Справа № 626/1253/24
Провадження № 2-о/626/148/2024
РІШЕННЯ
Іменем України
22.05.2024 року м. Красноград
Красноградський районний суд Харківської області в складі:
головуючого судді Дудченко В.О.,
за участю секретаря Зінченко Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Краснограді, у відсутності сторін, в порядку окремого провадження, цивільну справу за заявою Красноградської міської ради Харківської області із заінтересованими особами Красноградською державною нотаріальною конторою Харківської області, Красноградським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Красноградському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання спадщини відумерлою,
В С Т А Н О В И В:
Виклад позиції заявника.
Красноградська міська рада Харківської області звернулась до суду з заявою в якій просить визнати відумерлою спадщину нерухоме майно у вигляді квартири АДРЕСА_1 , площею 30,3 кв.м., яка належала померлій ОСОБА_1 на праві власності згідно Договору купівлі-продажу квартири від 05.06.1992 зареєстрованого в реєстрі за № 1071 та передати її у комунальну власність територіальної громади міста Краснограда, в особі Красноградської міської ради Харківської області.
В обґрунтування заяви Красноградська міська рада зазначила, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживала за адресою: АДРЕСА_2 . Після смерті ОСОБА_1 спливло більше одного року та відкрилась спадщина у вигляді квартири АДРЕСА_3 , яка належала померлій на праві власності відповідно до Договору купівлі-продажу квартири від 05.06.1992 зареєстрованого в реєстрі за № 1071. За попередньою інформацією спадщину після смерті ОСОБА_1 в установлені строки ніхто не прийняв, а отже орган місцевого самоврядування за місцезнаходженням нерухомого майна зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою.
Рух справи в суді.
Ухвалою судді Красноградського районного суду Харківської області від 02.04.2024 року відкрито провадження у справі та призначено заяву до судового розгляду.
Заяви учасників процесу по суті справи та клопотання.
Від Красноградської міської ради 18.04.2024 року до суду надійшла письмова заява в якій просять справу розглянути за відсутності представника міської ради, заяву підтримують, на її задоволенні наполягають.
Представник Красноградського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Красноградському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції в судове засідання не з`явився, заінтересована особа про час, дату та місце розгляду справи повідомлена у встановленому порядку, на ухвалу суду про витребування доказів надала запитувану інформацію.
Представник Зачепилівської державної нотаріальної контори в судове засідання не з`явився, від нього надійшла письмова заява про розгляд справи без представника нотаріальної контори.
Відповідно до ч.1 ст. 223 ЦПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Враховуючи, що в судове засідання не з`явились всі учасники справи, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд дослідивши матеріали справи, з`ясувавши обставини справи, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин, та правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, приходить до наступних висновків.
Позиція суду.
Згідно зі ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
Згідно з частиною першою статті 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Відповідно до ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Фактичні обставини,встановлені судом.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , на момент смерті вона проживала за адресою: АДРЕСА_2 .
Після смерті ОСОБА_1 спливло більше одного року та відкрилась спадщина у вигляді квартири АДРЕСА_3 , яка належала померлій на праві власності відповідно до Договору купівлі-продажу квартири від 05.06.1992 зареєстрованого в реєстрі за № 1071.
Застосовані норми права.
Згідно ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з п. 8 ч. 2 ст.293 ЦПК Українисуд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання спадщини відумерлою.
Відповідно до ч. 1-3 ст. 1277 ЦК України у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно - за його місцезнаходженням, зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. У разі якщо на об`єкті нерухомого майна на момент відкриття спадщини знаходиться рухоме майно, що входить до складу спадщини, таке рухоме майно переходить у власність територіальної громади, якій передано нерухоме майно. Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини, а нерухоме майно - за його місцезнаходженням.
Таким чином, підставами визнання спадщини відумерлою є: 1) фізична відсутність спадкоємців за заповітом та (або) за законом; 2) позбавлення їх права на спадкування або усунення від права на спадкування; 3) відмова від прийняття спадщини спадкоємцями за заповітом та (або) за законом; 4) неприйняття спадщини спадкоємцями за заповітом та (або) за законом.
Відумерлість спадщини означає, що на спадкове майно, яке залишилося після смерті спадкодавця ніхто з його спадкоємців не претендує з будь-яких причин: у спадкодавця може не бути спадкоємців за законом; усі спадкоємці, як за законом, так і за заповітом відмовилися від прийняття спадщини або не встигли прийняти її, або усі спадкоємці усунені від спадщини.
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст. 1218 ЦК України).
Заява про визнання спадщини відумерлою у випадках, встановлених Цивільним кодексом України, подається до суду за місцем відкриття спадщини або за місцезнаходженням нерухомого майна, що входить до складу спадщини (ст. 334 ЦПК України).
У заяві про визнання спадщини відумерлою, відповідно до вимог ст. 335 ЦПК України, повинно бути наведено відомості про час і місце відкриття спадщини, про майно, що становить спадщину, а також докази, які свідчать про належність цього майна спадкодавцю, про відсутність спадкоємців за заповітом і за законом, або про усунення їх від права на спадкування, або про неприйняття ними спадщини, або про відмову від її прийняття.
Судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією Актового запису про смерть №297 від 01.12.2020 року, складеного Красноградським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків).
Відповідно до інформації Зачепилівської державної нотаріальної контори Харківської області від 18.04.2024 року спадкова справа до майна ОСОБА_1 померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 не заводилась, з питань оформлення спадкових прав ніхто не звертався, заповіти відсутні.
Відповідно до Договору купівлі-продажу квартири від 05.06.1992 зареєстрованого в реєстрі за № 1071, ОСОБА_1 належала на праві власності квартира АДРЕСА_3 .
Відповідно до службової записки відділу ЦНАП за адресою: АДРЕСА_2 , зареєстрованих осіб не значиться.
Таким чином, враховуючи, що спадкоємців після смерті ОСОБА_1 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 не встановлено, до органів нотаріату із заявою про прийняття спадщини спадкоємці не зверталися і спадкова справа не заведена, суд приходить до висновку про обґрунтованість заяви про визнання спадщини відумерлою.
Відповідно до ст. 338 ЦПК України суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.
Відповідно до ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно з положеннямист.60 цього Закону, спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
Суд, розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до висновку, що заявлені вимоги Красноградської міської ради Харківської області про визнання спадщини відумерлою обгрунтовані та підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. ст.3,4,10,337-338 ЦПК України, суд,
У Х В А Л И В:
Заяву Красноградської міської ради Харківської області області про визнання спадщини відумерлою задовольнити.
Визнати відумерлоюспадщину, у вигляді квартири АДРЕСА_1 , загальною площею 30.3 кв.м., яка належала померлій ОСОБА_1 на праві власності згідно Договору купівлі-продажу квартири від 05.06.1992 зареєстрованого в реєстрі за № 1071, та передати її у комунальну власність територіальної громади міста Краснограда, в особі Красноградської міської ради Харківської області.
Судові витрати по справі віднести на рахунок держави.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення в Харківський апеляційний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя
Суд | Красноградський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 22.05.2024 |
Оприлюднено | 27.05.2024 |
Номер документу | 119236417 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про визнання спадщини відумерлою |
Цивільне
Красноградський районний суд Харківської області
Дудченко В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні