Рішення
від 22.04.2024 по справі 398/955/22
ПЕТРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 квітня 2024 рокусмт ПетровеСправа № 398/955/22 Провадження № 2/941/76/24

Петрівський районний суд Кіровоградської області в складі:

головуючого судді - Шаєнко Ю. В.

при секретарі Фатьяновій А.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Петрове Кіровоградської області справу за позовом Управління соціального захисту населення Олександрійської районної державної адміністрації Кіровоградської області до ОСОБА_1 про стягнення надмірно сплачених коштів,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом та просить стягнути з відповідача безпідставно отримані кошти у вигляді допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу в розмірі 6981 гривня та судові витрати по справі.

Представник позивача в судове засідання не з`явився, надав до суду заяву, в якій просить справу розглянути без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.

Відповідач в судове засідання повторно не з`явилася, про день, час та місце слухання справи була повідомлена належним чином через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, причини неявки суду невідомі. З опублікуванням оголошення про виклик особа вважається повідомленою про дату, час і місце розгляду справи.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.

В судовому засіданні встановлено, що відповідно до Порядку надання щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 02.08.2000 року №1192, щомісячна грошова допомога особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею(далі допомога на догляд) надається відповідно до статті 5 Закону України "Про психіатричну допомогу» у грошовій формі. Призначення і виплата допомоги на догляд здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м.Києві та м.Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських рад, міст обласного значення, районних у містах(у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення).

Заяви про призначення допомоги на догляд, до яких додаються необхідні документи (далі - заяви з необхідними документами), приймаються від громадян органами соціального захисту населення. Заяви з необхідними документами також приймаються уповноваженими посадовими особами виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади (далі - посадові особи виконавчого органу) та посадовими особами центру надання адміністративних послуг, які передають їх протягом трьох робочих днів з дня їх надходження відповідному органу соціального захисту населення.

Розмір допомоги на догляд розраховується як різниця між трьома прожитковими мінімумами на кожного члена сім`ї та середньомісячним сукупним доходом сім`ї за попередні шість місяців, але не може бути більше, ніж прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць.

Допомога на догляд надається дієздатній особі, яка зареєстрована або постійно проживає на одній житловій площі з особою з інвалідністю І чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, і здійснює догляд за нею.

Розрахунок середньомісячного сукупного доходу сім`ї для призначення допомоги на догляд проводиться відповідно до Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї(домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року №632.

Якщо особа, яка звертається за призначенням допомоги на догляд, постійно проживає за зареєстрованим місцем проживання або місцем фактичного проживання особи з інвалідністю І чи II групи внаслідок психічного розладу, але має інше зареєстроване місце проживання, органи соціального захисту населення перевіряють відомості щодо неотримання допомоги на догляд за зареєстрованим місцем проживання такої особи з використанням інформаційних систем. У разі коли особа з інвалідністю І чи II групи внаслідок психічного розладу постійно проживає за зареєстрованим місцем проживання або місцем фактичного проживання особи, яка звертається за призначенням допомоги на догляд, але має інше зареєстроване місце проживання, органи соціального захисту населення перевіряють відомості щодо неотримання допомоги на догляд за зареєстрованим місцем проживання особи з інвалідністю з використанням інформаційних систем.

У разі коли особа, яка здійснює догляд за особою з інвалідністю І чи II групи внаслідок психічного розладу, є непрацюючим пенсіонером(особою з інвалідністю), їй призначається допомога на догляд на 12 місяців на підставі заяви та копії трудової книжки. У разі виникнення обставин, які можуть вплинути на право особи на допомогу, ця особа повинна в десятиденний строк повідомити про такі обставини орган, що проводить виплату допомоги.

Для продовження виплати допомоги на догляд на наступний строк подаються заява з необхідними документами, крім висновку лікарської комісії медичного закладу щодо необхідності постійного стороннього догляду за особою з інвалідністю І чи II групи внаслідок психічного розладу у разі, коли строк, на який видано висновок, не зазначено.

Виплата допомоги на догляд припиняється у разі, коли: сталися зміни у складі сім`ї у зв`язку із смертю або зміною місця проживання особи з інвалідністю І чи II групи внаслідок психічного розладу чи особи, якій надається допомога на догляд; закінчився строк установлення інвалідності І чи II групи і протягом місяця підтверджено встановлення групи інвалідності, яка дає право на призначення допомоги догляд; особа з інвалідністю І чи II групи внаслідок психічного розладу перебуває на повному державному утриманні або стаціонарному лікуванні впродовж повного календарного місяця.

Для підтвердження даних про смерть осіб з інвалідністю І чи II групи внаслідок психічного розладу або одержувачів допомоги використовуються відомості з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, які передаються до Мінсоцполітики шляхом автоматизованого обміну електронними даними між інформаційними ресурсами Мін`юсту та Мінсоцполітики через систему електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів у порядку, передбаченому законодавством.

Допомога на догляд призначається з місяця звернення за допомогою, якщо протягом місяця подані всі необхідні документи. Рішення про призначення допомоги на догляд або про відмову в її наданні приймається органом , соціального захисту населення протягом 10 днів з дня подання необхідних документів.

Дляпідтвердження фактуспільного проживанняз особоюз інвалідністюІ чиIIгрупи внаслідок психічного розладу та догляду за нею у разі потреби складається акт про проведення обстеження сім`ї спеціалістами органів соціального захисту населення. Якщо дієздатна особа постійно проживає на одній житловій площі за місцем реєстрації.особи з інвалідністю І чи II групи внаслідок психічного розладу, але зареєстрована в іншому місці, обстеження сім`ї для встановлення факту догляду є обов`язковим.

Витрати на виплату допомоги на догляд здійснюються за рахунок коштів державного бюджету. Виплата допомоги на догляд проводиться через виплатні об`єкти AT Укрпошта за місцем проживання особи, якій призначено таку допомогу, або за її заявою - на особовий рахунок, відкритий в установі уповноваженого банку.

Відповідач перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення з 10.09.2013 року як одержувач щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю І чи II групи внаслідок психічного розладу.

Відповідно до пунктів 1,4 та 8 Порядку на підставі поданої заяви від 03.03.2021 року №411 та необхідних документів управлінням прийнято рішення про призначення громадянці ОСОБА_1 щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю II групи внаслідок психічного розладу, на період з 01.02.2021 року по 31.01.2022 року у розмірі 2189 гривень щомісячно. Допомогу призначено з 01.02.2021 року так як відповідачу на момент звернення була виплачена допомога в умовах карантину за лютий 2021 року.

За інформацією наданою відділом державної реєстрації актів цивільного стану в Олександрійському районі про громадян, які померли за період з 01.09.2021 року по 30.09.2021 року виявлено, що громадянин ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Відповідач не повідомила управління соціального захисту населення про факт смерті особи за якою здійснювала догляд та продовжувала отримувати щомісячну грошову компенсацію протягом періоду з 01.10.2021 року по 31.12.2021 року.

Обов`язок отримувача державної допомоги повідомити в десятиденний строк управління про обставини, внаслідок яких припиняється виплата допомоги унормований пунктом 8 Порядку. Відповідно до пункту 13-1 Порядку, через неповідомлення управління відповідачем вчасно відомостей, які впливають на виплату допомоги, виникла переплата за період з 01.10.2021 року по 31.12.2021 року в сумі 6981 гривня, а саме:

за період з 01.10.2021 року по 31.10.2021року виплачено 2294 гривні; за період з 01.11.2021 року по 30.11.2021 року 2294 гривні; за період з 01.12.2021 року по 31.12.2021року 2393 гривні.

Якщо внаслідок подання громадянами документів із неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на призначення і виплату допомоги на догляд було надміру виплачено суми допомоги, органи соціального захисту населення вживають таких заходів: визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, та встановлюють строки повернення залежно від матеріального стану особи; повідомляють отримувачу допомоги про обсяг коштів, які підлягають поверненню, строки їх повернення.

Суми коштів, які підлягають поверненню, повертаються: отримувачем допомоги самостійно; за згодою отримувача допомоги у повному обсязі за рахунок наступних виплат допомоги; за рішенням органу соціального захисту населення за рахунок сум наступних виплат допомоги у розмірі, який не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги.

У разі неможливості добровільного повернення або утримання коштів, які підлягають поверненню, такі кошти стягуються у судовому порядку.

Головний спеціаліст відділу виплати державних соціальних допомог повідомив про те, що згідно рішення відділу призначення допомог від 07.12.2021 року зроблено перерахунок відповідачу призначеної грошової допомоги малозабезпеченій особі, яка проживала разом з інвалідом І групи внаслідок психічного розладу сума переплати за період з 01.10.2021 року по 31.12.2021 року складає 6981 гривня.

Завідувач сектору контролю за наданням соціальної підтримки та нагляду за правильністю призначення (перерахунку) та виплати пенсій направив повідомлення №5355/01 від 16.12.2021 року щодо повернення надмірно нарахованих коштів за період з 01.10.2021 року по 31.12.2021року в розмірі 6981 гривня. Проте відповідач відмовилася отримувати лист, про що свідчить довідка AT «Укрпошти».

Відповідно до Положення про управління соціального захисту населення Олександрійської районної державної адміністрації Кіровоградської області, затвердженого розпорядженням Олександрійської районної державної адміністрації від 10.02.2021 року за №76-р, управління соціального захисту населення Олександрійської РДА Кіровоградської області утворюється головою Олександрійської РДА, входить до її складу і в межах Олександрійського району забезпечує виконання покладених на цей підрозділ завдань. Згідно вказаного Положення, основним завданням Управління в межах реалізації державної соціальної політики на території Олександрійського району у сфері соціального захисту населення є забезпечення реалізації державної політики з питань соціального захисту; населення, дітей, внутрішньо переміщених осіб, підтримки сімей, у тому числі сімей з дітьми, багатодітних, молодих сімей, запобігання домашньому насильству, забезпечення рівності прав чоловіків та жінок, протидії торгівлі людьми, виконання програм і заходів у цій сфері. Крім того, Управління здійснює контроль за цільовим використанням коштів, виділених для надання державної соціальної допомоги та інших видів соціальної підтримки, передбачених законодавством. |

Відповідно до ч.1 ст.1212 Цивільного кодексу України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

За вимогою ч.1 ст.1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача. Правовою позицією Верховного Суду України 22.01.2014 року за результатами розгляду справи №6-151цс13 визначено, що безпідставно набуті особою кошти, що належать до виплат, встановлених абз.2 ч.1 ст.1215 ЦК України, за відсутності рахункової помилки з боку особи, яка добровільно провела їх виплату, та факту недобросовісності набувача, не підлягають поверненню. Крім того, правовою позицією Верховного Суду України від 02.07.2014 року за результатами розгляду справи №6-91 цс 14 визначено, що до правовідносин щодо набуття грошових коштів без достатньої правової підстави, якщо ці кошти є пенсійною виплатою, яка проведена іншою особою добровільно за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача, застосуванню підлягають положення ст.1215 ЦК України, за якою зазначені грошові кошти поверненню не підлягають. При цьому правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача резюмуються, отже зазначені у ст.1215 ЦК України підлягають поверненню у разі наявності цих фактів. Відповідно до заяв про призначення усіх видів соціальної допомоги поданої ОСОБА_1 до Управління встановлено, що відповідачу було відомо про те, що в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання компенсації необхідно повідомити Управління, що підтверджується її підписом на заяві про призначення усіх видів соціальної допомоги. Відповідач, звертаючись до позивача із заявою про призначення їй даного виду соціальної допомоги, була ознайомлена під підпис із умовами отримання соціальної допомоги, тому вона могла і повинна була передбачити обставину щодо допущення нею даного виду порушення, а саме неповідомлення про обставини, внаслідок яких припиняється виплата допомоги, в десятиденний строк (смерть особи, за якою здійснювався догляд) та розуміти про необхідність повернення виплачених надміру сум державної допомоги в результаті неповідомлення Управління про смерть ОСОБА_2 ..

На підставі викладеного, оцінюючи досліджені в судовому засіданні докази по справі в їх сукупності, суд вважає необхідним задовольнити позовні вимоги в частині стягнення з відповідача безпідставно отримані грошові кошти у вигляді допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу в розмірі 6981 гривня, та у відповідності до ст.141 ЦПК України, понесені позивачем судові витрати у справі: судовий збір у розмірі 2481 гривня.

Вказані правовідносини регулюються Порядком надання щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 02.08.2000 року №1192, ст.1212, ст.1215 Цивільного кодексу України.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.141, 258,259,264,265,273ЦПК України суд,-

ВИРІШИВ:

Позов Управління соціального захисту населення Олександрійської районної державної адміністрації Кіровоградської області до ОСОБА_1 про стягнення надмірно сплачених коштів - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженки с.Казанешти Теленештського району Молдови, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , на користь Управління соціального захисту населення Олександрійської районної державної адміністрації Кіровоградської області безпідставно отримані грошові кошти у вигляді допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу в розмірі 6981(шість тисяч дев`ятсот вісімдесят одна) гривня та судовий збір в розмірі 2481(дві тисячі чотириста вісімдесят одна) гривня.

Рішення може бути оскаржене до Кропивницького апеляційного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду.

Суддя (підпис) Ю. В. Шаєнко

СудПетрівський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення22.04.2024
Оприлюднено27.05.2024
Номер документу119229793
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них

Судовий реєстр по справі —398/955/22

Рішення від 22.04.2024

Цивільне

Петрівський районний суд Кіровоградської області

Шаєнко Ю. В.

Ухвала від 24.01.2024

Цивільне

Петрівський районний суд Кіровоградської області

Шаєнко Ю. В.

Ухвала від 29.11.2023

Цивільне

Петрівський районний суд Кіровоградської області

Шаєнко Ю. В.

Ухвала від 20.10.2023

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Нерода Л. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні