Чортківський районний суд Тернопільської області
копія
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 травня 2024 року Справа № 608/1342/24
Номер провадження1-кс/608/385/2024
Слідча суддя Чортківського районного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , з участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши в залі судового засідання в місті Чорткові клопотання старшого слідчого СВ Чортківського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області майора поліції ОСОБА_3 про надання тимчасового доступу до речей і документів,
В С Т А Н О В И Л А:
Старший слідчий СВ Чортківського РВП ГУНП в Тернопільській області майор поліції ОСОБА_3 за погодженням із прокурором Чортківської окружної прокуратури ОСОБА_4 звернувся в суд з клопотанням про надання тимчасового доступу до речей і документів в кримінальному провадженні № 42024212060000016 від 19 березня 2024 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України.
В клопотанні старший слідчий вказав, що в ході перевірки електронного звернення ІНФОРМАЦІЯ_1 , встановлено факти можливого зловживання службовим становищем окремими посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_2
Згідно статті 6 Закону України «Про управління об`єктами державної власності», уповноважені органи управління відповідно до покладених на них завдань ведуть облік об`єктів державної власності, що перебувають в їх управлінні, здійснюють контроль за ефективним використанням та збереженням таких об`єктів
Положенням про ІНФОРМАЦІЯ_1 , затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 № 630, визначено, що Міністерство є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах освіти і науки, наукової, науково-технічної та інноваційної діяльності, трансферу (передачі) технологій, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері здійснення державного нагляду (контролю) за діяльністю закладів освіти, підприємств, установ та організацій, які надають послуги у сфері освіти або провадять іншу діяльність, пов`язану з наданням таких послуг, незалежно від їх підпорядкування і форми власності.
Крім того, підпунктом 89 пункту 4 цього Положення визначено, що Міністерство відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, здійснює управління об`єктами державної власності, що належать до сфери його управління
З метою актуалізації інформації стосовно використання земельних ділянок державної власності, Міністерством розроблено Google-таблицю та листом від 16.08.2023 № 1/12184-23 надіслано відповідне посилання та зобов`язано керівників державних підприємств, установ і організацій, що відносяться до сфери управління ІНФОРМАЦІЯ_1 визначити відповідальних працівників та забезпечити заповнення в Google-тaблиці інформацію про земельні ділянки, які використовуються державними підприємствами, установами і організаціями, що належать до сфери управління Міністерства.
За внесеною інформацією державним навчальним закладом « ІНФОРМАЦІЯ_3 » в Google-тaблицю земель, що перебувають на праві постійного користування закладу освіти площею 166,3335 га, з них земель сільськогосподарського призначення - 154,6317 га. Крім того, 149,2663 га земель сільськогосподарського призначення обробляється відповідно до Договору про спільну діяльність від 01.11.2017 № 1, укладеного із ПП « ОСОБА_5 », Договору про спільний обробіток земельної ділянки від 20.01.2022 № 1, укладеного із ПАП « ІНФОРМАЦІЯ_4 ».
Механізм укладення державними підприємствами, установами, організаціями, договорів про спільну діяльність, договорів комісії, доручення та управління майном визначений постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2012 №296 «Про затвердження Порядку укладення державними підприємствами, установами, організаціями, а також господарськими товариствами, у статутному капіталі яких частка держави перевищує 50 відсотків, договорів про спільну діяльність, договорів комісії, доручення та управління майном» (далі - Порядок).
Згідно із пунктом 2 Порядку, суб`єкт господарювання, що виявив намір укласти договір, подає центральному органові виконавчої влади, до сфери управління якого він належить, звернення щодо погодження укладення договору разом із відповідними документами.
Пунктом 6 Порядку встановлено, що зміни до укладених договорів у частині істотних умов вносяться в порядку, передбаченому цим Порядком для їх укладення
Разом з тим слід зазначити, що розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.05.2008 № 703 «Питання укладення деяких договорів» передбачено, що для підвищення ефективності управління об`єктами державної власності, забезпечення прозорої процедури їх відчуження та недопущення порушення інтересів держави, центральним органам виконавчої влади необхідно забезпечити укладення підприємствами, установами та організаціями, що належать до сфери їх управління (віднесені до їх відання), господарськими товариствами, у статутному фонді яких частка держави перевищує 50 відсотків, договорів про спільну діяльність, договорів комісії, доручення, управління майном виключно на підставі відповідних рішень Кабінету Міністрів України та вжити заходів до припинення договорів про спільну (зокрема інвестиційну) діяльність, раніше укладених суб`єктами, зазначеними в абзаці другому цього розпорядження, наслідком яких може бути відчуження державного майна.
Порядок використання земельних ділянок суб`єктами господарювання та контроль за їх використанням врегульовано Земельним Кодексом України (далі - Кодекс).
Згідно з пунктом 2 статті 92 Кодексу права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають, в тому числі, заклади освіти незалежно від форми власності.
Разом з тим, статтею 20 Кодексу категорія земель та вид цільового призначення земельної ділянки визначаються в межах відповідного виду функціонального призначення території, передбаченого затвердженим комплексним планом просторового розвитку території територіальної громади або генеральним планом населеного пункту.
Відповідно, права постійного користування земельними ділянками видаються закладам освіти для забезпечення здійснення освітнього процесу.
Слід зазначити, що статтею 141 Кодексу встановлено, що підставами припинення права користування земельною ділянкою є, у тому числі, вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених Кодексом. Порядок вилучення земельних ділянок із постійного користування регламентовано статтею 149 Кодексу
Об`єкти та майно державних і комунальних закладів освіти не підлягають приватизації чи використанню для провадження видів діяльності, не передбачених спеціальними законами, крім надання в оренду з метою надання послуг, які не можуть бути забезпечені безпосередньо закладами освіти, пов`язаних із забезпеченням освітнього процесу або обслуговуванням учасників освітнього процесу, з урахуванням визначення уповноваженим органом управління можливості користування державним або комунальним нерухомим майном відповідно до законодавства.
Крім того, Законом України «Про приватизацію державного і комунального майна» встановлено, що приватизації не підлягають, зокрема, об`єкти, що мають загальнодержавне значення, а також казенні підприємства. Загальнодержавне значення мають об`єкти освіти, фізичної культури, спорту і науки, що фінансуються з державного бюджету.
Згідно з частиною 9 статті 11 Закону України «Про управління об`єктами державної власності» нерухоме майно об`єктів державної власності, що не підлягають приватизації, не може бути відчужене, вилучене, передане до статутного капіталу господарських організацій і щодо такого майна не можуть вчинятися дії, наслідком яких може бути їх відчуження.
Беручи до уваги вище викладене та враховуючи, що з метою встановлення та перевірки даних, які мають значення по справі, призначення в подальшому відповідних судових експертиз необхідно здійснити тимчасовий доступ до оригіналів документів, а саме: до договору про спільну діяльність від 01.11.2017 № 1, укладеного між ДНЗ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » та ПП « ОСОБА_5 » та всіх документів які стосуються даного договору про спільну діяльність, що перебувають у володінні ДНЗ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Вилучення даних документів необхідне для швидкого, повного, всебічного та об`єктивного розслідування кримінального провадження, а також з метою призначення почеркознавчих експертиз, для яких необхідно вищевказані оригінали документів. Вилучення та в подальшому огляд документів надасть можливість встановити обставини у даному кримінальному провадженні.
Частиною 2 статті 131 КПК України передбачено такий вид заходів забезпечення кримінального провадження як тимчасовий доступ до речей і документів. Тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку) (частина 1 статті 159 КПК України).
Статтею 160 КПК України встановлено, що сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.
Відомості, що містяться у вище вказаних документах використовуватимуться як докази, на підставі яких можливо встановити наявність чи відсутність фактів та обставин, що підлягають доказуванню, встановлення причетних до кримінального правопорушення осіб, а також з метою надання документам належної правової оцінки, всебічного повного та неупередженого дослідження обставин кримінального провадження, забезпечення прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень, а тому необхідно отримати доступ до оригіналів даних документів.
Згідно ст.84, 98 КПК України ці документи можуть використовуватися як джерело доказів у кримінальному проваджені.
Окрім цього, прошу на підставі ч.2 ст.163 КПК України розглянути клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться документи, оскільки існує загроза їх зміни та знищення, так як деякі службові особи, зацікавлені у приховуванні вище вказаних документів з метою уникнення відповідальності.
Беручи до уваги вище викладене та враховуючи, що в матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що згадані у описовій частині цього клопотання документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин вчиненого кримінального правопорушення, то необхідно отримати доступ до них.
Старший слідчий СВ Чортківського РВП ГУНП в Тернопільській області майор поліції ОСОБА_3 в судове засідання не з`явився, клопотання підтримує в повному обсязі, просить проводити без його та працівників ДНЗ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » участі.
Отже, працівники ДНЗ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » в судове засідання, у відповідності до ч. 2 ст. 163 КПК України не викликалися, оскільки, існує ризик знищення вищевказаних документів чи внесення до них змін.
Перевіривши надані матеріали клопотання та дослідивши докази по даних матеріалах, приходжу до висновку, що клопотання є обґрунтованим та підлягає задоволенню з наступних мотивів.
Відповідно до вимог ч. 5 ст. 163 Кримінального процесуального кодексу України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Встановлені під час судового розгляду клопотання обставини дають достатні підстави вважати, що необхідна документація знаходиться у володінні ДНЗ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », який розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
Дана інформація може бути використана як доказ для розкриття кримінального правопорушення, при цьому іншим способом не можливо довести ті обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей та документів, у зв`язку з чим необхідно надати тимчасовий доступ до них.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 159, 160, 163 Кримінального процесуального кодексу України, слідча суддя
ПОСТАНОВИЛА:
Клопотання задоволити.
Надати дозвіл старшому слідчому СВ Чортківського РВП ГУНП в Тернопільській області майору поліції ОСОБА_3 та слідчому СВ Чортківського РВП ГУНП в Тернопільській області лейтенанту поліції ОСОБА_6 на тимчасовий доступ з можливістю вилучення оригіналів наступних документів: договору про спільну діяльність від 01.11.2017 № 1, укладеного між ДНЗ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » та ПП « ОСОБА_5 » та всіх документів, які стосуються даного договору про спільну діяльність, що перебувають у володінні ДНЗ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
В разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей та документів відповідно до вимог ст. 166 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий суддя має право за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей та документів, постановити ухвалу про проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукування та вилучення зазначених речей та документів.
Строк дії ухвали два місяці з дня її постановлення.
Ухвала остаточна та оскарженню не підлягає.
Згідно з оригіналом
Слідча суддя: (підпис)
Оригінал ухвали знаходиться в матеріалах кримінального провадження № 42024212060000016 від 19 березня 2024 року.
Ухвала набрала законної сили «23» травня 2024 року.
Слідча суддя: ОСОБА_1
Копію ухвали видано «___»
Секретар:
Суд | Чортківський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 23.05.2024 |
Оприлюднено | 27.05.2024 |
Номер документу | 119234007 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів |
Кримінальне
Чортківський районний суд Тернопільської області
Коломієць Н. З.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні