.2023 у справі №160/2959/20 та підлягає застосуванню у цих правовідносинах у відповідності до вимог ч.5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства.
Як встановлено судом, ТОВ «УНСК» було надано до перевірки Сертифікат, яким засвідчується, що компанія «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» є податковим резидентом Кіпру відповідно до Конвенції про уникнення подвійного оподаткування, підписаної Урядом Республіки Кіпр та Урядом України в Нікосії 08.11.2012 року. Прибуток зазначеного резидента з усіх джерел за 2019 рік підлягає оподаткуванню на Кіпрі, починаючи з 17.10.2007 року, з дати реєстрації компанії Реєстратором та офіційним ліквідатором компаній. Сертифікат виданий Податковим департаментом Міністерства фінансів Республіки Кіпр 31.01.2019 року, Нікосія, підписаний комісаром з оподаткування A.Hadjidemetriou. Апостиль від 04.02.2019 № 20679/19, яким засвідчено справжність підпису комісара A.Hadjidemetriou.
Також ТОВ «УНСК» було надано Свідоцтво про статус податкового резидента, яким підтверджується, що компанія «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED», що заснована та зареєстрована в Республіці Кіпр за реєстраційним номером 21048, є резидентом Республіки Кіпр з моменту її заснування 17.10.2007, відповідно до Конвенції між Республікою Кіпр та Україною про уникнення подвійного оподаткування, підписаної в Нікосії 08.11.2012 року. Згідно з цією Угодою загальний прибуток компанії, одержаний в усіх країнах світу, підлягає оподаткуванню, згідно із законом про податки на прибутки Республіки Кіпр. Свідоцтво видане Податковим управлінням Міністерства фінансів Республіки Кіпр 16.09.2020, Ларнака, підписане уповноваженою особою з питань податку на прибуток Pavlina Christoforou. Апостиль від 07.10.2020 №000078571/2020, яким засвідчено справжність підпису Pavlina Christoforou.
Крім того, до перевірки було надано лист-довідку компанії «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» від 14.02.2022, відповідно до якої вказується, що «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» є бенефіціарним власником процентного доходу за діючими кредитними договорами з ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "УКРАЇНСЬКА НАЦІОНАЛЬНА СТИВІДОРНА КОМПАНІЯ", зареєстрованим в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб України за номером 31846804 та з юридичною адресою: 65026, Україна, Одеська обл. Одеса, вул. Митна площа, 1, та, що «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED», є особою, яка одержує від ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "УКРАЇНСЬКА НАЦІОНАЛЬНА СТИВІДОРНА КОМПАНІЯ" усі надходження для своєї власної вигоди, не є агентом, представником, довіреною особою чи будь-якою іншою організацією, зобов`язаною повністю або частково передати такі надходження іншій особі.
Листи на підтвердження бенефіціарності з аналогічним змістом надсилались «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» на адресу ТОВ «УНСК» кожного року, за 2019, 2020, 2021 р.р.
У зв`язку з проведенням позапланової невиїзної документальної перевірки, ТОВ «УНСК» було додатково надано запит та отримано від компанії «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» мотивований лист-підтвердження від 24.03.2023 р., яким вкотре засвідчено, що «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» був бенефіціарним власником (не агентом чи номінальним держателем) всіх процентних доходів, отриманих від УНСК у період з 1 січня 2019 року до 31 грудня 2020 року.
З огляду на наведене, правовий статус компанії «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED», резидента країни Республіки Кіпр, з якою укладено міжнародний договір, підтверджено належними документами.
Відтак вбачається, що ТОВ «УНСК» у повній відповідності дотримано вимоги статті 103.2 Податкового Кодексу України - отримано від «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» вищенаведені довідки про резиденство за перевіряємий 2019, 2020 р.р., а також підтвердження, що саме вказана Компанія є бенефіціарним власником процентного доходу за діючими кредитними договорами з ТОВ «УНСК».
Як вбачається з Аудиторського висновку G.A.H. Audit Services Limited від 12.12.2023, основною діяльністю «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» є фінансування пов`язаних сторін. У 2019 році «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» визнав дохід у розмірі 990,996 доларів США, тоді як відсотковий дохід, нарахований від ТОВ «УНСК» становив лише 24,479 доларів США (тобто 2,5% від загального доходу), а чистий дохід, отриманий від ТОВ «УНСК», становив 22,609,21 доларів США.
Аналогічно, загальний дохід «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» 2020 році становив 947 376 доларів США, тоді як відсотковий дохід, нарахований від ТОВ «УНСК», становив лише 24.546 доларів США (тобто 2,59% від загального доходу), а чистий дохід, отриманий від ТОВ «УНСК» становив 9 100,44 доларів США відповідно (п.6.)
Рада директорів «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» була вільна вирішувати, як і на які цілі «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED має використовувати відсоткові доходи, отримані від ТОВ «УНСК», а також будь-які інші надходження від інших осіб (п.7.)
«SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» не мала жодних зобов`язань щодо подальшої виплати відсотків, отриманих від ТОВ «УНСК» іншим особам, а платежі «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» контрагентам не залежали від отримання відсотків від ТОВ «УНСК» (п.8).
Відповідно до Звіту незалежного аудитора, складеного 06.08.2021 відповідно до вимог Міжнародних стандартів аудиту (MCA), аудит проведений на підставі показників поданої фінансової звітності компанії «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED», а саме звіту про фінансовий стан на 31 грудня 2019 року, звіту про сукупні доходи, звіту про зміни у власному капіталі та звіту про рух грошових коштів за рік, що закінчився зазначеною датою, містить примітки до фінансової звітності, включаючи стислий виклад облікової політики.
Так, у Звіті аудитора зазначено, що Компанією дохід визнається у тому випадку, коли сторони уклали відповідний договір та готові виконати свої зобов`язання; Компанія може ідентифікувати права кожної сторони та умови оплати товарів або послуг, що підлягають передачі; договір має комерційну сутність (тобто очікується, що ризик, терміни або сума майбутніх грошових потоків Компанії зміняться в результаті виконання договору); існує ймовірність того, що Компанія отримає відшкодування, на яке вона має право в обмін на товари або послуги, які будуть передані клієнту, і коли були виконані певні критерії для кожного з договорів Компанії з клієнтами. Протягом строку дії кредитів, дебіторської заборгованості та інших дебіторських заборгованостей, а також боргових цінних паперів Компанія враховує свій кредитний ризик шляхом своєчасного формування відповідних резервів під очікувані кредитні збитки. При розрахунку очікуваних кредитних збитків Компанія враховує історичні показники збитків за кожною категорією клієнтів та коригує їх з урахуванням прогнозних макроекономічних даних.
Відтак, аналіз Аудиторського висновку від 12.12.2023 та Звіту незалежного аудитора від 06.08.2021 підтверджує , що «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» самостійно розпоряджується процентним доходом за кредитним договором з ТОВ «УНСК», керівництво компанії самостійно приймає рішення стосовно кредитної політики з метою ефективного використання фінансових інструментів, зокрема, залучених грошових коштів, наданих позик, відсоткової ставки тощо та враховує всі ризики - відсоткові, кредитні, валютні та ризики пов`язані з ліквідністю, володіння акціями, управління капіталом, пов`язані з фінансовими інструментами, які вона утримує.
«SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» за результатами проведеної господарської діяльності приймається подальше рішення щодо виплати дивідендів власникам корпоративних прав за результатами отриманого прибутку, подальших інвестицій або ж формування резервного фонду на покриття збитків.
Враховуючи зазначене, висновки контролюючого органу в Акті перевірки про те, що «…«SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» не є власником та не розпоряджається отриманим доходом; у Компанії нерезидента є один працівник, який є одночасно акціонером компанії - Павло Лісіцін та єдиним джерелом отримання доходу компанії-нерезидента є доходи у вигляді процентів, отримані від українських компаній» - є безпідставними та необґрунтованими, оскільки відповідно Аудиторського висновку від 12.12.2023, Звіту незалежного аудитора, листів «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» від 25.01.2019, 20.01.2020, 27.01.2021, 29.03.2023, компанія «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» самостійно та на власний ризик планує та проводить свою господарську діяльність, в тому числі, щодо напрямків використання отриманого процентного доходу від ТОВ «УНСК».
Як вбачається з укладеної між позичальником «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» та кредитором ОСОБА_1 кредитної угоди від 04.04.2019, кредитор надає позичальнику кредитну позику шляхом безвідкличного надання позичальнику суми в розмірі 24 288 276,10 доларів США. Відсотки нараховуються за ставкою 3,3% річних (з розрахунку 365 днів), розрахованою на щоденну непогашену основну суму позики, але не капіталізуються та не складаються. Відповідно до статті 3 кредитної угоди строк дії угоди про позику становить 10 (десять) років, протягом якого позичальник зобов`язаний повернути кредиторові основну суму позики та нараховані відсотки.
Часткове або повне погашення основної суми позики або процентів приймається кредитором у будь-який час, коли позичальник бажає погасити частину або всю основну суму позики або нараховані відсотки за угодою про позику. Кредитор не вимагатиме та не застосовуватиме до позичальника жодних штрафних санкцій у разі дострокового часткового або повного погашення. Позичальник зобов`язується погасити непогашену основну суму позики та будь-які нараховані відсотки шляхом сплати на вказаний кредитором банківський рахунок.
Тобто, згідно умовами даної кредитної угоди від 04.04.2019 позикодавець ОСОБА_1 надає позичальнику «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» кошти у розмірі 24288276,10 доларів США на платній основі під 3,3% річних. При цьому, слід зазначити, що дана кредитна угода від 04.04.2019 та що договір позики №1/10 від 05.10.2018 не мають взаємопов`язаних умов щодо надання та погашення запозичених грошових коштів за результатами взаєморозрахунків.
Так, термін виконання договору №1/10 - з 05.10.2018 строком погашення по 10.10.2019 року (відповідно до додаткової угоди №3 до договору - до 10.10.2021 р.).
Кредитна угода укладена між «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» та ОСОБА_1 була підписана 04.04.2019 зі строком дії з 10.04.2018. Розмір позики згідно Кредитної угоди від 04.04.2019 - 24 288 276,10 доларів США, розмір процентів за користування позикою - 3,3% річних та термін погашення заборгованості за кредитною угодою - до 10.04.2028 року не відповідають розміру позики по договору №1/10 від 05.10.2018 у сумі 500 000,00 доларів США, розміру процентів за користування позикою - 9,1% річних та терміну погашення заборгованості - до 10.10.2019 року (за додатковою угодою №3 - до 10.10.2021 р).
Тобто, в кредитній угоді від 04.04.2019 відсутні умови щодо погашення заборгованості за кредитом та нарахованими відсотками позичальником «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» на користь позикодавця ОСОБА_1 за рахунок коштів, отриманих позикодавцем «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» від позичальника ТОВ «УНСК» по договору №1/10 від 05.10.2018.
В договорі №1/10 від 05.10.2018 між позичальником ТОВ «УНСК» та позикодавцем «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» відсутні умови щодо перерахування погашеного кредиту та нарахованих відсотків за ним в рахунок заборгованості за кредитною угодою від 04.04.2019.
З урахуванням зазначеного, договори (договір позики №1/10 від 05.10.2018 та кредитна угода від 04.04.2019) містять різні, взагалі не пов`язані умови, не є ідентичними, дзеркальними та мають диференційовані ознаки. Вказане спростовує посилання в Акті перевірки на те, що позика, отримана від ОСОБА_7 та умови її погашення збігаються з відповідними умовами погашення кредиту, наданого ТОВ «УНСК».
Підсумовуючи наведене, з огляду на наявні документальні підтвердження, що «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» є податковим резидентом, сплачує податки до бюджету Республіки Кіпр, є кінцевим бенефіціарним власником отриманих процентних доходів, відтак, у відповідності до вимог п.103.4 статті 103 ПКУ на дохід з процентів, отриманих на митній території України мають бути застосовані правила Конвенції про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи від 08.11.2012, укладеної між урядом України і урядом Республіки Кіпр.
Вказане підтверджує, що висновки податкового органу щодо неправомірного застосування ТОВ «УНСК» пільги по оподаткуванню, що передбачені частиною 2 статті 11 Конвенції про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи, є необґрунтованими, не узгоджуються з фактичними обставинами та нормами чинного законодавства, є хибними в результаті неврахування всіх об`єктивних даних.
Крім того, на спростування аргументів Відповідача, Товариством надано Висновок експерта №23-5553 експертного економічного дослідження по заяві директора Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРАЇНСЬКА НАЦІОНАЛЬНА СТИВІДОРНА КОМПАНІЯ» Ірини Дроздової №521/6 від 30.10.2023, проведеного Одеським науково-дослідним інститутом судових експертиз (ОНДІСЕ).
Так, на вирішення експертного економічного дослідження були поставлені наступні питання:
1. Чи документально підтверджується сплата позичальником ТОВ «УНСК» процентів на користь Кредитора «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» (Республіка Кіпр) за результатами взаємовідносин по договору позики №1/10 від 05.10.2018, за період з 2019 року по 2020 рік у загальній сумі 32 405,91 долл. США?;
2. Чи документально підтверджується розмір процентів, отриманих Кредитором «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» від позичальника ТОВ «УНСК» за договором позики №1/10 від 05.10.2018 року за період з 2019 року по 2020 рік у загальній сумі 32405,91 долл. США?
3. Чи документально підтверджується віднесення до складу річного оподаткованого доходу компанією «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» процентного доходу, отриманого компанією «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» від ТОВ «УНСК» за договором позики №1/0 від 05.10.2018 року у період 2019р. та 2020р. у загальній сумі 32405,91 долл. США?
4. З урахуванням умов договору позики №1/10 від 05.10.2018 року та кредитної угоди від 04.04.2019 року чи документально підтверджується перерахування позичальником «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» процентів Кредитору ОСОБА_1 по розрахункам за кредитною угодою від 04.04.2019 у загальній сумі 32405,91 долл. США за рахунок грошових коштів у вигляді процентів, отриманих від позичальника ТОВ «УНСК» у розмірі 32405,91 долл. США (22826,50 долл. США сплачені у 2019 році та 9 579,41 - у 2020р.) після проведення розрахунків по договору позики №1/10 від 05.10.2018?
5. Чи документально та у відповідності до норм податкового законодавства обґрунтований висновок акту за №4013/15-32-23-02/31846804 від 08.03.2023 про результати документальної позапланової перевірки платника ТОВ «УНСК» Головного управління ДПС в Одеській області щодо порушення п. 103.2. та п. 103.3., ст.103, п.п. 141.4.2л п. 141.4. ст. 141 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 р. №2755-VI (із змінами та доповненнями), а саме при виплаті процентних доходів нерезиденту «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» платником неправомірно застосовано пільги по оподаткуванню, що передбачені частиною 2 статті 11 Конвенції про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи, внаслідок чого не утримано податок з доходів нерезидентів в загальній сумі 104078,62 грн., в т.ч. 1 квартал 2019р. - 32997,06 грн., півріччя 2019 - 42364,70 гр., 2019 рік 77506,73 грн., І кв. 2020 - 26571,89 грн.?
У Висновку зазначеного експертного економічного дослідження надано відповіді на наведені питання та зазначено:
« 1. Проведеним дослідженням наданих документів встановлено, що сплата позичальником ТОВ «УНСК» процентів на користь кредитора «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» (Республіка Кіпр) за результатами взаємовідносин по договору позики №1/10 від 05.10.2018, за період з 21.03.2019 по 23.03.2020 за вирахуванням утриманого податку на прибуток 940,38 доларів США підтверджується у розмірі 31709,65 доларів США.
2. Проведеним дослідженням наданих документів встановлено, що розмір процентів, отриманих Кредитором «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» від позичальника ТОВ «УНСК» за договором позики №1/10 від 05.10.2018 року за період з 2019 року по 2020 рік за вирахуванням утриманого податку на прибуток 940,38 доларів США підтверджується у загальній сумі 31 709,65 доларів США.
3. Проведеним дослідженням наданих документів встановлено, що віднесення до складу річного оподаткованого доходу компанією «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» процентного доходу, отриманого компанією «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» від ТОВ «УНСК» за договором позики №1/10 від 05.10.2018 року у період 2019р. та 2020р. у загальній сумі 31709,65 долл. США підтверджується.
4. Проведеним дослідженням наданих документів встановлено, що з урахуванням умов договору позики №1/10 від 05.10.2018 року та кредитної угоди від 04.04.2019 перерахування позичальником «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» процентів Кредитору ОСОБА_1 по розрахункам за кредитною угодою від 04.04.2019 у загальній сумі 31709,65 доларів США за рахунок грошових коштів у вигляді процентів, отриманих від позичальника ТОВ «УНСК» у розмірі 31 709,65 доларів США (22609,21 доларів США сплачені у 2019 році та 9100,44 - у 2020р.) після проведення розрахунків по договору позики № 1/10 від 05.10.2018 документально не підтверджується.
5. Проведеним дослідженням встановлено, що висновок акту за №4013/15-32-23-02/31846804 від 08.03.2023 про результати документальної позапланової перевірки платника ТОВ «УНСК» Головного управління ДПС в Одеській області щодо порушення п. 103.2. та п. 103.3., ст. 103, п.п. 141.4.2. п. 141.4. ст. 141 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 р. №2755-VI (із змінами та доповненнями), а саме при виплаті процентних доходів нерезиденту «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» платником неправомірно застосовано пільги по оподаткуванню, що передбачені частиною 2 статті 11 Конвенції про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи, внаслідок чого не утримано податок з доходів нерезидентів в загальній сумі 104 078,62 грн., в т.ч. І квартал 2019р. - 32997,06 грн. півріччя 2019 - 42364,70 гр., 2019 рік 77506,73 грн., І кв. 2020- 26571,89 грн. нормативно та наданими документами - не підтверджується.
Отже, з огляду на викладене, на підставі Висновку експертного економічного дослідження підтверджено питання, що входять до предмету доказування Позивачем у цій справі, а саме: протиправності винесеного Відповідачем податкового повідомлення-рішення від 14.04.2023 року №6359/15-32-23-02, що є підставою для його скасування.
Підсумовуючи наведене, з огляду на наявні документальні підтвердження, що «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» є податковим резидентом, сплачує податки до бюджету Республіки Кіпр, є кінцевим бенефіціарним власником отриманих процентних доходів, відтак, у відповідності до вимог п.103.4 статті 103 ПКУ на дохід з процентів, отриманих на митній території України мають бути застосовані правила Конвенції про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи від 08.11.2012, укладеної між урядом України і Урядом Республіки Кіпр.
Щодо вини позивача
В Акті перевірки податковий орган посилається на наявність вини ТОВ «УНСК», зазначає про свідоме невиконання встановлених законодавством правил, що є наслідком дій (бездіяльності) платника податків, які кваліфікуються як умисні.
У відповідності із п. 109.1 ст. 109 Кодексу, податковим правопорушенням є протиправне, винне (у випадках, прямо передбачених цим Кодексом) діяння (дія чи бездіяльність) платника податку (в тому числі осіб, прирівняних до нього), контролюючих органів та/або їх посадових (службових) осіб, інших суб`єктів у випадках, прямо передбачених цим Кодексом.
Діяння вважаються вчиненими умисно, якщо існують доведені контролюючим органом обставини, які свідчать, що платник податків удавано, цілеспрямовано створив умови, які не можуть мати іншої мети, крім як невиконання або неналежне виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Відповідно п. 112.1 ст. 112 Кодексу, особа може бути притягнута до фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення за умови наявності в її діянні (дії або бездіяльності) вини, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Пунктом 112.2. ст112 передбачено, що особа вважається винною у вчиненні правопорушення, якщо буде встановлено, що вона мала можливість для дотримання правил та норм, за порушення яких цим Кодексом передбачена відповідальність, проте не вжила достатніх заходів щодо їх дотримання.
Вжиті платником податків заходи щодо дотримання правил та норм податкового законодавства вважаються достатніми, якщо контролюючий орган не доведе, що, вчиняючи певні дії або допускаючи бездіяльність, за які передбачена відповідальність, платник податків діяв нерозумно, недобросовісно та без належної обачності.
З огляду на наведене, наявність (і доведеність) вини особи є необхідною умовою притягнення її до фінансової відповідальності.
Вказані положення чинного податкового законодавства визначають вину як об`єктивну сторону податкових правопорушень, а тому для встановлення її наявності контролюючому органу необхідно довести не наявність відповідного ставлення платника податків до своїх протиправних дій/бездіяльності (усвідомлення своїх дій, розуміння наслідків тощо), а саме - що платник податків вчиняючи певні дії або допускаючи бездіяльність, за які передбачена відповідальність, діяв нерозумно, недобросовісно та без належної обачності (постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 08 грудня 2022 р. по справі №520/9294/21; №К/990/23903/22).
Як вже зазначалось вище, ТОВ «УНСК» було дотримано всі умови для застосування пільгової ставки при виплаті доходу нерезиденту, встановлені п.103.2 ст.103 Податковим Кодексом України:
перша умова - нерезидент є бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу,
друга умова - нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України, отримавши від «SECLEAR INVESTMENTS LIMITED» належним чином засвідчені та апостильовані документи, як то Сертифікат податкового резиденства, Свідоцтво про статус резидента, листи-довідки на підтвердження бенефіціарності.
Зазначене не може свідчити, що ТОВ «УНСК» діяло нерозумно, недобросовісно та без належної обачності, оскільки Товариством вчинено всі належні та правомірні дії на виконання вимог Податкового Кодексу України.
Відтак, вина як підстава для притягнення до відповідальності в діях Товариства при застосування пільги по оподаткуванню, що передбачені частиною 2 статті 11 Конвенції про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи, - відсутня, що виключає відповідальність ТОВ «УНСК».
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Згідно з ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
При розв`язанні спору, суд зважає на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом - Конвенція; рішення від 21.01.1999 року у справі "Гарсія Руїз проти Іспанії", від 22.02.2007 року у справі "Красуля проти Росії", від 05.05.2011 року у справі "Ільяді проти Росії", від 28.10.2010 року у справі "Трофимчук проти України", від 09.12.1994 року у справі "Хіро Балані проти Іспанії", від 01.07.2003 року у справі "Суомінен проти Фінляндії", від 07.06.2008 року у справі "Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії") і тому надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору, та дослухався до усіх аргументів сторін, які ясно і чітко сформульовані та здатні вплинути на результат вирішення спору.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує, що відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Так, з урахуванням вказаної норми КАС України на користь позивача належить стягнути 3028,00 грн. судових витрат, сплачених згідно платіжної інструкції №9658 від 21.02.2024 року.
Керуючись ст.ст.2-9, 139, 242, 246, 250, 251, 255, 262, 293-297 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Українська Національна Стивідорна Компанія» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного Управління ДПС в Одеській області від 14.04.2023 року №6359/15-32-23-02.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Українська Національна Стивідорна Компанія» (адреса: 65026, Одеська область, Одеський район, м. Одеса, площа Митна, буд. 1, код ЄДРПОУ 31846804) судові витрати за сплату судового збору у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім гривень) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області (адреса: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5, ЄДРПОУ ВП:44069166).
Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення підписано 22.05.2024 року у зв`язку з перебуванням головуючого судді у щорічній черговій відпустці.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Українська Національна Стивідорна Компанія» (адреса: 65026, Одеська область, Одеський район, м. Одеса, площа Митна, буд. 1, код ЄДРПОУ 31846804, електронна пошта: account@stevedore.com.ua)
Головне управління ДПС в Одеській області (адреса: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5, ЄДРПОУ ВП:44069166, електронна пошта: od.official@tax.gov.ua)
Головуючий суддя Нінель ПОТОЦЬКА
Суд | Одеський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 22.05.2024 |
Оприлюднено | 24.05.2024 |
Номер документу | 119205827 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них |
Адміністративне
Одеський окружний адміністративний суд
Потоцька Н.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні