ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
22.05.2024р. Справа №905/461/24
Господарський суд Донецької області у складі судді Демідової П.В., розглянув матеріали справи № 905/461/24
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України», м.Київ,
до відповідача: Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги Вугледарської міської ради», м.Вугледар, Донецька область,
про стягнення заборгованості в сумі 19 650,40грн, -
Без виклику представників сторін
СУТЬ СПРАВИ:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України», звернувся до Господарського суду Донецької області з позовною заявою до Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги Вугледарської міської ради» про стягнення заборгованості в сумі в сумі 19 650,40грн, з яких: 12 875,03грн основний борг, 1901,27грн пеня, 772,42грн 3%; річних, 4 101,68грн інфляційні втрати.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на порушення відповідачем зобов`язань за типовим договором постачання природного газу постачальником «останньої надії, в частині сплати поставленого природного газу, у зв`язку з чим виникла заборгованість в сумі 12 875,03грн, що також стало підставою для нарахування пені, 3% річних та інфляційних втрат.
25.03.2024 від відповідача через підсистему «Електронний суд» надійшов відзив на позовну заяву, з додатками.
Господарський суд ухвалою від 26.03.2024 прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі №905/461/24; визначив розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін; запропонував відповідачу надати суду докази включення його до реєстру споживачів ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» розміщеного на інформаційній платформі Оператора ГТС та докази в підтвердження постачання природного газу ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» у грудні 2021; запропонував позивачу у строк не пізніше п`ять днів з дня отримання ухвали подати відповідь на відзив в порядку статті 166 Господарського процесуального кодексу України, копію якого направити відповідачу в той самий строк, докази направлення надати суду разом з відповіддю на відзив.
На підставі приписів ч.2 ст.120 ГПК України суд повідомляє учасників справи про вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов`язкова.
Частиною 3 та 4 статті 120 ГПК України передбачено, що повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень і ухвала про вчинення відповідної процесуальної дії повинна бути вручена завчасно, з таким розрахунком, щоб особи мали достатньо часу, але не менше ніж п`ять днів для вчинення відповідної процесуальної дії.
Ухвала про відкриття провадження у справі направлена до електронних кабінетів позивача та відповідача, та згідно довідок, сформованих у системі Діловодство спеціалізованого суду ухвалу доставлено до електронних кабінетів сторін 26.03.2024.
Згідно з п.2 ч.6 ст.242 ГПК України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.
Отже, враховуючи доставлення сторонам копії ухвали суду через сервіс електронного кабінету, що підтверджується відповідними довідками, позивач та відповідач є такими, що належним чином повідомлені про розгляд справи.
Згідно з ч.8 ст.165 ГПК України відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Суд має встановити такий строк подання відзиву, який дозволить відповідачу підготувати його та відповідні докази, а іншим учасникам справи - отримати відзив не пізніше першого підготовчого засідання у справі.
Частинною третьою статті 252 Господарського процесуального кодексу України, передбачено, що якщо судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
До відкриття провадження у справі відповідачем направлено до суду відзив на позову заяву, в якому він просить в позові Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» про стягнення боргу з Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медико-санітарної допомоги Вугледарської міської ради" у загальній сумі 58 996,28 грн, у тому числі: - пеню у сумі 24 846,36 грн; - три проценти річних у сумі 7 105,80 грн; - інфляційні втрати у сумі 27 044,12 грн. відмовити (зменшити розмір санкцій).
При цьому, позивачем за позовом, в межах справи №905/461/24, є Товариство з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України», а предметом стягнення заборгованості в сумі 19 650,40грн, з яких: 12 875,03грн основний борг, 1901,27грн пеня, 772,42грн 3%; річних, 4 101,68грн інфляційні втрати. Вказане свідчить про те, що поданий відповідачем відзив не стосується спірних правовідносин та не відноситься до предмету позову, у зв`язку з чим не приймається судом до розгляду.
Будь-яких інших документів, клопотань та заяв від відповідача до суду не надходило.
Відповідно до ч.2 ст.178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Таким чином, суд враховуючи належне повідомлення сторін про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику їх уповноважених представників, дійшов висновку про можливість розгляду справи за наявними матеріалами справи.
З`ясувавши фактичні обставини справи, докази на їх підтвердження, виходячи з фактів, встановлених у процесі розгляду справи, суд,-
ВСТАНОВИВ:
Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України № 917-р від 22 липня 2020 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» визначено постачальником останньої надії строком на три роки.
Відповідно до пункту 26 частини 1 статті 1 Закону України Про ринок природного газу постачальник останньої надії це визначений Кабінетом Міністрів України постачальник, який не має права відмовити в укладенні договору постачання природного газу на обмежений період часу.
Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 1102 визначено зобов`язання акціонерного товариства "Магістральні газопроводи України", Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України", операторів газорозподільних систем забезпечити автоматичне включення оператором газотранспортної системи за участю операторів газорозподільних систем до портфеля постачальника "останньої надії" обсягів природного газу, спожитих з 1 жовтня 2021 року бюджетними установами (в значенні Бюджетного кодексу України), закладами охорони здоров`я державної власності (казенні підприємства та/або державні установи тощо) та закладами охорони здоров`я комунальної власності (комунальні некомерційні підприємства та/або комунальні установи, та/або спільні комунальні підприємства тощо), постачання природного газу яким не здійснювалося жодним постачальником.
Комунальне некомерційне підприємство «Центр первинної медико-санітарної допомоги Вугледарської міської ради» є бюджетною установою згідно з нормами Бюджетного кодексу України. Отже, сфера дії Постанови КМУ розповсюджується на відповідача.
Пунктом 1 глави 5 розділу IV Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2493 від 30.09.2015, визначено, що постачання природного газу споживачу здійснюється на підставі договору постачання природного газу між постачальником та споживачем, який укладається відповідно до Правил постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг та за умови включення споживача до Реєстру споживачів постачальника в інформаційній платформі у відповідному розрахунковому періоді. Постачальник, крім постачальника останньої надії, не має права реєструвати споживача у власному Реєстрі споживачів постачальника в розрахунковому періоді, не погодженому зі споживачем.
Згідно до пункту 2 глави 5 розділу IV Кодексу ГТС з моменту реєстрації споживача за постачальником в інформаційній платформі постачальник набуває статусу діючого постачальника для такого споживача (крім майбутніх періодів постачання, які заброньовані за іншими постачальниками в інформаційній платформі, постачання природного газу постачальником останньої надії та випадків, передбачених пунктом 6 цієї глави) та вважається, що з цього моменту зазначений постачальник забронював за собою цього споживача на наступні розрахункові періоди та є відповідальним за обсяги споживання природного газу цим споживачем. Реєстрація споживача в Реєстрі споживачів постачальником останньої надії здійснюється на період, що не може перевищувати граничний строк постачання, визначений Законом України Про ринок природного газу та Правилами постачання природного газу.
Реєстрація споживача, що не є побутовим (крім споживача, що здійснює виробництво теплової енергії, та оператора газорозподільної системи), здійснюється автоматично в Реєстрі споживачів постачальника останньої надії на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи за умови відсутності на інформаційній платформі інформації про відключення або ініціювання діючим постачальником відключення його об`єкта у випадку, якщо діючому постачальнику було зупинено дію чи анульовано ліцензію на постачання природного газу.
Дата початку постачання природного газу споживачу постачальником останньої надії визначається в Реєстрі споживачів постачальника останньої надії на інформаційній платформі.
Інформаційна платформа щоденно до 06:00 UTC (08:00 за київським часом) години для зимового періоду та 05:00 UTC (08:00 за київським часом) години для літнього періоду газової доби надсилає операторам газорозподільних систем, оператору газотранспортної системи (щодо прямих споживачів) та постачальнику останньої надії перелік ЕІС-кодів споживачів, які були у попередній газовій добі зареєстровані в Реєстрі споживачів постачальника останньої надії.
Оператори газорозподільних систем, оператор газотранспортної системи (щодо прямих споживачів) протягом трьох діб зобов`язані надати постачальнику останньої надії через інформаційну платформу інформацію щодо споживачів, які були зареєстровані в Реєстрі споживачів постачальника останньої надії, за формою оператора газотранспортної системи, погодженою Регулятором. Інформація скріплюється електронним підписом уповноваженої особи оператора газорозподільної системи/оператора газотранспортної системи (щодо прямих споживачів) та повинна містити: ЕІС-код споживача або ЕІС-код точки комерційного обліку споживача; назву та ЄДРПОУ (для споживачів, що не є побутовими); поштову адресу об`єкта споживача.
У відповіді на адвокатський запит, який був здійснений адвокатом ТОВ Газопостачальною компанією Нафтогаз України, Оператор газотранспортної системи України надав скріншоти з інформаційної платформи відносно споживача з ЕІС-кодом 56XS00011PY8L001, з якого вбачається, що в Реєстрі споживачів постачальника останньої надії був закріплений ТОВ Газопостачальна компанія Нафтогаз України з 16.11.2021 по 04.12.2021 ( включно). Споживачем з ЕІС-кодом 56XS00011PY8L001 є Комунальне некомерційне підприємство «Центр первинної медико-санітарної допомоги Вугледарської міської ради».
Відповідно до пункту 1 розділу VI Правил постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) № 2496 від 30.09.2015 (далі - Правила), договір постачання природного газу постачальником останньої надії укладається у випадках, передбачених пунктом 3 розділу VI, з урахуванням вимог статей 205, 633, 634, 641, 642 ЦК України, шляхом публічної оферти постачальника останньої надії та її акцептування споживачем через факт споживання газу за відсутності іншого постачальника.
Договір постачання природного газу постачальником останньої надії не потребує двостороннього підписання.
За змістом ст. 15 Закону України Про ринок природного газу договір постачання між постачальником "останньої надії" і споживачем вважається укладеним з моменту початку фактичного постачання природного газу такому споживачу.
За змістом Правил договір постачання між постачальником останньої надії і споживачем вважається укладеним з дня, визначеного на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи днем початку постачання природного газу споживачу в Реєстрі споживачів постачальника останньої надії відповідно до Кодексу газотранспортної системи.
Враховуючи наявність доказів, підтверджуючих споживання відповідачем природного газу в листопаді-грудні 2021 року, суд дійшов висновку про приєднання відповідача до умов публічного договору.
Постановою Національної комісії що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2501 від 30.09.2015 затверджений Типовий договір постачання природного газу постачальником останньої надії.
Ознайомившись з умовами Типового договору суд встановив, що відповідно до умов п. 2.1 Договору, постачальник зобов`язується постачати природний газ споживачу в необхідних для нього об`ємах (обсягах), а споживач зобов`язується своєчасно сплачувати постачальнику вартість природного газу у розмірі, строки та порядку, що визначені цим Договором.
Постачання природного газу споживачу здійснюється з дня, визначеного інформаційною платформою оператора газотранспортної системи днем початку постачання в Реєстрі споживачів Постачальника відповідно до Кодексу газотранспортної системи (п. 3.1 Договору).
Згідно з п.3.3 Договору, період безперервного постачання природного газу постачальником не може перевищувати шістдесят діб протягом календарного року та триває до кінця календарного місяця, що настає за місяцем початку фактичного постачання природного газу споживачу постачальником, крім випадків дострокового розірвання договору.
Відповідно до умов п. 4.2 Договору, об`єм (обсяг) постачання та споживання природного газу Споживачем за розрахунковий період визначається за даними оператора ГРМ за підсумками розрахункового періоду, що містяться в базі даних Оператора ГТС та доведені споживачу Оператором ГРМ відповідно до умов договору розподілу природного газу.
Постачальник зобов`язаний надати споживачу рахунок на оплату природного газу за Договором не пізніше 10 числа календарного місяця, наступного за місяцем постачання природного газу, в обумовлений між постачальником і споживачем спосіб (поштою за замовчуванням, через електронний кабінет споживача тощо - якщо сторонами це окремо обумовлено) (п. 4.3. Договору).
Споживач зобов`язаний оплатити рахунок, наданий постачальником відповідно до пункту 4.3 цього Договору, до закінчення календарного місяця, наступного за місяцем постачання природного газу (п.4.4 Договору).
Згідно п. 4.5 договору, у разі порушення споживачем строків оплати за договором він сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня від суми простроченого платежу за кожний день прострочення.
Відповідно до умов п.11.1 Договору, договір набирає чинності з дня, визначеного інформаційною платформою Оператора ГТС днем початку постачання природного газу споживачу в Реєстрі споживачів постачальника відповідно до Кодексу газотранспортної системи. Дія цього договору не може перевищувати шістдесят діб протягом календарного року та триває до кінця календарного місяця, наступного за місяцем, в якому почалося фактичне постачання природного газу постачальником. Розірвання (припинення дії) цього Договору не звільняє споживача від обов`язку сплатити заборгованість постачальнику за цим Договором.
Протягом строку дії договору споживач має право укласти договір постачання природного газу з іншим постачальником. У такому випадку цей договір достроково припиняється по завершенню газової доби, що передує газовій добі початку постачання новим постачальником (згідно з даними інформаційної платформи Оператора ГТС).
Як зазначалось вище, Оператора газотранспортної системи України, підтверджуючи факт споживання відповідачем природного газу від постачальника останньої надії, повідомив про таке споживання в обсязі 1,96128тис.м.куб природного газу за період листопад 2021 року, та в обсязі 0,28545тис.м.куб природного газу за період з 01.12.2021 по 05.12.2021.
З матеріалів справи вбачається, що протягом листопада-грудня 2021 року вартість спожитого газу розраховувалась виходячи з тарифів опублікованих/оприлюднених на сайті Позивача за посиланням https://gas.ua/uk/business/news/pon-archive-price. Ціна природного газу також підтверджується довідкою позивача, яку останній долучив до матеріалів.
Застосовуючи тарифи, оприлюднені на сайті, в порядку, визначеному Правилами, позивач розрахував заборгованість та сформував акт №20080 приймання-передачі природного газу та рахунок на оплату №32918 за листопад 2021 на суму 32 949,50грн, з розрахунку переданого природного газу в обсязі 1,96128тис.м.куб, а також акт №31189 приймання-передачі природного газу та рахунок на оплату №1824 за грудень 2021 (за період з 01.12.2021 по 04.12.2021 (включно) на суму 12 875,03грн, з розрахунку переданого природного газу в обсязі 0,28545тис.м.куб. Вказані акти та рахунки направлені на адресу відповідача, що підтверджується списками згрупованих відправлень №14.12.2021 та №17.01.2022 та фіскальними чеками від 16.12.2021 та від 19.01.2022.
Зі змісту позовної заяви та наданих документів вбачається, що заборгованість за листопад 2021 відповідачем сплачена в повному обсязі, проте оплата за переданий природній газ в грудні здійснена не була, у зв`язку з чим сума несплаченої заборгованості склала 12 875,03грн.
Перевіривши розрахунок позивача, суд вважає його вірним та заборгованість в розмірі 12 875,03грн підтвердженою.
Отже, суд вважає доведеним факт споживання природного газу та наявність заборгованості відповідача у розмірі 12 875,03грн, у зв`язку з чим позовні вимоги в цієї частині підлягають задоволенню.
Позивачем також заявлено до стягнення 3% річних в сумі 772,42грн за період з 01.02.2022 по 31.01.2024 та інфляційні втрати в сумі 4 101,68грн за період 01.02.2022 по 31.02.2022 за прострочення оплати рахунка за грудень 2021.
Відповідно до ч.2 ст.625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Згідно з положеннями п.п.4.3, 4.4 Типового договору постачальник зобов`язаний надати споживачу рахунок на оплату природного газу за цим договором не пізніше 10 числа календарного місяця, наступного за місяцем постачання природного газу, в обумовлений між постачальником і споживачем спосіб (поштою за замовчуванням, через електронний кабінет споживача тощо - якщо Сторонами це окремо обумовлено). Споживач зобов`язаний оплатити рахунок, наданий постачальником відповідно до пункту 4.3 цього договору, до закінчення календарного місяця, наступного за місяцем постачання природного газу.
Матеріали справи містять докази в підтвердження направлення акту та рахунку за грудень 2021 на адресу відповідача поштою 19.01.2022.
Виходячи із зазначеного, враховуючи, що споживач здійснює оплату рахунку до закінчення календарного місяця, наступного за місяцем постачання, останнім днем оплати направленого рахунку є 31.01.2022, а першим днем прострочення платежу 01.02.2022, що відповідає розрахунку позивача.
Перевіривши розрахунок 3% річних в сумі 772,42грн за період з 01.02.2022 по 31.01.2024, за допомогою підсистеми Ліга Закон, судом встановлено, що він є арифметично невірним та сума 3% річних, яка підлягає стягненню з відповідача складає 772,41грн.
Перевіривши розрахунок інфляційних втрат в сумі 4 101,68грн за період 01.02.2022 по 31.02.2022 за допомогою підсистеми Ліга Закон, судом встановлено, що він є арифметично невірним та сума інфляційних втрат, яка підлягає стягненню з відповідача складає 4 101,66грн.
Також, позивач просить стягнути з відповідача пеню в розмірі 1 901,27грн за період 01.02.2022 по 31.07.2022.
Частиною 1 статті 230 Господарського кодексу України передбачено, що штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Відповідно до ст.ст.1, 3 Закону України Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Пунктом 4.5 Типового договору передбачено, що у разі порушення споживачем, що не є побутовим, строків оплати за цим договором він сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу.
Перевіривши розрахунок пені в сумі 1 901,27грн за період 01.02.2022 по 31.07.2022, за допомогою підсистеми Ліга Закон, судом встановлено, що він є арифметично вірним, та підлягає стягненню з відповідача у заявленому розмірі.
Судовий збір у відповідності до вимог ст.129 Господарського процесуального кодексу України стягується з відповідача на користь позивача пропорційно розміру задоволених вимог.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» до Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги Вугледарської міської ради» про стягнення заборгованості в сумі 19 650,40грн задовольнити частково.
Керуючись ст.ст.12, 13, 76, 86, 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
1.Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» до Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги Вугледарської міської ради» про стягнення заборгованості в сумі 19 650,40грн - задовольнити частково.
2.Стягнути з Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги Вугледарської міської ради» (85670, Донецька область, м.Вугледар, вул.Молодіжна, буд.19; код ЄДРПОУ 37934309) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» (04116, м.Київ, вул.Шолуденка, буд.1; код ЄДРПОУ 40121452) борг в загальному розмірі 19 650,37грн, з яких: 12 875,03грн основний борг; 1 901,27грн пеня; 772,41грн 3% річних; 4 101,66грн інфляційні втрати, а також судові витрати зі сплати судового збору в сумі 2422,40грн.
3.В іншій частині заявлених вимог відмовити.
4.Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
5.Рішення може бути оскаржене в Східний апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку передбаченому розділом IV ГПК України.
Рішення прийняте, складено та підписано у нарадчій кімнаті.
Суддя П.В. Демідова
Інформацію щодо руху справи можна отримати на інформаційному сайті http://www.reyestr.court.gov.ua, веб-порталі "Судова влада України" (dn.arbitr.gov.ua).
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 22.05.2024 |
Оприлюднено | 24.05.2024 |
Номер документу | 119210759 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Демідова Поліна Віталіївна
Господарське
Господарський суд Донецької області
Демідова Поліна Віталіївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні