ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
21.05.2024р. Справа №905/322/24
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги», м.Дніпро
до відповідача Комунального дошкільного навчального закладу освіти комбінованого типу «Ясла-садок №140 «Пролісок» Маріупольської міської ради Донецької області, м.Маріуполь
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Комунального закладу департаменту освіти міської ради «Централізована бухгалтерія департаменту освіти», м.Маріуполь
про стягнення заборгованості в сумі 60474,29 грн., з яких: основна заборгованість в сумі 45623,58 грн., 3% річних в сумі 2759,52 грн. та інфляційне збільшення в сумі 12091,19 грн.
Суддя Левшина Г.В.
ВСТАНОВИВ:
без виклику сторін
1. Суть спору:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги», м.Дніпро, позивач, звернулось до господарського суду Донецької області з позовом до відповідача, Комунального дошкільного навчального закладу освіти комбінованого типу «Ясла-садок №140 «Пролісок» Маріупольської міської ради Донецької області, м.Маріуполь, про стягнення стягнення заборгованості в сумі 60474,29 грн., з яких: основна заборгованість в сумі 45623,58 грн., 3% річних в сумі 2759,52 грн. та інфляційне збільшення в сумі 12091,19 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем умов договору про постачання електричної енергії споживачу №3781 від 01.01.2022р.
2. Щодо порядку господарського судочинства під час розгляду справи судом:
Ухвалою суду від 08.03.2024р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №905/322/24; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи; залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Комунальний заклад департаменту освіти міської ради «Централізована бухгалтерія департаменту освіти» (код ЄДРПОУ 26319242, вул.Казанцева, 27-а, м.Маріуполь, Донецька область, 87515); встановлено строк для подання відзиву на позов - протягом 15 днів з дня вручення даної ухвали та для подання заперечень на відповідь на відзив (якщо така буде подана) - протягом 5 днів з дня отримання відповіді на відзив; попереджено відповідача, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи; встановлено строк для подання позивачем відповіді на відзив - протягом п`яти днів з дня отримання відзиву на позов; запропоновано Комунальному закладу департаменту освіти міської ради "Централізована бухгалтерія департаменту освіти" протягом 10 днів з дня вручення даної ухвали надати письмові пояснення щодо позовних вимог.
Станом на дату винесення цього рішення відповідач правом на подання відзиву не скористався, будь-яких заяв та/або клопотань до суду не надав.
Одночасно, за висновками суду, Комунальний дошкільний навчальний заклад освіти комбінованого типу «Ясла-садок №140 «Пролісок» Маріупольської міської ради Донецької області було належним чином повідомлено про розгляд справи, враховуючи наступні обставини.
Відповідно до ч.5 ст.176 Господарського процесуального кодексу України ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.
Частиною 11 ст.242 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами. У разі відсутності в учасника справи електронного кабінету суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
За допомогою підсистеми Автоматизованої системи "Діловодства спеціалізованого суду", судом встановлено, що у Комунального дошкільного навчального закладу освіти комбінованого типу «Ясла-садок №140 «Пролісок» Маріупольської міської ради Донецької області не зареєстрований електронний кабінет в підсистемі ЄСІТС.
Адреса реєстрації відповідача на даний час: 87520, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Маміна-Сибіряка, буд. 39-А.
Згідно Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 23 жовтня 2022 року, що затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року №75, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 квітня 2022 року за №453/37789 із змінами, до таких громад віднесена Маріупольська міська територіальна громада.
Факт тимчасової окупації м.Маріуполь визнається судом загальновідомим, тому згідно приписів ст. 75 Господарського процесуального кодексу України не потребує доведення.
Згідно даних офіційного сайту ДП «Укрпошта» поштові відділення, які знаходяться на території м.Маріуполь тимчасово не обслуговуються, як наслідок, направлення поштової кореспонденції є неможливим.
Одночасно, ухвалу суду про відкриття провадження у справі було надіслано відповідачу на електронну prolisok140@ukr.net, яку зазначено позивачем та посилання на яку міститься в заяві-приєднання до договору про постачання електричної енергії споживачу. Згідно довідки про доставку електронного листа зазначену ухвалу було отримано відповідачем 11.03.2024р.
Окрім того, судом було встановлено зв`язок, за номером телефону 0677708354, з уповноваженою особою відповідача директором комунального закладу Козак Любов Миколаївною та повідомлено про відкриття провадження у справі №905/322/24, що підтверджується наявною в матеріалах справи телефонограмою від 21.03.2024р.
Також, господарським судом Донецької області відповідно до ч.2 ст.12-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» також вчинялися дії з повідомлення відповідача та третьої особи про винесену судом ухвалу про відкриття провадження у справі шляхом розміщення відповідної інформації на офіційному веб-сайті судової влади України.
Таким чином, враховуючи вжиті судом заходи щодо повідомлення відповідача та третьої особи з наявним судовим провадженням, суд виходить з принципу "презумпції обізнаності" останніх з наявним провадженням та згідно із ст.165 Господарського процесуального кодексу України вважає за можливе розглянути справу по суті заявлених вимог.
3. Встановлені судом обставини справи:
Закон України "Про ринок електричної енергії" визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.
Згідно із частиною 1 статті 56 Закону України "Про ринок електричної енергії" постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу.
Відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 14.06.2018р. №429 ТОВ "Донецькі енергетичні послуги" видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу.
Відповідно до п.1.2.8 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018р. №312 "Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії" (далі - Правила РРЕЕ) постачальник універсальних послуг здійснює постачання електричної енергії на підставі договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, який є публічним договором приєднання та зміст якого визначається постачальником універсальних послуг на основі Типового договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (додаток 6 до цих Правил), та укладається в установленому цими Правилами порядку. Постачальник універсальної послуги не може відмовити побутовому споживачу, малому непобутовому споживачу або іншому споживачу, який відповідно до законодавства має право на отримання універсальних послуг, електроустановки якого розташовані на території діяльності постачальника універсальної послуги, в укладенні такого договору за умови наявності у споживача чинного договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії.
Згідно п.3.1.7 Правил РРЕЕ договір між електропостачальником та споживачем укладається, як правило, шляхом приєднання споживача до розробленого електропостачальником договору на умовах комерційної пропозиції, опублікованої електропостачальником. У разі офіційного оприлюднення комерційної пропозиції електропостачальник не має права відмовити споживачу у приєднанні до договору на умовах цієї комерційної пропозиції, якщо технічні засоби вимірювання та обліку електричної енергії забезпечують виконання сторонами умов комерційної пропозиції. На вимогу споживача електропостачальник має надати письмовий примірник договору, підписаний з його боку. Якщо сторони досягли згоди щодо укладення договору на інших умовах, відмінних від тих, які містяться у комерційних пропозиціях, розміщених на офіційному сайті електропостачальника, договір укладається у паперовій формі. При цьому сторони можуть за взаємною згодою оформлювати додатки до договору, в яких узгоджуються організаційні особливості постачання електричної енергії. Такі додатки оформлюються у паперовій формі та підписуються обома сторонами.
Як вбачається з матеріалів справи, 01.01.2022р. між Товариством з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» (далі - позивач, постачальник) та Комунальним дошкільним навчальним закладом освіти комбінованого типу «Ясла-садок №140 «Пролісок» Маріупольської міської ради Донецької області (далі - відповідач, споживач), Комунальним закладом департаменту освіти міської ради «Централізована бухгалтерія департаменту освіти» (далі - третя особа, платник) укладено договір №3781 про постачання електричної енергії споживачу (далі - договір) на умовах комерційної пропозиції «Тендерна-РКМ» постачальника електричної енергії ТОВ «Донецькі енергетичні послуги» (додаток №2 до договору).
Згідно з умовами п.1.1 цей договір про постачання електричної енергії споживачу встановлює порядок та умови постачання електричної енергії як товарної продукції споживачу постачальником.
За умовами п.2.1 договору постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.
У відповідності до п.2.2 договору для цілей Закону України «Про публічні закупівлі» предмет закупівлі за цим договором відноситься до ДК 021:2015:09310000-5 Електрична енергія.
Обов`язковою умовою для постачання електричної енергії споживачу є наявність у нього укладеного в установленому порядку з оператором системи розподілу договору про надання послуг з розподілу, на підставі якого споживач набуває право отримувати послугу з розподілу електричної енергії (п.2.3 договору).
Пунктом 2.4 визначено, що кількість електричної енергії: 69960 кВт*год (за рахунок місцевого бюджету 20966 кВт*год; за рахунок відшкодування орендарів - 46000 кВт*год).
Початком постачання електричної енергії споживачу є дата, визначена в заяві-приєднанні, яка є додатком 1 до цього договору. Строк (термін) поставки товару: до 31.12.2022. Місце поставки (передачі) товару: 87520, м. Маріуполь, вул. Маміна-Сибіряка, 39-А, ЕІС код: 62Z5440080898683 та 62Z5516523524028 (згідно заяви-приєднання, яка є додатком 1 до договору) (п.3.1 договору).
Відповідно до п.5.1 споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком 2 до цього договору. Загальна вартість всього обсягу поставки складає 404322,91 грн. у тому числі ПДВ 67387,15 грн.: з них за рахунок бюджету 138472,99 грн., за рахунок відшкодування орендарів 265849,92 грн.
Згідно п.5.3 договору ціна електричної енергії має зазначатися постачальником у рахунках про оплату електричної енергії за цим договором, у тому числі у разі її зміни.
Розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць (п. 5.4 договору).
За умовами п.5.5 договору розрахунки споживача за активну електричну енергію за цим договором здійснюються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання (далі - спецрахунок) постачальника. Оплата вважається здійсненою після того, як на спецрахунок постачальника надійшла вся сума коштів, що підлягає сплаті за куповану електричну енергію відповідно до умов цього договору. Спецрахунок постачальника зазначається у платіжних документах постачальника, у тому числі у разі його зміни. У випадку, якщо день оплати, встановлений у додатку 2 до цього договору припадає на небанківський день - споживач здійснює відповідну оплату наступного банківського дня, що слідує за обумовленим у додатку 2 до цього договору дню оплати.
Оплата рахунка постачальника за цим договором має бути здійснена споживачем у строк, визначений у рахунку, який не може бути меншим 10 днів з моменту отримання споживачем рахунку та акту приймання-передачі електричної енергії, або протягом 10 днів від дати, зазначеної у комерційній пропозиції, щодо оплати рахунку та акту приймання-передачі електричної енергії оформленого споживачем. Всі платіжні документи, що виставляються постачальником споживачу, мають містити чітку інформацію про суму платежу, порядок та строки оплати, а також інформацію щодо адреси, телефонів, офіційних веб-сайтів для отримання інформації про подання звернень, скарг та претензій щодо якості постачання електричної енергії та надання повідомлень про загрозу електробезпеки (п.5.6 договору).
Пунктом 5.11 договору сторони погодили, що у зв`язку із введенням в закладах освіти міської ради централізованого обліку Централізованою бухгалтерією департаменту освіти - «Платником» за договором є Комунальний заклад департаменту освіти - Централізована бухгалтерія департаменту освіти в особі начальника Ширалієвої Л.Ю.
Споживач зобов`язується забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії згідно з умовами цього договору (п.6.2 договору).
Постачальник має право отримувати від споживача оплату за поставлену електричну енергію (п.7.1 договору).
За умовами п.9.1 договору за невиконання або неналежне виконання своїх зобов`язань за цим договором сторони несуть відповідальність, передбачену цим договором та чинним законодавством.
Відповідно до п.13.1 договору визначено всі додатки до договору, які є невід`ємними частинами договору, а саме: додаток 1 - заява-приєднання до договору постачання електричної енергії споживачу та Реєстр точок комерційного обліку електричної енергії споживача, що є додатком №1 до заяви-приєднання; додаток 2 - комерційна пропозиція.
Договір набирає чинності з дати його підписання сторонами та діє до 31.12.2022, якщо інше не встановлено комерційною пропозицією, а в частині проведення розрахунків - до повного виконання сторонами своїх зобов`язань за договором (п. 13.2 договору).
Договір підписаний повноважними представниками сторін без зауважень та скріплений печатками.
01.01.2022р. Комунальним дошкільним навчальним закладом освіти комбінованого типу «Ясла-садок №140 «Пролісок» Маріупольської міської ради Донецької області підписано та скріплено печаткою додаток 1 - заяву-приєднання до договору про постачання електричної енергії споживачу.
Відповідно до п.1.1 комерційної пропозиції (додаток №2 до договору №3781 від 01.01.2022р.) на момент укладення договору середньозважена ціна електричної енергії за результатами аукціону дорівнює 4,81612 грн. без ПДВ/кВт*год (5,77934 грн. ПДВ/кВт*год).
За змістом п.3.1 комерційної пропозиції розрахунки за електричну енергію здійснюються виключно в грошовій формі відповідно до умов договору, шляхом перерахування коштів на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника, вказаний у рахунку на оплату (акті приймання-передавання товарної продукції) та на сайті постачальника.
Споживач надає згоду та доручає постачальнику здійснення зарахування грошових коштів, що надійшли на рахунок оплати електричної енергії (аванси, переплати, тощо), між відповідними рахунками (розрахунковий та поточні із спеціальним режимом використання) таким чином, щоб забезпечити їх коректне відображення, в тому числі у випадку помилкового перерахування споживачем, зарахування переплат в рахунок погашення заборгованості чи споживання майбутніх періодів, у випадку коригування обсягів оператором системи, та в інших випадках, в тому числі при зміні чинного законодавства (п.3.2 комерційної пропозиції).
Оплата обсягів споживання електричної енергії здійснюється на умовах (у строки) передбачені п.4.2 комерційної пропозиції, з урахуванням порядку визначення ціни передбаченого в розділі 1 комерційної пропозиції. Оплата за спожиту електричну енергію має бути здійснена споживачем у строк не більше 5 робочих днів після закінчення розрахункового періоду (п.п.4.1, 4.2 комерційної пропозиції).
Згідно п.5.1 комерційної пропозиції споживач самостійно формує розрахункові документи (рахунок, акт приймання-передавання) в сервісі «Особовий кабінет» не пізніше 24 годин після закінчення розрахункового періоду. В інших випадках, виставлення рахунків за спожиту електроенергію здійснюється не пізніше 20-го числа місяця наступного за розрахунковим, за умови отримання даних про обсяги споживання від споживача/оператора системи/адміністратора комерційного обліку. Виставлення рахунку здійснюється шляхом його формування в програмному комплексі постачальника з можливістю перегляду в сервісі «Особистий кабінет». Розрахункові документи можуть бути роздруковані постачальником та отримані споживачем у відповідному енергоофісі постачальника. У разі не отримання споживачем рахунку, споживач здійснює оплату за спожиту електричну енергію, у встановлені цією комерційною пропозицією строки, за платіжним документом, самостійно оформленим споживачем.
Відповідно до п.5.2 комерційної пропозиції у випадку не отримання споживачем акту прийняття-передавання або не повернення постачальнику отриманого та підписаного з боку споживача акту приймання-передавання протягом десяти днів з дня його формування, він вважається підписаним та узгодженим сторонами, якщо в цей же строк споживачем не буде надано обґрунтованих заперечень.
Відповідно до п.10.1 комерційної пропозиції договір набирає чинності з дати його підписання та укладається на строк до 31.12.2022, якщо інший термін не визначений умовами закупівлі. Договір в частині виконання зобов`язань споживачем щодо оплати діє до повного виконання споживачем таких зобов`язань. Початком постачання електричної енергії споживачу є дата, зазначена в заяві-приєднанні, яка є додатком до договору.
Комерційна пропозиція підписана повноважними представниками сторін без зауважень та скріплена печатками.
На виконання вказаних умов договору позивачем здійснювалось постачання електричної енергії у період січень - лютий 2022 року на загальну суму 45623,58 грн., на підтвердження чого в додатках до позовної заяви додані акти про прийняття-передавання товарної продукції (електроенергії):
- за січень 2022 року на суму 18689,15 грн. у кількості 3398 кВт*год;
- за лютий 2022 року на суму 26934,43 грн. у кількості 5736 кВт*год.
Вказані акти підписані лише з боку позивача.
Також позивачем додано до матеріалів справи сформовані рахунки №3781 за спожиту електричну енергію: за січень 2022 року на суму 18689,15 грн. та за лютий 2022 року на суму 26934,43 грн.
На підтвердження направлення цих документів споживачу, позивачем надано роздруківки з електронної пошти представника позивача, за змістом яких останні було направлено на електронну адресу відповідача prolisok140@ukr.net, вказану в заяві-приєднання.
19.01.2024р. позивач направив на електронну адресу відповідача претензію №24/8408 від 10.10.2023р. з вимогою сплатити грошові кошти за спожиту електричну енергію за січень, лютий 2022 року в сумі 45623,58 грн., а також 3% річних та інфляційні втрати, яка була залишена відповідачем без відповіді та задоволення.
Як зазначено позивачем, відповідач в порушення умов договору та комерційної пропозиції до нього своїх зобов`язань по оплаті фактично отриманої та спожитої за заявлений період електричної енергії не виконав, внаслідок чого станом на момент звернення до суду заборгованість відповідача перед позивачем за договором про постачання електричної енергії споживачу №3781 від 01.01.2022р. склала 45623,58 грн.
Несплата відповідачем боргу стала підставою стало підставою для нарахування 3% річних та інфляційних втрат, а також звернення позивача до суду з даним позовом.
4. Оцінка суду і визначені відповідно до встановлених обставин правовідносини:
Відповідно до ст.11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки; підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно ч.1 ст.509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Частинами 1, 3, 5 ст.626 Цивільного кодексу України встановлено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов`язками наділені обидві сторони договору. Договір є відплатним, якщо інше не встановлено договором, законом, або не випливає із суті договору.
У відповідності до положень ст.ст.6, 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Згідно зі ст.628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Як встановлено, надані до справи копії заяви-приєднання до договору про постачання електричної енергії та додатки нього містять підпис представника відповідача у відповідній графі, який засвідчений фірмовою печаткою комунального закладу.
Відповідачем факт підписання та укладання договору на постачання електричної енергії шляхом підписання заяви-приєднання, додатків нього не спростовано, доказів оспорювання, визнання недійсними даних угод до матеріалів справи не надано.
При цьому, у договорі та додаткових угодах до нього, комерційній пропозиції сторонами узгоджено такі істотні умови договору, як його предмет, ціна, строк дії.
Суд встановив, що в даному випадку відносини між сторонами носять договірний характер, укладений між ними договір за своє правовою природою є договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу.
Статтею 275 Господарського кодексу України встановлено, що за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України «Про ринок електричної енергії».
У відповідності до ч.1 ст.174 Цивільного кодексу України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Частинами 6, 7 статті 276 Господарського кодексу України встановлено, що розрахунки за договорами енергопостачання здійснюються на підставі цін (тарифів), встановлених/визначених відповідно до вимог закону. Оплата енергії, що відпускається, здійснюється відповідно до умов договору. Договір може передбачати попередню оплату, планові платежі з наступним перерахунком або оплату, що проводиться за вартість прийнятих ресурсів.
Електропостачальник зобов`язаний сплачувати своєчасно та в повному обсязі за електричну енергію, куплену на ринку електричної енергії, та послуги, що надаються на ринку електричної енергії (п.7 ч.2ст.57 Закон України «Про ринок електричної енергії»).
На виконання умов договору позивачем складено акти прийняття-передавання товарної продукції (електроенергії) до договору №3781 за січень та лютий 2022 року, згідно з якими кількість прийнятої-переданої (спожитої) електроенергії за показниками приладів обліку - 3398 кВт*год на суму 18689,15 грн. з ПДВ та 5736 кВт*год на суму 26934,43 грн. з ПДВ відповідно.
За змістом пункту 38 частини 1 статті 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» комерційний облік електричної енергії - сукупність процесів та процедур із забезпечення формування даних щодо обсягів виробленої, відпущеної, переданої, розподіленої, спожитої, імпортованої та експортованої електричної енергії у визначений проміжок часу з метою використання таких даних для здійснення розрахунків між учасниками ринку.
У відповідності до пункту 8 частини 1 статті 46 Закону України «Про ринок електричної енергії» оператор системи розподілу забезпечує комерційний облік відповідно до цього Закону, правил ринку та кодексу комерційного обліку, інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
Пунктом 4.3 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №312 від 14.03.2018р., встановлено, що дані, необхідні для формування платіжних документів, у тому числі щодо обсягів електричної енергії, надаються учасникам роздрібного ринку адміністратором комерційного обліку в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку. На підставі отриманих даних відповідно до умов договору (обраної споживачем комерційної пропозиції) сторони складають акти прийому-передачі проданих товарів та/або наданих послуг.
Відповідно до п.4.12 Правил роздрібного ринку електричної енергії розрахунки між споживачем та електропостачальником (іншими учасниками роздрібного ринку, якщо вони беруть участь у розрахунках) здійснюються згідно з даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку в порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку, про обсяги поставленої, розподіленої (переданої) та купленої електричної енергії.
До запуску електронної платформи Датахаб адміністратора комерційного обліку функції адміністратора комерційного обліку на роздрібному ринку електричної енергії, у тому числі адміністрування процедури зміни постачальника електричної енергії у межах території ліцензованої діяльності, виконує відповідний оператор системи розподілу (п. 10 Постанови Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії).
Пунктом 8.6.1 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого Постановою НКРЕКП від 14.03.2018р. за №311, визначено, що зчитування показників з лічильників, встановлених у споживачів, може здійснюватися споживачем, а також оператором системи або ППКО (у ролі ОЗД) відповідно до цього Кодексу та умов договору.
Так, на даний час саме оператори системи розподілу забезпечують комерційний облік електроенергії, тобто визначають обсяги відпущеної електричної енергії за розрахунковий період для кожного споживача.
Таким чином, оператор системи розподілу надає електропостачальнику дані щодо обсягів споживання електричної енергії споживачами, а електропостачальник, у свою чергу, на підставі отриманих від ОСР даних щодо обсягів споживання електричної енергії здійснює нарахування грошових коштів до сплати за спожиту електричну енергію.
На запит позивача, оператор системи розподілу, АТ «ДТЕК Донецькі електромережі», надав інформацію про обсяги спожитої відповідачем у січні 2022 року електричної енергії (3398 кВт*год) та у лютому 2022 року (5736 кВт*год), які і були відображені Товариством з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» в актах прийняття-передавання товарної продукції (електроенергії) за січень, лютий 2022 року.
Таким чином, позивачем суду доведено, що на виконання умов договору позивач поставив відповідачу у січні-лютому 2022 року електроенергію у кількості 9134 кВт*год, доказів протилежного суду не надано.
Згідно п.13.6 комерційної пропозиції порядок інформування споживача передбачає направлення інформації шляхом: через особистий кабінет на своєму офіційному сайті у мережі Інтернет; засобами електронного зв`язку на офіційну електронну адресу споживача; смс-повідомленням на номер, наданий споживачем, за допомогою чат-програм; в місцях обслуговування клієнтів, тощо.
Матеріали справи містять докази направлення позивачем на вказану в договорі електронну пошту споживача акти прийняття-передавання товарної продукції (електроенергії) за січень, лютий 2022 року та відповідні рахунки.
Таким чином, матеріалами справи підтверджується, а відповідачем не оспорюється та не спростовується факт надсилання позивачем на електронну пошту вказану відповідачем відповідних актів приймання-передачі та рахунків на оплату спожитої у спірний період електричної енергії, а також отримання їх відповідачем.
За змістом п.п.5.1, 5.2 комерційної пропозиції у разі не отримання споживачем рахунку, споживач здійснює оплату за спожиту електричну енергію, у встановлені цією комерційною пропозицією строки, за платіжним документом, самостійно оформленим споживачем. У випадку не отримання споживачем акта прийняття-передавання або не повернення постачальнику отриманого та підписаного з боку споживача акта приймання-передавання протягом десяти днів з дня його формування, він вважається підписаним та узгодженим сторонами, якщо в цей же строк споживачем не буде надано обґрунтованих заперечень.
Матеріали справи не містять жодних обґрунтованих заперечень відповідача з приводу підписання актів прийняття-передавання товарної продукції (електроенергії) за січень, лютий 2022 року, а тому зазначені акти вважаються підписаними та узгодженими сторонами на визначений в них обсяг спожитої електричної енергії.
Судом також враховано, що згідно умов договору, споживач у разі не отримання ним рахунку, здійснює оплату за спожиту електричну енергію, у встановлені комерційною пропозицією строки, за платіжним документом, самостійно оформленим споживачем.
Відповідно до ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Оплата за спожиту електричну енергію має бути здійснена споживачем у строк не більше 5 робочих днів після закінчення розрахункового періоду (п. 4.2 комерційної пропозиції).
Отже, враховуючи умови договору про постачання електричної енергії споживачу №3781 від 01.01.2022р. строк оплати спожитої електроенергії за січень, лютий 2022 року є таким, що настав.
На підставі вищенаведеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині стягнення з відповідача суми основного боргу в розмірі 45623,58 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Розглядаючи позов в частині стягнення з відповідача на підставі ч.2 ст.625 Цивільного кодексу України інфляційних втрат у сумі 12091,19 грн. та 3% річних у сумі 2759,52 грн., суд виходить з такого.
Статтею 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Суд зауважує, що у відповідності до положень ч.2 ст.625 Цивільного кодексу України, нарахування інфляційних втрат на суму боргу та 3% річних входять до складу грошового зобов`язання і є особливою мірою відповідальності боржника (спеціальний вид цивільно-правової відповідальності) за прострочення грошового зобов`язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат (збитків) кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отримання компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.
Нарахування процентів та інфляційних втрат має компенсаційний, а не штрафний характер та, відповідно, особа не може бути звільнена від сплати процентів річних та інфляційних втрат у разі прострочення виконання грошового зобов`язання, зокрема на підставі статті 617 Цивільного кодексу України.
Перевіривши за допомогою калькулятора підрахунку заборгованості штрафних санкцій "Ліга. Закон" розрахунок 3% річних за простроченими зобов`язаннями відповідача по оплаті вартості електроенергії спожитої у січні 2022 року за період з 08.02.2022р. по 29.02.2024р. на суму 18689,15 грн., у лютому 2022 року за період з 08.03.2022р. по 29.02.2024р. на суму 26934,43 грн., суд встановив його арифметично невірним, в той час як вірна сума розрахунку за визначені позивачем періоди становить 2757,31 грн., яка підлягає стягненню.
Перевіривши за допомогою калькулятора підрахунку заборгованості штрафних санкцій "Ліга. Закон" розрахунок інфляційних втрат за простроченими зобов`язаннями відповідача по оплаті вартості електроенергії спожитої у січні 2022 року за період з березня 2022 року по січень 2024 року на суму 18689,15 грн., у лютому 2022 року за період з квітня 2022 року по січень 2024 року на суму 26934,43 грн., суд встановив його арифметично невірним, в той час як вірна сума розрахунку за визначені позивачем періоди становить 12081,90 грн., яка підлягає стягненню.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог в цій частині.
Як визначає ст.73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст.74 Господарського процесуального кодексу України докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
За змістом статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Проаналізувавши встановлені у справі обставини, оцінивши досліджені докази в їх сукупності та взаємозв`язку за своїм внутрішнім переконанням, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог у загальному розмірі 60462,79 грн., з яких: основна заборгованість в сумі 45623,58 грн., 3% річних в сумі 2757,31 грн. та інфляційне збільшення в сумі 12081,90 грн.
У відповідності до ст.129 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати у вигляді судового збору покладаються на сторін пропорційно задоволених вимог.
На підставі викладеного, ст.ст.13, 42, 74, 76, 129, 178, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд,
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги», м.Дніпро до Комунального дошкільного навчального закладу освіти комбінованого типу «Ясла-садок №140 «Пролісок» Маріупольської міської ради Донецької області, м.Маріуполь про стягнення заборгованості в сумі 60474,29 грн., з яких: основна заборгованість в сумі 45623,58 грн., 3% річних в сумі 2759,52 грн. та інфляційне збільшення в сумі 12091,19 грн., задовольнити частково.
Стягнути з Комунального дошкільного навчального закладу освіти комбінованого типу «Ясла-садок №140 «Пролісок» Маріупольської міської ради Донецької області (87520, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Маміна-Сибіряка, буд. 39-А, код ЄДРПОУ 36599593) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» (49001, м.Дніпро, вул. Січових Стрільців, буд. 4-Д; код ЄДРПОУ 42086719) основну заборгованість в сумі 45623,58 грн., 3% річних в сумі 2757,31 грн., інфляційне збільшення в сумі 12081,90 грн., всього заборгованість в сумі 60462,79 грн., судовий збір в сумі 2421,93 грн.
Видати наказ після набрання рішенням суду законної сили.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Повний текст рішення складено та підписано 21.05.2024р.
Рішення набирає законної сили у строк та в порядку, встановленому ст.241 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення може бути оскаржено до Східного апеляційного господарського суду в строк, встановлений ст.256 Господарського процесуального кодексу України та в порядку, передбаченому ст.257 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Г.В. Левшина
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 21.05.2024 |
Оприлюднено | 24.05.2024 |
Номер документу | 119210744 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Левшина Ганна Валеріївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні