ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
Іменем України
13.05.2024 Справа №607/3596/24 Провадження №2/607/1464/2024
м. Тернопіль
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області у складі:
головуючої судді Марциновської І.В.,
за участю секретаря судового засідання Хавщ Я.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Надія України» в особі Тернопільського відділення Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Надія України» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором,
УСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Надія України» в особі Тернопільського відділення Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Надія України» (далі за текстом ТОВ «ФК «Надія України» в особі Тернопільського відділення ТОВ «ФК «Надія України») звернулося до Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 09.09.2021 ТОВ «ФК «Надія України» в особі Тернопільського відділення ТОВ «ФК «Надія України» та ОСОБА_1 уклали договір кредиту № ДК 18-7 (далі за текстом Договір), згідно з яким ТОВ «ФК «Надія України» в особі Тернопільського відділення ТОВ «ФК «Надія України» надало позичальнику кредит у безготівковій формі на поточний рахунок у розмірі 40000 грн, з оплатою 40% річних за користування кредитом та з кінцевим терміном погашення не пізніше 11.09.2023.
Позивач вказав, що виконав свої зобов`язання за Договором у повному обсязі, оскільки надав відповідачу можливість розпоряджатись кредитними коштами. Однак відповідач належним чином покладені на нього зобов`язання не виконав, порушив умови Договору і має прострочену заборгованість, яка станом на 14.02.2024 складає 8568,51 грн, з яких: заборгованість за тілом кредиту 7311,32 грн; відсотки за користування кредитом 1257,19 грн.
При цьому у зв`язку із збройною агресією Російської Федерації та запровадженням воєнного стану в Україні позивачем було запроваджено кредитні канікули по сплаті тіла кредиту та нарахованих процентів для усіх клієнтів з 24.02.2022 терміном на три місяці.
За такихпідстав позивачпросить стягнутиз ОСОБА_1 на користьТОВ «ФК«Надія України»в особіТернопільського відділенняТОВ «ФК«Надія України»заборгованість задоговором кредиту№ ДК18-7від 09.09.2021 станом на 14.02.2024 у сумі 8568,51 грн, а також вирішити питання про розподіл судових витрат.
20.02.2024 відкрите провадження у справі, постановлено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, призначене судове засідання на 18.03.2024 та наданий сторонам строк для подання заяв по суті справи.
18.03.2024 судове засідання відкладене на 15.04.2024 у зв`язку із неявкою відповідача.
15.04.2024 розгляд справи не відбувався у зв`язку із перебуванням головуючої судді Марциновської І.В. у щорічній основній відпустці. Судове засідання призначене на 13.05.2024.
У судове засідання 13.05.2024 представник позивача, належним чином повідомлений про дату, час та місце цього засідання, не з`явився. Подав заяву про розгляд справи за його відсутності, позов підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, та просив позов задовольнити повністю. Не заперечував проти постановлення заочного рішення.
У судове засідання 13.05.2024 відповідач ОСОБА_1 , належним чином повідомлений про дату, час і місце цього засідання, не з`явився без повідомлення про причини неявки. Правом подання відзиву відповідач не скористався. Заяви чи клопотання на день розгляду справи від відповідача до суду не надходили.
Згідно з ч. 4 ст. 223 ЦПК України, приймаючи до уваги повторну неявку в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд прийшов до переконання про можливість вирішення справи на підставі наявних у ній доказів (постановлення заочного рішення).
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали цивільної справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Частини 1, 2 ст. 509 ЦК України визначають, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановленихстаттею 11цього Кодексу. Підставами виникненняцивільних правта обов`язків,зокрема,є договори та інші правочини (п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Стаття 629 ЦК України визначає, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Частина 1 ст. 627 ЦК України передбачає, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Згідно зі ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору, до яких закон відносить умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду.
Суд встановив, що відносини, які виникли між сторонами цього спору, є правовідносинами, пов`язаними з укладенням та виконанням кредитного договору та регулюються главою 71 ЦК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.
Кредитний договір укладається у письмовій формі (ст. 1055 ЦК України).
Суд встановив, що 09.09.2021 ТОВ «ФК «Надія України» в особі Тернопільського відділення ТОВ «ФК «Надія України» та ОСОБА_1 уклали договір кредиту № ДК 18-7 (а.с. 4-5). Даний договір підписаний сторонами власноруч.
Відповідно до п. 2.1, 2.2 Договору Кредитор зобов`язується надати Позичальнику кредит в сумі 40000 грн, з оплатою по процентній ставці 40% на рік, а Позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити відсотки у розмірі та на умовах, передбачених Договором. Кредит надається з метою: на споживчі цілі.
Договір набирає чинності з моменту його підписання Сторонами та діє до повного виконання сторонами своїх зобов`язань по Договору. Позичальник зобов`язується повністю повернути кредит, отриманий за цим договором, та проценти за користування ним до 16 год. 00 хв. 11.09.2023 включно. Закінчення строку дії цього Договору, а також дострокове розірвання Договору Кредитором відповідно до п. 4.3.4 Договору не звільняє Сторони від зобов`язання повного виконання умов Договору та відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії цього Договору (п. 3.1, 3.2, 3.3 Договору).
Згідно з п. 5.2, 5.3 Договору нарахування процентів здійснюється щодня з наступного дня після дати надання кредиту і до дати повернення кредиту, зазначеній в пункті 3.2 Договору. Сума нарахованих процентів за весь строк дії Договору складає 16680,20 грн. У разі дострокового погашення кредиту з ініціативи Позичальника нарахування процентів здійснюється за весь строк фактичного користування кредитом. Повернення кредиту і сплата за ним здійснюється Позичальником у порядку та терміни згідно з Графіком погашення кредиту та процентів (Додаток № 1) шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок Кредитора через банк. При несплаті частини кредиту та/або процентів у термін, вказаний у Графіку, вони вважаються простроченими.
Крім цього, як вбачається з Додатку № 1 (до договору кредиту № ДК 18-7) від 09.09.2021 сторони погодили графік погашення кредиту та процентів, який містить детальний розпис платежів та визначення сукупної вартості кредиту і реальної відсоткової ставки. Указаний документ підписаний сторонами власноруч шляхом проставлення підписів (а.с. 6).
Отже, між сторонами досягнута згода щодо всіх істотних умов кредитного договору, який укладений між ними у письмовій формі, а відтак у сторін цього договору відповідно до приписів статті 11 ЦК України виникли права та обов`язки, які випливають із кредитного договору.
Так, ст. 525 ЦК України визначає, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
За змістом ч. 1 ст. 526, ч. 1 ст. 527, ч. 1 ст. 530 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу у строк (термін), встановлений у зобов`язанні. Боржник зобов`язаний виконати свій обов`язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов`язання чи звичаїв ділового обороту.
Порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання) (ст. 610 ЦК України).
При цьомувідповідно доч.1ст.611ЦК Україниу разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: 1) припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; 2) зміна умов зобов`язання; 3) сплата неустойки; 4) відшкодування збитків та моральної шкоди.
Частини 1, 5 ст. 81 ЦПК України визначають, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Згідно з ч. 1, 3 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Так, в обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що унаслідок порушення відповідачем узятих на себе зобов`язань виникла прострочена заборгованість, яка станом на 14.02.2024 складає 8568,51 грн, з яких: заборгованість за тілом кредиту 7311,32 грн; відсотки за користуванням кредиту 1257,19 грн.
Доказами, які можуть підтверджувати наявність кредитної заборгованості боржника перед банком та її розмір, є первинні документи, оформлені відповідно до ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність». Згідно з вказаними положеннями закону підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Виписка по картковому рахунку може бути належним доказом щодо заборгованості відповідача за тілом кредиту, яка повинна досліджуватися судами у сукупності з іншими доказами.
До такого правового висновку дійшов Верховний Суд в постанові від 16.09.2020 при розгляді цивільної справи № 200/5647/18.
З виписки про рух коштів по рахунку відповідача за 09.09.2021 (а.с. 7) вбачається, що відповідачу відповідно до умов Договору на поточний рахунок у безготівковій формі надані кошти у сумі 40000 грн.
З урахуванням викладеного суд доходить висновку, що позивач у повному обсязі виконав свої зобов`язання за кредитним договором, оскільки надав відповідачу можливість розпоряджатися кредитними коштами на умовах, передбачених договором.
Разом з тим з розрахунку заборгованості за договором кредиту (а.с. 25) та з виписок про рух коштів по рахунку ТОВ «ФК «Надія України» в особі Тернопільського відділення ТОВ «ФК «Надія України» (а.с. 9-24) вбачається, що відповідач неналежним чином виконував свої зобов`язання за Договором, унаслідок чого виникла прострочена заборгованість, яка станом на 14.02.2024 складає 8568,51 грн, з яких: заборгованість за тілом кредиту 7311,32 грн; відсотки за користуванням кредиту 1257,19 грн.
Ураховуючи, що відповідач не з`явився у судове засідання та докази на спростування доводів позивача не надав, суд вважає доведеним факт невиконання ОСОБА_1 умов договору кредиту № ДК 18-7 від 09.09.2021 та наявність заборгованості за даним Договором у вказаному вище розмірі.
Крім цього, 12.09.2023 позивач направив ОСОБА_1 попередження-вимогу (а.с. 37), у якому зазначив про необхідність протягом тридцяти днів з дня отримання даної вимоги повністю погасити заборгованість за кредитним договором, яка станом на 12.09.2023 становить 7311,32 грн.
Разом з тим така вимога позивача не виконана та відповідач наявну кредитну заборгованість кредитору не сплатив. Докази зворотного суду не надані.
Відтак суд встановив порушення відповідачем майнових прав позивача, які підлягають захисту шляхом стягнення з ОСОБА_1 на користь ТОВ «ФК «Надія України» в особі Тернопільського відділення ТОВ «ФК «Надія України» заборгованості за договором кредиту № ДК 18-7 від 09.09.2021станом на 14.02.2024 на загальну суму 8568,51 грн.
За таких підстав, дослідивши наявні у справі докази, оцінивши їх кожний окремо та взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд доходить висновку, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Щодо розподілу судових витрат суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Частина 1 ст. 141 ЦПК України визначає, що судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Так, при зверненні до суду з даним позовом позивач сплатив судовий збір у сумі 3028 грн, що підтверджується платіжним дорученням № 31 від 12.02.2024 (а.с. 3). Відтак з урахуванням вказаних норм закону сплачений судовий збір підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст. 4, 13, 76-81, 89, 133 ч. 1, 141 ч. 1, 223 ч. 4, 247 ч. 2, 258, 259, 263-265, 282-284, 288, 289, 354 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Надія України» в особі Тернопільського відділення Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Надія України» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,на користьТовариства зобмеженою відповідальністю«Фінансова компанія«Надія України»в особіТернопільського відділення Товаристваз обмеженоювідповідальністю «Фінансовакомпанія «НадіяУкраїни» заборгованістьза договоромкредиту № ДК 18-7 від 09.09.2021станом на 14.02.2024 у розмірі 8568 (вісім тисяч п`ятсот шістдесят вісім) гривень 51 копійка.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Надія України» в особі Тернопільського відділення Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Надія України» судовий збір у сумі 3028 (три тисячі двадцять вісім) гривень.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана позивачем протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відомості про учасників справи:
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Надія України», місцезнаходження: вул. О.Мишуги, буд. 10, прим. 309, м. Київ; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 34067398, в особі Тернопільського відділення Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Надія України», місцезнаходження: вул. О.Кульчицької, буд. 2А/1, офіс 11, м. Тернопіль; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 40393557.
Відповідач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .
СуддяІ. В. Марциновська
Суд | Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 13.05.2024 |
Оприлюднено | 27.05.2024 |
Номер документу | 119237772 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них |
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Марциновська І. В.
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Марциновська І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні