ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, місто Львів, вулиця Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.05.2024 Справа № 914/721/24
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю Нафтогаз Тепло, м. Київ
до відповідача: Фізичної особи-підприємця Дронь Олега Григоровича, м. Новий Розділ, Львівська обл.
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: ОСОБА_1 , с. Берездівці, Стрийський р-н, Львівська обл.
про стягнення заборгованості
Суддя Коссак С.М.
за участі секретаря Полюхович Х.М.
Від учасників справи:
Від позивача: Тенета Наталія Романівна представник;
Від відповідача: не з`явився;
Від третьої особи: не з`явився;
На розгляд Господарського суду Львівської області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю Нафтогаз Тепло, м. Київ до відповідача Фізичної особи-підприємця Дронь Олега Григоровича, м. Новий Розділ, Львівська обл. про стягнення 57 945,50грн. заборгованості, з якої: 52700,30грн. заборгованість за теплову енергію, 3261,65грн. інфляційні втрати, 1983,10грн. 3% річних. Позивач повідомляє суд, що попередній орієнтовний розрахунок суми судових витрат, які поніс і які очікує понести у звязку з розглядом справи становить 3028,00грн. судового збору, який просить стягнути з відповідача на користь позивача.
Ухвалою суду від 21.03.2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін, розгляд справи по суті призначено на 18.04.2024 року на 10:30 год. та залучено до участі у справі ОСОБА_1 як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.
В судове засідання 16.05.2024 року позивач явку представника забезпечив, надав пояснення по суті спору та просить позов задоволити в повному обсязі.
В судове засідання 16.05.2024 року відповідач та третя особа явку представників не забезпечили, був повідомлені про місце, дату та час судового засідання, що підтверджується розсилкою поштового повідомлення за 18.04.2024 року. Згідно відстежень поштових відправлень за №0600901860111 та №0600911489136, відповідачу вручено відправлення (ухвали суду) особисто та за довіреністю, відтак відповідачу відомо про розгляд справи, проте жодних заяв, клопотань процесуального характеру від відповідача та третьої особи до суду не надходило.
Крім того, процесуальні документи щодо розгляду спору у даній справі офіційно оприлюднені у Єдиному державному реєстрі судових рішень - www.reyestr.court.gov.ua, та знаходяться у вільному доступі.
Отже, в матеріалах справи достатньо доказів для з`ясування обставин справи і прийняття судового рішення.
Аргументи позивача.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що між Товариством з обмеженою відповідальністю «Нафтогаз Тепло» та Фізичною особою-підприємцем Дронь Олегом Григоровичем укладено Договір про закупівлю теплової енергії та гарячої води від 28.12.2019 року № 53г/НР, відповідно до якого, ТзОВ «Нафтогаз Тепло» взяло на себе зобов`язання передати Замовнику (ФОП Дронь О.Г.) теплову енергію та гарячу воду, а Замовник мав зобов`язання отримувати та оплачувати одержану теплову енергію та гарячу воду за встановленими тарифами (цінами) в терміни, передбачені Договором. Після 01.01.2021 року Відповідач фактично продовжував користуватися послугами, які ТзОВ «Нафтогаз Тепло» надає споживачам м. Новий Розділ, і Відповідачу, зокрема. Жодних претензій та заперечень щодо отримання послуг та якості послуг від Відповідача не надходило. З 01 листопада 2021 року набули чинності Індивідуальні договори приєднання на надання послуги з постачання теплової енергії та гарячої води, які є публічними договорами приєднання, вони опубліковані 1 жовтня 2021 року на корпоративному сайті ТОВ «Нафтогаз Тепло» за відповідним посиланням, про що споживачам міста Новий Розділ було надіслане повідомлення в квитанції за жовтень 2021 року. Будинок № 4 за адресою місто Новий Розділ, вулиця Чорновола не оснащено приладом комерційного обліку теплової енергії. При цьому приміщення №1 за адресою м. Новий Розділ, вул. Чорновола,4 (загальна площа 44.80 кв.м. опалювальна площа 44,00 кв.м) оснащено індивідуальним приладом обліку тепла.
Покази індивідуального приладу обліку теплової енергії зафіксовано в Акті обстеження від 30.03.2021 року, довідці за квітень 2022року, які знаходяться в матеріалах справи. Відповідачу додатково за період грудень 2021 року - січень 2024року сформовано Акти приймання-передачі наданих послуг, які разом з рахунками на оплату надавалися Відповідачу. Рахунки на оплату та акти приймання- передачі теплової енергії вручалися Відповідачу кожного місяця особисто під розпис або надсилалися поштою, що вбачається з долучених копій, як знаходяться в матеріалах справи.
Розмір заборгованості Боржника за надання послуг з постачання теплової енергії за адресою м. Новий Розділ, вулиця Чорновола, будинок 4 (опалювальна площа 44,00 кв.м) становить 52 700,30 гривень, в тому числі ПДВ.
Відтак позивач просить стягнути з відповідача розмір заборгованості за надання послуг з постачання теплової енергії за адресою м. Новий Розділ, вулиця Чорновола, будинок 4 (опалювальна площа 44,00 кв.м), який становить 52 700,30грн.
Також за прострочення виконання грошових зобов`язань та відповідно до умов договору та законодавства, позивач здійснив нарахування відповідачу 3261,65грн. інфляційних втрат та 1983,10грн. 3% річних. Також позивач просить стягнути з відповідача 3028,00грн. судового збору.
Аргументи відповідача та третьої особи.
Вимог ухвали суду не виконали, проти позову в установленому порядку не заперечили, заяв по суті справи не подали.
Фактичні обставини справи.
Між Товариством з обмеженою відповідальністю «Нафтогаз Тепло» та Фізичною особою-підприємцем Дронь Олегом Григоровичем укладено Договір про закупівлю теплової енергії та гарячої води від 28.12.2019 року № 53г/НР, відповідно до якого, ТзОВ «Нафтогаз Тепло» взяло на себе зобов`язання передати Замовнику (ФОП Дронь О.Г.) теплову енергію та гарячу воду, а Замовник мав зобов`язання отримувати та оплачувати одержану теплову енергію та гарячу воду за встановленими тарифами (цінами) в терміни, передбачені Договором.
Підпунктом 4.1 Договору передбачено, що розрахунки за теплову енергію та постачання гарячої води здійснюється за визначені фактичні обсяги та відповідно до діючих тарифів, встановлених уповноваженими органами. Розрахунковим періодом є календарний місяць.
Сторони погодили, що відповідно до пункту 4.3 розрахунки по Договору виконуються в наступному порядку: шляхом оплати Замовником вартості фактичних обсягів теплової енергії та гарячої води протягом 3-х діб після пред`явлення Постачальником рахунку на оплату або після підписання Сторонами акту приймання-передачі за розрахунковий період (календарний місяць), або шляхом попередньої оплати, яка здійснюється у термін до останнього числа розрахункового періоду за планові обсяги теплової енергії та гарячої води.
Згідно з п. п. 10.1, 10.2 Договору сторони дійшли згоди, що Договір набуває чинності з 28.12.2019 року та діє до 31.12.2020 року, в частині проведення розрахунків Договір діє до повного їх завершення, умови Договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладання відповідно до ч.3 ст.631 ЦК України, а саме з 25.11.2019року.
Підпунктом 6.1.1 п.6.1 Договору передбачено, що Замовник зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати за теплову енергію та гарячу воду.
Відповідно до матеріалів справи, після 01.01.2021 року Відповідач фактично продовжував користуватися послугами, які ТзОВ «Нафтогаз Тепло» надає споживачам м. Новий Розділ, і Відповідачу, зокрема. Жодних претензій та заперечень щодо отримання послуг та якості послуг від Відповідача не надходило. Відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг не відміняє факту надання послуг Відповідачу та не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг в повному обсязі.
З 01 листопада 2021 року набули чинності Індивідуальні договори приєднання на надання послуги з постачання теплової енергії та гарячої води, які є публічними договорами приєднання, вони опубліковані 1 жовтня 2021 року на корпоративному сайті ТОВ «Нафтогаз Тепло» за відповідним посиланням, про що споживачам міста Новий Розділ було надіслане повідомлення в квитанції за жовтень 2021 року.
Фактом приєднання споживача до умов індивідуального договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема надання виконавцю підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка за надані послуги, факт отримання послуги. Як свідчать матеріали справи, Відповідач продовжував отримувати послугу з постачання теплової енергії, що підтверджується поданим позивачем розрахунком заборгованості за теплову енергію за період з 01.11.2019 року по 31.01.2024 рік, відповідно до якого відповідачем у травні 2023 року було здійснено часткову оплату.
Згідно матеріалів справи, будинок № 4 за адресою місто Новий Розділ, вулиця Чорновола не оснащено приладом комерційного обліку теплової енергії. При цьому приміщення №1 за адресою м. Новий Розділ, вул. Чорновола,4 (загальна площа 44.80 кв.м. опалювальна площа 44,00 кв.м) оснащено індивідуальним приладом обліку тепла.
У березні 2021 року працівниками ТзОВ «Нафтогаз Тепло» у присутності представника Споживача було проведено обстеження даного приміщення, результати якого оформлено Актом обстеження №171 від 17.03.2021 року. Під час обстеження виявлено, що за вказаною адресою наявний прилад обліку тепла марки «Engelmann», заводський №10581846, покази якого 0,778 MW/h, лічильник не мав пломб, документи на лічильник споживачем не було надано.
14.02.2022 року ТзОВ «Нафтогаз Тепло», після проведення повірки взято на комерційний облік індивідуальний прилад обліку тепла, що зафіксовано Актом про прийняття вузла розподільного обліку/приладу - розподілювача теплової енергії на абонентський облік. Споживачем надано Свідоцтво про повірку законодавчо регульованого засобу вимірюватьної техніки від 10.02.2022 року на лічильник теплової енергії SENSOSTAR 2, заводський номер №10581846. Враховуючи наведене, позивачем покази даного лічильника бралися до уваги при розподілі обсягів споживання теплової енергії між усіма приміщеннями в будинку № 4 по вулиці Чорновола у місті Новий Розділ.
Покази індивідуального приладу обліку теплової енергії зафіксовано в Акті обстеження від 30.03.2021 року, довідці за квітень 2022року, які знаходяться в матеріалах справи.
Відповідачу додатково за період грудень 2021 року - січень 2024року сформовано Акти приймання-передачі наданих послуг, які разом з рахунками на оплату надавалися Відповідачу. Рахунки на оплату та акти приймання- передачі теплової енергії вручалися Відповідачу кожного місяця особисто під розпис або надсилалися поштою, що вбачається з долучених копій, як знаходяться в матеріалах справи.
З моменту забезпечення подачі послуг ТзОВ «Нафтогаз Тепло» з дотриманням вимог ЗУ «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» формує усім Споживачам м. Новий Розділ теплової енергії рахунки на оплату наданих послуг, які вручаються споживачам. Підставою для виставлення Позивачем рахунків на оплату послуг з постачання теплової енергії є фактичне надання послуг, а саме по приміщенню №1 за адресою м. Новий Розділ, вулиця Чорновола, будинок 4 у (опалювальна площа 44,00 кв.м) Постачальником теплової енергії виставлено Боржнику наступні рахунки на оплату за теплову енергію: № 44 від 14 січня 2020 року на суму 23,49 гривень, в тому числі ПДВ 3,92 грн.. Згідно з даними рахунку обсяг спожитої теплової енергії у грудні 2020року становить 0,014 Гкал; №000000032 від 08.04.2021 року, в тому числі ПДВ 6.96 грн.. Згідно з даними рахунку обсяг спожитої теплової енергії у березні 2021 року становить 0,0249 Гкал; № 000000481 від 28.12.2021 року на суму 4499,75 гривень, в тому числі ПДВ 749,98 грн.. Згідно з даними рахунку обсяг спожитої теплової енергії у листопаді 2021 року становить 0,8657 Гкал; № 63 від 20.01.2022 року на суму 10701,96 гривень, в тому числі ПДВ 1787,34 грн.. Згідно з даними рахунку обсяг спожитої теплової енергії у грудні 2021 року становить 2,780001 Гкал; № 000000112 від 23.02.2022 року на суму 26443,98 гривень, в тому числі ПДВ 4407,33 грн.. Згідно з даними рахунку обсяг спожитої теплової енергії у січні 2022року становить 0,2,581501 Гкал; № 000000259 від 12.03.2022 року на суму 14640,47 гривень, в тому числі ПДВ 2440,08 грн.. Згідно з даними рахунку обсяг спожитої теплової енергії у лютому 2022року становить 1,947099 Гкал; № 000000433 від 11.04.2022 року на суму 7175,13 гривень, в тому числі ПДВ 1195,86 грн.. Згідно з даними рахунку обсяг спожитої теплової енергії у березні 2022року становить 1.0671 Гкал; № 000000596 від 12.05.2022 року на суму 3592.38 гривень, в тому числі ПДВ 598,73 грн.. Згідно з даними рахунку обсяг спожитої теплової енергії >квітні 2022року становить 0,4719 Гкал; № 000000728 від 13.06.2022 року на суму 33,63 гривень, в тому числі ПДВ 5,61 грн. за абонентське обслуговування у травні 2022року; № 000000866 від 13.07.2022 року на суму 33.63 гривень, в тому числі ПДВ 5,61 грн. за абонентське обслуговування у червні 2022року; № 000000995 від 16.08.2022 року на суму 33,63 гривень, в тому числі ПДВ 5,61 грн. за абонентське обслуговування у липні 2022року; № 000001124 від 12.09.2022 року на суму 33.63 гривень, в тому числі ПДВ 5,61 грн. за абонентське обслуговування у серпні 2022року; № 000001294 від 06.10.2022 року на суму 33,63 гривень, в тому числі ПДВ 5,61 грн. за абонентське обслуговування у вересні 2022року; № 000001425 від 07.11.2022 року на суму 33.63 гривень, в тому числі ПДВ 5,61 грн. за абонентське обслуговування у жовтні 2022року; № 000001749 від 20.12.2022 року на суму 33,63 гривень, в тому числі ГІДВ 5,61 грн. за абонентське обслуговування у листопаді 2022року; № 0000000186 від 17.01.2023 року на суму 33,63 гривень, в тому числі ПДВ 5,61 грн. за абонентське обслуговування у грудні 2022року; № 000000294 від 09.02.2023 року на суму 33,63 гривень, в тому числі ПДВ 5,61 грн. за абонентське обслуговування у січні 2023року; № 000000518 від 06.03.2023 року на суму 33,63 гривень, в тому числі ПДВ 6,58 грн. за абонентське обслуговування у лютому 2023року; № 000000804 від 06.04.2023 року на суму 39,47 гривень, в тому числі ПДВ 6,58 грн. за абонентське обслуговування у березні 2023року; № 1100062100101/04/2023/1 від 15.05.2023 року на суму 39.47 гривень, в тому числі ПДВ грн. за абонентське обслуговування у квітні 2023року; № 1100092100101/05/2023/1 від 06.06.2023 року на суму 39,47 гривень, в тому числі ПДВ 6,58грн. за абонентське обслуговування у травні 2023року; № 0000001499 від 05.07.2023 року на суму 39,47 гривень, в тому числі ПДВ 6,58 грн. за абонентське обслуговування у червні 2023року; № 0000001675 від 03.08.2023 року на суму 39,47 гривень, в тому числі ПДВ 6,58 грн. за абонентське обслуговування у липні 2023року; № 0000001876 від 05.09.2023 року на суму 39,47 гривень, в тому числі ПДВ 6,58 грн. за абонентське обслуговування у серпні 2023року; № 0000002081 від 05.10.2023 року на суму 39,47 грн. в тому числі ПДВ 6,58 грн. за абонентське обслуговування у вересні 2023року; № 0000002273 від 02 11.2023 року на суму 39.47 гривень, в тому числі ПДВ 6,58 грн. за абонентське обслуговування у жовтні 2023року; № 0000002530 віл 08.12.2023 року на суму 39,47 гривень, в тому числі ПДВ 6,58 грн. за абонентське обслуговування у листопаді 2023року; № 000000188 від 11.01.2024 року на суму 39.47 гривень в тому числі ПДВ 6.58 грн. за абонентське обслуговування у грудні 2023рок, № 000000343 від 13.02.2024 року на суму 39,31 гривень, в тому числі ПДВ 6,55 грн. за абонентське обслуговування у січні 2024року.
Розмір заборгованості Боржника за надання послуг з постачання теплової енергії за адресою м. Новий Розділ, вулиця Чорновола, будинок 4 (опалювальна площа 44,00 кв.м) становить 52 700,30 гривень, в тому числі ПДВ. Розрахунок заборгованості по особовому рахунку ] 100092100900 долучено до позовної заяви.
Відповідно до матеріалів справи, впродовж 2021-2022років Споживачеві за адресою м. Новий Розділ, вулиця Чорновола, 4, приміщення №1 було проведено ряд коригувань, пов`язаних із зміною ціни природного газу, перерахунок здійснювався відповідно до Постанови КМУ №1209 від 10.11.2021 року. Зокрема, у січні 2022 року донараховано 7197,22 грн., а у квітні 2022року та грудні 2022 року зменшено суму нарахувань на 12080,46 грн. та 3091,11 грн. відповідно.
На підтвердження того, що за адресою м. Новий Розділ, вулиця Чорновола, будинок 4 впродовж опалювальних сезонів 2019/2020, 2020/2021 та 2021/2022 років ТзОВ «Нафтогаз Тепло» забезпечено подачу теплової енергії долучено до матеріалів справи Довідку Управління Держенергонагляду у Львівській області від 04.02.2020року, в якій зазначено «на час оцінки - готовності до роботи в осінньо-зимовий період Новороздільська ТЕЦ забезпечувала теплової енергією всіх споживачів теплової енергії» паспорт готовності до роботи в опалювальний період 2020/2021 р., Акт готовності до опалювального сезону; Акт про пуск теплоносія від 20.10.2021 року.
Згідно поданих документів, у серпні 2022року багатоквартирний будинок №4 за адресою м. Новий Розділ, вулиця Чорновола.4 було відключено від мереж централізованого постачання теплової енергії, нарахування за послугу з постачання теплової енергії не проводяться, а лише нарахування за абонентське обслуговування постачання теплової енергії.
ТзОВ «Нафтогаз Тепло» вживало заходи для досудового врегулювання спору шляхом надіслання вимоги про сплату заборгованості від 12.10.2022 року № 126/1.11/20-1034, однак вимога не виконана. Станом на дату звернення до суду Боржником не погашено заборгованість в повному обсязі.
Норми права та висновки суду.
Частиною 1 статті 15 Цивільного кодексу України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до положень статті 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів відповідно є визнання незаконним рішення. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Згідно статті 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.
Згідно зі статтею 509 Цивільного кодексу України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Згідно статті 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору, з урахуванням вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Між сторонами виникли правовідносини по наданню та споживанню комунальних послуг з теплопостачання, які врегульовано Законом України Про теплопостачання, Законом України Про житлово-комунальні послуги.
Предметом регулювання цього Закону є відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та поводження з побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках.
Відповідно до статті 13 Закону України Про теплопостачання до основних повноважень органів місцевого самоврядування у сфері теплопостачання належать: регулювання діяльності суб`єктів відносин у сфері теплопостачання в межах, віднесених до відання відповідних рад; здійснення контролю за забезпеченням споживачів тепловою енергією відповідно до нормативних вимог; встановлення для всіх категорій споживачів тарифів на теплову енергію і тарифів на виробництво теплової енергії (крім тарифів на теплову енергію, вироблену на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях та когенераційних установках) у порядку і межах, визначених законодавством.
Пунктом 3 частини 1 та пункту 3 частини 2 статті 6 Закону України Про житлово-комунальні послуги встановлено, що учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є, серед іншого, споживачі та виконавці комунальних послуг.
Виконавчий комітет Новороздільської міської ради Львівської області прийняв рішення № 329 від 19.11.2019 Про визначення виконавцем послуг з постачання теплової енергії та послуг з постачання гарячої води (надалі рішення № 329). Згідно з цим рішенням ТзОВ Нафтогаз Тепло визначено виконавцем послуг з постачання теплової енергії на території міста Новий Розділ та погоджено ТзОВ Нафтогаз Тепло застосування тарифів на теплову енергію, на послуги з постачання теплової енергії та на послуги з постачання гарячої води рівні тарифів, що були погоджені споживачам.
На виконання Рішення Виконавчого комітету Новороздільської міської ради від 19.11.2019 №329 з листопада 2019 ТзОВ Нафтогаз Тепло забезпечило постачання теплової енергії та гарячої води для міста Новий Розділ. Постачання теплової енергії для потреб опалення здійснюється в опалювальні періоди безперервно, крім часу перерв, визначених частиною першою статті 16 Закону України Про житлово-комунальні послуги.
Отже, ТзОВ Нафтогаз Тепло є виконавцем комунальної послуги постачання теплової енергії на території міста Нового Роздолу за відповідними тарифами.
ФОП Дронь О.Г. є споживачем комунальних послуг, які надає ТзОВ Нафтогаз Тепло, адже проводить свою діяльність у під`єднаних до системи централізованого теплопостачання нежитлових приміщеннях за адресою: . Новий Розділ, вулиця Чорновола, будинок 4. Вказані приміщення належать на праві спільної часткової власності ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , що підтверджується наявним в матеріалах справи свідоцтвом про право власності на нерухоме майно (індексний номер 29927196 від 24.11.2014 року, адреса об`єкта: Львівська обл., м. Новий Розділ, вул. Чорновола Вяч., будинок 4, приміщення 1, загальна площа 44,кв.м.).
Абзацом 20 статті 1 Закону України Про теплопостачання встановлено, що споживач теплової енергії фізична або юридична особа, яка використовує теплову енергію на підставі договору.
ТзОВ Нафтогаз Тепло та ФОП Дронь О.Г. не уклали письмового договору про постачання теплової енергії після 01.01.2021 року, хоча відповідач фактично продовжував користуватися послугами, які ТзОВ «Нафтогаз Тепло» надає споживача м. Новий Розділ і відповідачу зокрема.
Відповідно до матеріалів справи, впродовж 2021-2022років Споживачеві за адресою м. Новий Розділ, вулиця Чорновола, 4, приміщення №1 було проведено ряд коригувань, пов`язаних із зміною ціни природного газу, перерахунок здійснювався відповідно до Постанови КМУ №1209 від 10.11.2021 року. Зокрема, у січні 2022 року донараховано 7197,22 грн., а у квітні 2022року та грудні 2022 року зменшено суму нарахувань на 12080,46 грн. та 3091,11 грн. відповідно.
На підтвердження того, що за адресою АДРЕСА_1 впродовж опалювальних сезонів 2019/2020, 2020/2021 та 2021/2022 років ТзОВ «Нафтогаз Тепло» забезпечено подачу теплової енергії долучено до матеріалів справи Довідку Управління Держенергонагляду у Львівській області від 04.02.2020року, в якій зазначено «на час оцінки - готовності до роботи в осінньо-зимовий період Новороздільська ТЕЦ забезпечувала теплової енергією всіх споживачів теплової енергії» паспорт готовності до роботи в опалювальний період 2020/2021 р., Акт про пуск теплоносія від 20.10.2021 року.
Згідно поданих документів, у серпні 2022року багатоквартирний будинок №4 за адресою м. Новий Розділ, вулиця Чорновола.4 було відключено від мереж централізованого постачання теплової енергії, нарахування за послугу з постачання теплової енергії не проводяться, а лише нарахування за абонентське обслуговування постачання теплової енергії.
Розмір заборгованості Боржника за надання послуг з постачання теплової енергії за адресою АДРЕСА_1 (опалювальна площа 44,00 кв.м) становить 52 700,30 гривень, в тому числі ПДВ. Розрахунок заборгованості по особовому рахунку 100092100900 знаходиться в матеріалах справи.
Фактом приєднання споживача до умов індивідуального договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема надання виконавцю підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка за надані послуги, факт отримання послуги. Як свідчать матеріали справи, Відповідач не підписав заяву-приєднання, однак продовжував отримувати послугу з постачання теплової енергії, що підтверджується поданим позивачем розрахунком заборгованості за теплову енергію за період з 01.11.2019 року по 31.01.2024 рік, відповідно до якого відповідачем у травні 2023 року було здійснено часткову оплату, чим фактично погодився з наданими послугами та частково їх оплатив.
Пунктом 5 розділу 2 статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що Споживач зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами. Відповідно до статті 9 Закону Споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором.
Вказане відповідає висновку Верховною Суду України, висловленому у постанові від 30 жовтня 2013 року у справі № 6-59цс13 і постанові Верховного Суду України у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 6 листопада 2019 року у справі № 642/2858/16.
Варто також зазначити, що відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про житлово- комунальні послуги» споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.
Одночасно, суд зазначає, що пунктом 1 частини першої статті 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" встановлено, що споживач має право, зокрема, одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг.
Такому праву прямо відповідає визначений пунктом 5 частини третьої статті 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" обов`язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Факт відсутності договору сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі. Зазначений правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 25 березня 2024 року у справі №462/1232/23.
Відповідач наявності заборгованості зі сплати основного боргу в сумі 52 700,30 грн. не спростовував, не надав суду належних та допустимих доказів про наявність інших обставин ніж ті, що дослідженні в ході судового розгляду, власного контррозрахунку не надав.
Згідно пункту 2 статті 7 Закону України Про житлово-комунальні послуги споживач зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки визначені відповідними договорами.
Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України Про житлово-комунальні послуги споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.
Так, Закони України Про житлово-комунальні послуги та Про теплопостачання не передбачають безоплатного споживання теплової енергії та зобов`язують споживачів здійснювати оплату за фактично отриману теплову енергію та гарячу воду щомісячно. Споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Відсутність договору про надання житлово-комунальних послуг, не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг.
У відповідності із статтею 193 Господарського кодексу України зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Аналогічно відповідно до ст.526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Частиною 1 статті 612 Цивільного кодексу України встановлено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Згідно частини 1 статті 625 Цивільного кодексу України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про те, що вимоги позивача про стягнення основного боргу в сумі 52700,30грн. основного боргу є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Щодо стягнення інфляційних втрат.
Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Нарахування інфляційних втрат на суму боргу та 3 % річних відповідно до статті 625 ЦК України є мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов`язання, оскільки виступає способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації боржника за неналежне виконання зобов`язання. Ці кошти нараховуються незалежно від вини боржника, зупинення виконавчого провадження чи виконання рішення суду про стягнення грошової суми.
Індекс інфляції це показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купуються населенням для невиробничого споживання, і його найменший період визначення складає місяць. Індекс інфляції нараховується не на кожну дату місяця, а в середньому за місяць.
Розмір боргу з урахуванням індексу інфляції визначається виходячи з суми боргу, що існувала на останній день місяця, в якому платіж мав бути здійснений, помноженої на індекс інфляції, визначений Державною службою статистики України, за період прострочення починаючи з місяця, наступного за місяцем, у якому мав бути здійснений платіж, і за будь-який місяць (місяці), у якому (яких) мала місце інфляція. При цьому в розрахунок мають включатися й періоди часу, в які індекс інфляції становив менше одиниці (тобто мала місце дефляція).
Нарахування інфляційних втрат здійснюються окремо за кожен період часу, протягом якого діяв відповідний індекс інфляції, а одержані таким чином результати підсумовуються за весь час прострочення виконання грошового зобов`язання.
Дана правова позиція викладена постановою Верховного Суду у складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду від 05.07.2019 у справі № 905/600/18.
Відповідно до статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
У зв`язку із невиконанням відповідачем своїх зобов`язань щодо оплати вартості за спожиту теплову енергію, позивач 12.10.2022 року звертався до відповідача з вимогою за вих.№126/1.11/20-1034, в якій просив терміново сплатити заборгованість. Факт надіслання вимоги підтверджується наявними в матеріалах справи рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №8165201447389 від 12.10.2022 року, відповідно до якого вказаний лист було вручено боржнику (відповідачу) 18.10.2022 року особисто. Проте, відповідач залишив дану вимогу без відповіді та задоволення.
Суд, перевіривши розрахунки позивача щодо стягнення 3261,65грн. інфляційних нарахувань, які обраховувались від прострочених сум, які підлягали сплаті з наступного дня по 28.02.2024 рік, прийшов до висновку, що позивачем зазначено правильні суми боргу від сум яких здійснювалось нарахування інфляційних втрат та періоди, відтак стягненню з відповідача на користь позивача підлягають інфляційні втрати в сумі 3261,65грн.
Щодо стягнення трьох процентів річних.
Згідно з ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від простроченої суми.
Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Cплата 3% річних від простроченої суми (якщо інший їх розмір не встановлений договором або законом), так само як й інфляційні нарахування, не мають характеру штрафних санкцій і є способом захисту майнового права та інтересу кредитора шляхом отримання від боржника компенсації (плати) за користування ним коштами, належними до сплати кредиторові.
Суд, здійснивши перевірку нарахування позивачем 3% річних, з врахуванням ч. 5 ст. 253 ЦК України, дійшов висновку, що позивачем зазначено правильні періоди прострочення грошового зобо`язання та суми від яких нараховувались 3% річних. Отже, стягненню з відповідача на користь позивача підлягає 3 % річних в сумі 1983,10грн.
Частиною 1 статті 74 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідно до ст.86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Зазначені вище норми процесуального закону спрямовані на реалізацію статті 13 ГПК України. Згідно з положеннями цієї статті судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
За таких обставин суд дійшов висновку про те, що відповідач не спростував доводів щодо існування простроченої заборгованості, а суд не виявив на підставі наявних документів у справі інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, відтак вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, а стягненню підлягає: 52700,30грн. основного боргу за теплову енергію, 3261,65грн. інфляційних втрат та 1983,10грн. 3% річних.
Судові витрати.
Відповідно до ст. 123 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Позивачем при поданні позову до суду сплачено судовий збір в сумі 3028,00 грн., що підтверджується платіжною інструкцією №1130 від 08 березня 2024 року.
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 129 ГПК України, у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи наведене, у зв`язку з задоволенням позовних вимог, до стягнення з відповідача на користь позивача підлягає судовий збір в сумі 3028,00 грн.
Керуючись статтями 10, 12, 20, 73, 76 - 79, 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240 ГПК України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Позов задоволити.
2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Дронь Олега Григоровича ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Нафтогаз Тепло (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 1, код ЄДРПОУ 42399765) 57 945,50грн. заборгованості, з якої: 52700,30грн. основний борг за теплову енергію, 3261,65грн. інфляційні втрати, 1983,10грн. 3% річних та 3028,00грн. судового збору.
3. Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.
4. Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду в порядку, встановленому розділом IV ГПК України.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається - http://court.gov.ua/fair/sud5015, а також у Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб-адресою - http://reyestr.court.gov.ua.
Повний текст рішення складено та підписано 21.05.2024 року.
СуддяКоссак С.М.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 16.05.2024 |
Оприлюднено | 24.05.2024 |
Номер документу | 119211385 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Коссак С.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні