Справа № 481/679/24
Провадж.№ 2/481/229/2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 травня 2024 року м. Новий Буг
Новобузький районний суд Миколаївської області у складі:
головуючої по справі судді Васильченко-Дрига Н.О.,
за участюсекретаря судового засідання Войцеховської О.А.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в приміщенні Новобузького районного суду Миколаївської області цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , третя особа: приватний нотаріус Баштанського районного нотаріального округу Паліюк Лариса Михайлівна, про визнання права засновника і учасника фермерського господарства в порядку спадкування за заповітом,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , третя особа: приватний нотаріус Баштанського районного нотаріального округу Паліюк Лариса Михайлівна, в якому просив визнати за спадкоємцем, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , в порядку спадкування за заповітом після смерті бабусі ОСОБА_7 (яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 ), права члена (засновника) СФГ ОСОБА_2 код ЄДРПОУ юридичної особи НОМЕР_2 , дата проведення державної реєстрації 06.02.1996р., номер запису 15161070008000116, юридична адреса фермерського господарства: АДРЕСА_1 , у визначеному Статутом господарства обсязі.
В обґрунтування позовних вимог вказано, що ОСОБА_1 є спадкоємцем своєї бабусі ОСОБА_7 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , після смерті якої відкрилася спадщина, до складу спадкового майна ввійшло селянське (фермерське) господарство ОСОБА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , а саме право засновника та учасника, засновником та учасником вказаного господарства була ОСОБА_7 .
Позивач у квітні 2024 року звернувся до приватного нотаріуса Баштанського районного нотаріального округу Миколаївської області, ОСОБА_8 з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом на майнові права засновника та учасника селянського (фермерського) господарства ОСОБА_2 , однак позивачу ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва на право на спадщину за заповітом в зв`язку з тим, що в статуті вказаного фермерського господарства відсутні відомості про складений капітал, у зв`язку з чим не зазначено яким чином розподіляється складений капітал господарства між засновниками та його членами, відсутні частки кожного з них. У зв`язку з вище наведеним у позивача виникла необхідність звернення до суду з позовною заявою.
Ухвалою Новобузького районного суду Миколаївської області від 26.04.2024 року провадження у справі було відкрито, справу призначено до підготовчого судового засідання, а також витребувано копію спадкової справи, яка відкрилась після смерті ОСОБА_7 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, проте надав на адресу суду заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, проте надав на адресу суду заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги визнав та не заперечував проти їх задоволення.
Відповідачка ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилася, проте надала на адресу суду заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги визнала та не заперечувала проти їх задоволення.
Відповідач ОСОБА_4 в судове засідання не з`явився, проте надав на адресу суду заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги визнав та не заперечував проти їх задоволення.
Відповідачка ОСОБА_5 в судове засідання не з`явилася, проте надала на адресу суду заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги визнала та не заперечувала проти їх задоволення.
Відповідач ОСОБА_6 в судове засідання не з`явився, проте надав на адресу суду заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги визнав та не заперечував проти їх задоволення.
Третя особа приватний нотаріус Баштанського районного нотаріального округу Паліюк Л.М. в судове засідання не з`явилася, проте надала на адресу суду заяву про розгляд справи у її відсутність, заперечень щодо позовних вимог не мала.
Відповідно до ч. 2ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, всебічно, об`єктивно, повно та безпосередньо у судовому засіданні дослідивши наявні у справі докази, оцінюючи ці докази з огляду на їх належність, допустимість, достовірність, кожного окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наданих доказів у їх сукупності, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , виданого 25 травня 2021 року Новобузьким районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ( м. Одеса), ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , актовий запис про смерть за № 166.
Після смерті ОСОБА_7 відкрилася спадщина, до складу спадкового майна ввійшло селянське (фермерське) господарство ОСОБА_2 код ЄДРПОУ НОМЕР_2 .
Судом з`ясовано, що засновником та учасником спірного господарства була ОСОБА_7 , що зафіксовано у п.3.3.6 Статуту селянського (фермерського) господарства ОСОБА_2 .
На підставі заповіту, посвідченого державним нотаріусом Новобузької державної нотаріальної контори Миколаївської області, ОСОБА_8 , зареєстрованого в реєстрі за №172, приватним нотаріусом Баштанського районного нотаріального округу Миколаївської області, ОСОБА_8 , було відкрито спадкову справу №125/2021 та видано позивачу свідоцтво про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку для ведення фермерського господарства площею 5,9300 га, кадастровий номер 4824581900:02:000:0467, яка розташована в межах території Новобузької міської ради Баштанського району Миколаївської області, у зв?язку з тим, що у вищевказаному заповіті спадкоємцем зазначеного у заповіті майна ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 , є її онук ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Також, судом встановлено, що позивач, ОСОБА_1 , звернувся до приватного нотаріуса Баштанського районного нотаріального округу Миколаївської області, ОСОБА_8 із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом на майнові права засновника та учасника СФГ ОСОБА_2 , ОСОБА_7 ., яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , але позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом у зв?язку з тим, що в статуті вказаного фермерського господарства відсутні відомості про складений капітал, та не зазначено яким чином розподіляється складений капітал господарства між засновниками та його членами, відсутні частки кожного з них.
Зі свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи вбачається, що селянське (фермерське) господарство ОСОБА_2 знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , має ідентифікаційний код юридичної особи 22432444.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ОСОБА_1 є засновником та учасником СФГ ОСОБА_2 , і ОСОБА_7 , серед інших, була засновником та учасником фермерського господарства, з розміром статутного капіталу 0 грн. Дата державної реєстрації: 06.02.1996 року, реєстраційний номер: 10005132603.
Відповідно дост. 392 ЦК Українивласник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Згідно п. 23Постанови № 7 Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
На підставіст.1217 ЦК Україниспадкування здійснюється за заповітом або за законом та згідно до положеньст.1218 ЦК Українидо складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті.
Згідност.1222 ЦК Україниспадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Нормамист. 23 Закону України "Про фермерське господарство" від 19 червня 2003 рокупередбачено, що успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону.
Відповідно до ч. 1, ч. 4ст. 1 Закону України "Про фермерське господарство"фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, відповідно до закону
Фермерське господарство підлягає державній реєстрації як юридична особа або фізична особа - підприємець. Фермерське господарство діє на основі установчого документа (для юридичної особи - статуту, для господарства без статусу юридичної особи - договору (декларації) про створення фермерського господарства). В установчому документі зазначаються найменування господарства, його місцезнаходження, адреса, предмет і мета діяльності, порядок формування майна (складеного капіталу), органи управління, порядок прийняття ними рішень, порядок вступу до господарства та виходу з нього та інші положення, що не суперечать законодавству України.
Частинами 1, 4ст. 4 ЗУ «Про фермерське господарство»визначено, що головою фермерського господарства є його засновник або інша визначена в Статуті особа. Голова фермерського господарства може письмово доручати виконання своїх обов`язків одному з членів господарства або особі, яка працює за контрактом.
Відповідно дост. 19 Закону України "Про фермерське господарство"до складу майна фермерського господарства (складеного капіталу) можуть входити: будівлі, споруди, облаштування, матеріальні цінності, цінні папери, продукція, вироблена господарством в результаті господарської діяльності, одержані доходи, інше майно, набуте на підставах, що не заборонені законом, право користування землею, водою та іншими природними ресурсами, будівлями, спорудами, обладнанням, а також інші майнові права (в тому числі на інтелектуальну власність), грошові кошти, які передаються членами фермерського господарства до його складеного капіталу.
Згідностатті 20 зазначеного Законумайно фермерського господарства належить йому на праві власності. Майнові права, що входять до складеного капіталу фермерського господарства, передаються йому на визначений у Статуті термін.
У власності фермерського господарства може перебувати будь-яке майно, в тому числі земельні ділянки, житлові будинки, господарські будівлі і споруди, засоби виробництва тощо, яке необхідне для ведення товарного сільськогосподарського виробництва і набуття якого у власність не заборонено законом.
Фермерське господарство має право здійснювати відчуження та набуття майна на підставі цивільно-правових угод.
Порядок володіння, користування і розпорядження майном фермерського господарства здійснюється відповідно до його Статуту, якщо інше не передбачено угодою між членами фермерського господарства та законом.
Член фермерського господарства має право на отримання частки майна фермерського господарства при його ліквідації або у разі припинення членства у фермерському господарстві. Розмір частки та порядок її отримання визначаються Статутом фермерського господарства.
Пунктом 4статті 35 Закону України "Про фермерське господарство"передбачено, що діяльність фермерського господарства припиняється, зокрема, у разі якщо не залишається жодного члена фермерського господарства або спадкоємця, який бажає продовжити діяльність господарства.
Відповідно до ч. 1 ч. 3ст. 191 ЦК Українипідприємство є єдиним майновим комплексом, що використовується для здійснення підприємницької діяльності. До складу підприємства як єдиного майнового комплексу входять усі види майна, призначені для його діяльності, включаючи земельні ділянки, будівлі, споруди, устаткування, інвентар, сировину, продукцію, права вимоги, борги, а також право на торговельну марку або інше позначення та інші права, якщо інше не встановлено договором або законом. Підприємство як єдиний майновий комплекс є нерухомістю.
Фермерське господарство, як цілісний майновий комплекс, включає майно, передане до складеного капіталу, нерозподілений прибуток, майнові та інші зобов`язання.
За положеннямистатті 182 ЦК України доскладу спадщини входить лише те нерухоме майно, право на яке зареєстровано в органах, що здійснюють державну реєстрацію нерухомого майна. Таким чином, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає державній реєстрації, провадиться після подання правовстановлюючих документів про належність цього майна спадкодавцеві.
Відповідно до норм п. 9постанови Пленуму Верховного Суду України №20 від 22.12.1995 року «Про судову практику за позовами про захист права приватної власності»успадкування майна селянського (фермерського) господарства здійснюється за загальними правилами спадкового права. Оскільки спадкування охоплює перехід всіх прав та обов`язків (за винятком визначених законом, які не можуть входити до складу спадщинист. 1219 ЦК України), то спадкуванню підлягають і майнові права, які мав спадкодавець.
Відповідно до роз`яснень, наведених у п. 1.7 постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин" від 25.02.2016 року за № 4 до корпоративних спорів не належать та вирішуються загальними або господарськими судами залежно від суб`єктного складу сторін, зокрема, спори, пов`язані зі вступом до юридичних осіб спадкоємців, правонаступників, осіб, яким було відчужено частку в статутному капіталі господарських товариств.
Відповідно до роз`яснень п. 9постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», вирішуючи спір про спадкування частки учасника підприємницького товариства, необхідно враховувати, що це допускається статтями130,147,166 ЦК(435-15), статтями55,69 Закону України від 19.09.1991 року №1576-XII(1576-12) «Про господарські товариства» і не підпадає під заборону п. 2 ч. 1ст. 1219 ЦК України. При цьому успадковується не право на участь, а право на частку в статутному (складеному) капіталі.
Як вбачається зі змісту Статутів, на момент реєстрації фермерського господарства та на період його діяльності за життя засновника та учасника ОСОБА_7 статутного капіталу господарства не було. Також вбачається, що у позивача не має частки в статутному капіталі. Майно фермерського господарства формується із майна, майнових прав у складеному капіталі господарства. Отже і об`єктом спадкування господарства є майнові права, що входять до складеного капіталу фермерського господарства. Складений капітал фермерського господарства за нормамиЗУ «Про фермерське господарство»розглядається, як цілісний майновий комплекс.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що право власності безпосередньо на фермерське господарство не може бути предметом спадкування, оскільки діяльність самого фермерського господарства не припиняється смертю засновника, водночас предметом спадкування є право засновника та члена такого господарства.
Відповідно дост. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять всі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок смерті.
Велика Палата Верховного Суду в пункті 43 постанови від 23 червня 2020 року у справі №179/1043/16-ц вказала, що ефективним способом захисту прав спадкоємців засновника фермерського господарства, які не відмовилися від вступу до фермерського господарства, в якого немає сформованого статутного капіталу, є визнання в порядку спадкування після смерті спадкодавця прав засновника такого господарства, а не визнання права на цілісний майновий комплекс.
Враховуючи вищезазначені обставини, норми чинного законодавства, суд дійшов до висновку про законність, обґрунтованість та правомірність позовних вимог ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , третя особа: приватний нотаріус Баштанського районного нотаріального округу Паліюк Лариса Михайлівна, про визнання права засновника і учасника фермерського господарства в порядку спадкування за законом, у зв`язку з чим такий позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст.12,13,259,264-265,268 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 ,третя особа:приватний нотаріусБаштанського районногонотаріального округуПаліюк ЛарисаМихайлівна,про визнанняправа засновникаі учасникафермерського господарствав порядкуспадкування зазаповітом- задовольнити повністю.
Визнати за спадкоємцем ОСОБА_1 в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_7 , яка мала місце 21.05.2021 року, права засновника та учасника селянського (фермерського) господарства ОСОБА_2 код ЄДРПОУ юридичної особи НОМЕР_2 , юридична адреса фермерського господарства: 56000, Миколаївська область, Новобузький район, м. Новий Буг, вул. Федченко, 14, у визначеному Статутом господарства обсязі, зареєстрованим 06.02.1996року, номер запису 15161050009000116.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення може бути подано апеляційну скаргу безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду або через Новобузький районний суд Миколаївської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 .
Відповідачка: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 .
Відповідач: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , місце реєстрації: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_6 .
Відповідачка: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_7 .
Відповідач: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_8 .
Третя особа: приватний нотаріус Баштанського районного нотаріального округу Паліюк Лариса Михайлівна, місцезнаходження: вул. Гагаріна, 11/2 м. Новий Буг, Баштанського району, Миколаївської області.
Суддя Наталя ВАСИЛЬЧЕНКО-ДРИГА
Суд | Новобузький районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 23.05.2024 |
Оприлюднено | 27.05.2024 |
Номер документу | 119233266 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Новобузький районний суд Миколаївської області
Васильченко-Дрига Н. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні