ДЗЕРЖИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КРИВОГО РОГУ
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 211/5398/23
Провадження № 2-о/210/13/24
У Х В А Л А
іменем України
20 травня 2024 року м. Кривий Ріг
Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області в складі:
Головуючої-судді Вікторович Н.Ю.,
за участю:
секретаря судового засідання Біди А.В.,
присяжних Янченко Л.В., Бенмуффок Н.В..,
заявника ОСОБА_1 ,
представник заінтересованої особи Титаренко І.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Кривому Розі, цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Орган опіки та піклування виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради про визнання фізичної особи недієздатною та встановлення опіки, -
ВСТАНОВИВ:
У провадженні судді Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області Вікторович Н.Ю перебуває цивільна справа за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Орган опіки та піклування виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради про визнання фізичної особи недієздатною та встановлення опіки.
Ухвалою суду від 23 жовтня 2023 року судом було задоволено клопотання заявниці ОСОБА_1 про призначення по справі судово-психіатричної експертизи та призначено по справі судово-психіатричну експертизу, проведення якої доручити експертам Дніпровської філії судово-психіатричних експертиз державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України». Провадження у справі зупинено на час проведення експертизи.
26 березня 2024 року матеріали справи повернулися до суду без виконання експертизи, у зв`язку із неявкою особи, стосовно якої планувалося її проведення до експертної установи.
Ухвалою суду від 26 березня 2024 року поновлено провадження по вказаній цивільній справі.
У судовому засіданні 20 травня 2024 року заявник ОСОБА_1 звернулась до суду з клопотанням про призначення по справі судово-психіатричної експертизи виконання якої просила доручити експертам комісії Дніпровської філії судово-психіатричних експертиз державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України». На вирішення експертизи просила поставити питання: чи страждає громадянка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на психічний розлад та чи здатна громадянка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , внаслідок наявного захворювання усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
Присутня у судовому засіданні представник заінтересованої особи виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради Титаренко І.Г. підтримала клопотання заявниці та просила суд його задовольнити.
Заслухавши пояснення учасників по справ, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що заявлене клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу (частина перша статті 298 ЦПК України).
У постанові Верховного Суду від 17 травня 2021 року у справі № 636/398/19 зазначено, що за положеннями частини першої статті 39 ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними. Зміст цієї норми слід тлумачити таким чином, що суд має право, але не зобов`язаний визнати фізичну особу недієздатною. Частиною другою статті 39 ЦК України передбачено, що порядок визнання фізичної особи недієздатною встановлюється ЦПК України. Відповідно до статті 239 ЦПК України суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу. Метою проведення судово-психіатричної експертизи є з`ясування наявності чи відсутності психічного розладу, здатного вплинути на усвідомлення особою своїх дій та керування ними.
Стаття 3 Закону України «Про психіатричну допомогу» визначає презумпцію психічного здоров`я.
Кожна особа вважається такою, яка не має психічного розладу, доки наявність такого розладу не буде встановлено на підставах та в порядку, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Відповідно до положень частини першої статті 103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Згідно зі статтею 105 ЦПК України призначення експертизи судом є обов`язковим у разі заявлення клопотання про призначення експертизи обома сторонами. Призначення експертизи судом є обов`язковим також за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити, зокрема психічний стан особи.
Порядок проведення судово-психіатричної експертизи затверджено Наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08 травня 2018 року №865, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14 червня 2018 року за № 719/32171.
Предметом судово-психіатричної експертизи є психічний стан особи у певні юридично значимі проміжки часу. Психічний стан особи у певні юридично значимі проміжки часу визначається з метою надання відповіді на запитання, поставлені особою або органом, яка (який) залучила(в) експерта, або слідчим суддею чи судом, що доручив проведення експертизи.
Об`єктами експертизи є: матеріали цивільної справи, медична документація, аудіовізуальні матеріали та інша інформація про психічний стан особи, відповідно якої проводиться експертиза.
Згідно ст. 21 Закону України «Про психіатричну допомогу» судово-психіатрична експертиза з цивільних справ призначається і проводиться на підставах та в порядку, передбачених законом.
Кількість і зміст питань, за якими має бути проведена експертиза, визначається судом у судовому засіданні, як це передбачено ст.ст. 103-105 ЦПК України.
Як вбачається з п. 4 постанови Пленуму Верховного Суду України від 28 березня 1972 року №3 «Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним», судово-психіатрична експертиза призначається у справах про визнання громадянина недієздатним. В ухвалі про призначення експертизи на вирішення експертів мають бути поставлені такі питання: 1) чи хворіє даний громадянин на психічну хворобу; 2) чи розуміє він значення своїх дій та чи може керувати ними.
Разом з цим, суд враховує положення частини 1статті 39 Цивільного кодексу України, якими передбачено, що фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Розглянувши вказане клопотання, суд вважає за необхідне призначити у справі судово-психіатричну експертизу, так як для з`ясування обставин, що мають значення для справи, а саме обставин щодо психічного стану ОСОБА_2 , та необхідності визнання її недієздатною потрібні спеціальні знання.
У ст. 7 Закону України «Про судову експертизу» зазначено, що виключно державними спеціалізованими установами здійснюється судово-експертна діяльність, пов`язана з проведенням судово-психіатричних експертиз. З огляду на «перелік спеціалізованих судово-психіатричних експертних установ України та психіатричних закладів, у структурі яких функціонують судово-психіатричні експертні відділення (комісії)», суд вважає за необхідне доручити проведення експертизи експертам Комунального підприємства «Дніпровська багатопрофільна клінічна лікарня з надання психіатричної допомоги Дніпропетровської обласної ради».
Відповідно до положень пункту 5 частини 1статті 252 Цивільного процесуального кодексу України суд може за заявою особи, яка бере участь у справі, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.
Згідно п. 9 ч. 1ст. 253 ЦПК України провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених п. 5 ч. 1ст. 252 цього Кодексу - на час проведення експертизи.
Оскільки для проведення зазначеної вище експертизи може знадобитися значний проміжок часу, то суд на підставі п. 5 ч. 1 ст.252та п. 9 ч. 1 ст.253 ЦПК України дійшов висновку про необхідність зупинення провадження у справі на час проведення експертизи.
Крім того, суд для повного та об`єктивного виконання ухвали суду про призначення експертизи, вважає за необхідне надати експертам дозвіл на використання при проведенні експертизи медичної документації ОСОБА_2 .
Керуючись ст.ст.103,104,105,108,109,258-260 ЦПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання заявниці ОСОБА_1 про призначення по справі судово-психіатричної експертизи - задовольнити.
Призначити по справі судово-психіатричну експертизу, проведення якої доручити експертам Дніпровської філіїсудово-психіатричнихекспертиз державноїустанови «Інститутпсихіатрії,судово-психіатричноїекспертизи тамоніторингу наркотиківМіністерства охорониздоров`я України» (Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вулиця Надії Алексєєнко, будинок 84).
На вирішення експертів поставити наступні питання:
1) Чи страждає громадянка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на психічний розлад?
2) Чи здатна громадянка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , внаслідок наявного захворювання усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними?
Експертів попередити про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та відмову експерта без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків згідно ст.ст.384, 385 КК України.
Надати дозвіл експертам комісії амбулаторного судово-психіатричних експертиз Дніпровської філії судово-психіатричних експертиз державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України» під час проведення судово-психіатричної експертизи на використання при проведенні експертизи медичної документації з Комунального підприємства «Криворізька багатопрофільна лікарня з надання психіатричної допомого, Дніпропетровської обласної ради» ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
У розпорядження експертів надати матеріали цивільної справи №211/5398/23, провадження №2-о/210/13/24.
Призначений судом експерт невідкладно повинен повідомити суд про неможливість проведення ним експертизи через відсутність у нього необхідних знань або без залучення інших експертів.
Провадження у справі зупинити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвалу в частині зупинення провадження може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з моменту її оголошення.
В іншій частині ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: Н.Ю. Вікторо вич
Присяжні: Л.В. Янченко,
Н.В. Бенмуффок
Суд | Дзержинський районний суд м.Кривого Рогу |
Дата ухвалення рішення | 20.05.2024 |
Оприлюднено | 24.05.2024 |
Номер документу | 119213957 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи |
Цивільне
Дзержинський районний суд м.Кривого Рогу
Вікторович Н. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні