Рішення
від 15.05.2024 по справі 344/4927/24
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 344/4927/24

Провадження № 2/344/1955/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ЗАОЧНЕ

13 травня 2024 року м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:

головуючої судді Домбровської Г.В.,

секретаря Стефанюк Х.Я.,

розглянувши в спрощеному позовному провадженні у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Щасливий дім до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати внесків на утримання будинку,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся в суд із позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати внесків на утримання будинку в розмірі 4905,00 грн., мотивуючи тим, що позивач, з моменту прийняття будинку на баланс, надає послуги відповідачу, який неналежно проводить оплату за надані послуги, у зв`язку з чим виникла заборгованість.

Представник позивача в судове засідання не з`явився, подав суду заяву про розгляд справи за його відсутності.

Відповідач в судове засідання не з`явилась, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином. Причину неявки суду не повідомила. Про судове засідання відповідач була повідомлена у встановленому законом порядку.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

З урахуванням положень ст. 280 ЦПК України суд ухвалив провести заочний розгляд справи.

Дослідивши письмові докази, судом встановлено, що спір між сторонами виник з приводу неналежного виконання споживачем-відповідачем зобов`язання по оплаті наданих послуг з управління багатоквартирним будинком.

Відповідач по справі є власником квартири АДРЕСА_1 та користується послугами, які надає позивач.

З заяви вбачається, що об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Щасливий Дім» (надалі -«Позивач», «Об єднання»; зареєстровано 26.10.2007 року виконавчим комітетом Івано- Франківської міської ради, що підтверджується витягом з ЄДРЮОФОП від 07.08.2020 р.

Згідно з пп. 1.1. Статуту Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Щасливий Дім», Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Щасливий Дім» створено власниками квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 відповідно до

Закону України «Про Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку».

Відповідно до пп. 2 розділу IV «Джерела фінансування, порядок використання майна та коштів об`єднання» вищевказаного Статуту сплата встановлених загальним зборами об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до ремонтного, резервного фондів у розмірах і в строки, що встановлені загальними зборами об`єднання., є обов`язковою для всіх співвласників. Частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання,

реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності, порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного, ремонтного фондів, встановлюються загальними зборами об`єднання відповідно до законодавства та Статуту.

Відповідно до пп.2. розділу V цього Статуту «Права та обов`язки співвласників»

співвласник зобов`язаний, зокрема, виконувати обов`язки, передбачені Статутом об`єднання, виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.

Підпунктом 4 розділу І «Загальні положення» цього Статуту встановлено, що Об`єднання набуває статусу юридичної особи з моменту його державної реєстрації у порядку, встановленому Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців».

Як встановлено ст.15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», співвласник зобов`язаний: виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання; виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень, своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески в платежі.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирною будинку» для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право, зокрема, вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та статутом об`єднання внески і платежі, у тому числі відрахування до резервного та ремонтного фондів.

Відповідачка є власником житлового приміщення квартири АДРЕСА_3 площею 37,0 кв.м., по АДРЕСА_2 (в будинку ОСББ «Щасливий Дім»), а також власником нежитлового приміщення офісних приміщень загальною площею 86,8 кв.м. по АДРЕСА_2 (в будинку ОСББ «Щасливий Дім»), що підтверджується Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 29.05.2023 року.

Відповідач не сплачує обов`язкові платежі, внаслідок чого утворилася заборгованість

зі спати внесків за період з червня 2023 року по лютий 2024 року за житлові приміщення та нежитлові приміщення.

Рішенням загальних зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Щасливий Дім» від 19 квітня 2021 року, оформленого Протоколом №8 загальних зборів об`єднання від 19.04.2021 , вирішено затвердити з 01 травня 2021 року наступний розмір внесків та платежів: житлові приміщення 3,00 грн за 1 квадратний метр, нежитлові приміщення: цоколь - 4,00 грн; 1 поверх - 5,00 грн; приміщення мезоніну - 1,00 грн.

Таким чином , розмір заборгованості відповідача становить:

-зі сплати внесків на утримання житлового приміщення за період з червня 2023 року по лютий 2024 року: 37,0 кв.м. * 3,00 грн * 9 = 999,00 грн

- зі сплати внесків на утримання нежитлових приміщень за період з червня 2023 року по лютий 2024 року: 86,8 кв.м. * 5,00 * 9 = 3906,00 грн, разом, 4905,00 грн.

Неодноразові нагадування та звернення з вимогою погашення заборгованості

залишені без відповіді та задоволення.

Рішення Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 31 жовтня 2023 року у справі № 344/9978/23 задоволено позовні вимоги ОСББ «Щасливий дім» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості.

Однак, відповідач продовжує: не виконувати свої зобов`язання в частині сплати внесків на утримання будинку, тому позивач змушений звернутися до суду.

Відповідно до ч. З, ч. 4 ст. 11 ЦК України, цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства; у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов`язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 7 Закону споживач зобов`язаний укладати договори про надання житлово-комунальних послуг.

У відповідності до п. 5 ч. 2 ст. 7 Закону споживач зобов`язаний:

- оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.

Відповідно до п. 7 «Правил користування приміщеннями житлових будинків» затвердженими постановою КМ України від 24 січня 2006 року № 45 Власник та наймач (орендар) квартири зобов`язаний:

- укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем відповідно до типового договору;

- оплачувати надані житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону споживач здійснює оплату за спожиті житлово- комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним іоговором.

Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, утриманих ним до укладення відповідного договору.

Нормами ст.10 Закону передбачено, що вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначається за домовленістю сторін, крім випадку обрання управителя органом місцевого самоврядування.

Відповідно до ч.З ст. 4 Закону до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить: встановлення цін/тарифів на житлово- комунальні послуги відповідно до закону.

П. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" передбачене право поживача одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами укладених договорів, при цьому такому праву прямо відповідає визначений п. 5 ч. 2 ст. 7 цього Закону обов`язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами встановленими відповідно до законодавства, та у строки, встановлені договорами.

Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону, споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послугу повному обсязі.

Зазначена позиція висвітлена у постанові Верховного Суду України від 30 жовтня 2013 року у справі № 6-59цс13.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону управитель багатоквартирного будинку (далі - правитель) - фізична особа - підприємець або юридична особа - суб`єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб.

Передача майна з балансу на баланс відбувається відповідно до Порядку передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс, затвердженого постановою КМУ від 11 жовтня 2002 року №1521. Цей порядок регулює процедуру передачі житлового комплексу на баланс об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, а також житлового комплексу або його частини на балансі іншої юридичної особи, статут якої передбачає можливість провадження такої діяльності, з балансу колишнього балансоутримувача.

В силу дії п. 5 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний споживач зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.

Відповідно доч.1ст.9 цього закону споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця,якщо інший порядок та строки невизначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.

Пунктом 2 частини 1 статті 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій ( прибирання внутрішньо будинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування , поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо) є видом житлово-комунальних послуг.

Пунктом 1 ч.1 ст. 20 вказаного Закону передбачено право споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг.

Відповідно до п.5 ч.3 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживач зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені законом.

Суд вважає, що відсутність між позивачем та відповідачем договору про надання житлово-комунальних послуг не звільняє відповідача від обов`язку сплачувати за житлово-комунальні послуги, якими він користується.

У відповідності до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов`язання повинні виконуватися належним чином і у встановлений строк відповідно до вказівок договору або закону.

Відповідно до ч.2 ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Внаслідок неналежного виконання споживачем відповідачем зобов`язання по оплаті наданих послуг виникла заборгованість перед позивачем в загальній сумі 4 905 грн. 00 коп.

Відповідно до вимог ст. 12 Цивільного процесуального кодексу України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.

Відповідно до ч. 1 ст.13ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

З огляду на викладене суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Тому з відповідача слід стягнути 3028,00 гривні судового збору на користь позивача.

На підставі викладеного, відповідно до ст. ст. 7, 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ст. 526, 625 Цивільного Кодексу України, керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 247, 259, 263, 264, 265, 280 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Щасливий дім до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати внесків на утримання будинку,- задовольнити.

Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_4 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Щасливий Дім» (м. Івано-Франківськ, вул. Бельведерська, 25А, код ЄДРПОУ 35516584) 4905,00 грн. (чотири тисячі дев`ятсот п`ять ) гривень заборгованості зі сплати внесків на утримання будинку .

Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_4 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Щасливий Дім» (м. Івано-Франківськ, вул. Бельведерська, 25А, код ЄДРПОУ 35516584) судовий збір в розмірі 3028,00 грн.

Заочне рішення може бути переглянуте Івано-Франківським міським судом за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом 30 днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Домбровська Г.В.

СудІвано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення15.05.2024
Оприлюднено24.05.2024
Номер документу119219672
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —344/4927/24

Ухвала від 13.05.2024

Цивільне

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Домбровська Г. В.

Рішення від 15.05.2024

Цивільне

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Домбровська Г. В.

Ухвала від 18.03.2024

Цивільне

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Домбровська Г. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні